Recommended Posts

Όπα λίγο...Μισό λεπτό γτ βλέπω ότι τα λόγια μου δημιουργήσανε πρόβλημα χωρίς να ήθελα να το παίξω ειδικός στις κάρτες ή κάτι τέτοιο. Θεωρώ ότι έχουν πολλά λάθη για να μην παίζουν όπως όλοι θα περιμέναμε. Δεν είναι αυτό που θα περίμενα εγώ προσωπικά. Να μην παίζουν παίζουν τουλάχιστον 150 Mhz παραπάνω τις μνήμες από τις reference?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, πώς έχεις μπερδέψει λίγο το τι κάνουν οι κάρτες και γενικά αυτό με τα ονόματα.

1. Έχουμε τις reference

2. Έχουμε τις factory oced όπως οι Lighting, οι ROG, οι SOC

3. Έχουμε τις διαλεγμένες που πάνε σε συγκεκριμένους ανθρώπους που είτε το αξίζουν είτε απλά έχουν κονέ καλύτερα απο τα δικά μου/σου/του/μας/σας/τους .

Το ότι έιναι μια κάρτα Factory Oced δεν σημαίνει πώς θα ανεβαίνει πιο πολύ, παρα μόνο πώς είναι ανεβασμένη πιο πολύ απο την μάνα της. Εκέι μπορεί να έιναι το όριο της.

Το ότι τελευταία σε όλους τους διαγωνισμους οι περισσότεροι έχουν high leakage κάρτες μεκαραδιαλεγμένους πυρήνες απο το χρυσό ρομποχέρι του εργοστασίου της Flextronics δεν σημάινει πώς τα Factory Oced θα μαμάνε τα πάντα και θα ανεβαίνουν περισσότερο απο τις reference.

Το factory oced σημαίνει πιο όμορφη συσκευασία με στόχο το OC στην θεματολογία τους, άλλη ψύκτρα (όχι αναγκάια καλύτερη , αλλά πιο καγούρικη/όμορφη σίγουρα) και πειρσσότερο έμφαση στα ρολόγια της αντί στα τεχνικα χαρακτηριστικά της.

Τα βλέπεις άλλωστε και μόνος σου όλα τα παραπάνω . .. .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είπα το εξής και συγγνώμη για το απόλυτο του ύφους μου στα πρώτα ποστ χωρίς να το καταλάβω. Δεν θεωρώ σωστό το γεγονός ότι καθήσανε και φτιάξανε custom pcb στην Lightning και ενώ μπήκαν σε αυτή τη διαδικασία δεν βάλανε πάνω διαλεγμένες μνήμες όπως θα έπρεπε για να είναι πραγματικά το όνειρο του κάθε o/cer. Αυτό τπτ άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά επειδή ο παλιός είναι αλλιώς (εγώ) και ο ΝΕΟΣ είναι ωραίος (πάλι εγώ) :P , έκατσα κι έφτιαξα έναν εξωτερικό PLL ταλαντωτή για την κάρτα, ΧΩΡΙΣ "θόρυβο" (γιατί αυτό το onboard τσιπάκι ΕΧΕΙ και τ'αντερά του από "θόρυβο") και είμαι έτοιμος για δοκιμές.... ;)

Θα κρατάω στην κάρτα το x14 multi που δουλεύει σίγουρα και θα παίζω απ'το PLL μου από 100MHz reference in έως όσο πάει..... :P

Xριστουλη μου!!!!:eek: Το 1500/1500 που εγραψα για πλακα θα βγει αληθινο τελικα...

Γι'αυτο δεν εχεις ανεβασει ακομα σκορ...πας να κτυπησεις τις GTX 480 που ακουγεται οτι εχουν σπασει αρκετα WRs...

stealth

Link to comment
Share on other sites

Καλά πάνε καλά οι άνθρωποι ?

Και αρκετά υψηλή συχνότητα δεν χρησιμοποιούνε για reference ?

Κοίτα να δείς φάση που πριν κάμποσες μέρες έλεγα σε συζήτηση με γνωστό παλικάρι του forum πως έτσι όπως πάμε σε λίγο καιρό για να κάνουμε OC της προκοπής θα αλλάζουμε τα μισά κυκλώματα πάνω στις κάρτες... ε δεν αργεί καθόλου αυτή η ώρα απ' ότι φαίνεται.

Το ίδιο PLL & "settings" έχει και η Lightning και η κανονική reference 5870 Γιώργο ?

Gigabyte 5870 SOC sample πήρες ?

Να 'σαι καλά George για το BIOS.

Το πείραξες εσύ ή από MSI ?

Έχουνε χαλαρώσει το tCL, tRCD & tRFC όσο φαντάζομαι ή κάτι άλλο με τις διάφορες τάσεις έχουνε κάνει και ανεβαίνουνε τόσο οι μνήμες ? ( γιατί αν δεν απατώμαι τα ίδια ICs με τις reference φοράνε οι Lightning ) [ και η SOC πιθανότατα ]

To κύκλωμα "Core - Rams - και ότι είναι γύρω απ'αυτά" είναι reference της ATI.....

Απλά οι εταιρίες το παίρνουν αυτό και το κάνουν copy/paste πάνω στο δικό τους PCB και μετά βάζουν τα δικά τους..... ;)

Όσο για το bios, είναι της MSI..... :)

Οι MSI Lightnings έχουν Samsung Rams, ενώ οι GIGABYTE SOC έχουν hynix που με τάση ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ σίγουρα πιο ψηλά σε αντίθεση με τις Samsung που ότι και να κάνεις δεν παίρνουν...

Edited by hipro5
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Να μην γίνω γραφικός για άλλη μια φορά ε? :hehe:

Απο Δευτέρα 21% ΦΠΑ :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now