tasos9

Αγορά διπύρηνου AMD για ξεκλείδωμα πυρήνων

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Θέλω να φτιάξω ένα δεύτερο pc τωρα τα Χριστούγεννα, και στην αρχή θα έπαιρνα έναν φθηνό 2πύρηνο της ιντέλ. Μετά όμως το ξανασκέφτηκα και εδώ έρεχεται η ερώτησή μου.

Ποιός είναι ο φθηνότερος 2πύρηνος AMD που ξεκλειδώνει σε 4πύρηνο, και με ποιά μητρική?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

New way of cracking AthlonII X3

Παίρνεις έναν Athlon II X3. Με την MSI 770 C45 (και νομιζω με ολες τις MSI με το καινουριο BIOS αλλα δεν ειμαι σιγουρος), ξεκλειδωνεις την κρυφη Cache του -> τον εκανες Phenom II X3.

Εαν εισαι κωλοφαρδος, του ξεκλειδωνεις και τον εξτρα πυρηνα και εχεις Phenom II X4 ;)

Link to comment
Share on other sites

1. Φτιάξε το λινκ...;)

2. Ο 425 κάνει αλλά πρέπει να ψάξεις με ποιες μητρικές....Ξεκλειδώνει τον 4ο πυρήνα αλλά και την cache και φυσικά είναι σαν και αυτόν που είπε πιο πάνω ο JC...;)

3. O 550 δεν είναι athlon ii, αλλά phenom ii και μάλιστα 2πύρηνος...και φυσικά και υπάρχει διαθέσιμος αλλά είναι λίγο πιο ακριβός από τον 425...:

AMD HDZ550WFGIBOX PHENOM II X2 AM3 Shop13.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σίγουρο ότι και αν ξεκλειδώσουν θα δουλεύουν και σωστά. Εμένα ο Sempron 140 ξεκλειδώνει μια χαρά τον δεύτερο πυρήνα τρέχει και benchmarks βγάζει και super Pi αλλά πολλές εφαρμογές χτυπάνε αν πας να τις τρέξεις. Τον έχω σαν single core πλέον στα 3.3GHz+.

Link to comment
Share on other sites

New way of cracking AthlonII X3

Παίρνεις έναν Athlon II X3. Με την MSI 770 C45 (και νομιζω με ολες τις MSI με το καινουριο BIOS αλλα δεν ειμαι σιγουρος), ξεκλειδωνεις την κρυφη Cache του -> τον εκανες Phenom II X3.

Εαν εισαι κωλοφαρδος, του ξεκλειδωνεις και τον εξτρα πυρηνα και εχεις Phenom II X4 ;)

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραματα..

Για να ξεκλειδωσει η L3 πρεπει να κανεις Enable το ΑCC στο ΒΙOS. Αυτο ομως προσπαθει να ανοιξει και τον 4ρτο πυρυνα,οποτε αν ο 4ρτος ειναι faulty παει και η L3.Η ΟΛΑ ή ΤΠΤ δλδ :D

Ολες οι mobo που εχουν SB710/750 και αντιστιχες επιλογες στο BIOS εχουν αυτη την δυνατοτητα.

Κυριως χρησιμοποιουνε αυτες της Ashrock και αυτες της MSI.

Προτιμάνε της MSI γιατι εχουν επιλογες για Core Enable/Disable.

Επισης,προσοχη στα Stepping.

CACYC= Deneb Core -->Μεγαλα ποσοστα επιτυχιας.

CADAC= Propus Core -->Κρεατομποε..

Eχω εναν CACYC AC0938FPMW εδω διπλα..αλα δεν μπορω να βρω φτηνες DDR3 @#$^%#@$%^..:D

Link to comment
Share on other sites

1. Φτιάξε το λινκ...;)

Το λινκ σε μένα δουλεύει...

Δεν είναι σίγουρο ότι και αν ξεκλειδώσουν θα δουλεύουν και σωστά. Εμένα ο Sempron 140 ξεκλειδώνει μια χαρά τον δεύτερο πυρήνα τρέχει και benchmarks βγάζει και super Pi αλλά πολλές εφαρμογές χτυπάνε αν πας να τις τρέξεις. Τον έχω σαν single core πλέον στα 3.3GHz+.

Δεν έχω πρόβλημα και να μην γίνει, αλλα ελπίζω...

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραματα..

Για να ξεκλειδωσει η L3 πρεπει να κανεις Enable το ΑCC στο ΒΙOS. Αυτο ομως προσπαθει να ανοιξει και τον 4ρτο πυρυνα,οποτε αν ο 4ρτος ειναι faulty παει και η L3.Η ΟΛΑ ή ΤΠΤ δλδ :D

Ολες οι mobo που εχουν SB710/750 και αντιστιχες επιλογες στο BIOS εχουν αυτη την δυνατοτητα.

Κυριως χρησιμοποιουνε αυτες της Ashrock και αυτές της MSI.

Προτιμάνε της MSI γιατι εχουν επιλογες για Core Enable/Disable.

Επισης,προσοχη στα Stepping.

CACYC= Deneb Core -->Μεγαλα ποσοστα επιτυχιας.

CADAC= Propus Core -->Κρεατομποε..

Eχω εναν CACYC AC0938FPMW εδω διπλα..αλα δεν μπορω να βρω φτηνες DDR3 @#$^%#@$%^..:D

Το λινκ σου δεν δουλεύει και επίσης μπορώ από την συσκευασία να καταλάβω το stepping του cpu?

Link to comment
Share on other sites

Ναι φαίνεται....έχει ένα διαφανές παραθυράκι η συσκευασία που φαίνεται ο επεξεργαστής...

Πάνω στον επεξεργαστή θα δεις το stepping του..

Link to comment
Share on other sites

Το λινκ σε μένα δουλεύει...

Δεν έχω πρόβλημα και να μην γίνει, αλλα ελπίζω...

Το λινκ σου δεν δουλεύει και επίσης μπορώ από την συσκευασία να καταλάβω το stepping του cpu?

Nαι απο την συσκευασια πανω στον CPU.

Λινκ φικσντ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now