linaki_ath

LGA 1156 VS 1366

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά..

Έχω μια απορία, ποια από τις δύο πλατφόρμες φημολογείται ότι θα έχει μεγαλύτερη αναβαθμασιμότητα και διάρκεια στο χρόνο; Δε θέλω να προβώ πχ σε μια αγορά πλατφόρμας, που μετά από ένα χρόνο θα αποσυρθεί. Ως τώρα, φαίνεται ότι η 1156 δε θα δέχεται καν 6πύρηνους, άρα το μέλλον της είναι για όσο αντέξουν οι 4πύρηνοι; ή θα μας κάνει καμια έκπληξη η intel μελλοντικά και θα βγάλει ειδικές εκδόσεις;

Γενικά θα ήθελα να μάθω ποια πλατφόρμα φημολογείται ότι θα αντέξει περισσότερο στο χρόνο ( π.χ. το socket 775 μπορεί κανείς να πει ότι κράτησε καλά για αρκετά χρόνια και υπάρχει ακόμα και για αναβαθμίσεις και δεν έχει αποσυρθεί από το εμπόριο ).

Κάθε έγκυρη γνώμη δεκτή..

Link to comment
Share on other sites

LGA1366.

Το λογικο ειναι οτι η Intel θα βγαλει κατι ανωτερο απο το 1366, μεσα στα τελη 2011/αρχες 2012. Oι Sandy Bridge προς το παρον, απλα ειναι Core i7 με ενσωματωμενη GPU, ενω αρχικα δε θα ειναι παραπανω απο 4πυρηνοι.

Για μενα, οποιος εχει Core i7, μια χαρα θα μεινει με αυτον μεχρι το 2012, εκτος κι αν ειναι κανας παλαβος που θα θελει σωνει και καλα ICH11R με SATA-3/USB 3.0.

Οσο για το ποιο θα κρατησει πιο πολυ, και τα δυο πανε για αντικατασταση απο τις αρχες του 2011, με το 1156 να κραταει λογικα, λιγο παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Άρα, αν πάει κάπως έτσι το πράγμα και αντικαταστηθούν από τελή 2011-αρχές 2012, μπορεί η LGA 1366 να έχει περισσότερη αναβαθμισιμότητα, όμως βγάζει κάτι εκδόσεις επεξεργαστών που είναι απλησίαστοι. Και εφόσον, λογικά, η LGA 1156 κρατήσει λίγο παραπάνω στο χρόνο, δεν είναι πιο οικονομική και σοφή λύση να πάρεις εναν I7 όπως προτείνεις, αλλά με 1156; λέω εγώ τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω δε θα πηγαινα να δωσω τα ιδια λεφτα για ενα μηχανημα με LGA1156, ενω μπορω ευκολα να παρω 1366 ;)

Αν το καλοσκεφτεις, μπορεις να βγαλεις ακριβως το ιδιο κοστος και να εχεις 1366 - γιατι να πας σε 1156?

Θα μου πεις, ποιο το benefit? Αν δουλευεις σοβαρες εφαρμογες, ισως σε βοηθησει το triple channel. Κατα τ' αλλα, δεν εχουν σημαντικες διαφορες.

Αλλα αν το παμε ετσι, μετα θα σε ρωτησω: Γιατι δεν πας σε 6πυρηνο AMD? ;)

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα έχεις δίκιο. Οι διαφορές στην τιμή εν τέλει θα ναι τόσο μικρές, που δεν αξίζει να φτιάξω από το μηδέν μηχάνημα με 1156. Το θέλω για βάθος χρόνου, για πολύ παιχνίδι και αντοχές-σταθερότητα και 24/7 .

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς - για λόγους που δεν μπορώ να αναφέρω τώρα - ενώ αρχικά ήμουν και ήθελα να αγοράσω AMD, για κάποιους λόγους που δυστυχώς είναι αμετάβλητοι, ΠΡΕΠΕΙ να είναι intel. Ειδάλλως ου ήξερα τι να πάρω χαχα.. Ευχαριστώ πάντως πάρα πολύ !

Link to comment
Share on other sites

Αν το καλοσκεφτεις, μπορεις να βγαλεις ακριβως το ιδιο κοστος και να εχεις 1366 - γιατι να πας σε 1156?

Εμενα γιατί μου βγαίνουν πιο πολλά για 1366?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα γιατί μου βγαίνουν πιο πολλά για 1366?

εξαρταται απο το τι βαζεις στο καθενα... θα σου παει λιγο παραπανω το +2GΒ μνημη και κατι παραπανω η μητρικη...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς - για λόγους που δεν μπορώ να αναφέρω τώρα - ενώ αρχικά ήμουν και ήθελα να αγοράσω AMD, για κάποιους λόγους που δυστυχώς είναι αμετάβλητοι, ΠΡΕΠΕΙ να είναι intel. Ειδάλλως ου ήξερα τι να πάρω χαχα.. Ευχαριστώ πάντως πάρα πολύ !

τώρα έριξες βόμβα. μήπως οι λόγοι είναι "INTEL να 'ναι και ότι να 'ναι" ? :P

Link to comment
Share on other sites

Έχει διαφορες και σε μητρικές και σε επεξεργαστές.

Βάση τιμών πλαισίου έκανα την ερώτηση !

Μια υπερ-highend μητρικη για Χ58 προφανως ειναι ακριβη. Γιατι να μην παρεις μια που παει στα ~200-250??

Οσο για CPU, παρε εναν 920 ρε αδερφε, τι να τον κανεις τον 860 :P

Για μνημες δε συζητω, σιγα τη διαφορα στα λεφτα :D

Εγω επιμενω AMD :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Όχι καμία σχέση, έχω χρησιμοποιήσει πολλά χρόνια AMD και intel εξίσου. Στην προκειμένη φάση, η συνεργαζόμενη εταιρεία που θα μου παρέχει κάποιο λογισμικό μου το είπε 10 φορές να διαλέξω Intel για 100% συμβατότητα με το πρόγραμμα της ( χωρίς να μου απαγορέψει ναι μεν την αγορά AMD μου παράθεσε κάποιους λόγους που κρίνω πολύ σοβαρούς μιας και όπως προανάφερα είναι για επαγγελματική χρήση και όχι προσωπική). Ειδάλλως 100% AMD Θα είχα παρει. Βλέπω τις τιμές, διαβαζω πολλά άρθρα, είχα αποφασίσει τι θα διάλεγα ώσπου έπεσε η βόμβα πολύ πιθανής ΜΗ συμβατότητας και αναθεώρησα όλο το πλάνο δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

όντως! για λειτουργικό έχω ακούσει, δηλαδή όλες οι ελληνικές εφαρμογές δουλεύουν σε ΧΡ και έχουν προβλήματα σε vista/win7 αλλα για CPU πρώτη φορα ακούω. μου θυμίζει τον γιατρό που έχει συνάψει συμφωνία να προωθεί συγκεκριμένα φάρμακα :D

Link to comment
Share on other sites

όντως! για λειτουργικό έχω ακούσει, δηλαδή όλες οι ελληνικές εφαρμογές δουλεύουν σε ΧΡ και έχουν προβλήματα σε vista/win7 αλλα για CPU πρώτη φορα ακούω. μου θυμίζει τον γιατρό που έχει συνάψει συμφωνία να προωθεί συγκεκριμένα φάρμακα :D

συκοφαντιες;P..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αυτό που θα πω είναι το όνομα, πάντως δεν είναι στο εμπόριο σίγουρα έτσι μιας και είναι παραμετροποιημένο από την ίδια εταιρεία- gamelaunch

και ναι, δε δουλευει ουτε σε vista ούτε σε win7 μόνο στα xp.

Link to comment
Share on other sites

Αν και θα σπάσω το κεφάλι μου να καταλαβω τι σχεση εχει η CPU και η μητρικη. να δεχτω τη συμβατοτητα του λειτουργικου, τη συμβατοτητα μονο με την nvidia λογω σταθερων και αξιοπιστων driver, γιατι να υπαρχει τετοιος περιορισμος οταν με ιδια και λιγοτερα λεφτα παιρνω κατι πιο καλο και ολοφρεσκο.. Τι να πω, ισως το ριψοκινδυνεψω ( αν τιθεται θεμα ρισκου ) και με τους thuban ακομα το σκεφτομαι.. Δε θελω να σκασω τσαμπα λεφτα στην Intel..

Link to comment
Share on other sites

Oι Sandy Bridge προς το παρον, απλα ειναι Core i7 με ενσωματωμενη GPU, ενω αρχικα δε θα ειναι παραπανω απο 4πυρηνοι.

Εκτός αυτού, οι Sandy Bridge μπαίνουν σε διαφορετικό socket, που έχει την ονομασία LGA1155.

4614bdb47e923353.jpg

4614bdb47e93123f.jpg

4614bdb47e9004d7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται να το δοκιμάσεις σε κάποιον φίλο σου που να έχει AMD πρώτα?

Κάπως έτσι θα γίνει, λύση θα βρεθεί, άλλοι που το έκαναν, δεν έχουν πρόβλημα, όλα σε μένα θα τύχουν πια; χαχα

Πάντως ευχαριστώ, τουλάχιστον η απορία μου σε σχεση με 1156 και 1366 λυθηκε..

+1 1366

Link to comment
Share on other sites

Βάση τιμών πλαισίου σίγουρα θα σου βγει παραπάνω..

Βάση τιμών skroutz θα σου βγει σχεδόν το ίδιο χεχε

Θές να το δούμε λίγο πιο αναλυτικά αυτό? Γιατί είμαι σε ένα 90% σίγουρος πώς το Πλάισιο, σε κάθε search σου στο Skroutz θα έιναι στην πρώτη θέση, και άμα βάλεις και τον παράγοντα after sales support θα έιναι σε ένα ποσοστό 110% πρώτο :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now