Recommended Posts

Αυτη τη στιγμη εχω ενα <<σκουμπρι>> :(.... με Maximus Extreme και μια 9800GX2

Προσπαθω να το πουλησω στην χρυση ευκαιρια (μπας και πιασω κανα ασχετο και το παρει με πολλα λεφτα) αλλα σκεφτομαι μηπως το κρατησω και αλλαξω την extreme με ενα mobo e-vga 790i ultra ετσι ωστε να παρω και μια 9800gx2 ακομα και να το λιωσω μεχρι τελους...

αλλα εχω προβλημα με την περαιτερω αναβαθμιση γιατι δεν εχω sli connector bridge...

any help?

Link to comment
Share on other sites

κοίτα...sli connector θα βρεις κάποιος θα έχει που του περισσεύουν εδώ μέσα. Στο Πλαίσιο stock house απ'ότι είδα έχει 790 πυ θες και από το site είδα ότι είχε μία evga 9800GX2 στα 80 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Οπότε αν θες να κάνεις κάτι τέτοιο ρίξε μια ματιά.

Link to comment
Share on other sites

παλια ειχα τσιμπησει μια 790ι απο το στοκ και ειχα 2χ 8800gts 512 mb αλλα στο τελος συνηδητοποιησα οτι δεν ειχα γεφυρα sli!

οπ μολις τσεκαρα στα 70 ευρω μια 9800 στο στοκ οπως ειπες...θα το τσεκαρω...

αξιζει ομως αυτη η αναβαθμιση?

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά πιστεύω πως όχι.. πολύ η κατανάλωση για τον ντόρο που κάνουν πλέον.. καλύτερα να της βάλεις "φωτιά" και να την πας rma και να πάρεις μια άλλη..

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειναι απο πλαισιο θα μου δωσουν ενα πιστωτικο γυρω στα 150 ευρω πιστευω...αλλα αντε να βρω καρτα με 150 ευρω στο πλαισιο...γιατι εχω βρει απο αλλους, ακομα και εδω μεσα, καρτες σε πολυ καλη τιμη..το πολυ 200 -250 ευρω σε καρτες των 400-500 ευρω..

και για να μην αλλαζω και μητρικη μπορει να παρω μια σκετη δυνατη καρτουλα...

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειναι απο πλαισιο θα μου δωσουν ενα πιστωτικο γυρω στα 150 ευρω πιστευω...αλλα αντε να βρω καρτα με 150 ευρω στο πλαισιο...γιατι εχω βρει απο αλλους, ακομα και εδω μεσα, καρτες σε πολυ καλη τιμη..το πολυ 200 -250 ευρω σε καρτες των 400-500 ευρω..

και για να μην αλλαζω και μητρικη μπορει να παρω μια σκετη δυνατη καρτουλα...

θα σου δώσουν μία αντίστοιχων δυνατοτήτων.. η 9800 ήταν λίγο καλύτερη από 4870.. δηλαδή μια 275, μια 4890, κάτι τέτοιο, διόλου άσχημο δηλαδή!εμένα μου είχε καεί από θερμοκρασίες και μου την είχαν αλλάξει με μια 4870χ2..

Link to comment
Share on other sites

Άρχισε να μου βγάζει error code 43 και η ανάλυση της οθόνης δεν πήγαινε πάνω από 1280 χ 800 με τίποτα..τι φορματ του έκανα...τίποτα..

Πιστεύω πως η κάρτα τα έπαιξε από την υπερβολική θερμοκρασία..μα idle 73 βαθμούς? load στο anno 1404 για να παίξω αναγκαστικά έπρεπε να βάζω τον ανεμιστήρα στο 100% για να αντέχει η κάρτα αλλιώς έκλεινε μετά από 2 ώρες..

Η χειρότερη κάρτα που είχα ποτέ σε θερμοκρασίες..

Link to comment
Share on other sites

αα εγω εχω πατεντα... εχω βγαλει τα καλυμματα της e-vga και εχω κερδισει 10-13 βαθμους.. idle 58 και load 75 το πολυ! με το ανεμιστηρι στο 45% αυτοματο και μολις περναει τους 70 παει 55! αλλιως παλιοτερα πριν βγαλω τα καλυμματα ηταν 85+ ... τραγικος ο G92... ειχα δοκιμασει και gigabyte gtx260 με καλυμματα η οποια ηταν idle 41 load 65....με ανεμιστηρι στο 40...

Ελπιζω να μην παθει η δικια μου τιποτα τετοιο...δηλαδη σε quad sli θα παρει φωτια η μια καρτα?

Link to comment
Share on other sites

antec p182 ειναι η θηκη μου...θα δω μηπως πουλησω ολο το μηχανημα στα 900 για να παρω ολοκαινουριο ! :P

:offtopic:αν είναι αυτό της υπογραφής αν το δώσεις 500,"κότσο" θα τον πιάσεις(φιλικά!!!)!!.το hardware πέφτει συνέχεια αν εξαιρέσεις τις ραμ και την σειρά 5 της ατι..

και οι 2 οι διπλές που έχω πάρει (9800gx2 4870x2) μου κάηκαν από θερμοκρασίες..η 295 την παλεύει ακόμα αλλά τώρα πλέον δεν πολυπαίζω και κάθεται!:offtopic:

Link to comment
Share on other sites

gorilla τι δουλεια κανεις και εχεις τοσες γεφυρες??

Πανο, ησουν λιγο φαρδυς εκεινη την ημερα...

Είμαι κλέφτης γεφυρών :hehe: έχεις δείς το Ocean 11 ?

Κάπως έτσι , στείλε πμ λέμε :P άμα δεν θέλεις πάω πάσο !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now