mortisboy

The EVGA P55s & Clarkdale O/C testing thread

Recommended Posts

Καλό είναι να υπάρχει ένα thread για να είναι όλα μαζεμένα μιας και υπάρχουν διάφορα hint για όλη την νέα σειρά P55 της EVGA και συγκεκριμένα μιλάμε για:

classified.jpg

EVGA P55 Classified 200

Part Number: 160-LF-E659-KR

ftw200.jpg

EVGA P55 FTW 200

Part Number: 141-LF-E658-KR

ftwj.jpg

EVGA P55 FTW

Part Number: 132-LF-E657-KR

Ξεκινώντας πρέπει να αναφέρω ότι η πηγή των περισσοτέρων είναι βεβαίως ο master Shamino :D

Θα παραθέσω όμως και ρυθμίσεις για την 659 που έχω βρεί οτι δουλεύουν καλύτερα, τουλάχιστον σε εμένα :)

Ξεκινάμε με τα βασικά

Bios: Βαζω αυτά που παίζει ο 2:8 divider!

E659 A54 bios

E658 A54 bios

E657 A54 bios

E659 A56 bios

E658 A56 bios

E657 A56 bios

E659 A58 bios

E658 A58 bios

E657 A58 bios

EVGA E-LEET oc utility: κανονικά πρέπει να έιστε evga member για να το κατεβάσετε.

Eleet v1.06.5

CPU-Tweaker for P55: Απαραίτητο για να μπορούμε να τσιτώνουμε τι μνήμες απο win.

Cpu Tweaker 14 b6

Πάμε τώρα στο ζουμί δηλ. τις γενικές ρυθμίσεις που πρωτείνει ο Shamino για subzero καθεστώς ωστε να αποφύγουμε τον γνωστό εχθρό το cold boot bug (CBB)

*κάτω απο κάθε φωτό θα σημειώνω δικές μου εμπειρικές παρατηρήσεις γιατί κάποια settings δεν πρόσφέρουν τπτ, έχοντας όμως πάντα υπόψιν οτι κάθε imc+memory chip συμπεριφέρονται διαφορετικά!

Για τις E657/658:

Ρυθμίσεις:

Μετακινηστε το X-cool jumper στα αριστερά

1.jpg

*αυτο που κάνει στην ουσία είναι ότι ρίχνει το pll@ 1.45v και κοροιδεύει τον σενσορα για να αποφύγουμε το cold boot, κατι το οποίο εμένα δεν μου πρόσφερε τπτ αντιθέτως ρίχνωντας τόσο το pll μου έκοβε αρκετά ΜΗz!

Απενεργοποιήστε όλες τις αχρείαστες onboard λειτουργίες.

IMG_3166.JPG

IMG_3167.JPG

IMG_3168.JPG

IMG_3170.JPG

IMG_3167

IMG_3168

2_9.jpg

*εδώ η φωτό αυτή δείχνει ρυθμίσεις με το παλιό bios που έπαίζε μόνο ο 2:6 divider, οπότε τώρα με τον 2:8 παίζουμε για σιγουριά έτσι:

memory28.jpg

316c.jpg

4_7.jpg

*επίσης με τον 2:8 φαίνεται να πάιζει καλά το qpi@4800

5_8.jpg

6_1.jpg

Για την E659:

Ρυθμίσεις:

Μετακινηστε το X-cool jumper στα αριστερά

1.jpg

*αυτο που κάνει στην ουσία είναι ότι ρίχνει το pll@ 1.45v και κοροιδεύει τον σενσορα για να αποφύγουμε το cold boot, κατι το οποίο εμένα δεν μου πρόσφερε τπτ αντιθέτως ρίχνωντας τόσο το pll μου έκοβε αρκετά ΜΗz!

Απενεργοποιήστε όλες τις αχρείαστες onboard λειτουργίες.

IMG_3166.jpg

IMG_3167.jpg

IMG_3168.jpg

IMG_3170.jpg

2_9.jpg

*εδώ η φωτό αυτή δείχνει ρυθμίσεις με το παλιό bios που έπαίζε μόνο ο 2:6 divider, οπότε τώρα με τον 2:8 παίζουμε για σιγουριά έτσι:

memory28.jpg

3_16.jpg

4_7.jpg

*επίσης με τον 2:8 φαίνεται να πάιζει καλά το qpi@4800

7_15.jpg

8_3.jpg

Οι παραπάνω ρυθμίσεις ειναι σημαντικές για να αποφύγουμε το cold boot και να μπορέσουμε να μπουτάρουμε μεταξύ -60 και -80.

Αφού λοιπόν έχουμε λιώσει για να μπορέσουμε να παίξουμε χωρίς το σάπιο CBB και το καλύτερο που έχουμε καταφέρει είναι -72 boot έρχεται μια ωραία πρωία το hardware mod :D:D

enjoy ;P..

659

cbb659.jpg

658

cbb658.jpg

657

cbb657.jpg

Παρακάτω θα δούμε ρυθμίσεις για BCLKin :whip:

bclkin1m.jpg

bclkin2.jpg

bclkin3.jpg

bclkin4.jpg

Αυτα τα ολίγα :P θα προσπαθήσω να το κρατήσω up to date + θα ποστάρω τα δικά μου results με λίγο διαφορετικές ρυθμίσεις!

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Συνέχίζω με κάποια results:

max bclk που κατάφερα ήταν 252 στο cascade!

1m670250bclk.jpg

max stable bclk με τον 2:8 divider και qpi@5330

32m6702355330qpibclk.jpg

Χτές έπαιξα με άζωτο δυστηχώς χωρίς καλά αποτελέσματα.

sess1.jpg

sess2.jpg

... cold bug με ΗΤ off -158 και με on -165 :gizmo:

με παίδεψε αρκετά ξεκίνησα κλασσικά με 1m και έπαιζα σχεδόν 4 ώρες χωρίς να καταφέρω να πάω πάνω απο 6270 με τον 2:8 και 6350 με τον 2:6!

..ιδιαίτερα probs με cold boot δέν είχα και σε περίπτωση που έσβήνε άναβε ξανά στους -142

1mln2.jpg

κατά τις 5 το πρώι λοιπόν λέω να πάιξω λίγο wprime 32 άνοιξα λοίπον ΗΤ και κατέβασα -165 εε μετά κάποια ώρα μας χαιρέτησε ο κύριος :hehe:

...άντε και ο επόμενος θα παίζει 7g :D

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήξω;

Τι ακριβώς παίζει με αυτές τις ρυθμίσεις;

8_3.jpg

Τι είναι τα Frequencies και τα Signals αυτά, αλλάζοντάς τα τι πετυχαίνουμε; Έστω και μπακαλίστικα απαντήστε μου γιατί το είχα απορία από το παρελθόν αυτό... Επίσης κάπου πήρε το μάτι μου αυτά εδώ (σε άζωτο βέβαια το CPU):

DIMM 1/2 DQ Vref : [-20mV]
DIMM 3/4 DQ Vref : [-20mV]
DIMM 1/2 CA Vref : [-20mV]
DIMM 3/4 CA Vref : [-20mV]
CPU PWM Frequency : [800 KHz]
VTT PWM Frequency : [640 KHz]
DDR PWM Frequency : [640 KHz]
CPU Signal 1 : [Auto]
CPU Signal 3 : [Auto]
CPU Signal 4 : [Auto]
CPU PCIE 1 : [Auto]
CPU PCIE 2 : [Auto]
DDR Signal 1 : [+31]
DDR Signal 2 : [-31]
DDR Signal 3 : [-31]
DMI Signal : [Auto]
PCH Signal : [Auto]

Η Team Japan πάλι έπαιζε με αυτά τα PWM Freqs στο BIOS:

DIMM 1/2 DQ Vref : [+0mV]
DIMM 3/4 DQ Vref : [+0mV]
DIMM 1/2 CA Vref : [+0mV]
DIMM 3/4 CA Vref : [+0mV]

CPU PWM Frequency : [800KHz]
VTT PWM Frequency : [634KHz]
DDR PWM Frequency : [634 KHz]

Τέλος, ποια είναι η χρησιμότητα του Eventual CPU Vcore και για ποιο λόγο ορισμένοι το έχουν ίδιο με το Bootup Vcore;

Αυτές τις λίγες ερωτήσεις :D Ευχαριστούμε πολύ Κωστή! :T:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο παιχτης! Χρειαζοταν ενα τετοιο θρεαντ να βοηθηθουμε και εμεις τα noobs.

Ερωτηση...τι ειναι το Α58 bios για την 658? Στην evga μου βγαζει μεχρι το Α56.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήξω;

Τι ακριβώς παίζει με αυτές τις ρυθμίσεις;

8_3.jpg

Τι είναι τα Frequencies και τα Signals αυτά, αλλάζοντάς τα τι πετυχαίνουμε; Έστω και μπακαλίστικα απαντήστε μου γιατί το είχα απορία από το παρελθόν αυτό... Επίσης κάπου πήρε το μάτι μου αυτά εδώ (σε άζωτο βέβαια το CPU):

DIMM 1/2 DQ Vref : [-20mV]
DIMM 3/4 DQ Vref : [-20mV]
DIMM 1/2 CA Vref : [-20mV]
DIMM 3/4 CA Vref : [-20mV]
CPU PWM Frequency : [800 KHz]
VTT PWM Frequency : [640 KHz]
DDR PWM Frequency : [640 KHz]
CPU Signal 1 : [Auto]
CPU Signal 3 : [Auto]
CPU Signal 4 : [Auto]
CPU PCIE 1 : [Auto]
CPU PCIE 2 : [Auto]
DDR Signal 1 : [+31]
DDR Signal 2 : [-31]
DDR Signal 3 : [-31]
DMI Signal : [Auto]
PCH Signal : [Auto]

Η Team Japan πάλι έπαιζε με αυτά τα PWM Freqs στο BIOS:

DIMM 1/2 DQ Vref : [+0mV]
DIMM 3/4 DQ Vref : [+0mV]
DIMM 1/2 CA Vref : [+0mV]
DIMM 3/4 CA Vref : [+0mV]

CPU PWM Frequency : [800KHz]
VTT PWM Frequency : [634KHz]
DDR PWM Frequency : [634 KHz]

Τέλος, ποια είναι η χρησιμότητα του Eventual CPU Vcore και για ποιο λόγο ορισμένοι το έχουν ίδιο με το Bootup Vcore;

Αυτές τις λίγες ερωτήσεις :D Ευχαριστούμε πολύ Κωστή! :T:

Λοιπον οι ρυθμίσεις με τα signal έχουν να κάνουν με τον καποια εσώτερικά latencies που αφορούν cpu και chipset και αυτο που πετύχαινουμε είναι ότι δεν ζορίζεται τόσο ο imc με αποτέλεσμα πιο σταθερό και ψηλό bclk, και επίσης βοηθούν και σε subzero καθεστώς για αποφύγη του cold boot bug!

Τώρα το bootup vcore είναι το vcore που δίνει όταν μπουτάρει και το eventual έιναι το κανονικό, αυτο βοηθάει πχ σε περίπτωση που παίζεις με 1.95+ ρεύμα και κολλήσει στα win θα κάνει ρεσταρτ αλλά θα πάρει τις τιμές του bootup vcore και έτσι αποφεύγουμε τυχόν fail boot! Αντίστοιχη είναι και η λειτουργία των άλλων!

Ωραιος ο παιχτης! Χρειαζοταν ενα τετοιο θρεαντ να βοηθηθουμε και εμεις τα noobs.

Ερωτηση...τι ειναι το Α58 bios για την 658? Στην evga μου βγαζει μεχρι το Α56.

..στήν evga έχουν μόνο τα official το A58 είναι σαν το A54 απλά έχουν προσθέσει παραπάνω QPI dividers.

Σε μένα πάντως το A56 δουλεψε καλύτερα απ΄ολα τα άλλα, αν και οι περισσότεροι λένε οτι το A58 είναι το καλύτερο. Με το Α56 έπαιζα 237 bclk ενω με το A58 225 !

Link to comment
Share on other sites

...λοιπόν πήρα άλλον 670 πάλι L937B917 και δεν νόμίζω οτι το Πλαίσιο έχει άλλο stepping στους 670 :rant:

νέα μητρική και μαντέψτε... στα 3d@cascade πάει όπως ο παλιός με τα ίδια ακριβώς settings, καρμπόν όμως λέμε :P

στα 2d όμως φαίνεται λίγο καλύτερος μιας και έβγαλα 1m στα 6180 άνετα και φαίνεται να ακούει και το vtt κάτι που ο προηγούμενος δεν έκανε!!

...εε χτές όμως είδα τους 661 και είπα να δοκιμάσω την τύχη μου :D

max bclk @cascade

1m661262bclk.jpg

..απο mhz τον τσεκάρω ακόμα, κάπου στα 5900 παίζει 3d πάντως, αλλά είναι πιο ζεστός απο τον 670 και αυτό μου αρέσει ;P..

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

...thanks George :T:

..ναι βρέ παίζει κανονικά το qpi@5330 αλλά τα έιχα όλα χαμηλά γιατί το βασικό ήταν να έχει bclk!

..θέλουν κρύο όμως τα άτιμα αλλιώς δεν γουστάρουν το πολύ vcore, εννοώ πάνω απο 1.93v :P

L943B402

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

...μαυρίλα έπεσε το σκ :( κοιτάχτε τι κομμάτι έχασα :mad:

2k056450.jpg

..και όλα αυτά από μαλακισμένο εσωτερικό βραχυκύκλωμα ενός καλωδίου!!

..δεν το βάζω κάτω όμως :D

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now