aekaras21

Πρόβλημα με την εγκατάσταση οποιουδήποτε λογισμικού πέρα από τα windows XP

Recommended Posts

Γεια σας!!

Σήμερα όταν πήγα να εγκαταστήσω τα windows 7 μου έβγαλε αυτά εδώ και πάλι δεν μπορεί να μπεί στα windows.

k2jnr7.jpg

nq844.jpg

20h13f9.jpg

Τωρα που ξαναέκανα format και έβαλα τα ΧΡ παίζει μια χαρά!!

Τι μπορεί να φταίει μήπως φταίει η μητρική μου και θέλει update από τα bios?(το οποίο δεν ξέρω να κάνω,ούτε ξέρω που θα βρώ το update.) Λοιπόν η μητρική μου είναι η:

25i6ekp.jpg

και η κάρτα γραφικών μου είναι η:

303fmfn.jpg

Προσπάθησα παλαιότερα να εγκαταστήσω τα linux(fedora,ubuntu,opensuse) και τώρα προσπάθησα να βάλω τα windows 7.Δεν μπορούν να μπούν γιατί τα παίζει το γραφικό περιβάλλον.Δηλαδή όταν πάω να κάνω instal ta linux μου βγάζει ακόμα από τα bios αυτά εδώ:

rc0bx3.jpg

rhon0j.jpg

και δεν ανοίγουν.

Thanks!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τότε όπως ειπε πιο πανω ο φίλος κανε reset to defaults στο Bios και στην συνέχεια κοιτα την κάρτα γραφικών , παντως αν εχει πρόβλημα hardware θα πρεπει να φανει και στα ΧΡ μετα απο καποια ωρα λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

Τότε όπως ειπε πιο πανω ο φίλος κανε reset to defaults στο Bios και στην συνέχεια κοιτα την κάρτα γραφικών , παντως αν εχει πρόβλημα hardware θα πρεπει να φανει και στα ΧΡ μετα απο καποια ωρα λειτουργίας.

Το έχω το PC 4 χρόνια και δεν μου έβγαλε κανένα πρόβλημα με τα ΧΡ αλλά όταν πάω να βάλω οποιοδήποτε άλλο λογισμικό το αποτλεσμα φαίνεται καθαρά στο πρώτο post.

Θα κάνω reset to defaults στο Bios και θα σας ενημερώσω...

Τhanks πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα παλαιότερα να εγκαταστήσω τα linux(fedora,ubuntu,opensuse) και τώρα προσπάθησα να βάλω τα windows 7.Δεν μπορούν να μπούν γιατί τα παίζει το γραφικό περιβάλλον.Δηλαδή όταν πάω να κάνω instal ta linux μου βγάζει ακόμα από τα bios αυτά εδώ:

1) Είναι το linux

2) Σου "βγάζει από το bios" τι ????? Μάλλον έχεις παρανοήσεις για το τι είναι το bios

3) Εγώ το μόνο που καταλαβαίνω είναι ότι μπαίνει η κάρτα γραφικών σε 8bit color mode.

Να έχει θέμα η κάρτα ή το καλώδιο, μου φαίνεται κουλό γιατί τότε δε θα έπαιζε σωστά ούτε στα XP...

Άρα καταλήγω σε bios update και ξαναπροσπάθησε.

Για το πώς γίνεται το bios update, διάβασε το manual. Τελευταίο bios θα βρεις από το download section στο site της Asus

Link to comment
Share on other sites

1) Είναι το linux

2) Σου "βγάζει από το bios" τι ????? Μάλλον έχεις παρανοήσεις για το τι είναι το bios

3) Εγώ το μόνο που καταλαβαίνω είναι ότι μπαίνει η κάρτα γραφικών σε 8bit color mode.

Να έχει θέμα η κάρτα ή το καλώδιο, μου φαίνεται κουλό γιατί τότε δε θα έπαιζε σωστά ούτε στα XP...

Άρα καταλήγω σε bios update και ξαναπροσπάθησε.

Για το πώς γίνεται το bios update, διάβασε το manual. Τελευταίο bios θα βρεις από το download section στο site της Asus

Τελικά το βρήκα το update και το έκανα.Αλλά τα αποτελέσματα ειναι και πάλι τα ίδια....

Τι να κάνω άλλο!!

ΕΛΕΟΣ!!

Η μόνη μου ελπίδα ειναι να φταίει η κάρτα γραφικών μου αλλά ψάχνω ακόμα κάποια για να την δοκιμάσω.

Καμιά άλλη ιδέα??

Link to comment
Share on other sites

Αφού λέει ότι είναι δοκιμασμένα και δούλευαν, έχει σημασία;

Του έκαναν την ίδια ακριβώς ερώτηση σε άλλο φορουμ.Εκεί νομίζω είχε απαντήσει πως ήταν πλαστά...αλλά με μπερδεύει και μένα που λέει ότι δούλευαν καλά και είναι δοκιμασμένα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now