Pastelidis.n.s.

Πως κανουμε upload ενα αρχειο σε proftpd (debian)

Recommended Posts

Παιδια μπορει καποιος να με καθοδηγησει στο να ανεβασω ενα οποιοδηποτε αρχειο στον ftp μου...

Λογικα ειναι ετοιμος αν ολα εχουν γινει οκ....απλα θελω να δοκιμασω...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να συνδεθεις κανονικα στον ftp ή μπα?

Αν δε μπορεις, αλλαξε το Passive με Active στα Connection Settings, μπας και φταιει αυτο.

Υπονοείς κάτι;

Link to comment
Share on other sites

xaxaxaxaxaxaxaxa

οχι ρε φιλε ελιωσα :hehe::hehe::hehe::hehe:

Αλλά τώρα που το ξαναβλέπω, άλλος τα ξεκίνησε τα υπονοούμενα...

Παιδια μπορει καποιος να με καθοδηγησει στο να ανεβασω ενα οποιοδηποτε αρχειο στον ftp μου...

Λογικα ειναι ετοιμος αν ολα εχουν γινει οκ....απλα θελω να δοκιμασω...

Πάστελ, αν νιώθεις έτοιμος παιδί μου, προχώρα.... όλα μια ιδέα είναι... ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να χρησιμοποιήσεις ενα Util τύπου FileZilla ή WinSCP να συνδεθεις και να ανεβασεις.

Δες και αυτο..

[media]

[/media]

Ισως σε βολεψει το γραφικο..(αν εισαι νεος με την κονσολα )

Link to comment
Share on other sites

Με βοηιησε ο ganastasiou...και η λυση ειναι μεσω του my computer πανω στην διευθυνση δινω local ip του server και απλα μετα με ενα drag n drop μεταφερονται τα αρχεια...

Σωστο ειναι και το δικο σου Georgevasil και σε ευχαριστω man...:)

Τωρα υπαρχει καποιος guide για να σεταρω το uTorrent?

Ο Server μου ειναι ftp://pastelidis.ath.cx

Link to comment
Share on other sites

Σωστο ειναι και το δικο σου Georgevasil και σε ευχαριστω man...:)

Τωρα υπαρχει καποιος guide για να σεταρω το uTorrent?

Να σαι καλα!

To uttorent το εχεις κανει εγκατασταση στο Linux (με wine φανταζομαι) και θες να το σεταρεις?

Η θες να σεταρεις torrent client στο debian?

Link to comment
Share on other sites

αααα νομιζα οτι το wine ειναι ξεχωριστο....δηλαδη πρεπει να σεταρω και wine και torrent μαζι εε?

το δευτερο θελω...

Πρεπει ντε και καλα να ειναι το Uttorent??

Howto install Wine,?Torrent,Native Tray Icon in Debian -- Debian Admin

Υπαρχουν τοσοι Torrent Client για Linux.Δεν βλεπω τον λογο να πεδευεσε με Wine.

  • KTorrent
  • Deluge
  • rtorrent
  • Transmission
  • Vuse (azureus)

..ειναι μερικοι απο αυτους.

Τον τελευταίο καιρο χρησιμοποιώ KTorrent και με εχει βολέψει απίστευτα.

Αν θες να πεδευτεις παραπανω υπαρχουν και Client οπως πχ το TorrentFlux - PHP BitTorrent Client που στεινεις apache κτλ..και ειναι ολα μεσω WebPage (php).

Και ενα αλλο λινκ που θα σου χρειαστεί μιας και ασχολήθηκες με Linux.

HowtoForge - Linux Howtos and Tutorials

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρόνο τρώει τελικά για να μάθει κανείς να στήνει πράγματα σε linux. Ακόμα δεν έκανα την απόπειρα να περάσω τον server σε Linux, μια χαρά κάθεται με τα Win 2003 SE!

Μπράβο ρε παστέλι που κάθεσαι και ασχολείσαι!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρόνο τρώει τελικά για να μάθει κανείς να στήνει πράγματα σε linux. Ακόμα δεν έκανα την απόπειρα να περάσω τον server σε Linux, μια χαρά κάθεται με τα Win 2003 SE!

Μπράβο ρε παστέλι που κάθεσαι και ασχολείσαι!

Δεν ειναι τοσο δυσκολο... συνηθεια ειναι... εχει και εμας για backup :P

Link to comment
Share on other sites

ρε πραγματικα...να πω κατι...οι φανατικοι linuxακιδες καλα κανουν και φωναζουν απο τη μια κακως απο την αλλη...

Καλως γιατι εχεις την απολυτη ελευθερια να κανεις τα παντα ολα ειναι φρι δεν σε εμποδιζει κανεις...

Κακως γιατι ειανι πιο δυσκολα...τα win μεχρι και ενα παιδι 8-10 χρονων μπορει να μπει ναι πατησει να παιξει ενα παιχνιδακι μια μικρη εφαρμογη...

Εγω παντως τα εχω βρει μπαστουνια...μου ειναι εντελως ασχετα...δεν ξερω γρι...αλλα οσο περναει ο καιρος αρχιζω και αποστηθιζω καποιες εντολες...οποτε κατι γινεται...παντως λεει πολυ...

Με εχουν βοηθησει και ο ganastasiou,euklidis και ο GeorgeVasil

Link to comment
Share on other sites

Απλά γιατί να το κάνω, αφού έχω βολευτεί!

Μόνο και μόνο για πειραματισμό θα είναι, γιατί αλλιώς βαριέμαι μετά από 3 χρόνια αλλαγές!

Εμένα τώρα μου έκατσε να στήσω τηλεφωνικό κέντρο στο σπίτι με elastix...απλά για τη φάση, μιας και έστησα για έναν πελάτη!

Link to comment
Share on other sites

Αν το κανεις μια φορα μετα ειναι 2h υποθεση.

Βεβαια χωρις Net..δεν μπορεις να κανεις τπτ..

Εχεις λογο να το κανεις..

Δεν νομιζω να μπορεις να τα τρεχεις ολα με 400mb used..για να μην μιλήσω για restart..

Link to comment
Share on other sites

ρε πραγματικα...να πω κατι...οι φανατικοι linuxακιδες καλα κανουν και φωναζουν απο τη μια κακως απο την αλλη...

Καλως γιατι εχεις την απολυτη ελευθερια να κανεις τα παντα ολα ειναι φρι δεν σε εμποδιζει κανεις...

Κακως γιατι ειανι πιο δυσκολα...τα win μεχρι και ενα παιδι 8-10 χρονων μπορει να μπει ναι πατησει να παιξει ενα παιχνιδακι μια μικρη εφαρμογη...

Εγω παντως τα εχω βρει μπαστουνια...μου ειναι εντελως ασχετα...δεν ξερω γρι...αλλα οσο περναει ο καιρος αρχιζω και αποστηθιζω καποιες εντολες...οποτε κατι γινεται...παντως λεει πολυ...

Με εχουν βοηθησει και ο ganastasiou,euklidis και ο GeorgeVasil

Μα και οταν πρωτοπιασαμε windows ετσι ειμασταν. Δεν ξεραμε που μας πανε τα 4 και οσοι δεν ειχαμε καποιον να μας λεει τι να κανουμε, τρεχαμε για φορματ καθε 2 βδομαδες... Ετσι ειναι καθε αρχη... Και ο paste δεν εχει γραφικο περιβαλλον. Για εναν αρχαριο ειναι μεγαλο συν το να εχει γραφικα ;)

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα δεν κάνω restart αν δεν απαιτείται windows update, και το μηχάνημα τρέχει με 70% όλη την ώρα με F@H! Χθες έβαλα τρείς Full HD ταινίες να παίζουν ταυτόχρονα και κανένα κόλλημα, οπότε δε θεωρώ να χρειάζεται να πάω σε κάτι άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα δεν κάνω restart αν δεν απαιτείται windows update, και το μηχάνημα τρέχει με 70% όλη την ώρα με F@H! Χθες έβαλα τρείς Full HD ταινίες να παίζουν ταυτόχρονα και κανένα κόλλημα, οπότε δε θεωρώ να χρειάζεται να πάω σε κάτι άλλο!

Οταν θα πας..δεν θα υπαρχει γυρισμος..

Επαιζα παλια με 2κ3,με 2κ8 ..

Σαν αυτο τπτ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για ποιο λογο γιενται...αλλα με τον server κατεβαζω με 180KB/s περισσοτερα απο οτι κατεβαζω με το κανονικο pc... και η ταχυτητα ειναι σταθερη...δεν αυξομειωνεται...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για ποιο λογο γιενται...αλλα με τον server κατεβαζω με 180KB/s περισσοτερα απο οτι κατεβαζω με το κανονικο pc... και η ταχυτητα ειναι σταθερη...δεν αυξομειωνεται...

Παντα με λινουξ επιανα καλυτερες ταχυτητες...

Link to comment
Share on other sites

Παντα με λινουξ επιανα καλυτερες ταχυτητες...

Ο λόγος είναι ότι το linux δεν έχει περιορισμούς στα half-open connections,και διαχειρίζεται πιο άνετα την tcp στοίβα,μιάς και δεν διατρέχει λόγω επίθεσεις απο κακόβουλο υλικό.Κάτι που σε Windows απαιτείται για την διασφάλιση απο επιθέσεις να περιοριστεί,αν δεν κάνω λάθος σε xp υπήρχε patch για να τις αυξήσεις από 10(default).

Επίσης υπάρχει δυνατότητα να αυξήσεις τα half-open connections στο utorrent μέσα απο τις ιδιότητες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now