Spank

Asus EN8800GTS TOP/HTDP/512M

Recommended Posts

Καλησπέρα

Μετά απο πολύ ψάξιμο και βλέποντας και συγκρίνοντας reviews κατέληξα στην αγορά μιας Asus EN8800GTS TOP/HTDP/512M.Πρώτα θα ήθελα να ρωτήσω αν κανένας φίλος εχεί δόκιμασει την συγκέκριμενη κάρτα απο κόντα η αν έχει ακούσει γένικοτερα για αυτήν την κάρτα. Επίσης θα ήθελα να ρώτισω αν ύπαρχει κανένα κατάστημα στην ελλάδα που να φέρνει η να μπορώ να παράγειλω την συγκεκριμένη κάρτα αλλιώς να την πάρω απο κάποιο κατάστημα του εξωτερικού (Ευρώπη για να μην πληρώσουμε και τελωνείο).

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ενταξι μπορει η ASUS να αποφασισε να βαλει νεα custom coolers σε πολλες νεες καρτες της αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι καλυτερα απο τα afrtermarket ου μπορεις να βαλεις και μονος σου..Κατα τη γνωμη μου για να μην ψαχνεσαι αδικα, παρε τη ποιο φτηνη 8800GTS που θα βρεις (Ολες ιδιες ειναι) και βαλτης επανω την καταπληκτικη Zalman VF-1000 http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806318 και θα δεις τι "μαγικα" κανει!!!:T::T:

Υ.Γ.Τη παραπανω ψυκτρα στη προτινω απο προσωπικη εμπειρια με την ASUS 8800GTX μου!!;)

Link to comment
Share on other sites

oooo no no no no.

Δεν είναι ίδιες όλες πλέον... ;)

Εχουνε διαφορα στα chips μνημης??Δεν το εχω ψαξει σε τεραστιο βαθμο για να ειμαι και απολυτα σιγουρος να σου πω..:coffeetime:Παντος για τις 8800GTX ΟΛΕΣ εχουνε Hynix standar!!Οπως και οι 8800GT εχουνε Qimonda!!;)

Link to comment
Share on other sites

Εχουνε διαφορα στα chips μνημης??Δεν το εχω ψαξει σε τεραστιο βαθμο για να ειμαι και απολυτα σιγουρος να σου πω..:coffeetime:Παντος για τις 8800GTX ΟΛΕΣ εχουνε Hynix standar!!Οπως και οι 8800GT εχουνε Qimonda!!;)

ούτε ούτε ούτε...

Δλδ εγώ είχα μετάλαξη της GTX με samsung μνήμες? :P

Οι gt απ όσο ξέρω όλες qimonda φοράνε αλλά το θέμα είναι ότι δεν έχουν το ίδιο pcb.

Ο κάθε κατασκευαστής έχει το δικαίωμα του custom pcb.

Όπως η albatron,palit,gigabyte .... χρησημοποιούνε custom pcb άρα δεν είναι ίδιες...η μία μπορεί να κλοκάρει καλύτερα απ την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θέμα με τις ίδιες κάρτες ακούγεται παντού και είναι γνωστό.

Τα τελευταία νέα απο το μέτωπο της nVidia είναι το παρακάτω, μετά απο συζήτηση με κάποιους απο την nVidia.

Όταν βγαίνει μια νέα κάρτα , από mid-range και πάνω η nvidia δεν θέλει να έχει ούτε 1% failure rate και πουλάει τις κάρτες όπως τις κατασκευάζει αυτή και μόνο...η εταιρία πίσω απο την κατασκευή τους είναι η Flextronics.

Στην συνέχεια, αφού ένα μοντέλο έχει λανσαριστεί στην αγορά επιτυχημένα, η nvidia μπορεί να πουλήσει στους κατασκευαστές μόνο πυρήνες έτσι ώστε αυτοί να έχουν τον δικό τους custom pcb έως και μνήμες και τροφοδοσία και όλα όσα έχει πάνω μιά κάρτα..!

Η ASUS σίγουρα έχει δικό της PCB απο την ASUS City, 100% σίγουρο.

Η Albatron και η Palit επίσης.

Η Twintech σίγουρα πάνω σε πολλά της μοντέλα βάζει μνήμες Hynix αντί για Samsung οι οποίες(οι πρώτες) δουλέυουν με περισσότερη τάση απ'ότη οι Samsung.

Η Gigabyte έχει και αυτή το δίκο της PCB.

Για τις υπόλοιπες δέν ξέρω πολλά, αλλά θα μάθω...:D

Συμπέρασμα : Στα launces όλες είναι ίδιες...μετά απο 1-2 μήνες, οι περισσότερες είναι custom σε όλα..:D

Link to comment
Share on other sites

Για την συγκεκριμένη κάρτα ποια είναι η γνώμη σας?

Αν μπορεσεις και τη βρεις μια χαρα!!!:T:

Αν και απο οσο βλεπω δυστυχως και αυτη εχει τη stock cooler!!Μονο κατι 8800GS&GT εχουνε την νεα ψυκτρα της ASUS αλλα αυτο μην σε απασχολει..Εχεις πολλες επιλογες σε aftermarket οποτε και παλι βολευεσαι!!:shades:

2004_l.jpg

Link to comment
Share on other sites

ένα παράδειγμα πάνω σε αυτά που είπε ο gorill

η πρώτη φουρνιά που είχε έρθει ελλαδα ανέβαζε ρολόγια η δεύτερη όχι αλλά εγώ είμαι τυχερός και ανεβαίνουν πήρα την evga :D και πάει καλά

και ανεξάρτητα από αυτά πάντα παίρνω η evga η asus το γιατί δεν το ξέρω απλά εμπιστεύομαι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now