Recommended Posts

Σε Abit IP35Pro παντως, με Ultra 120 extreme και λεπτο fan ειμαι οκ. Με φαρδυ φαν (+1,3cm), ΔΕΝ ειμαι οκ. Γιαυτο και αναγκαστικά εβαλα τις Crucial Ballistix που εχουν χαμηλο ψυκτρακι στις θεσεις 1-3 και τις Dominator στις θεσεις 2-4.

Επισης, απο τη πιο πανω φωτο φαινεται το προφανες, οτι με Ultra120 και λεπτο φαν θα ειναι οκ. Δε βλεπω άλλο χωρο ομως... Και η μητρικη φαινεται να εχει την ιδια αποσταση socket-dimms...\\

Link to comment
Share on other sites

-Μάλλον- θα είσαι εντάξει

th_DSC_5400.jpg

Σε Abit IP35Pro παντως, με Ultra 120 extreme και λεπτο fan ειμαι οκ. Με φαρδυ φαν (+1,3cm), ΔΕΝ ειμαι οκ. Γιαυτο και αναγκαστικά εβαλα τις Crucial Ballistix που εχουν χαμηλο ψυκτρακι στις θεσεις 1-3 και τις Dominator στις θεσεις 2-4.

Επισης, απο τη πιο πανω φωτο φαινεται το προφανες, οτι με Ultra120 και λεπτο φαν θα ειναι οκ. Δε βλεπω άλλο χωρο ομως... Και η μητρικη φαινεται να εχει την ιδια αποσταση socket-dimms...\\

ευχαριστω πολυ ρε μαγκες!! :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα μαγκες και χρονια πολλα!! Ε΄πιζω να ειχατε ομορφα Χριστουγεννα :) Εγω ποσωπικα εσκασα στο φαι :D

Στο θεμα μας ομως.. Ο Αγιος Βασιλης ειδε οτι ημουν καλο παιδι, και μου εφερε την true black τελικα αλλα μαλλον ειχε καποιες επιφυλαξεις και βρηκε μια Rev A :(

τι διαφορες παιζουν με τα αλλα Revision και αξιζει να ψαχτω για αλλαγη???

Link to comment
Share on other sites

χμμμ, Rev B ε?? και το πλαισο δινει μια Rev C.. Χασαμε τη μπαλα! Λετε να ειναι ΤΟΣΟ τραγικες οι διαφορες? Ειμαι και λιγο ψειρας και να πω την αληθεια ψιλοξενερωσα που δεν ειναι το πιο προσφατο κλπ κλπ, αλλα αν δν ειναι κ κατι τραγικο, μπορω να το ξεπερασω :)

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι φαινεται εχεις δικιο Mortis. ;)

Οποτε παραμενω ψυχραιμος :hehe::hehe:

Για σετ ανεμιστηρων λεω για:

2 ultra kaze @ 2000rpm ή

2 kaze maru (οι 14αρηδες στρογγυλοι με τρυπες για 12ρηδες)@ 1900rpm.

edit: επισης ειδα τους noctua NF-P12 οι οποιοι εχουν τρομερο CFM/Noise ratio!!

καθως και τους 14ρηδες Noctua που ειχε παρουσιασει ο Webhunter στην ιδια λογικη με τους Kaze maru

Οι στρογγυλοι fans μπορουν να μπουν πανω στην black? και θα αποδιδουν το ιδιο καλα οπως οι τετραγωνοι?

επισης οι Yate Loon εχουν τρομερο Value for money!

Χαμος!!!!

Tι λετε??

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι αναμεσα σε αυτους τους 2 και μαλλον πιο πολυ για τον Scythe 1900 γιατι εχει υψηλοτερο m3/h οταν θα χρειαστει να πουσαρει.. Θα ειναι με fan control οποτε σε χαλαρες καταστασεις θα γινεται πιο αθορυβος. Υποδειξεις??

Noctua NF-P14 FLX:

Fan @: 1200 RPM 110.3 m³/h 19.6 dB(A) 1.29 mmH2O

with L.N.A. 900 RPM 83.7 m³/h 13.2 dB(A) 0.77 mmH2O

with U.L.N.A. 750 RPM 71.2 m³/h 10.1 dB(A) 0.53 mmH2O

Scythe Ultra Kaze:

10,80 dBA / 0,04 A / 29,39 CFM / 49,93 m³/h (500 rpm Version)

26,58 dBA / 0,19 A / 61,30 CFM / 104,15 m³/h (1200 rpm Version)

41,13 dBA / 0,24 A / 104,54 CFM / 177,61 m³/h (1900 rpm Version)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν ισχύει αλλά κάπου είχα ακούσει/διαβάσει πως απο ένα σημείο και μετά "μπουκώνει" η ψύκτρα και ουσιαστικά δεν έχει νόημα το παραπάνω airflow.(δεν θυμάμαι αν ήταν μόνο για rad ή και για αερόψυκτρες)

όποιο fan και να πάρεις μια χαρά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι :hehe: με κατάλαβες ! :hehe:

Κοίτα, οι Coolermaster έιναι ψόφιομάστερ !

καλοί, χρυσοί αλλά μόνο για modders που θέλουνε καγουριές !

Noctua είναι καλοί αλλά το χρώμα τους με προδιαθέτει σε ΚΑΠΗ .

Επίσης, νομίζω είναι υπερεκτιμημένοι γι'αυτα που προσφέρουν.

SilenX. Καλοί ναι μεν, αλλά απ'ότι βλέπω έχουν κύκλο ζωής 2 χρόνια.

Θα μου πέις, ανεμιστήρες έιναι, αλλά σου λέω τι βλέπω.

Scythe, τίμιοι ανεμιστήρες και μου αρέσουν πολύ.

Βγάζουν τα cfm που λένε, αλλα είναι απλοί,μάυροι και άραχνοι !

Θα μου πέις πάλι, ανεμιστήρες έιναι, και θα έχεις δίκιο ! :hehe:

Xigmatek έχει δοκιμάσει κανένας? Θέλει κανένας να του στείλω όλη την συλλαγή να μας κάνει κανένα review? Τους έχουμε ήδη όλους στο Πλάισιο αλλά θα σηκωθούν απο Ιανουάριο.

Δυστηχώς άποψη δεν μπορώ να εκφέρω μιας και δεν τους έχω δουλέψει.

Για κανέναν Yate Lοοn δεν μιλάει κανένας που έιναι πολύ καλοί.

Zalman, βγάζουν τα CFM που λένε και έιναι κύριοι.

Sharkoon,Akasa είναι rebranded deepcool.com.cn και έιναι πάνω κάτω οι ίδιοι.

Απλά φανάκια χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.

Arctic Cooling, θα μου άρεσε να δοκιμάσω τις πατέντες τους αλλά δεν έχει τύχει ακόμα.

Θα μου άρεσε να γράψει κάποιος που τους έχει δοκιμάσει την γνώμη του.

Οι Enermax είναι πολύ δυνατοί και έχω δοκιμάσει μερικούς. Φαίνονται πολύ στιβαροί

και νομίζω πώςβγάζουν πιο πολλά CFM απ'ότι λένε.

SilverStone είναι όμορφοι αλλά δεν έχω δοκιμάσει.

Xilence,Xthermal,Rasurbo,Revoltec,Coolink,BeQuiet,ACryan,Aerocool, είναι ίδιο ποιόν με Sharkoon και Akasa.

Θέλω να δοκιμάσω NoiseBlocker !

Οι Papst τα σπάνε ! Τους Delta τους αγαπάω αλλά μου έχουν κόψει ένα δάχτυλο γιατί ότι αγαπάς σε πονάει !

Εντάξει τώρα ! :P

Το θέμα έιναι όμως να βρείς μέσα απο reviews και δοκιμές άλλων, ποια fan ταιριάζουν καλύτερα στην ψύκτρα σου απο αποψη συνεργασίας, όχι ομορφιάς και ratios(γιατί έιναι τα περισσότερα στα χαρτιά) !

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

ειπαμε μια αποψη ρε Gor, εσυ εγραψες τα παντα ολα λεμε!! :hehe:

στο #33 εγραψα ποιοι μου εκαναν εντυπωση ;)

ψοφιομαστερ εχω βαλει γυρω γυρω στο stacker, πιο πολυ για τα led ομως :P

για την ψυκτρα θελω κατι καλο, να ανεβασουμε και κανα ποντο για την HOT ;)

επικεντρωθηκα στους στρογγυλους 14ρηδες, επειδη λογω σχεδιασμου θελουν χωρο για 12ρη αλλα εχουν την καλυτερη αποδοση του 14ρη. Δεν ξερω ομως αν οντως καθονται πανω στην ψυκτρα η θα εχω προβλημα. Στο νετ δν μπορω να βρω κατι. Και λεω να παρω τους Scythe λογω χρωματος (και τιμης) τους δυνατους και με front panel να τους ελεγχω για αποδοση/θορυβο.

Link to comment
Share on other sites

εν τω μεταξυ ειμαι ακομα σκαλωμενος, γιατι ψαχνω στο νετ για ιδεες για ανεμιστηρες και βλεπω οτι η αρχικη revision εδινε υποστηριξη σε socket 775 και ΑΜ2!

Ομως και αυτη που πηρα εδω στο Poland, το manual λεει Rev A αλλα μεσα εχει retention systems για ολα τα socket πλην του 1156! Περιεργα πραγματα..

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω νεο θεμα κανω την ερωτηση μου εδω.Εχω στον ι7 μου την schthe mugen 2.Τα θεματακια που εχω ειναι 2.

1ον.Ειναι αρκετα μεγαλη και μαζι με τον ανεμηστηρα καπακωνει το πρωτο dimm απο τις ram (Gskill trident) οι οποιες εχουν αρκετα μεγαλη ψυχτρα και ετσι o ανεμηστηρας δεν πιανει την ψυχτρα απο το κατω μερος μεχρι το πανω ολοκληρη.ουσιαστικα αφηνει 1,5 ποντο απο το κατω μερος της και βγαινει 1,5 εκτος απο το πανω.

Αυτος ειναι ο πρωτος λογος που σκεφτομαι την αλλαγη γιατι θελω να τοποθετησω ενα cooler για της ram και στην παρουσα φαση δεν χωραει.Ο δευτερος ειναι οτι μου εχει κολησει οτι με μια megahalems h true 120 θα δω καλυτερα αποτελεσματα σε θερμοκρασιες.

Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν και η megahalems με τον ανεμηστηρα θα καπακωνει το πρωτο dimm.Στην true 120 Κολαω λογω οτι θελει λαπαρισμα και δεν θελω να μπω σε αυτη την διαδικασια και στο οτι δεν εχει σιδερακια για 2ο ανεμηστηρα.

Τι γνωμη εχετε???

Και την megahalems και την true black τις βρισκω στα 55 ευρω.Και απο ανεμηστηρες θα χρησιμοποιησω 2 scythe slipstream 1900 rpm.(Δεν με νοιαζει ο θορυβος τοσο πολυ αλλα θελω να ειναι αποδοτικoi οποτε..)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι η scythe ειναι ορθωγωνια και οχι τετραγωνη.Αν το βαλω απο την απεναντι πλευρα ερχεται αναποδα απο ολη την ροη αερα του κουτιου και δεν λειτουργει(το δοκιμασα).Αν τον βαλω απο την κατω πλευρα εκτος του οτι ειναι πιο μικρη η πλευρα και θελει 8 αρι ανεμηστηρα (ο 12 ειναι μεγαλος) ακριβως απο κατω ειναι η 295 και θα φυσαει ολο τον ζεστο αερα πανω στην ψυχτρα αλλα και παλι δεν λειρουργει και την 295 να παω στην πιο κατω pci-E.Τα δοκιμαζα πριν αλλα τιποτα.

Το θεμα ειναι οτι δεν με χαλαει το παρω κατι αλλο και να βαλω την scythe για πουλημα και αν φυγει εφυγε.Το θεμα ειναι αν θα χωραei h megahalems η παω σε true και μπαινω στην διαδικασια lapping kai τριψε??...:P

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κι εγώ το ίδιο mobo και megahalems ένα έχω να σου πω, ο 2ος ανεμιστήρας δεν χωράει ακόμα κι αν βάλεις τις ram στα άσπρα slot. Τώρα για την true δεν ξέρω.... Για την ακρίβεια , στην megahalems, ο ανεμιστήρας χωράει αλλά δεν χωράει να κουμπώσει αυτό το λαμάκι που τον κρατάει στη θέση του.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κι εγώ το ίδιο mobo και megahalems ένα έχω να σου πω, ο 2ος ανεμιστήρας δεν χωράει ακόμα κι αν βάλεις τις ram στα άσπρα slot. Τώρα για την true δεν ξέρω.... Για την ακρίβεια , στην megahalems, ο ανεμιστήρας χωράει αλλά δεν χωράει να κουμπώσει αυτό το λαμάκι που τον κρατάει στη θέση του.

Φιλε μου δεν καταλαβα τι εννοεις?Το θεμα μου ειναι ο ανεμηστηρας απο την μερια τον slot απο την αλλη μερια δεν με ενοχλει κατι οσο αναφορα το θεμα της αποστασης.Με νοιαζει αν με τον ανεμηστηρα στην μερια τον σλοτ μενουν ελευθερα τα πρωτα dimm..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now