Recommended Posts

Καλημέρα ,

Καλώς σε βρήκαμε και καλή χρονιά σε όλους..:D

Peltier μπορείς να βρείς στην Ελλάδα εδώ ( έχει 2 ) :

http://www.checkmate.gr/products.php?cid=12

Αλλιώς απο USA με σαφώς λιγότερα ???

http://www.frozencpu.com/search.html?mv_profile=keyword_search&mv_session_id=734UoQKK&searchspec=Peltier&go.x=0&go.y=0

Πάνω απο το peltier τι (υδρό)ψύκτρα θα έχεις?

Μην σου μείνει στα χέρια.. :P

Link to comment
Share on other sites

πχ. για να πάρω το 437W Qmax Peltier τι θα χρειαστώ; θέλει κάποια μόνωση η κάτι αλο; ακόμα μια υδρώψυξη θα μπορεί να το ψύξει ;πόσο περίπου θα κατέβει η θερμοκρασία ,πάνω έχω έναν c2d6750. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Aυτο το ΤΕC το κοβω για περιπου 25-30 Αmper στα 12-16 Volt.

Θα χρειαστεις ΣΙΓΟΥΡΑ καμμια 400αρα ευρω για το τροφοδοτικο του φιλε μου, και ΣΙΓΟΥΡΑ μια πολυ καλη υδροψυξη, και μπολικα χρηματα για τον λογαριασμο της ΔΕΗ

Με τα ιδια χρηματα παιρνεις ενα custom single phaze change, δουλευεις πολυ πιο χαλαρα και εισαι περιπου στο -50..

Η αλλιως..Το TEC δεν συμφερει για αυτα που σου δινει..

Link to comment
Share on other sites

Μόνωση θα χρειαστείς σίγουρα, αφού λογικά θα είναι η θερμοκρασία του πιο χαμηλή απο την θερμοκρασία του περιβαλλοντος και θα δημιουργεί υργροποίηση.

Μόνωση = Armaflex σε φύλλα και μπορεί και sealing string ή αλλιώς τσίχλα μονωτική.

Για να το δροσίσεις όμως θα πρέπει να έχεις και πολύ καλή υδρόψυξη όπως λέει ο NIKOSE γιατί θα πρέπει να υπολογίσεις τα WATT του Peltier αλλά και της CPU μαζί για να θεωρηθεί επαρκές η ψύξη.

Ατυχήματα που έχω δεί απο peltier δυνατό είναι να λιώσει το Plexy Glass απο waterblock(Danger Den) και να δημιουργήσει διαρροή.

Σίγουρα θα θές κάποιο waterblock εξόλοκλήρου απο χαλκό και μπορεί να χρειαστείς και μια χάλκινη ενδιάμεση λεπτή πλακέτα για να εξισορωπήσει το φορτίο.

Το (Extra) τροφοδοτικό που λέει ο Νικόλας παραπάνω είναι καια αυτό απαραίτητο επειδη τα peltier τραβάνε πολλά Amperes.

Δεν κοιτάς για μονοβάθμιο Phase Change καλύτερα που θα είναι και καλύτερο και θα βγεί σε παρόμοια τιμή?

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακο αν θες ριξε μια ματια εδω---->> http://www.e-pcmag.gr/forum/index.php?showtopic=14095&hl=

αυτην την κατασκευη την εχω φτιαξει μονος μου οταν πρωτοξεκινησα να ασχολουμε με το αθλημα και αποτελειτε απο τα μεγαλυτερα πελτιερ και απο τις δυνατοτερες υδροψυξης και απο 2 μπλοκ το οποιο σε αφηνει ταυτοχρονα να ψυχεις και καρτα γραφικων...

το ειχα δωσει ηδη σε καποιον τοτε αλλα το πηρα πισω για να το εριχνα στην 8800GTX μου να κανω καμια δοκιμη....αλλα ποτε δεν εγινε τελικα αυτη η δοκιμη και ετσι μου εχει μεινει στην ακρη...αρα αμα θες καποιο κωμματι ή κωμματια του μου λες...

Link to comment
Share on other sites

Πω πω....με εστειλες φιλε spiv.....

Eδω λεμε οτι για ΕΝΑ τεκ θες την δεη διπλα και ενα τεραστιο ειδικο τροφοδοτικο, κι εσυ μιλας για δυο τεκ??? μπραβο.....

Για σκεψου λιγο, watt επεξεργαστη +watt πρωτου τεκ + watt δευτερου τεκ ......... τι ψυξη θα χρειαστεις γι αυτα......

Link to comment
Share on other sites

Για σκεψου λιγο, watt επεξεργαστη +watt πρωτου τεκ + watt δευτερου τεκ ......... τι ψυξη θα χρειαστεις γι αυτα......

Στο ξαναλεω..παρε ενα phase..

Link to comment
Share on other sites

τι είναι αυτά που μου λες αφού τα watt της cpu εξουδετερώνονται από το 1o tec και τα watt του 1ου από το 2ο άρα δεν χρειάζομαι και πολύ ψύξη

η μήπως κάνω λάθος

Link to comment
Share on other sites

spiv δε μπορω να σου στειλω pm μηνυμα επειδη μαλλον εχεις απενεργοποιησει μεσα απο τον λογαριασμο σου την αποδοχη pm's

ενεργοποιησε την και πες μου...;)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εχεις ιδεα πως δουλευει ενα TEC?

Περνει αστραπιαια τη ζεστη απο το cpu και την περναει στην θερμη του πλευρα!

Και εγω ψηφιζω phase !TEC χρησιμοποιουσαν πριν 8 χρονια γιατι για να παρεις phase ηθελες 2000ευρω!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αφηστε το παιδι να πειραματιστει.....

αφου το τεκ τον τραβαει γιατι οχι....και εγω οταν ασχοληθηκα ειχα την επιλογη του phase αλλα το εφτιαξα και πειραματιστηκα με το τεκ επειδη με τραβαγε πολυ....δεν ειναι κακο.....και ουτε ειναι πεταμενα λεφτα...μπροστα σε αυτα που θα δει και θα μαθει...εγω πιστευω θα ενθουσιαστει πολυ....!!!!

ασχετα αν καποια στιγμη ισως το χρησιμοποιει σε καμια δευτερη συσκευη και σε καναν επεξεργαστη δουλευει με phase...

Link to comment
Share on other sites

τι είναι αυτά που μου λες αφού τα watt της cpu εξουδετερώνονται από το 1o tec και τα watt του 1ου από το 2ο άρα δεν χρειάζομαι και πολύ ψύξη

η μήπως κάνω λάθος

Οταν το tec εξουδετερωσει τα watt απο τον επεξεργαστη τοτε η πανω μερια του tec πραγματικα φλεγετε αρα το δευτερο tec θα πρεπει να κρυωσει παλι μια καυτη επιφανεια που για να την κρυωσει θα φλεγετε παλη το πανω μερος του 2ου tec!!Αρα θελεις μια καλη ψυξη οτι και να κανεις αλλιως θα τα καψεις ολα μαζι!!!!:dot:!Αλλα αν θες να πειραματιστεις για να μαθεις καποια πραγματα παρε tec!!

P.S Και αν καταλαβες τι γραφω ετσι που γραφω συνηθως,χεσ...............εμε!!!:gizmo::gizmo::gizmo::gizmo:

Link to comment
Share on other sites

αν θέλεις να πειραματιστείς do it, αλλά ρίξε πρώτα πολύ διάβασμα σε σχετικά θρεντς για να ξέρεις τι να περιμένεις για να μην απογοητευτείς μετά...

Link to comment
Share on other sites

Το TEC είναι ένας τρόπος ψύξης που δεν πέτυχε ποτέ γιατί ήταν περισσότερο ενεργοβόρο παρά αποδοτικό. Την θέση του με πολύ καλύτερες επιδόσεις την πήρανε τα μονοβαθμια phase change ( που ο esdee έχει υποοσχεθεί να μας κάνει ένα How To + Bulding Guide + Tips, αλλά αυτήν την στιγμή κάνει διακοπές στο Πήλιο :gizmo: )

Το μεγαλύτερο μείον του είναι πώς κάθε φορά πρέπει να ψύχεις την ζεστή του επιφάνεια και πολλες φορές σε overclocked κατάσταση, τα Watt του CPU δεν είναι το TDP(Thermal Design Power) του αλλά ανεβαίνει γραμμικα !

Αυτό σημαίνει πώς άμα έχεις έναν Ε6850 με 95W TDP στα 1.3V, μπορεί με 1.80V στα 4700MHz, το TDP του μπορεί να πάει 250W.

Οπότε θα έχεις να ψύξεις απο την τελική (υδρό)ψυκτρα τα 250W του CPU , συν το TEC (ποσα watt θα αγοράσεις?).

Συμπέρασμα κατ'εμένα...η υδρόψυξη σου θα πρέπει να είναι τέρας απόδοσης.

Συμφωνώ πώς με ένα Custom Phase θα μπορείς να έχεις -30 περισσότερους βαθμούς και θα ανέβει περισσοτερο το CPU και δεν θα είναι και τόσο μπελαλίδικο(βάλε-βγάλε θα έιναι μόνο η κεφαλή )

Αυτά τα ολίγα απο εμένα !

Άν πάντως ασχοληθείς με τα TEC και χρειαστείς βοήθεια, εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε, χαλκό έχουμε να φτιάξουμε κανένα μικρό backplate να πειραματιστείς και με αυτό...και μονώσεις έχουμε !

Just ask..:D

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε billy του ειπα και εγω αλλωστε πως εχω στην ακρη και αμα κανει κεφι.....ετοιμα coldplates και τα σχετικα...απλα για να μην τραβιεται....

και πιο φθηνα..καινουργια tec's 30-55? το πιο μεγαλο....:cool:

το καλο με το τεκ ειναι πως αμα βρεις την χρυση τομη του σε ρυθμισεις τοτε κερδιζεις ξενιαστα.....αλλα θελει ασχολια και πιο πολυ πειραματισμο παρα διαβασμα κατα την γνωμη μου..

παντως και αν αποφασισεις να παρεις phase spiv μπορουμε να κανουμε κατι...;)

Link to comment
Share on other sites

η επιλογή για προσωπικά μηνύματα είναι ενεργοποιημένη δεν ξέρω τι φταίει

τελικά με πείσατε θα πάρω phase αλλά θα πειραματιστώ και με tec τι λέτε αν βάλω το phase να ψύχει το tec θα πετύχω καλλίτερες θερμοκρασίες

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν λειτουργεί προσθετικά το Phase επάνω στο TEC.

To Tec έχει κάποιο όριο που είναι πολύ μικρότερο απο αυτό των Phase Change.

Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να είναι πιο κρύο το TEC.

Απο μόνο του το Phase κάνει καλύτερη δουλειά..:D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now