Ne0

Αγορά netbook!

Recommended Posts

Σκέφτομαι εδώ και καιρό την αγορά ενός netbook γιατί μου χρειάζεται στη δουλειά μου, και επέλεξα να κινηθώ προς netbook αφού χρειάζομαι τα απολύτως βασικά (δηλαδή internet και office κυρίως).

Δεν ξέρω όμως αν θα πρέπει να κινηθώ προς 10" ή να πάω σε 11,6":que:...... Εσείς τι προτείνετε?

Αρχικά σκέφτηκα αυτό Acer Aspire ONE 531h-0Bk Black S2 - Netbooks - plaisio.gr που είναι 10.1" ... αλλά μετά είδα ότι με 70Ε παραπάνω μπορώ να περάσω στις 11,6" και σε αυτό Acer Aspire ONE 751h-52Bk Black S - Netbooks - plaisio.gr!

Εσείς τι προτείνετε?

Αξίζουν τα acer ή να κοιτάξω σε άλλη εταιρεία?

Δεκτή οποιαδήποτε πρόταση μέχρι 390-400Ε.

Θα μπορέσω να περάσω τα windows7 σε αυτό ή λόγω 1Gb μνήμης θα σέρνεται... οπότε να περιοριστώ στα xp?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

προτεινω το 10.1 λογω πιο γρηγορου επεξεργαστη μια χαρα ειναι τα acer εαν θες να περασεις τα 7 καλυτερα να αναβαθμισεις την ραμ σε 2γβ αλλιως δυσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Κατσε το pinetrail δεν ειναι της ιντελ?τωρα εκανα ενα search και ειδα οτι θα εχουν ενσωματωμενα γραφικα στον επεξεργαστη και κατ'αυτα που διαβασα σημαινει μικροτερη παραγωγη θερμοτητας και καταναλωση ενεργειας.Τελοσπαντων,να μην συνεχισω την κουβεντα μιας και ο ανθρωπος ανοιξε το θεμα για αλλο λογο.Αν επαιρνα τωρα netbook,toshiba θα επαιρνα.

Link to comment
Share on other sites

Παω πασο,ειμαι σιγουρος οτι ξερεις καλυτερα.Ωστοσο λεω να περιμενω την καινουρια πλατφορμα να δω τι εχει να πει και στην πραξη μιας και ειπες οτι φτανει

Link to comment
Share on other sites

προτεινω το 10.1 λογω πιο γρηγορου επεξεργαστη μια χαρα ειναι τα acer εαν θες να περασεις τα 7 καλυτερα να αναβαθμισεις την ραμ σε 2γβ αλλιως δυσκολα.

Τελικά μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα ότι το 11,6 είναι πολύ καλύτερο...

Έχει καλύτερη ενσωματωμένη (GMA 500) και οι μνήμες του είναι στα 667 αντί για 553...

Έχει αρκετά καλύτερη ανάλυση οθόνης και μπορεί ν παίξει και 720p (όχι ότι με ενδιαφέρει βέβαια... για τη δουλειά που το θέλω είναι υπέρ αρκετό)... :)

Link to comment
Share on other sites

@webhunter σε ευχαριστώ για τις προτάσεις... δεν μπορώ να πάω σε 13,3" διαστάσεις (θέλω κάτι μικρό και ευέλικτο... και οι 11,6 πολλές είναι)... όσο για το service, άκουσα από πολλά άτομα για ταλαιπωρία αλλά και και από άλλα τόσα ότι δεν είχαν κανένα πρόβλημα... και εμένα τραβηγμένο μυ φαίνεται.

@tifozi ήδη το budget που έχω δώσει είναι τραβηγμένο όσο πάει... όντως είναι πολύ καλά αυτά που προτείνεις αλλά... :/

Ανάμεσα στα δύο

Acer Aspire ONE 751h-52Bw White - Netbooks - plaisio.gr

Asus EeePC 1101HA Black S - Netbooks - plaisio.gr

ποιο προτείνεται τελικά για να καταλήξω?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now