WebHunter

web/ftp server and questions...

Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι σε φάση που θέλω να ετοιμάσω κάποια πραγματάκια στο server να προβάλλονται και εξωτερικά. Έτσι θέλω να στήσω FTP (το έχω κάνει ήδη για να είμαι ειλικρινής) και δυο σελίδες στο οικιακό μου μηχάνημα. Η απορία μου είναι η εξής: Πρέπει να κάνω κάτι, ώστε να ορίσω δυο διαφορετικα domain name, ένα για το FTP και ένα για την κάθε ιστοσελίδα που θα προβάλετε?

Έχω μπερδευτεί με το θέμα της IP και το πως καταλαβαίνει το διαδίκτυο που είναι τι...π.χ το FTP περνάει από την 21 by default, ο web server από την 80, αλλά κολλάω στην υλοποιήση. Τα domain name αρχικά θα παρθούν από το dyndns!

Ευχαριστώ, και ελπίζω να μην τα έχω πολύ μπερδεμένα στο μυαλό μου!

Link to comment
Share on other sites

Για τον web server:

Αν παίζεις με Apache είτε φτιάχνεις virtual sites ( 1 virtual site per domain name ) είτε ανοίγεις δύο server instances, σε διαφορετικές ports ( π.χ. το ένα site στην 80 και το άλλο στην 81 ) [ access via DomainName.com -- Reserve Your Place In Cyberspace with DomainName.com Domain Name Registration Services! & domainname2.com ]

Τα ports πρέπει να τα ανοίξεις στο firewall & NAT του router.

Link to comment
Share on other sites

ή δε κατάλαβα το που κολλάς ή είναι πιο απλό από όσο νομίζεις... το domain name θα είναι κοινό και θα αντιστοιχεί στην ip, από browser θα ανοίγει αυτόματα η 80, oτιδήποτε άλλο στήσεις το καλείς με την αντίστοιχη port, πχ domainname:1234, έχοντας προβλέψει κ τα αντίστοιχα port forward στο router

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχω κάνει ήδη GV, απλά θέλω και web server πάνω, που σημαίνει ότι 2 services θα βγαίνουν από την ίδια ip!

So what??:P

Το ένα θα είναι ftp://webhunter.changeip.org (που ακούει by default στην 21) ή πχ ftp://webhunter.changeip.org:1021

και το αλλο θα ειναι http://webhunter.changeip.org

Το webhunter.changeip.org είναι η IP σου.

Tωρα με τα πολλαπλά domain names του web server κανεις Edit το httpd-vhosts.conf και βάζεις όσα θες

<VirtualHost *:80>
   ServerAdmin blah@blah.com
   DocumentRoot C:\...\htdocs\adrian
   ServerName webhunter.changeip.org
</VirtualHost>

<VirtualHost *:80>
   ServerAdmin blah2@blah.com
   DocumentRoot C:\...\htdocs\webhunter
   ServerName webhunter2.changeip.org
</VirtualHost>

Αν αγοράσεις κανονικο domain και ολα αυτα θες να βγαίνουν απο το pc/home/router σου με dynamic ip πρεπει καπως να γινει αντιστοιχια domain name με το πχ webhunter.changeip.org Αυτο δεν ξερω πως γινεται γιατι μου το ειχε κανονισει φιλος.

Μεγαλη Προσοχή με Software τυπου TeamViewer που δεσμεύουν την 80 και ο Διας απαυτώνεται μετα. Καλυτερα VNC κοινώς.

το παραδειγμα το εκανα επίτηδες με dyndns αφου αφτο θα χρησιμοποιήσεις για αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now