crio

Ελληνικό σύστημα υγείας.......

Recommended Posts

Εδώ και 4 μέρες οι αδερφή μου είχε ένα επίμονο πόνο στην κοιλιά που σήμερα ήτανε υπερβολικά έντονος.Αμέσως την πήγα στο Ιατρικό Παλαιού Φαλήρου (ιδιωτικό) όπου την εξέτασαν και της έκαναν ηρεμιστική και δύο παυσίπονες.

Επειδή ο πόνος δεν πέρναγε αποφάσισα να την πάω στο Ιπποκράτειο το οποίο "ευφήμερυε" ώστε να γίνουν οι ανάλογες ξετάσεις και να της καλύψει η δημόσια ασφάλιση την οποία έχουμε.Εκεί διαπίστωσα ότι το παθολογικό απο τις πέντε και μετά (εγώ έφτασα στις 7) είχε λευκή απεργία.Δηλαδή οι γιατροί ήτανε εκεί, πληρώνονταν αλλά δεν δούλευαν.Το τελευταίο νούμερο που μπήκε ήτανε το 72 και εγώ είχα το 150.Πλήθος κόσμου περίμενε τους γιατρούς και μάλιστα αρκετοί σε χειρότεροι κατάσταση από την αδερφή.Μετά από μισή ώρα αναμονής και αφού τίποτα δεν φαινόταν να προχωρά αναγκάστηκα να πάρω την αδερφή μου και να πάω στο ιδιωτικό Metropolitan όπου έσκασα μπαμ 300? ώστε να διαγνώσουν την γαστρίτιδα που τελικά έχει και να της χορηγήσουν τα απαραίτητα ώστε επιτέλους να ηρεμήσει.

Μετά από όλο αυτό μου τέθηκαν οι εξής προβληματισμοί.

Τι πάει να πει λευκή απεργία?Ποιοι είναι αυτοί που αποφασίζουν να σταματήσουν να ασκούν όχι τη δουλειά τους αλλά το λειτούργημα που ορκίστηκαν να κάνουν?Πως αποφασίζουν να σταματήσουν να θεραπεύουν τον κόσμο για μερικά κ@λό ??Τελικά οι γονείς μου που στερούνται κάθε μήνα μπόλικα ? για την ασφάλιση τους γιατί πρέπει να δώσουν και άλλα για σωστή περίθαλψη?Έχει γίνει πλέον και η υγεία μας έιδος πολυτελείας που πρέπει να χρυσοπληρώσουμε ώστε να γίνει σωστά?

Πραγματικά έχω τέτοια οργή για αυτό το πράγμα και τέτοια αποστροφή για αυτούς τους ανθρώπους........Από όλους μας τα νέα μέτρα θα στερήσουν πολλά αγαθά και πολλά προνόμια αλλά αυτό δεν δίνει το δικαίωμα σε επαγγέλματα τα οποία σχετίζονται με την υγεία να "απεργούν"....Το να απεργήσει ένας δάσκαλος μια μέρα δεν έγινε και κάτι.Όταν απεργεί ένας γιατρός και μάλιστα κατ'αυτόν τον τρόπο στερεί ακόμα και ζωές.

Ζητώ συγγνώμη για το ύφος του ποστ αλλά δεν μπορώ να βγάλω κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Απολυτο δικιο εχεις.Για αυτο που ειπες για την απεργια , δεν μπορεις απο κανεναν να την στερησεις αφου ειναι μια ενδειξη διαμαρτυριας αλλα το να το δηλωσεις απο την προηγουμενη ωστε να αντικατασταθεις δεν δειχνει και πολυ δυσκολο.Οσο για την αδερφη σου περαστικα.=\

Link to comment
Share on other sites

Περαστικα της Χρηστο....

Χωρις πλακα πηγαινε στο υπουργειο υγειας και καντα λαμπογιαλο αν εχεις ορεξη...ζητα να μιλησεις με την υπουργο...νομιζω γυναικα ειναι...η στειλε επιστολη καπου στα ψηλα....πιστεψε απαντανε...δεν τους περνει να κανουν κατι αντιθετο...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μέρες που δεν έχουν απεργία και περιμένουμε με τις ώρες στα νοσοκομεία.Δεν τους δικαιολογώ, απλά αν δουλεύουν συνέχεια ποιος θα τους δώσει σημασία? θα φωνάξει ο κόσμος, θα τρομάξει ο κόσμος,θα τα σκάσει ο κόσμος, θα πάρουν αυτά που θέλουν οι γιατροί..Περαστικά της..

Link to comment
Share on other sites

Ρε Χρήστο και τι θα κερδίσω?Το θέμα είναι να μην χρειάζονται αυτά.

Μια γιαγιά δίπλα μου 100 χρονών ρε φίλε και ήτανε σε άθλια κατάσταση και ούτε ένας δεν εμφανίστηκε να δει αν ζει η πέθανε.

Link to comment
Share on other sites

Χαλι ειναι mate. Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να ασφαληστεις σε ιδιωτικη εταιρια (νοσοκομιακο) και πηγαινεις μονο σε ιδιωτικα απο εκει και περα... Αυτο εχω απο μικρο παιδι και δεν εχει χρειαστει να ζησω τετοιες σκηνες απειρου καλλους...

Link to comment
Share on other sites

Α ρε Παστελ σε αλλη χωρα ζεις?

Tροπος του λεγειν το λαμπογιαλο....

Εγω παντως θα εστελνα μια επιστολη στον Προεδρο της Δημοκρατιας....Θα δεις θα σου απαντησει...δεν τα αφηνουν αυτα ετσι...εχω ακουσει πολλους με το αναλογο προβλημα οτι εχουν στειλει επιστολη...τωρα δεν ξερω αν τους βγηκε σε καλο η οχι

Link to comment
Share on other sites

Πες τα ρε Χρήστο, πες τα γαμώτο. Εγώ τον Νοέμβρη που πήγα στο νοσοκομείο με πυρετό άρον άρον (τελικά είχα Η1Ν1, θυμάσαι...) περίμενα από τις 9 το πρωί μέχρι τις 14:30 να με δεχτούν (είχε πολύ κόσμο) και επειδή τσακώθηκαν κάποιοι γιατροί από τα επείγοντα με ένα άλλο γραφείο, το γραφείο που μας δεχόταν έκλεισε... :confused: Οπότε περίμενα μέχρι τις 20:00 για να με δεχτούν στα επείγοντα...

Οι άλλοι οι βλαμμένοι του γραφείου που έκλεισε, φαντάσου ΟΤΙ ΚΑΘΟΝΤΑΝ ΜΕΣΑ (τους έβλεπες από το παράθυρο), ΚΑΠΝΙΖΑΝ, ΕΤΡΩΓΑΝ ΓΛΥΚΑ, ΕΠΙΝΑΝ ΚΑΦΕ και ήταν τόσα άτομα απόξω να περιμένουν σαν χαζοί... Τι να πεις και τι να μην πεις, γμσ τα...

Εύχομαι περαστικά στην αδερφή σου. Δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, μην το ψάχνεις :(

Link to comment
Share on other sites

Tροπος του λεγειν το λαμπογιαλο....

Εγω παντως θα εστελνα μια επιστολη στον Προεδρο της Δημοκρατιας....Θα δεις θα σου απαντησει...δεν τα αφηνουν αυτα ετσι...εχω ακουσει πολλους με το αναλογο προβλημα οτι εχουν στειλει επιστολη...τωρα δεν ξερω αν τους βγηκε σε καλο η οχι

Όχι σε άλλη χώρα.Σε άλλο πλανήτη ζει ο παστέλ.

crio,αν θες να το τραβήξεις μόνο μία οδό έχεις....

Τα κανάλια.

Link to comment
Share on other sites

η απεργία είναι ένα σεβαστό δικαίωμα όλων των εργαζόμενων, όμως σε ορισμένα επαγγέλματα το να κλείνουμε το <<μαγαζί>> είναι έγκλημα κατά της κοινωνίας! και καλά αυτοί οι φουκαράδες που παλεύουν τίμια να βγάλουν το μεροκάματο ή το μισθό τους αλλά να φωνάζουν για απεργίες και αυτοί που παίρνουν 5-6 χιλιάρικα από τα φακελάκια μόνο και άλλα 2 από τις εφημερίες εκτός τον μισθό τους πάει πολύ φίλε μου! πάντα υπάρχει το ποσοστό ασφαλείας δεν μπορείς να βάλεις λουκέτο σε ένα νοσοκομείο. θα μπορούσες να καλέσεις ασθενοφόρο όπου έτσι αλλάζουν τα πράγματα! περαστικά κι από μένα στην αδερφή σου! όσο για το σύστημα υγείας θα έπρεπε να λεγότανε Εθνικό Σύστημα Ταλαιπωρίας!

Link to comment
Share on other sites

η απεργία είναι ένα σεβαστό δικαίωμα όλων των εργαζόμενων, όμως σε ορισμένα επαγγέλματα το να κλείνουμε το <<μαγαζί>> είναι έγκλημα κατά της κοινωνίας! και καλά αυτοί οι φουκαράδες που παλεύουν τίμια να βγάλουν το μεροκάματο ή το μισθό τους αλλά να φωνάζουν για απεργίες και αυτοί που παίρνουν 5-6 χιλιάρικα από τα φακελάκια μόνο και άλλα 2 από τις εφημερίες εκτός τον μισθό τους πάει πολύ φίλε μου! πάντα υπάρχει το ποσοστό ασφαλείας δεν μπορείς να βάλεις λουκέτο σε ένα νοσοκομείο. θα μπορούσες να καλέσεις ασθενοφόρο όπου έτσι αλλάζουν τα πράγματα! περαστικά κι από μένα στην αδερφή σου! όσο για το σύστημα υγείας θα έπρεπε να λεγότανε Εθνικό Σύστημα Ταλαιπωρίας!

Συγγνωμη που θα το πω ωμα, αλλα εισαι βαθια νυχτωμενος.

Δεν προκειται να υπερασπιστω το συστημα υγειας γιατι το ξερω καλα εκ των εσω και ειναι πιο σαπιο και απο τα κρεατα του Στρατου, αλλα το θεμα με τους μισθους των γιατρων που βλεπουμε στα νοσοκομεια δεν υπαρχει.

Οι γιατροι που κανουν ΟΛΕΣ τις βαρδιες στα δημοσια νοσοκομεια ειναι ειδικευομενοι (ποιοι θα ηταν αλλωστε).

Οι ειδικευομενοι λοιπον, αφου τελειωσουν την Ιατρικη, περιμενουν περιπου 10 χρονια για να μπουν σε μια ειδικοτητα.

Αφου λοιπον μπουνε σε αυτη την ειδικοτητα για 1-2 χρονια, κανουν βαρδιες σε καποιο δημοσιο νοσοκομειο.

Οταν λεμε οτι κανουν βαρδιες, εννοουμε οτι κανουν βαρδιες με ολη την σημασια της λεξεως. Εγω π.χ. που κανω βαρδιες στην δουλεια μου δουλευω π.χ. μια εβδομαδα βραδινα (8ωρα), μια απογευματινα και μια πρωινα.

Αυτοι δουλευουν 4-5-6 μερες ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ. Οταν λεμε συνεχομενα εννοουμε συνεχομενα.

Πολλοι απο αυτους βλεπουν τις οικογενειες τους μετα απο 4-5 μερες.

Θελεις να συζητησουμε και το θεμα των χρηματων.... 60? παιρνουν εξτρα για καθε 24ωρη βαρδια που κανουν και μισθο γυρω στα 1300?.

Α, ναι ξεχασα... μαζι με ολα αυτα εχουν εννοειτε να διαβασουν κιολας για να παρουν την ειδικοτητα...

Αυτοι που εχουν παρει την ειδικοτητα ειναι που εχουν τα εξωτερικα ιατρεια, τα φακελακια και οτι αλλο, αλλα αυτους δεν προκειται να τους δεις σχεδον ποτε στο νοσοκομειο που λες.

Το συστημα υγειας ειναι σαπιο, ολοι το ξερουν, αλλα το πιο σημαντικο απ'ολα δεν ειναι αυτο.

Το πιο σημαντικο ειναι οτι ειναι ελλειπες απο θεμα προσωπικου.

Για να πουμε οτι εχουμε σωστο συστημα υγειας πρεπει να προσληφθουν περιπου 35.000 νοσηλευτες και αλλες ποσες χιλιαδες γιατροι. Ποιος θα τους πληρωσει ομως αυτους? η Ελλαδιτσα που τον αλλο μηνα δεν θα εχει να δωσει τις συνταξεις απο τα λεφτα που εχουν φαγωθει τοσα χρονια?

Στο εξωτερικο υπαρχει αναλογια ασθενων-νοσηλευτων 3 ή 4:1 και ασθενων-γιατρων 6 ή 7:1.

Στην Ελλαδα ξερεις ποσο ειναι αυτο το ποσοστο? 18 εως 35:1 για τους νοσηλευτες και για τους γιατρους απο 40:1 και πανω.

you do the math.....

Υ.Γ. Δεν ειμαι γιατρος... Δεν υπερασπιζομαι τους γιατρους στο θεμα της απεργιας. Το επαγγελμα του γιατρου ειναι στην ουσια λειτουργημα και ετσι θα επρεπε να αντιμετωπιζεται και απο τους ιδιους. Απλα ηθελα να τονισω καποια πραγματα που ο περισσοτερος κοσμος δεν τα ξερει.

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

οποιος μου εξηγησει τον ορο λευκη απεργια με σωστα επειχειρηματα, ισως τον δικαιολογισω. Απο την αλλη δν ξερω αν χωρανε "απεργιες", ειτε λευκες ειτε κοκκινες ειτε πρασσινες σε επαγγελματα που κανονικα θεωρουνται "λειτουργηματα". Ακομα και σε δασκαλους.

Ισως θα επρεπε να βαλουν ενα μαυρο περιβραχιονιο.. μα τι λεω.. αυτα γινονται μονο στην Ιαπωνια.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη που θα το πω ωμα, αλλα εισαι βαθια νυχτωμενος.

Δεν προκειται να υπερασπιστω το συστημα υγειας γιατι το ξερω καλα εκ των εσω και ειναι πιο σαπιο και απο τα κρεατα του Στρατου, αλλα το θεμα με τους μισθους των γιατρων που βλεπουμε στα νοσοκομεια δεν υπαρχει.

Οι γιατροι που κανουν ΟΛΕΣ τις βαρδιες στα δημοσια νοσοκομεια ειναι ειδικευομενοι (ποιοι θα ηταν αλλωστε).

Οι ειδικευομενοι λοιπον, αφου τελειωσουν την Ιατρικη, περιμενουν περιπου 10 χρονια για να μπουν σε μια ειδικοτητα.

Αφου λοιπον μπουνε σε αυτη την ειδικοτητα για 1-2 χρονια, κανουν βαρδιες σε καποιο δημοσιο νοσοκομειο.

Οταν λεμε οτι κανουν βαρδιες, εννοουμε οτι κανουν βαρδιες με ολη την σημασια της λεξεως. Εγω π.χ. που κανω βαρδιες στην δουλεια μου δουλευω π.χ. μια εβδομαδα βραδινα (8ωρα), μια απογευματινα και μια πρωινα.

Αυτοι δουλευουν 4-5-6 μερες ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ. Οταν λεμε συνεχομενα εννοουμε συνεχομενα.

Πολλοι απο αυτους βλεπουν τις οικογενειες τους μετα απο 4-5 μερες.

Θελεις να συζητησουμε και το θεμα των χρηματων.... 60? παιρνουν εξτρα για καθε 24ωρη βαρδια που κανουν και μισθο γυρω στα 1300?.

Α, ναι ξεχασα... μαζι με ολα αυτα εχουν εννοειτε να διαβασουν κιολας για να παρουν την ειδικοτητα...

Αυτοι που εχουν παρει την ειδικοτητα ειναι που εχουν τα εξωτερικα ιατρεια, τα φακελακια και οτι αλλο, αλλα αυτους δεν προκειται να τους δεις σχεδον ποτε στο νοσοκομειο που λες.

Το συστημα υγειας ειναι σαπιο, ολοι το ξερουν, αλλα το πιο σημαντικο απ'ολα δεν ειναι αυτο.

Το πιο σημαντικο ειναι οτι ειναι ελλειπες απο θεμα προσωπικου.

Για να πουμε οτι εχουμε σωστο συστημα υγειας πρεπει να προσληφθουν περιπου 35.000 νοσηλευτες και αλλες ποσες χιλιαδες γιατροι. Ποιος θα τους πληρωσει ομως αυτους? η Ελλαδιτσα που τον αλλο μηνα δεν θα εχει να δωσει τις συνταξεις απο τα λεφτα που εχουν φαγωθει τοσα χρονια?

Στο εξωτερικο υπαρχει αναλογια ασθενων-νοσηλευτων 3 ή 4:1 και ασθενων-γιατρων 6 ή 7:1.

Στην Ελλαδα ξερεις ποσο ειναι αυτο το ποσοστο? 18 εως 35:1 για τους νοσηλευτες και για τους γιατρους απο 40:1 και πανω.

you do the math.....

Υ.Γ. Δεν ειμαι γιατρος... Δεν υπερασπιζομαι τους γιατρους στο θεμα της απεργιας. Το επαγγελμα του γιατρου ειναι στην ουσια λειτουργημα και ετσι θα επρεπε να αντιμετωπιζεται και απο τους ιδιους. Απλα ηθελα να τονισω καποια πραγματα που ο περισσοτερος κοσμος δεν τα ξερει.

Είναι περίπου έτσι όπως τα λές.

Οι γιατροί που παίρνουν παχουολούς μισθούς και φακελάκια στον θεό,δεν είναι άλλοι παρα μόνο οι χειρούργοι και οι αναισθησιολόγοι.

Ακόμοι και διευθυντές άλλων τμημάτων δεν καταφέρνουν να βγάλου σε 1 χρόνο τα φράγκα που βγάζουν αυτοί σε 2 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μεν αλλά... αλλά το ότι δεν πληρώνεσαι καλά δεν σου δίνει το δικαίωμα να μην δουλεύεις ή να μην κάνεις καλά την δουλειά σου.

σίγουρα και όχι.

Αλλά το δικαίωμα της απεργίας,ή το έχουν όλοι οι κανένας.

Τώρα αυτό το λευκή απεργία τι μαγκιά είναι...ένας θεός ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 4 μέρες οι αδερφή μου είχε ένα επίμονο πόνο στην κοιλιά που σήμερα ήτανε υπερβολικά έντονος.Αμέσως την πήγα στο Ιατρικό Παλαιού Φαλήρου (ιδιωτικό) όπου την εξέτασαν και της έκαναν ηρεμιστική και δύο παυσίπονες.

Επειδή ο πόνος δεν πέρναγε αποφάσισα να την πάω στο Ιπποκράτειο το οποίο "ευφήμερυε" ώστε να γίνουν οι ανάλογες ξετάσεις και να της καλύψει η δημόσια ασφάλιση την οποία έχουμε.Εκεί διαπίστωσα ότι το παθολογικό απο τις πέντε και μετά (εγώ έφτασα στις 7) είχε λευκή απεργία.Δηλαδή οι γιατροί ήτανε εκεί, πληρώνονταν αλλά δεν δούλευαν.Το τελευταίο νούμερο που μπήκε ήτανε το 72 και εγώ είχα το 150.Πλήθος κόσμου περίμενε τους γιατρούς και μάλιστα αρκετοί σε χειρότεροι κατάσταση από την αδερφή.Μετά από μισή ώρα αναμονής και αφού τίποτα δεν φαινόταν να προχωρά αναγκάστηκα να πάρω την αδερφή μου και να πάω στο ιδιωτικό Metropolitan όπου έσκασα μπαμ 300? ώστε να διαγνώσουν την γαστρίτιδα που τελικά έχει και να της χορηγήσουν τα απαραίτητα ώστε επιτέλους να ηρεμήσει.

Μετά από όλο αυτό μου τέθηκαν οι εξής προβληματισμοί.

Τι πάει να πει λευκή απεργία?Ποιοι είναι αυτοί που αποφασίζουν να σταματήσουν να ασκούν όχι τη δουλειά τους αλλά το λειτούργημα που ορκίστηκαν να κάνουν?Πως αποφασίζουν να σταματήσουν να θεραπεύουν τον κόσμο για μερικά κ@λό ??Τελικά οι γονείς μου που στερούνται κάθε μήνα μπόλικα ? για την ασφάλιση τους γιατί πρέπει να δώσουν και άλλα για σωστή περίθαλψη?Έχει γίνει πλέον και η υγεία μας έιδος πολυτελείας που πρέπει να χρυσοπληρώσουμε ώστε να γίνει σωστά?

Πραγματικά έχω τέτοια οργή για αυτό το πράγμα και τέτοια αποστροφή για αυτούς τους ανθρώπους........Από όλους μας τα νέα μέτρα θα στερήσουν πολλά αγαθά και πολλά προνόμια αλλά αυτό δεν δίνει το δικαίωμα σε επαγγέλματα τα οποία σχετίζονται με την υγεία να "απεργούν"....Το να απεργήσει ένας δάσκαλος μια μέρα δεν έγινε και κάτι.Όταν απεργεί ένας γιατρός και μάλιστα κατ'αυτόν τον τρόπο στερεί ακόμα και ζωές.

Ζητώ συγγνώμη για το ύφος του ποστ αλλά δεν μπορώ να βγάλω κάτι άλλο.

απεργουμε γιατι ειμαστε απληρωτοι απο τον νοεμβρη

γιατι κανουμε 10 εφημεριες 36 ωρες και απο αυτες πληρωνομαστε μονο 4.

για το ελλειπες ιατρικο μκαι νοσηλευτικο προσωπικο.

μονο οι σκαβοι δουλευαν τοσες ωρες απληρωτοι.

ειμαι ειδικευομενος δουλευω σαν σκυλος

κανω επειγοντα μονος μου και ειμαι απληρωτος απο τον νοεμβριο

σε μια εφημερια κανω και 48 ωρες να κοιμηθω και μπορει να μην προλαβω καν να φαω η να πιω λιγο νερο

αν δεν αλλαξει αυτο δεν θα την παλεψω για πολυ καιρο.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου σε ευχαριστώ για το κοσμητικό επίθετο αλλά μάλλον δεν κατάλαβες όχι καλά αλλά καθόλου:@.... μιλάω για τους γιατρούς που στελεχώνουν ένα υγειονομικό σχηματισμό δεν μίλησα γι αυτούς που δεν έχουν τελειώσει την ειδικότητα τους και επέτρεψε μου να γνωρίζω και γω κάτι σχετικά με το τι γίνεται στα νοσοκομεία με τους ΙΑΤΡΟΥΣ.

σε όσα είπες συμφωνώ εκτός το κοσμητικό! ξαναδιάβασε αυτά που έγραψα και πες μου που ειπα για ειδικευόμενους? δεν θα ήθελα να τσακωθώ μαζί σου αλλά κάτι με πείραξε! συνάδελφε!........συμφουριτη θέλω να πω!

Υ.Γ είναι λίγο βαρύς ο χαρακτηρισμός Εθνικό Σύστημα Ταλαιπωρίας! αλλά έτσι είναι η πραγματικότητα σε όποιους αρέσει και σε όποιους δεν αρέσει! να μην στραβώνουμε όταν ακούμε την αλήθεια και επειδή η αλήθεια πονάει πολύ και ιδικά όταν λέγεται ωμά το σταματάω εδώ. και -

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι σε χαρακτηρισα πουθενα με καποιο κοσμητικο επιθετο.

Δεν νομιζω οτι ειμαστε συναδελφοι...

επισης οπως εγραψα και στην τελευταια σειρα του ποστ μου.... δεν με νοιαζει πως χαρακτηριζεται το Εθνικο συστημα υγειας-ταλαιπωριας κτλ....

Δεν ειμαι γιατρος, ουτε ειδικευομενος, ουτε εχω καποια σχεση γενικως με τα ιατρικα-φαρμακευτικα-νοσηλευτικα....

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι εχει παραγινει με τις απεργειες.. Ας διαμαρτυρηθουν, ας βγουν στα καναλια (που καταντησαμε) ας κανουν κατι τα συνδικαλιστικα τους οργανα.

Καθε μερα απεργει κ αλλος, το κεντρο ειναι κλειστο, κλπ κλπ

Σε ολα βαραμε μια απεργια και ενταξει! Γιναμε αγωνιστες τωρα δηλαδη. Δεν λεω καλο το διακαιωμα στην απεργια κλπ κλπ αλλα εχουμε φτασει σε σημειο να θεωρειται ειδηση αν μια μερα ΔΕΝ απεργει καποιος.

Ποσο μαλλον οταν το κανουν οχι εργαζομενοι αλλα "λειτουργοι"

Χιλια δικια μπορει να εχουν αλλα ας τα βρουν με αλλο τροπο.

Link to comment
Share on other sites

απεργουμε γιατι ειμαστε απληρωτοι απο τον νοεμβρη

γιατι κανουμε 10 εφημεριες 36 ωρες και απο αυτες πληρωνομαστε μονο 4.

για το ελλειπες ιατρικο μκαι νοσηλευτικο προσωπικο.

μονο οι σκαβοι δουλευαν τοσες ωρες απληρωτοι.

ειμαι ειδικευομενος δουλευω σαν σκυλος

κανω επειγοντα μονος μου και ειμαι απληρωτος απο τον νοεμβριο

σε μια εφημερια κανω και 48 ωρες να κοιμηθω και μπορει να μην προλαβω καν να φαω η να πιω λιγο νερο

αν δεν αλλαξει αυτο δεν θα την παλεψω για πολυ καιρο.

Kάτσε βρε φίλε γιατί θα τρελαθούμε. Έχετε ΟΛΑ τα δίκια του σύμπαντος και καλά κάνετε αφού το σύστημα σας αγνοεί.

Αφού λοιπόν το σύστημα σας αγνοεί, εσείς απόφασίζετε να ξεφτυλίσετε τον πολίτη, τον ουσιαστικό εργοδότη σας;;;

Έχεις εξουθενωθεί από την παρούσα κατάσταση και δεν αντέχεις; Κάνε απεργία και μείνε σπίτι σου, παραιτήσου και άλλαξε επάγγελμα, γίνε παθολόγος και άνοιξε γραφείο... αλλά μην παίζεις ΚΥΡΙΩΣ με την υγεία και τα νεύρα του πολίτη.

Εγώ είμαι ιδ. υπάλληλος, όχι λευκή απεργία, έστω και φούξια να κάνω την άλλη μέρα θα μου πουν να περάσω από το λογιστήριο και να πάρω την αποζημίωση μου.

Με λίγα λόγια, συμφωνώ μαζί σας αλλά διεκδικήστε τα κεκτημένα δικαιώματα σας αντρίκεια, με αληθινό αγώνα και όχι πούστικα.

Link to comment
Share on other sites

@subzero

Καταλαβαίνω αυτό που λες και ξέρω για τα μ@μησια που τρώτε (έχω πολλούς συγγενείς στο δημόσιο που τώρα τρώνε αγγούρρι)αλλά θα σου πω και το εξής.Αν έμενα χτες στο Ιπποκράτειο και η αδερφή μου είχε τελικά κάτι πιο σοβαρό (γαστροραγία π.χ.) τι θα γινότανε?

Edited by crio
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου ποια συνδικάτα κι αυτά τα έχει πάρει και τα έχει σηκώσει από την στιγμή που ο συνδικαλισμός έχει γίνει το υπόβαθρο για να ανέβει κάποιος στην πολιτική τέρμα δεν υπάρχει συνδικαλισμός όλοι τους είναι κομματόσκυλα και δουλεύουν για δικό τους όφελος. υγιής συνδικαλισμός δεν υπάρχει!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now