Boton

O Shamino ωθεί την GTX 480 στα 1165MHz!

Recommended Posts

Από τα πιο ηλίθια videos που έχω δει ποτέ μου... Στο Memory Clock για παράδειγμα συγκρίνει το 1200MHz της 5870 με το 3696MHz της GTX 480 :hehe: Και δεν είναι μόνο το τραγικό λάθος που κάνει στο QDR, αλλά για κάτσε ρε φίλε... Συγκρίνεις με τόσο ηλίθιο τρόπο τα χαρακτηριστικά των καρτών; Τα βάζεις δίπλα δίπλα και λες τα δικά σου; 1600 Stream Processors vs 480 CUDA Cores, η 5870 κερδίζει :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

βασικά τα 65 που δείχνει εκεί είναι μούφες, γιατί πολύ απλά είναι πάνω στο hs τα sensors του πολύμετρου ... άμα παρατηρίσετε στην αρχή στο πρόγραμμα δίχνει 83 οC στο Gpu tempereature... είπε και idle εαν δεν κάνω λάθος... επίσης η κάρτα δεν ήταν μέσα στο κουτί και το ανεμιστηράκι έκανε σαν τρελό... μα καλλά πως περίμεναν να ψήσουν το αβγό... βασικά πολύ fail από άποψη θερμοκρασιών...

Link to comment
Share on other sites

Ο τυπας μου θυμιζει κατι χασαπηδες! Πιασε ενα ΑΡΝΙ λεμε και ασε τα gpu scores!

Πολυ σαβουρα κυκλοφορει αναμεσα στους reviewers, καλα κανω και δεν εμπιστευομαι κανεναν

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι από της πιο ηλίθιες συγκρίσεις ever αυτό το gpuwars...

Τα reviewing sites που αξίζουν είναι λίγα και καλά!

Μετά το review του guru3d οπού η 480 idle είναι 45c..αρχίζω να αναρωτιέμαι αν υπάρχουν ακόμα τίμια sites...ενώ το hardocp λέει πως idle η κάρτα είναι στους 73c με το fan στο 44%..

Δεν μπορώ να βγάλω άκρη.. στο anandtech έχει 51c..

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εκτος απο θερμοκρασιες υπαρχει κανενα απο τα τεστ ειναι με τον official driver της nvidia ή ακομη με το beta; Οσο για τις θερμοκρασιες ειναι και λιγο θεμα Case και air flow αν δεν κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία και γενικώς αυτά τα test δεν μπορούνε να συγκριθούνε από review σε review γιατί υπάρχουνε ένα σωρό μεταβλητές που επηρεάζουνε τα αποτελέσματα..

θερμοκρασία δωματίου

θερμοκρασία μέσα στο κουτί

τα components του test PC ( άλλη θερμότητα αποβάλει το ένα άλλο το άλλο και άλλο χρονικό διάστημα παίρνει το 1 για να ζεσταθεί πολύ άλλο λιγότερο κλπ )

άλλη η θερμική συμπεριφορά ( μικρές διαφορές φυσικά ) του ενός sample με το άλλο

άλλη κάρτα έχει καλύτερο πάτημα η ψύκτρα, άλλη λιγότερο

κλπ κλπ.

Μου την σπάει ο κόσμος να γενικεύει τα πάντα, και να θάβει δίχως να σκεφτεί λιγάκι τι και πως.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now