panos7

gigabyte x58 extreme

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα!!

Εχω μια απορία σχετικά με τη αυτή τη μητρική!!!

Εχει χρησιμοποιήσει κανέις το waterblock που έχει ενσωματωμένο η μητρική?

Link to comment
Share on other sites

βασικα μ ενδιαφέρει κάπως να πέσουν οι θερμοκρασίες στο nοrthbridge!κάνει τπτ το μπλοκ αν το συνδέσεις ή μούφα;

Φυσικα και κανει ειδικα αν εχεις δωσει ++ ρευμα στο nb.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό που σκεφτόμουν είναι ότι αφου μετά από παροτρύνσεις των παιδιών εδω στο φόρουμ κατέληξα να αγοράσω megahalems μέσα στα χριστούγεννα για τον επεξεργαστή, να βρώ ένα τρόπο να εκμεταλλευτώ το ενσωματωμένο μπλοκ της μητρικής με κάποιο φτηνό τρόπο κ όχι να δώσω 300-400 ευρω για υδροψυξη επεξεργάστή κ μητρικής!Ουτως ή άλλως κ η αεροψυξη που διάλεξα λένε ότι είναι πολύ κοντά, αν όχι καλύτερη απο πολλές υδροψύξεις, οπότε με επεξεργαστή είμαι κομπλέ!!

Τι θα χρειαστώ αν πω να αξιοποιήσω μόνο το μπλοκ της μητρικής?

Ελπίζω να μην είμαι offtopic και ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια!!

Υ.Γ Ρέυμα επιπλέον δεν έχω δώσει στο nb αλλά έιναι στο αυτόματο!!Κ σε prime μετά από μισή ώρα δίνει 65 βαθμούς μέγιστη!Αλήθεια είναι πολύ αυτό για θερμοκρασία nb?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό που σκεφτόμουν είναι ότι αφου μετά από παροτρύνσεις των παιδιών εδω στο φόρουμ κατέληξα να αγοράσω megahalems μέσα στα χριστούγεννα για τον επεξεργαστή, να βρώ ένα τρόπο να εκμεταλλευτώ το ενσωματωμένο μπλοκ της μητρικής με κάποιο φτηνό τρόπο κ όχι να δώσω 300-400 ευρω για υδροψυξη επεξεργάστή κ μητρικής!Ουτως ή άλλως κ η αεροψυξη που διάλεξα λένε ότι είναι πολύ κοντά, αν όχι καλύτερη απο πολλές υδροψύξεις, οπότε με επεξεργαστή είμαι κομπλέ!!

Τι θα χρειαστώ αν πω να αξιοποιήσω μόνο το μπλοκ της μητρικής?

Ελπίζω να μην είμαι offtopic και ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια!!

Υ.Γ Ρέυμα επιπλέον δεν έχω δώσει στο nb αλλά έιναι στο αυτόματο!!Κ σε prime μετά από μισή ώρα δίνει 65 βαθμούς μέγιστη!Αλήθεια είναι πολύ αυτό για θερμοκρασία nb?

Αν εχεις σκοπο να βαλεις υδροψυξη μονο για το nm κατεμε δεν αξιζει.Θες οπωσδηποτε μια αντλια,τανκ,και τουλαχιστον ενα μονο ψυγειο.300-400 δε φτανει ειδικα αν βρεις μεταχειρισμενα απο αγγελιες,μια αντλια,ενα τανκ, ενα διπλο ψυγειο μαζι με block cpu παιζουν καπου στα 100 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Η πατατα που εχει κανει η Giga στη μητρικη ειναι οτι το block δεν εχει αμεση επαφη πανω στο NB αλλα με καποιο τροπο παταει πανω στα fin της ηδη υπαρχουσας ψυκτρας που βρισκετε κατω απο το block.Σιγουρα οχι η καλυτερη λυση αν και λενε οτι ριχνει κοντα στους -15 τη θερμοκρασια σε σχεση με το να μην εχεις συνδεσει το κυκλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις νερό μόνο στο NB, δεν αξίζει με τίποτα. Αν αποφασίσεις να βάλεις νερό, θα βάλεις σε CPU/NB(VGA?). Με 300ε φτιάχνεις αξιοπρεπή custom υδρόψυξη. Το θέμα είναι εάν την χρειάζεσαι. Θα ασχοληθείς με OC καθόλου; Κατά τη γνώμη μου, η Prolima θα σε καλύψει μια χαρά. Το πολύ να κοτσάρεις και ένα μικρό ανεμιστηράκι μπροστά στο ΝΒ και τέλος ;).

Link to comment
Share on other sites

αν πας και βάλεις μην περιμένεις και πολλά πράγματα απο το μπλοκ του.. μετριο σε ποιότητα.. ασε που το μπλοκ δεν πατάει πάνω στο nb αλλά σε αλλη ψήκτρα πάνω.

δηλαδή το βλέπεις και τρελαίνεσαι πόσο μπιπ ήταν ο σχεδιαστής του συστήματος αυτού.

edit - οπς σορυ το ανάφερε και ο φίλος παραπάνω..τώρα το είδα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now