George_o/c

Ubuntu 10.04 LTS released and ready for download!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Ubuntu 10.04 LTS released and ready for download!]http://reviews.hwbox.gr/news/linux.jpg[/NEWS_IMG]30 Απριλίου 2010. Η μέρα αυτή θα μείνει για πάντα χαραγμένη στο μυαλό των Linux users, μιας και η ομάδα ανάπτυξης του Ubuntu με την χρηματική βοήθεια της Canonical, κυκλοφόρησαν την τελική/πλήρης έκδοση του συγκεκριμένου λειτουργικού. Ακούει στο όνομα Ubuntu 10.04 LTS ή αλλιώς Lucid Lynx και έρχεται σε desktop, netbook & server editions. Με μια πρώτη ματιά φαίνεται ότι έγινε τρομερή δουλειά, μιας και τόσο οι βελτιώσεις όσο και οι προσθήκες είναι χτυπητές: αισθητά μειωμένα booting times, άμεση πρόσβαση σε social networks μέσω του "Me Menu", ευκολότερη διαχείριση των ήδη εγκατεστημένων εφαρμογών χάρη στο Software Center 2.0, Ubuntu One cloud storing service, Ubuntu One Music Store, βελτιώσεις στο virtualization και καινούριο visual style μέσω του Light theme.

Για να κατεβάσετε τα Ubuntu 10.04 ή οποιαδήποτε άλλη customized version (Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, Mythbuntu κ.τ.λ) παρακαλούμε επισκεφθείτε αυτήν την ιστοσελίδα.

[img_alt=Ubuntu 10.04 LTS released and ready for download!]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614bdb4bddc41c6.jpg[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Από χθες ολοκλήρωσα και την τέταρτη απροβλημάτιστη εγκατάσταση (2 desktop + 2 laptop). Μετά βεβαιότητας μπορώ να πω ότι πρόκειται για το "best ubuntu ever!" (μέχρι το επόμενο) :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία! Θα το προσπαθήσω στο πειραματόζωο μου, το netbook εννοείται!

Πόσο χώρο πιάνει η εγκατάσταση και τι ρυθμίσεις χρειάζεται για έναν ssd! Το πρώτο είναι άμεση συνέπεια του δεύτερου, μιας και είναι στα 32 GB και θέλω να διατηρήσω τα 17 GB για τα Win 7!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Σαν εντελώς άπειρος χρήστης πάνω στο Linux, τι διαφορετικό έχουν αυτές οι customized versions; Δεν δίνεται η δυνατότητα στον χρήστη να παραμετροποιήσει τα αρχικά Ubuntu ώστε να εξαλείψει τις οποιεσδήποτε διαφορές έχουν; amstupid.gif

Link to comment
Share on other sites

Το xubuntu χρησιμοποιεί ένα πιο light desktop environment (xfce) με αποτέλεσμα να είναι ακόμα πιο ελαφρύ. Το netbook edition είναι ειδικά φτιαγμένο για netbooks.

Όλα ubuntu είναι, με αλλαγές στο DE (desktop environment) . Ναι, μπορείς να παραμετροποιήσεις το ubuntu ώστε να το φτιάξεις στα μέτρα σου (να αλλάξεις DE, εφαρμογές, startup apps κτλ) , αλλά επειδή ακριβώς είσαι αρχάριος και στην πορεία μάλλον θα σπάσεις πολλά πράγματα, καλύτερα να διαλέξεις.

Ubuntu : gnome environmet με λογική καθαρού και απλού desktop (το πιο δημοφιλές)

Κubuntu : KDE environment, πιο βαρύ, αρκετά πιο bloated και πιο κοντά στη λογική windows imo, με πιο πολλές δυνατότητες διαχείρισης στο desktop

Χubuntu : xfce environmet, αρκετά πιο ελαφρύ σε σχέση με το ubuntu και πιο σπαρτιάτικο

lubuntu : (υπό ανάπτυξη) lxde environment ΠΑΝΑΛΑΦΡΟ κατάλληλο και για προϊστορικά μηχανήματα , του λείπουν όμως ακόμα βασικά πραγματάκια

netbook remix : ειδικά φτιαγμένο για netbook. Άλλοι το λατρεύουν, άλλοι το απεγκαθιστούν με τη μία

Σε κάθε περίπτωση αν είσαι βέβαια linux guru, μπορείς να στήσεις το OS με κονσόλα με τα απολύτως βασικά πράγματα και μετά να προσθέσεις ένα ένα ό,τι ακριβώς χρειάζεσαι και να φτιάξεις κάτι μοναδικό στα μέτρα σου.

Για όλους τους άλλους υπάρχουν έτοιμες υλοποιήσεις του ubuntu

Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα για πρωτη φορά με απογοήτευσε η cannonical.. Για να μπω στο γραφικό του live cd πρέπει να κλείσω τον open driver για τα γραφικά(η 9800gx2 δεν λέει να δουλέψει) και δεν μου αναγνωρίζει το Bluetooth πληκτρολόγιο,ποντίκι.. Κρίμα..

Link to comment
Share on other sites

H canonical δεν είναι υπεύθυνη για κανένα από τα προβλήματά σου.

Για να μπω στο γραφικό του live cd πρέπει να κλείσω τον open driver για τα γραφικά(η 9800gx2 δεν λέει να δουλέψει)

Εκκίνησε το live cd σε safe graphics mode. Κάνε εγκατάσταση. Μετά την εγκατάσταση βάλε τους nvidia drivers και θα είσαι ok.

δεν μου αναγνωρίζει το Bluetooth πληκτρολόγιο,ποντίκι..

Πολύ περίεργο. Το δικό μου logitech παίζει απροβλημάτιστα εδώ και χρόνια. Κανονικά, το ότι είναι ασύρματο το πληκτρολόγιο είναι κάτι που είναι πλήρως αδιάφορο στο OS. Εδώ παίζει στο bios... Για ποιο πληκτρολόγιο μιλάμε ?

Παιδιά εμένα για πρωτη φορά με απογοήτευσε η cannonical..

θες να πεις ότι στο 9.10 σου έπαιζαν και τα δύο χωρίς πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

H canonical δεν είναι υπεύθυνη για κανένα από τα προβλήματά σου.

Εκκίνησε το live cd σε safe graphics mode. Κάνε εγκατάσταση. Μετά την εγκατάσταση βάλε τους nvidia drivers και θα είσαι ok.

Πολύ περίεργο. Το δικό μου logitech παίζει απροβλημάτιστα εδώ και χρόνια. Κανονικά, το ότι είναι ασύρματο το πληκτρολόγιο είναι κάτι που είναι πλήρως αδιάφορο στο OS. Εδώ παίζει στο bios... Για ποιο πληκτρολόγιο μιλάμε ?

Πληκτρολογιο ποντικι πρεπει να εχει τα MX-5000 που ειναι bluetooth.

θες να πεις ότι στο 9.10 σου έπαιζαν και τα δύο χωρίς πρόβλημα?

Ξερω οτι στο 9.10 καθως και 10.04 beta του επαιζαν κανονικα... Τωρα δεν ξερω γιατι δεν παιζουν και δεν εχω δει το pc του μετα το clean install.

Link to comment
Share on other sites

H canonical δεν είναι υπεύθυνη για κανένα από τα προβλήματά σου.

Κατσε ρε μικρε Steve Jobs, χαλαρωσε λιγο :hehe:

Πως ειναι δυνατον το παλικαρι να μην εχει κανενα προβλημα με τη GX2 στις προηγουμενες διανομες και να εχει τωρα?

Λυση 1: drivers/support

Λυση 2: κατι εκανε η Canonical

Λυση 3: Voodoo people - magic people :hehe:

Μην εισαι τοσο 3o Ράιχ :(....

Link to comment
Share on other sites

Κατσε ρε μικρε Steve Jobs, χαλαρωσε λιγο :hehe:

Πως ειναι δυνατον το παλικαρι να μην εχει κανενα προβλημα με τη GX2 στις προηγουμενες διανομες και να εχει τωρα?

Λυση 1: drivers/support

Λυση 2: κατι εκανε η Canonical

Λυση 3: Voodoo people - magic people :hehe:

Μην εισαι τοσο 3o Ράιχ :(....

Θελω να πιστευω οτι ειναι καποιο bug (την gx2 στην ουσια ειαι sli αρα παιζει να εχει θεμα εκει) και συντομα θα διορθωθει...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου την δινειι με τα ubuntu...οτι διαφορα δεν ειναι συμβατα...

Πχ. εγω με την M-Audio Audiophile 24/96 δεν εχω ηχο....

Εμένα μου τη δίνει που οι περισσότεροι δεν ξέρουν να γράψουν ή να πουν σωστά "το Ubuntu"

Επίσης μου τη δίνει που όλοι αντί να κράξουν τις εταιρείες που δεν βγάζουν drivers για το Ubuntu , κράζουν το Ubuntu

Πως ειναι δυνατον το παλικαρι να μην εχει κανενα προβλημα με τη GX2 στις προηγουμενες διανομες και να εχει τωρα?

Λυση 1: drivers/support

Λυση 2: κατι εκανε η Canonical

Λυση 3: Voodoo people - magic people

Με την ίδια λογική που περιμένει drivers για το x νέο παιχνίδι στα win, ώστε να του παίξει σωστά, ενώ μέχρι τώρα όλα τα προηγούμενα παιχνίδια του έπαιζαν σωστά. Η GX2 και κάθε "x2" κάρτα είναι καγκουριά που απαιτεί συνεχόμενα updates στους οδηγούς ώστε να υποστηρίζεται το νέο λογισμικό. Αν όντως δεν παίζει η GX2 από κάποιο δικό του λάθος, είναι θέμα nvidia drivers.

Ξαναγράφω για να μην αερολογούμε :

α) live cd σε safe graphics mode

β) εγκατάσταση

γ) εγκατάσταση nvidia drivers.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου τη δίνει που οι περισσότεροι δεν ξέρουν να γράψουν ή να πουν σωστά "το Ubuntu"

Επίσης μου τη δίνει που όλοι αντί να κράξουν τις εταιρείες που δεν βγάζουν drivers για το Ubuntu , κράζουν το Ubuntu

Με την ίδια λογική που περιμένει drivers για το x νέο παιχνίδι στα win, ώστε να του παίξει σωστά, ενώ μέχρι τώρα όλα τα προηγούμενα παιχνίδια του έπαιζαν σωστά. Η GX2 και κάθε "x2" κάρτα είναι καγκουριά που απαιτεί συνεχόμενα updates στους οδηγούς ώστε να υποστηρίζεται το νέο λογισμικό. Αν όντως δεν παίζει η GX2 από κάποιο δικό του λάθος, είναι θέμα nvidia drivers.

Ξαναγράφω για να μην αερολογούμε :

α) live cd σε safe graphics mode

β) εγκατάσταση

γ) εγκατάσταση nvidia drivers.

dude cool. Το ubuntu περναει μονο του drivers (σχεδον μονο του) δοκιμασε και απο την διανομη και να περασει και τους drivers απο το site. Bugs υπαρχουν σε ολα τα λειρουργικα... οταν βγηκαν τα 7αρια δεν μου εβλεπαν αναλυση οθονης σωστα με ΑΤΙ. Το θεμα με τον tsori ειναι οτι στα 9.10 παιζαν ολα μια χαρα. Οι drivers δεν αλλαξαν για να φταιει η NV. Το θεμα εχει σταλει στην Canonical, αντε να δουμε τι θα γινει...

Υ.Γ. στην RC παιζαν ολα κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Απάντα μου please

1) Εκκίνησε με live cd? Όλα καλά?

2) Έκανε εγκατάσταση? Του έπαιξε με τους open drivers? ΝΑΙ / ΟΧΙ ?

3) Αν δεν του έπαιξε με τους open drivers, πώς έβαλε τους proprietary?

Πες μου σε παρακαλώ τη σειρά των γεγονότων για να βοηθησω. 1,2,3 κτλ.

Εγώ καταλαβαίνω ότι από τη στιγμή που έκανε εγκατάσταση δεν έχει μπει σε γραφικό περιβάλλον. Αυτό είναι το πρόβλημα ή όχι ?

Link to comment
Share on other sites

Απάντα μου please

1) Εκκίνησε με live cd? Όλα καλά?

2) Έκανε εγκατάσταση? Του έπαιξε με τους open drivers? ΝΑΙ / ΟΧΙ ?

3) Αν δεν του έπαιξε με τους open drivers, πώς έβαλε τους proprietary?

Πες μου σε παρακαλώ τη σειρά των γεγονότων για να βοηθησω. 1,2,3 κτλ.

Εγώ καταλαβαίνω ότι από τη στιγμή που έκανε εγκατάσταση δεν έχει μπει σε γραφικό περιβάλλον. Αυτό είναι το πρόβλημα ή όχι ?

Δεν ξερω και εγω ακριβως. εχει στεισει απειρες φορες ubuntu, απο οτι ειδε λεει στο νετ υπαρχει θεμα με την GX2. Αν δεν δω και εγω τι εγινε δεν μπορω να ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είδα ότι γράφατε.. Έχουμε και λέμε.. Για να καταφέρω να μπω σε γραφικό με τον ηλιθιο το Nouveau aka ο open driver για κάρτες nvidia απλά τον έκλεισα πριν bootαρω το live cd πατώντας f6 και την εντολή nouveau.modset=0. Οκ ως εδώ μπήκαμε στο γραφικό!! Τώρα με το Bluetooth desktop Mx 5000 της logitech έπαιξα πατροπαραδοτους τρόπους κοινώς spare ποντίκια πληκτρολογια από φίλο. Και αφού εκανα search και trusted τα bluetoothia τότε δούλεψαν όλα καλά.. Στην 9.10 ούτε για αστείο τέτοια παιδιαριωδη προβλήματα.. Και είναι και LTS τρομάρα τους.. Αν στα βασικά κοινώς ποντίκια και γραφικά σου βγάζει την ψυχή.. Ααα παρεπιπτωντος κάπου διάβαζα ότι ο 2.6.32 έχει ένα θεματακι με το bluez και ίσως γι αυτό ορισμένα bluetouth να μην του αρέσουν.. Anyway ευτυχώς για όλα υπάρχει λύση.. Μωβ rulleezzz!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now