Boton

O Shamino ωθεί την GTX 480 στα 1165MHz!

Recommended Posts

Σάκη έχεις βαρέσει cold boot τόσες ώρες...

Δεν λέω ούτε ότι η μια είναι καλύτερη ούτε η άλλη.

Δεν μιλάω για τις κάρτες στα τελευταία 4-5 δεν ξέρω πόσα post μου.

Εν τέλει... η nVIDIA κατάφερε να βγάλει μια GTX 480 που είναι 15% καλύτερη της 5870 μέσο όρο.

Αυτό μπόρεσαν, αυτό θέλησαν, αυτό δεν ξέρω και γω τι.

Οποιανού του αρέσει την παίρνει, οποιανού δεν του αρέσει δεν την παίρνει.

Τι άλλο ?

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ για το cbb μου αλλά μάλλον δεν καταλαβαίνω. Εσύ δεν έλεγες τόση ώρα διάφορες δικαιολογίες για την 480? Εγώ απλά λέω ότι κατά την άποψη μου η εταιρεία αδιακιολόγητα έχει βρεθεί σε αυτή τη δυσμενή θέση με ένα πανάκριβο προιόν που μόνο σε καθημερινή χρήση μπορείς να πεις ότι έχει 15% παραπάνω απόδοση (και πάλι πολύ δύσκολα) από την 5870 ενώ στα κρύα δεν έχει να προσφέρει μέχρι στιγμής απολύτως τίποτα καλύτερο. Απόψεις λέμε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν γυρίζει όλος ο κόσμος γύρω από το άζωτο και τους overclockers.

Για τα άλλα βαριέμαι να εξηγώ τα απλά.

Η καθεμία εταιρία μπορεί απλά να μην βγάλει ένα καλό προΐόν σε εύλογο ή μη χρόνο, δεν μιλάω μόνο για την nVIDIA, μιλάω γενικά για όλες τις εταιρίες.

Το ότι έχει κανείς χρόνο να κάτσει να σκεφτεί, να σχεδιάσει, να δοκιμάσει και να κάνει ΔΕΝ σημαίνει ότι μπορείς να βγάλεις κάτι λίγο ή πολύ καλύτερο από το Χ προϊόν.

Link to comment
Share on other sites

Άρα θεωρείς σωστό το γεγονός του 15%-150 ευρώ? Δε μίλησα μόνο για o/cers αλλά ανέφερα απλά και αυτό το γεγονός. Θεωρώ απλά την κίνηση της Nvidia αποτυχία. Περίμενα κάτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέματα πάντως, είναι τυχερή η ATi που δεν έχει βγει κάποιος σοβαρός DX11 τίτλος, για να δείξει τι πραγματικά μπορεί να κάνει στο tessallation η nVIDIA.

Εγω την παραδέχομαι σε αυτό - αλλά το Marketing της και ο Jensen που παιζει τον βλαμενο ωρες-ωρες, ειναι για κλαματα.

Link to comment
Share on other sites

Τα λεγαμε οτι θα σπέρνει στο tessallation με τα raster&polymorph engines.

Και είχαμε πει επίσης οτι στα μελλοντικά παιχνίδια θα δούμε το fermi...να σπέρνει. :hehe:

Σαν αρχιτεκτονική φαίνεται να έχει μέλλον, να δούμε τι θα κάνει και η ATI γιατι για νεα αρχιτεκτονική και 28nm δεν την βλέπω. Ο charlie λεει για υβριδική evergreeen+Northen island στα 40nm για αρχή και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Τα λεγαμε οτι θα σπέρνει στο tessallation με τα raster&polymorph engines.

Και είχαμε πει επίσης οτι στα μελλοντικά παιχνίδια θα δούμε το fermi...να σπέρνει. :hehe:

Σαν αρχιτεκτονική φαίνεται να έχει μέλλον, να δούμε τι θα κάνει και η ATI γιατι για νεα αρχιτεκτονική και 28nm δεν την βλέπω. Ο charlie λεει για υβριδική evergreeen+Northen island στα 40nm για αρχή και βλέπουμε.

Tι παιζει τοτε ρε trabakula και στο METRO η καρτα σερνεται? Σνομπαρουν τα rasters engines το παιχνιδι...

- 4 παιχνιδια dx11 και στα 4ερα το 480 με tesselation μια ανασα μπροστα απο τον 5870. Ναι ξεχασα δεν εχουν heavy tesselation. Δηλαδη θα πρεπει το fermi να βγαζει 10 fps και το cypress 2 fps για να μου πεις οτι κανει δουλεια στο tesselation...Ποτε θα βγει κατα τα γουστα σου παιχνιδι με βαρυ tesselation ? :hehe:

Μαντεψε μαγκα τοτε εγω ή θα εχω hecatocheires τουλαχιστον ή 2 γενιες πανω καρτα! Μεινε να παλευεις με το fermi...που και ο ιδιος με την καμια δεν ψηνεσαι να πας, αλλα λεμε τωρα! hypareis!!!

ΣΟΒΑΡΕΨΟΥ TRABAKULA , ΜΕΓΑΛΩΣΕΣ! ΤΡΑΝΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΟΤΙ ΤΟ ΗΥPE ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ!

Τι μου θυμιζεις ρε μαν -> [media]

[/media]

Αυτο ειναι που λεμε και στο χωριο σου ειχες rasters engines :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία φορά που κοίταξα το metro έχει tessellation μονο στους χαρακτήρες. Και με pxysX στο gpu και με beta drivers και πάλι μπροστά είναι.

20.png

22.png

NVDA_GTX480_Heaven_675.jpg

Δεν σε χαλάει που μια μονή κάρτα περνάει το διπύρηνο τέρας της ATi σε Heavy tessellated scenes.

Αλλά που να ξεστραβωθείς και να δεις κανένα γράφημα, αφού με τόσο stuttering που έχεις φάει απο το eyefinity δεν βλέπεις την τύφλα σου. :hehe:

888307b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αποτελεσματική πολύ τελικά η ψύξη της παρόλο που ακούγεται σαν ελικόπτερο. Για μαμά ψύξη είναι πολύ καλή. Βέβαια σε κλειστό κουτί θα είναι παραπάνω αλλά και πάλι δε νομίζω να φτάνει τους 95 που λένε κάποιοι.

Link to comment
Share on other sites

στα review όλες οι κάρτες παίζανε από 93 έως και 97 είδα. τώρα αν βάλω το φαν στο 50% ναι οκ δεν θα παει 90 θα πεσει 80κατι αλλά θα κάνει θόρυβο που εμένα προσωπικά με ενοχλεί, για αυτό έχω sto auto την 5850.

σαν cooler είναι όντως δυνατό, απλά είναι και η κάρτα ζεστη.

Link to comment
Share on other sites

στα review όλες οι κάρτες παίζανε από 93 έως και 97 είδα. τώρα αν βάλω το φαν στο 50% ναι οκ δεν θα παει 90 θα πεσει 80κατι αλλά θα κάνει θόρυβο που εμένα προσωπικά με ενοχλεί, για αυτό έχω sto auto την 5850.

σαν cooler είναι όντως δυνατό, απλά είναι και η κάρτα ζεστη.

Εγω αν καποια στιγμη τσιμπησω 480 θα περιμενω την palit με τους 2 ανεμηστηρες. ανετα θα το ριξει κατω 30 βαθμους... Και αναμενεται και αθορυβη οπως ολες οι ψυκτρες αυτου του τυπου...

Link to comment
Share on other sites

"because normally the CPU cooling fan kicks on at a higher speed and cools the card down a bit better"

Του CPU ο ανεμιστήρας κάνει έτσι. Και εννοεί ότι έτσι όπως είναι το setup όταν ξεκινήσει να ανεβάζει στροφές το CPU fan, ψύχει και την κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε nvidia μας έπεισες...:hehe:

Βάζεις τον αποτελεσματικό ανεμηστήρα που στα 100% ακούγεται και στο διπλανό διαμέρισμα αλλά

παρόλο αυτά κρατάει την κάρτα στοκ στους 65 βαθμούς....;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now