Recommended Posts

Παιδια θα ηθελα να με βοηθησετε σχετικα με το Ο.C .Εστησα ενα μηχανημα προσφατα με τα παρακατω componets που βλεπετε στο signature.Δοκιμασα να κανω O.C φτανοντας αρχικα την cpu στα 3.8

Bαζοντας core voltage:1.35 , bulk =170 , qpi frequency=6500,vtt(imc)=1.38 , ppl=1.85v , dram=1.65v sta 200x2 me 9-9-9-27-88 .Απλα οταν δοκιμασα να αλλαξω μετεπειτα σε 185 το frequency του bulk παρατηρησα οτι στα win αρχισαν να παρουσιαζονται διαφορα crashes errors π.χ firefox,winamp e.t.c .Μηπως φταει που εχω ακομα πανω win xp 32bit....???(κακος) διοτι δεν εχω βρει ειναι η αληθεια χρονο να σεταρω win7 64bit.Τα temps σε cpu ειναι 38-39 C idle και με το occt μετα απο 1 ωρα toast δεν ξεπερασε τους 66 C......

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ παρα πολύ άλλαξε τα greeklish με ελληνικά..

Γιατί μάλλον σε λίγο το thread θα αυτοκαταστραφεί :P

A και πέρνα να δεις και τους κανόνες του Fora :D

Link to comment
Share on other sites

Eιναι τοσο μεγαλο το 185? Γιατι εχω δει να βαζουν κ παραπανω χωρις προβληματα.το θεμα ειναι πως γιατι τα apps ειχαν πολλα crashes errors?? να υποθεσω λογω των 32bit win που εχω πανω??κ οταν λες 24/7 τι εννοεις..?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε 24/7 εννοούμε ότι το σύστημα προορίζεται για χρήση 24 ώρες την ημέρα, 7 ημέρες την εβδομάδα - δηλαδή ότι χρησιμοποιείται καθημερινά σαν ένας οποιοδήποτε υπολογιστής και δεν έχει υποπέσει σε extreme overclocking παραπτώματα :D

185MHz bclk είναι μια χαρά για καθημερινή χρήση παιδιά... Και 200MHz bclk με 20άρι πολλαπλασιαστή είναι μια χαρά. Το PCI-Express για 24/7 καλύτερα να μην ανεβαίνει πάνω από 100ΜΗz, δεν χρειάζεται. Σε καμία περίπτωση δεν φταίει το λειτουργικό που σου κόλλησε το pc, ούτε και το bclk frequency. Οι μνήμες σε τι συχνότητα λειτουργούν; Μήπως χρειάζονται λίγο παραπάνω ρεύμα;

Γράψε μας λίγα λόγια για το σύστημά σου. Ούτε τι μητρική έχεις ξέρουμε, ούτε τίποτα... :)

BTW, καλώς σε βρήκαμε! :drinks:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

ναι εχεις δικιο. εγω μπερδευτικα. και 220 μπορεις να βαλεις :)

24/7 σημαινει 24 ωρες 7 μερες τη βδομαδα. δηλαδη να λειτουργει συνεχεια ετσι. θα τον βλεπεις συχνα αυτον τον ορο ;)

ετρεξες καθολου αυτο?

IntelBurnTest v2.3 download from Guru3D.com

p.s.με προλαβε ο συντεκνος :D

Link to comment
Share on other sites

Στο signature δεν φαινονται τα componets....?!? o.O...Τις μνημες τις εχω default στα 1,65 ,ποσο λετε να το βαλω?

CASE/PS:COOLMASTER STACKER 950w

CPU-HTSNK:Intel i7 860-Megahalem(Scythe 2x120mm slim 1900rpm fans)

VGA:Ati Msi 5770 Hawk 1gb

RAM:Kingston Hyperx 4gb 2000mhz

MOBO:Asus Maximus 3 Extreme

Link to comment
Share on other sites

Ναι my bad δεν τα πρόσεξα :D

Δοκίμασε 22x multi, 185MHz bclk, 100MHz PCI-Express Frequency (η μητρική σου με παραπάνω από 103MHz θα κλείσει, μην το δοκιμάσει καν :)), 1.38Vcore, 1.38V IMC, 1.7V DRAM και timings από BIOS μέσα 9-10-9-27-88 1Τ. Λογικά εκεί θα παίξει χωρίς κανένα πρόβλημα. Μετά άρχισε να μειώνεις το Vcore μέχρι να δεις που παίζει minimum. Και έπειτα επανέλαβε το ίδιο με το IMC και τις μνήμες.

Για στρεσάρισμα δοκίμασε το IBT που post-αρε ο zoro ;)

Link to comment
Share on other sites

Turbo Boost Enabled, Load Line Calibration επίσης Enabled ;)

Στο λέω επειδή έχω την Maximus III Formula, δηλαδή ίδιο ακριβώς BIOS με της δικιάς σου :T: Επίσης έχω δουλέψει τον 860 και έχουμε τις ίδιες μνήμες :D Review τους μπορείς να δεις εδώ - σίγουρα θα σε βοηθήσει να τις overclock-άρεις λιγάκι :T:

Για μένα το καλύτερο είναι να παίξεις στα 200 x 20 ή 200 x 21 με 2:10 διαιρέτη και timings 7-9-6-21 (Σελίδα 6 @ review) :) Εγώ έπαιζα full stable στα 4GHz με 1.30600Vcore.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now