giantdi

Επιλογή High-End PSU

Recommended Posts

Καλησπέρα σας παιδιά,τον τελευταίο μήνα στήνω ένα εξαιρετικό pc* και το μόνο που με προβληματίζει είναι η επιλογή τροφοδοτικού.

Τα επικρατέστερα κατ' εμέ είναι:

1) PC Power & Cooling Silencer 910W

2) OCZ Z-Series 1000W (non-modular)

3) Enermax Evolution 85+ 1050W ή 1250W

Θα ήθελα την γνώμη σας ιδιαίτερα για τα πρώτα 2 καθώς έχουν single rail.

Το μόνο θέμα που με απασχολεί για το PC Power & Cooling είναι τα υψηλά επίπεδα θορύβου που διάβασα ότι παράγει,διότι το pc θα εγκατασταθεί εντός του υπνοδωματίου και θα προτιμούσα τα βράδια μου να είναι όσο το δυνατόν πιο ήσυχα! Μήπως έχει κανείς από σας παρόμοια εμπειρία με τροφοδοτικό της μάρκας αυτής ή μαρτυρία γνωστού πάνω στο θέμα του θορύβου?

Άραγε,κάνει όντως διαφορά η σειρά Silencer της εταιρίας ή είναι μούφα?

Πριν κάνα μήνα είχε φέρει το Πλαίσιο το PC Power & Cooling Silencer 910W στα 220 ευρώ περίπου αλλά το επέσυρε,ξέρει κανείς άμα θα ξανάρθει σε κάποιο κατάστημα και πότε?

*

Case: Lian Li X-1000 (5x140mm fans)

Mobo: Gibabyte GA-X58A-UD7

CPU: Intel i7 930 (προοπτική overclocking)

Cooler: Noctua NH-D14 (2x140mm fans)

RAM: Kingston 2GB Hyper-X 1600 MHz (προοπτική overclocking + επέκτασης)

VGA: Sapphire 5850 Toxic (προοπτική overclocking + Crossfire)

HDD: 2 Seagate Baracuda 7200rpm 1.5TB

DVD-RW: Samsung S-243N 24x ( + έπεται Blue-Ray)

Link to comment
Share on other sites

Αν θες κάτι τόσο δυνατό τότε κοίτα το enermax 1050 με χίλια....;)

Να σε ρωτήσω και κάτι....Γιατί κοιτάς τροφοδοτικά γύρω στα 1KW? Δεν καλύπτεσαι με εάν 750αρι

ή ένα 850αρι πχ?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα πάρε ένα 750W PSU μα φτάνει και βάλε 6GB RAM μαν... Εκτός αν έκανες λάθος και ξέχασες το "3 x" μπροστά από το "Kingston 2GB Hyper-X 1600 MHz (προοπτική overclocking + επέκτασης)"

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό είναι από τα πράγματα που δεν αλλάζεις εύκολα σε έναν υπολογιστή. Άποψή μου είναι να πάρεισ όσο το δυνατόν καλύτερο. Εγώ θα σου πρότεινα κάτι σε Enermax πχ 1050 να είσαι κομπλέ από κάθε άποψη. Εγγύηση, αναβάθμιση και ότι θελήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον $@39@ και μιας και σκοπεύω να κρατήσω το pc αυτο για πάνω απο 5ετία θα ήθελα ότι καλύτερο κυκλοφορεί με βάθος χρόνου!Όσο για την RAM σκοπεύω να επενδύσω αργότερα όπου και οι τιμές θα έχουν πέσει.

Αυτό που θα ήθελα από σας είναι να μου πείτε εφόσον γνωρίζεται ή έχετε προσωπική εμπειρία για τα φημολογουμένος υψηλά επίπεδα θορύβου για το PC Power & Cooling Silencer 910W, κατά πόσο θα παλεύεται μέσα στο υπνοδωμάτιο? Κατά τ' άλλα δεν νομίζω κάποιος να αμφισβητεί την τεχνογνωσία και ποιότητα της συγκεκριμένης εταιρίας!

Όπως θα καταλάβατε εγώ γέρνω προς το PC Power & Cooling αλλά είμαι ανοιχτός και σε άλλες προτάσεις δίχως να λαμβάνεται υπόψην τόσο τα Watt και την τιμή, αναμένω τις τεκμηριωμένες απόψεις σας επί του θέματος.

Υ.Γ: Μήπως τυχόν γνωρίζει κάποιος, αν θα έρθουν τα πρώτα 2 (PCP&C 910W + OCZ Z1000W) και πότε?

Το Πλαίσιο απέσυρε όλα τα PCP&C, θα τα ξαναφέρει?

Link to comment
Share on other sites

p.s. To enermax είναι εντελώς αθόρυβο...Πραγματικά αν δεν το είχα δεν θα το πίστευα. Επίσης όταν έχει δουλέψει αρκετα ακόμα και όταν είναι σβηστό το pc, ο ανεμιστήρας του δουλεύει μέχρι να ρίξει εντελώς την θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαλαρώστε με τα watt. Για το σύστημα αυτό με ένα 750-850W δεν θα υπάρχει πρόβλημα ούτε σε άζωτο να το βάλει. Γιατί με το καλημέρα 1000W+ PSU; Ζούμε σε δύσκολες εποχές... :)

Link to comment
Share on other sites

εγώ απλά θα σου προτείνω αυτό που φοράω και εγώ και παίζει μια χαρά με παρόμοιο σύστημα σαν το δικό σου

σκυλί το άτιμο CM Real Power 850W(Efficiency - 85%) :respekt:

Edited by Kokolikos
Προσθήκη σχολιασμός
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ έχω το Pc Power & Cooling Silencer 750w και με ίδιο σύστημα με σένα μόνο που έχω 5870 πάνω και είναι τελίως αθορυβο και κρύο καθώς δεν ζορίζεται καθόλου...πόσο μάλλον το 910 αν και για μένα είναι υπερβολή!! Γενικά εγώ έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος!

Link to comment
Share on other sites

εγω αγορασα εχθες αυτο THERMALTAKE W0156 TOUGHPOWER 1200W - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ - E-SHOP.GR

για δεύτερο και σήμερα που το δοκίμασα είναι πολύ καλό για τα λεφτά του φενετε προσεγμενο απο αντοχη στο χρονο θα δουμε

tsan, για τα λεφτά του, φαίνεται ιδανική πρόταση:T:

Link to comment
Share on other sites

corsair & enermax είναι τα κορυφαία στο χώρο σε ποιότητα αλλά και σε τιμή ;)

επίσης τα thermaltake που αναφέρουν είναι αξιόπιστα σε πιο προσιτές τιμές

το καλό είναι ότι και οι 3 παραπάνω εταιρίες δίνουν 5 χρόνια εγγύηση και κάποιο μοντέλο της corsair δίνει 7, κάτι σημαντικό για το βάθος χρόνου που είπες παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

εγώ απλά θα σου προτείνω αυτό που φοράω και εγώ και παίζει μια χαρά με παρόμοιο σύστημα σαν το δικό σου

σκυλί το άτιμο CM Real Power 850W(Efficiency - 85%) :respekt:

Χωρίς να θέλω να σε θίξω, το συγκεκριμένο τροφοδοτικό το έχω και εγώ

και μπορώ να πώ πως είναι μια από τις χειρότερες επιλογές που έχω κάνει . . .

Αναφέρομαι αποκλειστικά και μόνο στο θέμα του θορύβου, διότι από θέμα απόδοσης δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο!

Πραγματικά, ο θόρυβος είναι ανάλογος με την τιμή του (και όχι αντιστρόφως, όπως θα έπρεπε . . .).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now