Galio

Νέος στην υδροψυξη ζηταει συμβουλες

Recommended Posts

Καλησπερα αν και καιρο μελος στο φορυμ σας και διαβαζοντας πολλα και ενδιαφεροντα θεματα, τωρα θελω και εγω καποιες συμβουλες.

θελω να βαλω υδροψυξη σε επεξεργαστη και καρτα γραφικων, με φυσικα αποτερο σκοπο το OC και bences,

CPU C2D E8500

ΜΒ gigabyte GA-x48-ds4

VGA GTX295

έχοντας διαβάσει πολλά θέματα πάνω στην υδρόψυξη όλο και μπερδεύομαι περισσότερο

θα ήθελα αν είναι δυνατόν να μου προτείνεται κάποια κομμάτια cpu waterblock, τρόμπα και water tank, ως καλές αγορές

από ψυγεία έχω δει τα black ice GTX240 και GTX360 σαν εναλλακτική τι υπάρχει ??

waterblock gia 295 εχω βρει απο danger den DD-GTX295 Block - Danger Den απλά μου φαίνεται λιγο ακριβό,

Επισης τι αλλο θα χρειαστω απο σωλήνες, ρακορ κλπ κλπ.

κάθε γνώμη είναι δεκτή,

ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις διαβάσει και σε άλλα αντίστοιχα θέματα, θα έχεις διαπιστώσει ότι αυτό το καιρό σε

ελληνικά ηλεκτρονικά καταστήματα δεν υπάρχει ποικιλία κομματιών.

Μια περίπτωση είναι, αν είσαι Αθήνα, να κατέβεις μέχρι τον Πειραιά στο multi extreme, έχει μπόλικα

πράγματα, block, αντλίες, σωλήνες, ψυγεία, ρακόρ, υγρά και ότι άλλο χρειαστείς, τα βλέπεις και τα παίρνεις.

Σε άλλη περίπτωση κοιτάς ξένα ηλεκτρονικά καταστήματα ή κάτι σε μεταχειρισμένο από

αγγελίες.

Για να ψύξεις cpu και vga, θα χρειαστείς 2 block, μια καλή αντλία (βλ. laing d5), 1 ή 2 ψυγεία

ανάλογα και τον χώρο στο κουτί σου, σωλήνες, ρακόρ, υγρό και ανεμηστήρες.

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να ριξει ενα τηλ στο extreme γιατι η κριση εχει επηρεασει πολυ τα αποθεματα και δν ξερω αν τραβηχτει μεχρι εκει θα κανει τη δουλεια του ;)

Link to comment
Share on other sites

θα κανω ενα τηλ σημερα αν ειναι στο extreme να δω τι παιζει, απο κομματια εχετε να μου προτεινετε καποιες μαρκες η και μοντελα ??

επισης κανα e-shop εξωτερικου ειτε απο αμερικη ειτε ευρωπη δεν εχω προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Το chilled pc που λέει ο φίλος παραπάνω είναι έμπιστο...έχουμε πάρει και τα στέλνουν μέσα σε 5-6

μέρες...;)

Btw...Πόσο λεφτά θες να διαθέσεις...?

Link to comment
Share on other sites

@ Varsos θα το δω και θα ποσταρω κομματια να δουμε τι κανουμε και να μου πειτε της αποψεις σας

@ Boston εξαρταται αν ειναι για καλα κομματια προτιμω να δωσω κατι παρταπανω δεν εχω καποιο συγκεκριμενο μπατζετ αρκει να βγει καλο αποτελεσμα :D

Link to comment
Share on other sites

cpu block

Chilled PC, Water Cooling, Modding - One stop shop for all your Watercooling and PC Modding

Chilled PC, Water Cooling, Modding - One stop shop for all your Watercooling and PC Modding

αξιζει η διαφορα στην τιμη ???

Vga block

DD-GTX295 Block - Danger Den

εχω βρει αυτο και μου φαινεται αρκετα ακριβο

EDIT μολις βρηκα και αυτο Watercool HEATKILLER? GPU-X² GTX295 Water Block for Nvidia 295GTX Products Model: 10167 [10167] : Performance-PCs.com, ... sleeve it and they will come

Pump

Chilled PC, Water Cooling, Modding - One stop shop for all your Watercooling and PC Modding

αυτη δεν ειναι ιδια με την laing d5 ? εχετε να προτεινεται καποια αλλη ?

Radiators

BlackIce 1 240 και 1 360 αξιζουν τα GTX ή θα κανω και την δουλεια μου με τα gts ?

Reservoir

Εδω και αν εχω μπερδευτει δεν ξερω καν τι να διαλεξω ποσα ml πρεπει να ειναι αν μπορειται να με βοηθησετε

Fans

Xigmatek XLF-F1253 Led - 120MM - Case Fans - plaisio.gr

Chilled PC, Water Cooling, Modding - One stop shop for all your Watercooling and PC Modding

με κατι τετοιο θα την βγαλω μαλλον

απο ρακορ, σωληνες τι θα χρειαστω και ποσα κομματια ?

Link to comment
Share on other sites

το chilled pc ειναι οντως πολυ γρηγορο πριν το πασχα παραγγειλα και καναν 6μερες και ολα πηγαν καλα..εχει και πιο φθηνα μπλοκ για την 295 μιας και εχω την ιδια και το ψαχνω αλλα ειναι παρα πολλα λευτα για ενα μπλοκ και ποσο θα κρατησεις αυτη την καρτα για να διαθεσεις τοσα χρηματα??αξιζει τον κοπο?θα κανω μια αναζητηση γιατι καπου την βρηκα 110ντολαρς,αλλα ουτε τοσο πιστευω οτι αξιζει (τουλαχιστον για μενα!)..

εντιτ:εντελως ασυντακτο με βρισκω..ψαχνω και διορθωνω τα παντα ολα!!!

Link to comment
Share on other sites

μετα απο τηλ στα μουλτιραμα εχουν τα εξης

koolance 350 78 euro

ek supreme 36

laing d5 86 euro

και ενα τελευταιο κομματι koolance gtx295 waterblock στα 162 αυτο πρεπει να τους εχει μεινει απο παλια γιατι εχει σταματησει η παραγωγη του

Link to comment
Share on other sites

απλα ενημερωτικα

το cpu 350 εχει ηδη αντικατασταθει απο το καλυτερο 360 (ερχεται συντομα)

επισης με χαμηλοτερη τιμη (65/45 περιπου) παιζουν και τα Heatkiller 3.0 CU & LT

ιδιας αν οχι καλυτερης αποδοσης

Link to comment
Share on other sites

Τι reservoir θα χρειαστώ; πόσο μεγάλο και τι χωρητικότητας ;

οσο πιο μεγαλο ειναι τοσο το καλυτερο εχω καταλαβει..εγω λογω ομορφιας και χωρου πηρα ενα που μπαινει σε θυρες 5,25..απο το chilled μαλιστα το πηρα αυτο μαζι με κατι αλλα..επισης τα χρηματα αυτα που εγραφα ειναι για την διπλη την σαντουιτς 295..απο αμερικη ηταν ενα site..μολις παω κρητη θα σου στειλω λινκ γιατι ψαχνω και δεν το βρισκω..

edit: μπορεις να παρεις μια αντλια πακετο με ρεσερβουαρ σαν αυτο και να σου ερθει πολυ πιο φθηνα,δεν ξερω αν και ποσο συμφερει ο μονος λογος που δεν το πηρα ειναι οτι ειχα αντλια..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now