mihaschris

Unstable i5 @ >3.6

Recommended Posts

Καλησπερίζω όλα τα μέλη του forum καθώς αυτό είναι το πρώτο μου post:D

Λοιπόν, προσπάθησα να clockάρω τον i5 και τον έφτασα στα 3.6Ghz (όπου είναι stable μετά απο 12 ώρες prime95 και μία ώρα Linpack). Άφου έψαξα και λίγο είδαι πως, με σχετικά μικρή αύξηση των volts και με την ψύχτρα που έχω (CoolerMaster Hyper 212+), μπορώ να φτάσω και 4.0Ghz, αλλά και στα 3.8Ghz πιστεύω θα είμαι καλά.

Όταν τον πάω στα 3.7 με 1.32V και VTT -> 1.117, μόλις τρέξω το prime95, η οθόνη πρασινίζει ολόκληρη και πρέπει να κάνω reset και να επιστρέψω στα 3.6Ghz.

Από θερμοκρασίες είμαι οκ (30-60) με 1.32V.

Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δε νομίζω να το έχω δει πουθενά στο BIOS.

Θα το ψάξω και θα επιστρέψω.

Επειδή έχει ειπωθεί και άλλες φορές, μητρικές με Ρ55 δεν έχουν επιλογή για να ρυθμίζεις το uncore...

Μερικές έχουν μια επιλογή για uncore: στοκ ή ένα κλικ κάτω...

Γιαυτό λογικά δεν θα έχεις δει τέτοια επιλογή...;)

Link to comment
Share on other sites

σορρυ για το οφτοπικ αλλα ποιος ειναι ο moderator στο #4post?? και εχει avatar τον hipro και turbo-x μπλουζακια?? το extremesystems ελληνοκρατειται??? :D:D

hahahahhaha

Τον είδα κι εγώ και λέω αυτός ειναι; :P

Link to comment
Share on other sites

σορρυ για το οφτοπικ αλλα ποιος ειναι ο moderator στο #4post?? και εχει avatar τον hipro και turbo-x μπλουζακια?? το extremesystems ελληνοκρατειται??? :D:D

Απλα ειναι απο το event που ειχε γινει στην Αθηνα με τον Shamino, τον Kingpin και το Γιωργη - νομιζω μια χαρα avatar ειναι οι 3 τους :D

Link to comment
Share on other sites

αν θες δοκιμασε τις παρακατω ρυθμισεις για 20 χ 200

cpu 1.35v

load line 50%

cpu vtt +0.230v

pll 1.9v

turbo off

σε εμενα ειναι σταθερος σε οτι κ να δοκιμασα, αλλα στο lynx μου πεταει σφαλμα στα 54sec. δοκιμασα να του δοσω 1,40v αλλα παλι τα ιδια οποτε το αφησα εκει.

Link to comment
Share on other sites

αν θες δοκιμασε τις παρακατω ρυθμισεις για 20 χ 400

cpu 1.35v

load line 50%

cpu vtt +0.230v

pll 1.9v

turbo off

σε εμενα ειναι σταθερος σε οτι κ να δοκιμασα, αλλα στο lynx μου πεταει σφαλμα στα 54sec. δοκιμασα να του δοσω 1,40v αλλα παλι τα ιδια οποτε το αφησα εκει.

oh my flucking god....:D

8ghz με 1.35v....:P

Διόρθωσε το μαν....Λογικά 20χ200 είναι...;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now