ak13ak

Watercooling setup

Recommended Posts

CPU=32-36 idle 55-68 load

Gpu=45-49 idle 69-78 load

μαλλον καπου εκει θα φτασουν μπορει και λιγοτερο

EDIT:Κανενα αλλο μπλοκ για την ψησταρια εκτος απο αυτα

1ο:http://www.aquatuning.de/product_info.php/info/p9382_Koolance-VID-NX480--GTX-480-.html

2o:http://www.aquatuning.de/product_info.php/info/p9394_EK-Water-Blocks-EK-FC480-GTX---Acetal---Nickel.html

Δοκιμασμενα,και πετσοκοβουν και τα 2!!!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κι αλλιως το gpu δε θα μπει στο νερο.

Μονο northbridge & cpu.

Θα ψυχεται παντως "πλαγιως" αφου το heatsink θα λειτουργει αντιστροφως

Δηλαδη θα αποροφα θερμοτητα απο την καρτα γραφικων(ο πυρηνας της οποιας απεχει 1cm απο αυτο).

Αυτη η θερμοτητα θα μεταφερεται στο waterblock(το οποιο εφαπτεται στο heatsink) και θα φευγει

για radiator μερια...

1-2 βαθμους σε load θα κερδιζει και η καρτα πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κι αλλιως το gpu δε θα μπει στο νερο.

Μονο northbridge & cpu.

Θα ψυχεται παντως "πλαγιως" αφου το heatsink θα λειτουργει αντιστροφως

Δηλαδη θα αποροφα θερμοτητα απο την καρτα γραφικων(ο πυρηνας της οποιας απεχει 1cm απο αυτο).

Αυτη η θερμοτητα θα μεταφερεται στο waterblock(το οποιο εφαπτεται στο heatsink) και θα φευγει

για radiator μερια...

1-2 βαθμους σε load θα κερδιζει και η καρτα πιστευω.

Μπορει.Παντος καλο θα ηταν να την κανεις και αυτη ενα μπανακι....θα τρωει και κλοκαρισμα μεγαλυτερο..

Link to comment
Share on other sites

αξιζει την κατοσταρα ομως???

Θα παω τελικα στη λυση που μου προτεινε ο Ιάσωνας,αφου το να παω σε 3/8 ειναι αδυνατο (η αντλια εχει εξοδους 1/2)Το οπτικο αποτελεσμα δεν μου φαινεται ασχημο.Δεν υπαρχει προβλημα με το οτι η πιεση που θα ασκειται στο μικρο σωληνα θα ειναι μεγαλη ή οποιοδηποτε αλλο τελος παντων ε?

Αυτο ειναι το τελικο πλανο: (σε παρενθεση η διαμετρος του σωληνα που μεσολαβει)

Multioption 400 (1/2)MCP655(1/2)GTX 360(1/2)EK Supreme CPU Waterblock(3/8)UD7 Waterblock(3/8) Multioption 400

Edited by ak13ak
συμπληρωση
Link to comment
Share on other sites

αξιζει την κατοσταρα ομως???

Θα παω τελικα στη λυση που μου προτεινε ο Ιάσωνας,αφου το να παω σε 3/8 ειναι αδυνατο (η αντλια εχει εξοδους 1/2)Το οπτικο αποτελεσμα δεν μου φαινεται ασχημο.Δεν υπαρχει προβλημα με το οτι η πιεση που θα ασκειται στο μικρο σωληνα θα ειναι μεγαλη ή οποιοδηποτε αλλο τελος παντων ε?

Αυτο ειναι το τελικο πλανο: (σε παρενθεση η διαμετρος του σωληνα που μεσολαβει)

Multioption 400 (1/2)MCP655(1/2)GTX 360(1/2)EK Supreme CPU Waterblock(3/8)UD7 Waterblock(3/8) Multioption 400

Εαν αξιζει λεει....ειδηκα τωρα που θα πιασουν και οι ζεστες θα ειναι κατε με απαρετητε σε τετοιο setup

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω ολους για τις πολυτιμες συμβουλες σας.

Τωρα εχοντας βρει τα κομματια και τη ροη,παμε σε πιο πρακτικες ερωτησεις:

1)Μπορω να παρω απο τους σφιχτηρες που χρησιμοποιουν οι υδραυλικοι?Πως πρεπει να τους ζητησω? Υπαρχουν σε τοσο μικρες διαμετρους(σε μαγαζι με υδραυλικα)?

2)Τι μαρκα σωληνα προτεινετε(διαφανης και πολυ καλος γιατι δε θελω να τσιγγουνευτω στο λαστιχο και μετα ενα ωραιο πρωινο να το βρω λιωμενο ή τρυπημένο).

3)Το τριπλο παχυ ψυγειο gtx360 πειραζει να το βαλω μεσα στο haf ή χανω πολύ σε αποδωση?

Link to comment
Share on other sites

1. Μπορείς να πάρεις τέτοιους σφηκτήρες με την βίδα δηλαδή ή tireups...Εγω με 1/2 σωλήνα και tireups δεν είχα ποτέ πρόβλημα...;)

2. Tygoon από πλαίσιο: Σύγκριση Λάστιχα : Tygon Tubing R3400 19,1/12,7 Black 1m + Tygon Tubing Tygon R3603 19.1/12.7 Transparent (1m) -plaisio.gr ή feser από μουλτιράμα....;)

3. Εάν χωράει στο κουτί καλύτερα μέσα, αλλά θα πρέπει να βάλεις σωστά και τους ανεμηστήρες

για να διατηρήσεις το σωστό airflow του κουτιού...;)

Link to comment
Share on other sites

Tireups ειναι αυτα που δενουν και μετα δεν ανοιγουν ποτε.Σωστα? Φαινονται καλη ιδεα και μολλον θα τα προτιμησω. Τι μεγεθος συνιστας και ποσο καιρο τα χρησιμοποιεις?

Δυστυχως ημουν ηδη σε διλλημα μεταξυ των tygon & feser.Ωστοσο για το tygon μου εχουν πει οτι εχει μεγαλο ποσοστο σιλικονης και αυτο δεν ειναι καλο.

Καποιο απο τα δυο βγαινει και σε 3/8?

Link to comment
Share on other sites

Λίγο μεγαλούτσικο να είναι το tie wup να πιάνει καλά πάνω στο ρακόρ και λάστιχο.

Το tygon είναι όλο σιλικόνη λένε ότι είναι από τα καλύτερα λάστιχα που κυκλοφορούν γιατί μπορείς να κανεις μεγάλη καμπύλη.

Το φέσερ βγαίνει και σε 3/8 το tygon σε 1/2 μονο και σε διαφανη η μαύρο χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις ανάγκη....Τα βάζεις, τα σφίγγεις γερά και τα αφήνεις....;) Αν θες να αλλάξεις κάτι τα κόβεις

και βάζεις άλλα....Εγώ είχα ένα σακουλάκι με καμια 100αρια οπότε δεν με ένοιαζε αν τα χαλάσω ή όχι....:P

Μέγεθος είναι ένα στάνταρ νομίζω....;)

Όσο για τα tygoon, παρόλο που είναι ακριβοί είναι πολύ καλοί, ειδικά οι μαύροι είναι και επιβλητικοί μέσα στο κουτί....:)

Εξίσου πολύ καλοί και πιο οικονομικοί και με ποικιλία χρωμάτων είναι οι feser....

3/8 πήγαινε στο multi extreme να δεις τι έχει....;)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω Boton ειχα αγορασει ενα πακετο για να ταχτοποιησω τα καλωδια στο πισω μερος του κουτιου.Εχει 3 μεγεθη, αλλα πιστευω οτι το μεσαιο ταιριαζει κουτι.

Μου δινεις μια ενδεικτικη τιμη για τους feser(ασχετο:και οι μεν και οι δε ειναι συσκευασμενοι?)

Αν ειναι ευκολο πειτε μου ποιους χρησιμοποιειτε και για ποσο καιρο,τυχον προβληματα που ειχατε κλπ

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις,ότι σωλήνα και να πάρεις θα είσαι κομπλέ δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Είχα ένα χρόνο tygon εγώ ο οποιος πότιζε πολύ το χρώμα του υγρού που είχα βάλει και τα υπόλοιπα 2 χρονια είχα φέσερ στο οποιο δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα και ποτε.

Νομίζω ότι τα 2 μετρα φέσερ λάστιχο έχουν 20 ευρώ.

Το άσπρο τουλάχιστον τόσο είχε όταν το αγόρασα εγώ πριν 5 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα tygoon διάφανους...Πολύ καλοί στις δύσκολες γωνίες, δεν τσάκιζαν δηλαδή...Το μόνο που μου έκαναν

ήταν να θαμπώσουν μετά από ένα εξάνημο....;)

Link to comment
Share on other sites

Είσαι λίγο απόλυτος....:P

Από προσωπικής εμπειρίας αλλά και ενός φίλου, μεταξύ feser, απιονισμένου και paraflou είχαμε

και οι 2 πολύ καλύτερες θερμοκρασιες με το paraflou...:)

Εαν δεν κάνει μόνος του τις δοκιμές κανείς δεν μπορεί να πει σίγουρα πιο ειναι το καλύτερο....;)

Link to comment
Share on other sites

Οσο κουλο και αν ακουγεται εχω σκεφτει οτι οι ουσιες των υγρων που εξατμιζονται ειναι βλαβερες και μετα τις αναπνεω.Aν ταπωσω το reservoir ομως δεν θα εχω το φοβο.Το κανονικο ποιο ειναι,να κλεινει αεροστεγως το συστημα ή οχι(δουλευευ σιγουρα παντως οπως το h50.

Edit:Αν δεν υπαρχει τετοιο θεμα τι τιμη εχει το feser?

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα παρει 2λιτρα μαυρο και ενα λιτρο πρασινο και εχει 4 βα8μους κατω απο το παραφλου,γιαυτο το προτινω.εξαλου ειναι το καλυτερο ready to use fluid in the market.

Cost:18-25E per litrer.Aλλα περνεις υγρο

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι κλειστό το καπάκι για να ασκείται η ιδανική πίεση και να δουλεύει σωστά το κύκλωμα.

Το υγρό έχει 15 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now