p_under

3d mark 06 tweaks

Recommended Posts

καλησπερα εψαξα λιγο στο φορουμ αλλα δεν βρηκα tweaks για το 3d mark 06. υπαρχει κατι που μπορω να κανω ωστε να ανεβουν τα σκορ μου ? λογισμικο θα βαλω τα xp toy billpeppas .η καρτα που τρεχω ειναι μια gt 240 αρκετα ανεβασμενη κ βλεπω οτι αυτη η κατηγορια ειναι νορμαλ ,απο δυσκολια .

edit thaks to caution εμαθα τα LOD απο το ati tray tool, ειναι cheat?

edit 2 πειραζει να περασω κατεβασμενο serial ?

Link to comment
Share on other sites

1) High priority

2) Tweaking μέσα στο NVIDIA Control Panel. Κλείνουμε PhysX, βάζουμε τις ρυθμίσεις στο High Performance, κλείνουμε Anisotropic Filtering/Anti-alising/, Texture Filtering @ High Performance, Single Display Performance Mode, Threaded Optimization @ On, Tripple Buffering @ On, Vsync @ Off

3) Ανοίγουμε D3D Overrider (θα το βρεις στο Start Menu στον φάκελο του Riva) και βάζουμε το Vsync @ Off

4) Βάζουμε το refresh rate της οθόνης στα 75Hz και ξετικάρουμε το Enable Write Combining (είναι στις ιδιότητες της οθόνης, καρτέλα Troubleshoot)

5) Ανοίγουμε Riva Tuner.

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ LOD 15 για το 2k6 (και στο D3D και στο OpenGL), τουλάχιστον τις περισσότερες φορές. Από 'κει και πέρα για ρυθμίσεις μες στο Riva Tuner/NVIDIA Control Panel, ρίξε μια ματιά στo link από κάτω. Είναι σχεδόν ίδιες όλες, απλά πρέπει να τικάρεις και το Enable User Mipmaps στα Direct3D Tweaks - καρτέλα Mipmapping.

http://www.hwbox.gr/hwbox-3d-team/7130-3dmark05-tweaking.html :T:

Για ATi μπαίνω στις ρυθμίσεις των Catalyst και τα γυρνάω όλα στο High Performance etc etc. Ίδια πραγματάκια :D

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ georgie o/c , οτι χρειαστω ξαναποσταρω .

@προταση προς box γτ δεν εχουμε τα tweaks του καθε benchmark σε τοπικ ωστε κ εμεις οι noob χρηστες να ειμαστε οκ κ να μην κανουμε συνεχεια τοπικ, αλλα κ εσεις να μας δωστε λιγη απο την γνωση σας ?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πάρεις μια γενική ιδέα, πάνω κάτω ισχύουν τα ίδια και για τα υπόλοιπα benchmarks. Γενικά πάντως, όσοι ξέρουν από tweaking προτιμάνε να το κρατάνε για τον εαυτό τους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δες το απο το bot - τσεκαρε απο τα screenshots και τις περιγραφες των οσων εχουν παιξει, τι εχουν διαλεξει.

Βεβαια, το καλυτερο ειναι να πειραματιστεις και λιγο μονος σου, γιατι δεν ειναι πανακεια οτι στο bot θα εχουν παντα βρει, τον καλυτερο driver ;)

Link to comment
Share on other sites

Για drivers πάντα κοιτάμε HWBOT, βρίσκουμε αυτούς που παίζουν οι περισσότεροι και δοκιμάζουμε ;) Ή πάμε με τον δύσκολο δρόμο - δοκιμάζουμε μόνοι μας :hehe:

//EDIT: Δεν είδα το post σου JC.

Link to comment
Share on other sites

Το 3DMark06 με μονή κάρτα θέλει XP. Για NVIDIA είμαι σίγουρος 100%, κανένα άλλο OS δεν αποδίδει τόσο καλά. Για ATI ίσως βοηθάνε τα Vista... Έχω να παίξω με ATI VGA πολύ καιρό οπότε :o

Για NVIDIA όμως 2k6 = XP :)

Γενικά επειδή βλέπω ότι θα bench-άρεις GT 240, το πράγμα έχει ως εξής:

3DMark2001SE ---> Windows XP 32bit

3DMark03 ---> Windows 7 64bit

3DMark05 ---> Windows 7 32bit/Windows Vista 32bit

3DMark06 ---> Windows XP 32bit

3DMark Vantage ---> Windows 7 32bit/Windows Vista 32bit

AquaMark3 ---> Windows 7 64bit

Αυτή είναι προσωπική μου άποψη, ίσως κάνω και λάθος.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Εάν δεις και τις πληροφορίες που έχει γράψει ο Bill για κάθε λειτουργικό, θα δεις για ποια προγράμματα κάνει το εκάστοτε λειτουργικό...;)

Ίσως υπάρχουν περιπτώσεις καρτών που να βγάζουν καλύτερο αποτέλεσμα σε κάποιο λειτουργικό...Μπορείς αν έχεις σκληρούς να φτιάξεις με 2-3 διαφορετικά λειτουργικά και να κάνεις δοκιμές...;)

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω εναν 500 αρη που θα μπουν μονο τα λειτουργικα του billpeppas λοιπον εχω μερικες ερωτησεις

1. σε καθε benchmark να βαζω κατεβασμενα σεριαλ η παιζει προβλημα

2. βαζω driver στα λειτουργικα ? γτ καπου εδω νομιζω οτι ειχα δει οτι δεν χρειαζονται *εκτος απο vga φυσικα.

3. τυχων ενημερωσεις κανω η ειναι κομμενες?

4. παιζει ρολο ο σκληρος ? γτ εχω κ ssd 3d μονο ομως με ενδιαφερει

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω εναν 500 αρη που θα μπουν μονο τα λειτουργικα του billpeppas λοιπον εχω μερικες ερωτησεις

1. σε καθε benchmark να βαζω κατεβασμενα σεριαλ η παιζει προβλημα

2. βαζω driver στα λειτουργικα ? γτ καπου εδω νομιζω οτι ειχα δει οτι δεν χρειαζονται *εκτος απο vga φυσικα.

3. τυχων ενημερωσεις κανω η ειναι κομμενες?

4. παιζει ρολο ο σκληρος ? γτ εχω κ ssd 3d μονο ομως με ενδιαφερει

1. Mε κατεβασμένο rerial μπορείς να έχει κάθε φόρα ένα μόνο σκορ published

2. Vga drivers βάζεις γιατί δίνουν ακομα και στα 2d προγράμματα...Οι υπόλοιποι κατ' εμε είναι περιττοί..

3. Τα συγκεκριμένα του Πέππα είναι κομμένα με τα απολύτως απαραίτητα...Kαι να ήθελες να κάνεις ενημερώσεις, δεν μπορείς γιατί

έχει βγαλει ότι έχει σχέση με network...:P

4. Με εξαίρεση το PcMark δεν παίζει πουθενά ρόλο ο ssd....Μη σου πω ότι με έναν

ide θα μπορείς να ανεβάσεις και πιο εύκολο το pci freq...;)

Link to comment
Share on other sites

ok υπαρχει κ ide .εχω μεινει απο μητρικη αυτον τον καιρο κ δεν εχω πολλες επιλογες κ παιζω με ενα στραβο p35 με Q6600 αλλα δεν λεει να κλοκαρει με τιποτα . pci μεχρι 115 ειναι καλα ?

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω εναν 500 αρη που θα μπουν μονο τα λειτουργικα του billpeppas λοιπον εχω μερικες ερωτησεις

1. σε καθε benchmark να βαζω κατεβασμενα σεριαλ η παιζει προβλημα

2. βαζω driver στα λειτουργικα ? γτ καπου εδω νομιζω οτι ειχα δει οτι δεν χρειαζονται *εκτος απο vga φυσικα.

3. τυχων ενημερωσεις κανω η ειναι κομμενες?

4. παιζει ρολο ο σκληρος ? γτ εχω κ ssd 3d μονο ομως με ενδιαφερει

1. Με τα cracked serials θα μπορείς να βλέπεις σε κάθε benchmark το score κατευθείαν, με το που τελειώσει το benchmark. Εγώ τα χρησιμοποιώ για να βγάζω όμορφα screenshots (π.χ 2k6 ή Vantage). Με cracked serial αν πας να ανεβάσεις score στην Futuremark ΔΕΝ θα σε αφήσει - βλέπουν ότι είναι ψεύτικο το κλειδί!

Μάλλον ο Boton μπερδεύτηκε, γιατί μόνο με τα Free Version σε αφήνει να ανεβάσεις score μία φορά (εκτός φυσικά από το 3DMark2001 SE που ανεβάζεις όσα θες). Με cracked serial keys όμως δεν σε αφήνει ΚΑΘΟΛΟΥ, πράγμα φυσιολογικό εφόσον τα έχουν ήδη χρησιμοποιήσει άλλοι!

2. Όχι

3. Όχι

4. Είτε βάζεις τον controller σε IDE mode και παίζεις με SATA δίσκο, είτε βάζεις κατευθείαν τον IDE πάνω. Από 'κει και πέρα να ξέρεις ότι όσο πιο μεγάλο PCI-Express έχεις, τόσο πιο πολύ θα ανέβει το score (ισχύει για ΟΛΑ τα 3Ds). Βέβαια το πόσο ψηλά θα πάει έχει να κάνει και με τον δίσκο αλλά και με την κάρτα γραφικών.

ok υπαρχει κ ide .εχω μεινει απο μητρικη αυτον τον καιρο κ δεν εχω πολλες επιλογες κ παιζω με ενα στραβο p35 με Q6600 αλλα δεν λεει να κλοκαρει με τιποτα . pci μεχρι 115 ειναι καλα ?

115 είναι λίγο βρε :D

Δώσε ρεύμα και παίξε 130+ :T: Όσο πάει τελοσπάντων.

τα patch στο καθε bench τι προσφερουν ?

Τι προσφέρουν; Πολλά και διάφορα :D

http://www.hwbox.gr/news/5003-futuremark-benchmarks-june-2009-updates-diathesima.html

http://www.hwbox.gr/news/7874-futuremark-tessera-nea-patches-gia-tin-3dmark-suite.html

Edited by George_o/c
συντακτικό λάθος
Link to comment
Share on other sites

george o/c τι να πω , υποκλεινομαι μου εχεις λυσει ολες τις αποριες μεχρι στιγμης. απο δευτερα πεφτω με τα μουτρα . εχω κατεβασει ολους τους driver που παιζουν στο bot , στις δοκιμες πειραζει να του περναω απο πανω η να καθαριζω με driversweeper?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εγώ πάντα τους έκανα uninstall από control panel ---> restart ---> install τους καινούριους ---> restart πάλι. Όμως τότε που ήμασταν στο Digital Week μου είχε πει ο zafiropo ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να τους περνάς κατευθείαν από πάνω. Και όντως δεν υπάρχει :D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , τελικα καποιο προβλημα υπαρχει ειτε με τους driver- os ειτε με το riva κ δεν μου δινει την επιλογη για τα lod κ τα λοιπα,δοκιμασα κ με παλιους κ με νεους drivers κ παλι τα ιδια ,μου πεταει ενα μηνυμα unsopported driver detected .τι μπορω να κανω γι αυτο ?

message.jpg

message.jpg

message.jpg

message.jpg.bbc84dbfaaf96354236939a00fca

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now