George_o/c

Μicrosoft: 60εκ Windows 7 licenses και καθαρό κέρδος $6.5 δις!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Μicrosoft: 60εκ Windows 7 licenses και καθαρό κέρδος $6.5 δις!]http://reviews.hwbox.gr/news/microsoft.jpg[/NEWS_IMG]Η κολοσσιαία Microsoft, παγκοσμίως γνωστή για τα λειτουργικά συστήματά της, τράβηξε τα βλέμματα όλων ανακοινώνοντας τα οικονομικά αποτελέσματα του Δεκέμβρη. Από ότι φαίνεται τα αποτελέσματα ξεπέρασαν τις πεποιθήσεις διαφόρων έμπειρων οικονομικών αναλυτών της βιομηχανίας, αφού τόσο τα έσοδα, όσο και τα κέρδη, έφτασαν σε διψήφιο ποσοστό. Πιο συγκεκριμένα, οι πωλήσεις της Microsoft για τον μήνα Δεκέμβρη επέφεραν $19.02 δισεκατομμύρια (αύξηση 14% μέσα σε ένα χρόνο), ενώ το καθαρό κέρδος ξεπέρασε τα $6.5 δισεκατομμύρια (αύξηση της τάξεως του 60%).

"Η συνεχώς αυξανόμενη ζήτηση των Windows 7 οδήγησε σε εκπληκτικά μεγάλους ρυθμούς ανάπτυξης την εταιρεία", ανέφερε ο Peter Klein, Chief Financial Officer στην Microsoft. "Η ακατάπαυστη δέσμευσή μας πάνω στην διαχείριση οποιουδήποτε κόστους προέκυπτε, μας επέτρεψε να οδηγήσουμε τα έσοδα πολύ ψηλά". Σύμφωνα με τα λεγόμενα της Microsoft, κατά την διάρκεια του Q2 FY (Fiscal/Financial Year) 2010 πωλήθηκαν περισσότερα από 60 εκατομμύρια licenses των Windows 7 - οι πιο ταχείς πωλήσεις λειτουργικού συστήματος που έγιναν ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ακόμα με την 7600RTM, αλλά ειλικρινά μου αρέσουν τόσο πολύ τα Windows 7, που θα το σκεφτόμουν σοβαρά να αγοράσω τα αυθεντικά ;) Έτσι εξάλλου έκανα στο παρελθόν και με αρκετά παιχνίδια: Worms 2, Unreal Tournament 2000, Unreal Tournament 2003, Return to Castle Wolfenstein, Railroad Tycoon 3, Age of Empires 2 και μερικά ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Απο την αρχη εγινε πολυς ντορος.Ειχε και το + οτι εδωσε στους υποψηφιους(και οχι μονο) πελατες να δοκιμασουν το προιον ακομα και σε beta μορφη,ειχε και εχει μαματη υποστηριξη για 64μπιτ,οποτε εδεσε το γλυκο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ακόμα με την 7600RTM, αλλά ειλικρινά μου αρέσουν τόσο πολύ τα Windows 7, που θα το σκεφτόμουν σοβαρά να αγοράσω τα αυθεντικά ;) Έτσι εξάλλου έκανα στο παρελθόν και με αρκετά παιχνίδια: Worms 2, Unreal Tournament 2000, Unreal Tournament 2003, Return to Castle Wolfenstein, Railroad Tycoon 3, Age of Empires 2 και μερικά ακόμα.

Και εγώ με την 7600 είμαι, έχει διαφορά από την retail;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια απορία... Όσοι αγόρασαν laptop από το καλοκαίρι και μετά, με Vista, δεν έλεγε ότι θα τους αναβαθμίσει την άδεια στην αντίστοιχη των 7 μόλις βγουν? Ισχύει αυτό, ή ήταν αγοραστικό τρικ?

Πάντως τα 7 γ@μ@νε... Επιτέλους, ένα καλό λογισμικό...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με την 7600 είμαι, έχει διαφορά από την retail;

Από ότι έχω διαβάσει δεν έχει δραματικές αλλαγές σε σχέση με την retail. Έτσι κι αλλιώς νερά δεν μου 'χουν κάνει ποτέ (από τον Αύγουστο τα έχω) ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια απορία... Όσοι αγόρασαν laptop από το καλοκαίρι και μετά, με Vista, δεν έλεγε ότι θα τους αναβαθμίσει την άδεια στην αντίστοιχη των 7 μόλις βγουν? Ισχύει αυτό, ή ήταν αγοραστικό τρικ?

Πάντως τα 7 γ@μ@νε... Επιτέλους, ένα καλό λογισμικό...

Iσχύει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now