gdp77

Gigabyte EX58-UD5 και OCZ low voltage 1600 - μικρή βοήθεια

Recommended Posts

Λοιπόν, μετά την επεισοδιακή αναβάθμιση μου - περισσότερα σε επερχόμενο post με θέμα "RTFM μαλάκα gdp" - έχω ένα μικρό προβληματάκι , για το οποίο χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Πρώτα ένα μικρό ιστορικό, πριν θέσω το πρόβλημα.

(τη μητρική την ξέρετε όλοι , οι μνήμες μου είναι αυτές )

Λοιπόν στην αρχή ήταν από bios ΌΛΑ auto. Είχα σετάρει μόνο το ρεύμα και τα timings των μνημών, δηλαδή 24-8-8-8 @ 1600 @ 1,66v (1,65 δεν έχει η mobo).

Με τα παραπάνω settings, κατάφερα να install-άρω win, έτρωγα όμως random restarts από 'κει και πέρα και ΣΙΓΟΥΡΟ restart μετά από μισό λεπτό prime.

Πάνω που είχα αρχίσει να απελπίζομαι, έκανα μια τελευταία προσπάθεια με ΟΛΑ AUTO και μόνο τις μνήμες στα 1600.

Τα πάντα ήταν σταθερά τώρα.

Δεν τολμάω και το oc? λέω. Ανεβάζω bclck 200, αφήνω τις μνήμες @ 1600 και... όλα τέλεια! 4 GHz όμορφα και απλά και βραχόσταβλα.

Τα timings των μνημών μου ήταν ήταν άθλια (λόγω auto), αλλά δε με ένοιαζε τίποτα μια που είχα περάσει γολγοθά και τώρα ήμουν στα 4 GHz. Τέλος πάντων, κάποια στιγμή ανακαλύπτω ότι οι μνήμες μου παίζουν στα 1,8v και όχι στα default 1,5v όπως φανταζόμουν (μια που τα είχα όλα auto). Επιπλέον, ανακαλύπτω πώς από παραξενιά της mobo, με συγκεκριμένους πολλαπλασιαστές, το auto για τις μνήμες είναι 1,8v. Έχουμε και λέμε λοιπόν:

Τώρα είμαι :

cpu @ 4 GHz

bclck @ 200

DDR3 @ 1600 (manual)

uncore @ 3800 (auto)

qpi @ 7200 (auto)

timings @ 8-8-8-24 (manual)

ρεύμα μνημών @ 1,8 (auto)

ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ρεύματα AUTO

Τα καλά νέα είναι ότι είμαι σταθερός. Το πρόβλημα είναι ότι αν πάω τις μνήμες 1,65 τότε δεν είμαι, ξαναρχίζουν τα random restarts της αρχής.

ΠΙΣΤΕΥΩ ότι το 1,8 στις μνήμες αντισταθμίζει την έλλειψη σωστού ρεύματος κάπου αλλού. Πού όμως? Θα ήθελα να παίζουν οι μνήμες μου στα 1,65 που προβλέπεται από τον κατασκευαστή.

Μπορείτε να με βοηθήσετε? Ή μήπως να τις αφήσω στα 1,8 και όσο αντέξουν?

Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Δε θέλω να ασχοληθώ για να πάω πάνω από 4GHz atm.

Link to comment
Share on other sites

Τρελό άκυρο. Ό,τι και να κάνω οι μνήμες παίζουν σωστά μόνο @ 1,8v.

Ακόμα και στα defaults χωρίς oc, αν τις βάλω @ 1,65v τρώω restarts. Την έχουν ακούσει @ 1,8v...

Υποψιάζομαι επιπλέον μήπως είναι οι κανονικές gold 12800 της OCZ που έπαιζαν @ 1,8-1,9 και τους έχουν απλά κολλήσει αυτοκόλλητο @ 1,65.

Να τις πάω στο e-shop για DOA ή να τις αφήσω εκεί που παίζουν, εφόσον είμαι σταθερός? (ποτέ δεν ξέρεις αν οι μνήμες με τις οποίες θα τις αλλάξω τι θέμα μπορεί να έχουν .... ). Πείτε καμιά γνώμη ρε παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Δινοντας στις μνημες σου πανω απο 1.65volt παιζει να την ακουσει ο intergrated memory controller του i7 920 σου.

Επισης το uncore το οποιο στο auto παιζει στα 3800 ειναι ΛΑΘΟΣ. Κανονικα πρεπει να ειναι το 2πλασιο απο την ταχυτητα των μνημων, δηλαδη 3200 στην δικη σου περιπτωση.

Αν οι μνημες δεν παιζουν σωστα πηγαινε τες πισω. Μην δινεις ομως παραπανω ρευμα απο το 1.65 για καθε μερα. Λογικα θα επρεπε να σου βγαζει και μηνυμα η μητρικη οτι δεν πρεπει να δινεις πανω απο 1.65 volt.

δοκιμασε να δεις αν οι μνημες παιζουν σωστα με 1.65 ρευμα και 8-8-8-24 με 2Τ αντι για 1Τ (παιζει μεσα στο BIOS να το αναφερει σαν 1Ν-2Ν) αφου πρωτα βαλεις χειροκινητα το uncore στα 3200 (μαζι θα πεσει και το QPI που ειναι στα 7200 και ειναι υπερβολικο).

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

Δινοντας στις μνημες σου πανω απο 1.65volt παιζει να την ακουσει ο intergrated memory controller του i7 920 σου.

Εγώ δε δίνω τίποτα. Στο ΑUTO έχω ρυθμίσει τη μητρική και απ΄ ό,τι βλέπω στο easytune παίρνουν 1,8.

Επισης το uncore το οποιο στο auto παιζει στα 3800 ειναι ΛΑΘΟΣ. Κανονικα πρεπει να ειναι το 2πλασιο απο την ταχυτητα των μνημων, δηλαδη 3200 στην δικη σου περιπτωση.

α) Από εδώ φαίνεται ότι το uncore δίνει αύξηση στις επιδόσεις επειδή επηρεάζει και τη L3 cache.

β) δοκίμασα και με 3200 uncore και 1,66 μνήμες και πάλι τα restarts έδιναν και έπαιρναν.

δοκιμασε να δεις αν οι μνημες παιζουν σωστα με 1.65 ρευμα και 8-8-8-24 με 2Τ αντι για 1Τ (παιζει μεσα στο BIOS να το αναφερει σαν 1Ν-2Ν) αφου πρωτα βαλεις χειροκινητα το uncore στα 3200 (μαζι θα πεσει και το QPI που ειναι στα 7200 και ειναι υπερβολικο).

Αυτό δεν το είχα σκεφτεί. θα δοκιμάσω να ρίξω και το uncore και το qpi και να παίξω τις μνήμες @ 1,65

Ερώτηση μήπως τα 1,8 που μου δείχνει το easytune είναι εικονικά? Είνα δυνατόν η ρύθμιση AUTO να δίνει 1,8 ρεύμα?

Link to comment
Share on other sites

Για το τελευταιο. Μονο με πολυμετρο μπορεις να εισαι σιγουρος ποσο παιρνουν οι μνημες.

Ψαξε λιγο στο google, λογικα θα υπαρχει καποια εικονα για το που να μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Τον πούλο... Το qpi δεν πέφτει κάτω από 7200. Δοκίμασα να ρίξω uncore στα 3200 και στα 3400 με μνήμες @ 1,65 ---> restarts....

Ακόμα και όλα defaults και auto, με μόνη ρύθμιση manual τις μνήμες @ 1,65 ---> restarts....

Link to comment
Share on other sites

Τον πούλο... Το qpi δεν πέφτει κάτω από 7200. Δοκίμασα να ρίξω uncore στα 3200 και στα 3400 με μνήμες @ 1,65 ---> restarts....

Ακόμα και όλα defaults και auto, με μόνη ρύθμιση manual τις μνήμες @ 1,65 ---> restarts....

Με ποιο προγραμμα κοιτας ολα τα παραπανω? δεν μιλαω για το voltage των μνημων, αλλα για το uncore, qpi, bclk, ram frequency.

Δες λιγο αυτο.

Tweakers.fr

Επισης η μητρικη σου ευελπιστω οτι εχει το τελευταιο BIOS.

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο προγραμμα κοιτας ολα τα παραπανω? δεν μιλαω για το voltage των μνημων, αλλα για το uncore, qpi, bclk, ram frequency.

Δες λιγο αυτο.

Tweakers.fr

Όλες οι τιμές ήταν από bios. Δεν αλλάζει κάτι από τα νούμερα που σου έχω πει. Αν θέλεις screenshot από κάτι πες μου να σου δώσω

Επισης η μητρικη σου ευελπιστω οτι εχει το τελευταιο BIOS.

Το τελευταίο σταθερό. beta δε βάζω.

Ουσιαστικά το μόνο πρόβλημά μου είναι ότι για να είμαι σταθερός πρέπει να ρυθμίσω το voltage των μνημών μου στο AUTO, το οποίο σύμφωνα με το easytune (το πρόγραμμα της gigabyte για τα win) δίνει 1,8 στις μνήμες.

Με ποιο άλλο πρόγραμμα μπορώ να δω το voltage των μνημών ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now