George_o/c

Computex 2010: Corsair Professional AX750/AX850/AX1200 80+ Gold PSUs!

Recommended Posts

τι ναι; Με 345 ευρω που κανει φτιαχνεις καινουριο μηχανημα απο την αρχη. Πλακα με κανεις; Ελεος.

ΝΑΙ με κεφαλαία γράμματα. Αμα το πάμε έτσι με 345? πάιρνεις αμάξι(ίδιας ποιότητας και δυναμικής με το PCάακι που φτιάχνεις με τα ίδια λεφτά)

Το έχουμε συζητήσει άπειρες φορές τι πάιζει αλλά μάλλον ή δεν το διαβάζεις ή δεν θές να το καταλάβεις ή ζείς σε άλλη χώρα.

Ας έιμασταν πιο κοντά στην Κίνα, ας ήταν το ? πιο δυνατό, ας μην ζούσαμε σε μπουρδελοχώρα με 23%, ας μην έιχαμε κρίση, ας υπήρχε αγοραστική δύναμη και ....και...και..και πολλά και ακόμα και θα ήταν όλα ρόδινα.

299 euro = 235 ευρω τα 345 απο που προκυπτουν; 110 ευρω φεσι; Κατι μου λεει οτι μονο εμεις στο ελλαντα τα πληρωνουμε τοσο...

Φέσι? Όχι δεν λέγεται φέσι. Λέγεται εμπόριο, και δεν σε παρεξηγώ που δεν μπορείς να κατανοήσεις την λειτουργία του.

Εσύ ας πούμε(παράδειγμα είναι το εσύ) πιστέυεις πώς το ίδιο κοστίζει άμα αγοράσει κάποια εταιρία στην Ελλάδα 1 τροφοδοτικό απο διανομένα, ίδιο άμα αγοράσει κάποια εταιρία στην Ολλανδία 100 απο την Corsair και ίδιο άμα μια εταιρία από USA αγοράσει απο Κίνα απο το εργοστάσιο που τα φτιάχνει η Corsair(ή Κίνα με την Αμερική έιναι δίπλα) 1 Container με 660 τροφοδοτικά .

Άμα κοστίζαν το ίδιο, δεν θα χρειαζόταν να υπάρχουν μαγαζία, θα πούλαγε κάθε εταιρία τα πράγματα της direct και θα έιμασταν όλοι χαρούμενοι.

Δυστηχώς, με την αγοραστική δύναμη της Ελλάδας να είναι @@ μπροστά σε άλλες αγορές που την συγκρίνεις και σε "συνεργασία" με την παρούσα φάση της κρίσης και ότι άλλο αυτό συνεπάγεται, η Ελλάδα θα βγαίνει πιο ακριβή, και ακόμα δεν έχεις δεί τίποτα μπορώ να σου πώ.

Μπορείς να αγοράσεις απο όπου θέλεις, ότι θέλεις, δεν σε αναγκάζει κανένας να δώσεις τα λεφτά που με κόπο έβλαγες σε κανέναν, αλλά σε 2-3 χρόνια βλέπω τα πάντα να ανήκουν σε ξένες εταιρίες και να τα δίνεις αναγκαστικά σε Γερμανούς, ή Αμερικάνουν γιατί όχι και Κινέζους που έχουν ήδη αρχίσει επενδύσεις στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

αυτα που λες ειναι σωστα και τα καταλαβαινω εν μερη.εγω σαν ενας απλος αγοραστης ομως βλεπω οτι υπαρχει μια διαφορα πανω απο 100ευρω.αν ησουν εσυ στην θεση μου απο που θα το επερνες?καποτε υπηρχε το σερβις που λες ναι θα το παρω χαλαλι το 50αρικο (αν βαλεις μεταφορικα κτλ)..τωρα ομως δεν εχει δικαιολογια. (εγω δεν εχω κανενα προβλημα με το σερβις! απλα εγινε πολυ πιο αυστηρο απο το παρελθον.. στην κρητη δεν ψωνιζω πλεον ειναι απαραδεκτο σε σχεση με της αθηνας..!)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτό που κάνετε πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. Έχετε κάποιο πρόβλημα με κάποιον έμπορα; Μην αγοράζετε από 'κει. Αγοράστε το με 299? από visionstudio :) Τώρα τελευταία έχει γίνει της μόδας να μπαίνετε σε διάφορα thread και να κατηγορείτε τις τιμές Πλαισίου. Ωραία λοιπόν. Ξαφνικά μάθατε ότι υπάρχουν και φθηνότεροι και έχετε φέρει τον χαλασμό. Ειδικά εσύ ρε euklidi, πραγματικά κόψε το αυτό το συνήθειο. Είσαι ξύπνιος επειδή μπαίνεις και γαμ*ς το thread για να βροντοφωνάξεις για τις κακές τιμές του Πλαισίου; Είσαι ξύπνιος επειδή έμαθες ότι υπάρχουν και φθηνότερα μέρη να αγοράσεις κάτι; ΤΩΡΑ το πήρες χαμπάρι; Παλιότερα δηλαδή που ήταν πιο φθηνά κάποια προϊόντα στο Πλαίσιο, ΔΕΝ είχες καταλάβει ότι τα έβρισκες φθηνότερα στο εξωτερικό; Σε πληροφορώ ότι ΝΑΙ ΤΑ ΕΒΡΙΣΚΕΣ.

//EDIT: O K404 από benchtec αγόρασε πρόσφατα μια Rampage III Extreme από eBay.co.uk με 47 λίρες (57?). Για να δω πόσο έχει στο e-shop. Χμμμ, ΠΟΣΟ; 384???? OMG!!! ΑΙΣΧΟΣ. Θα ξεκινήσω προπαγάνδα κατά του e-shop!!! Την βρίσκω πολύ φθηνότερα αλλού :mad::rant::hehe:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη το ότι ένας μπορεί να αγοράζει από τον Α διανομέα και ο άλλος από τον Β ή από την μαμά εταιρεία είναι κάτι που τον πελάτη δεν τον ενδιαφέρει .

Τώρα αυτό με την Ελλάδα δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό. Το visionstudio γιατί το έχει 50 ευρώ πιο φθηνά ; Το αγοράζει από διαφορετικό έμπορο ; Ίσως, κάντε το όμως και εσείς....δεν νομίζω πως το visionstudio στα λεφτά αυτά δεν έχει κέρδος....

Τέσπα 343 έχει και όποιος θέλει το αγοράζει, το αν ήταν διαφορετκά τα πράγματα και είχε διαφορετική τιμή είναι λόγια του αέρα .

Γιώργο όλες αυτές οι κουβέντες γίνονται γιατί οι τιμές πήραν την αύξουσα και δεν είναι από το ΦΠΑ.....κάτσε και υπολογισέ το αν θες . 366 η 5870 και ανέβαινε, ανέβαινε και έφτασε η ίδια κάρτα που τον Μάρτιο πήρα 366 να κοστίζει σήμερα 495 ευρώ ! Τα 130 ευρώ διαφορά δεν είναι το ΦΠΑ...μην τρελαθούμε :hehe:

Όπως δεν είναι δυνατόν να πουλάει το πλαισιο τα 2000C8 ( όταν τα είχε ) κοντά 500 ευρώ και η corsair 400 USD+shipping

Edited by sofos1990
Link to comment
Share on other sites

για να σταματησω εδω το οφ τοπικ,θελω να πω πως παλια δεν ηταν τοσο μεγαλες οι διαφορες,της ελληνικης αγορας σε σχεση με την ευρωπαικη που να σε αναγκαζει να παραγγελνεις απεξω. στο αποπανω ποστ δεν εννοουσα μονο πλαισιο αλλα καθε ελληνικη επιχειρηση γιατι ολες τοχουν ξεχειλωσει. οσοι ειναι πιο φθηνοι συνηθως τα παραγγελνουν απο εξωτερικο οι ιδιοι και τα πουλανε με ενα "καπελο" ειχα προσφατη εμπειρια απο καινουριο eshop που δεν ηταν καλη.

εδιτ: φοβερο το εικονακι σου γιωργη!

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη το ότι ένας μπορεί να αγοράζει από τον Α διανομέα και ο άλλος από τον Β ή από την μαμά εταιρεία είναι κάτι που τον πελάτη δεν τον ενδιαφέρει .

Τώρα αυτό με την Ελλάδα δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό. Το visionstudio γιατί το έχει 50 ευρώ πιο φθηνά ; Το αγοράζει από διαφορετικό έμπορο ; Ίσως, κάντε το όμως και εσείς....δεν νομίζω πως το visionstudio στα λεφτά αυτά δεν έχει κέρδος....

Τέσπα 343 έχει και όποιος θέλει το αγοράζει, το αν ήταν διαφορετκά τα πράγματα και είχε διαφορετική τιμή είναι λόγια του αέρα .

Γιώργο όλες αυτές οι κουβέντες γίνονται γιατί οι τιμές πήραν την αύξουσα και δεν είναι από το ΦΠΑ.....κάτσε και υπολογισέ το αν θες . 366 η 5870 και ανέβαινε, ανέβαινε και έφτασε η ίδια κάρτα που τον Μάρτιο πήρα 366 να κοστίζει σήμερα 495 ευρώ ! Τα 130 ευρώ διαφορά δεν είναι το ΦΠΑ...μην τρελαθούμε :hehe:

Όπως δεν είναι δυνατόν να πουλάει το πλαισιο τα 2000C8 ( όταν τα είχε ) κοντά 500 ευρώ και η corsair 400 USD+shipping

Σοφοκλή, το ξέρω οτι δεν νοιάζει τον καταναλωτή όλο αυτό που έγραψα. Δεν το έγραψα για να σε/σας νοιάξει, το έγραψα διότι απλά έιμαι insider και ήθελα να το εξηγήσω. Δεν περιμένω κατανόηση ή συμπόνια ή ότι άλλο . . . .

Το Vision Studio μπορεί να μην έχει τα λειτουργικά έξοδα της Πλάισιο και της κάθε Πλάισιο (και ούτε και αυτό νοιάζει τον καταναλωτή). Μπορεί να έχει 1 μαγαζί-αποθήκη και 2 εργαζόμενους σε αντίθεση με το eshop που έχει 430 εργαζόμενους και 82 μαγαζιά και το Πλαίσιο που έχει 1200 εργαζόμενους και 25 Μεγάλα μαγαζιά.

Επειδή είσαι πολύ έξυπνος και σε συμπαθώ αλλά το πάιζεις ξερόλλας και ποτέ τα παραδείγματα σου δεν έιναι σωστά(φιλικά στο λέω επειδή γνωριζόμαστε, απλά στο γράφω γιατί μπορεί να μας διαβάζει και κανέις που δεν έχει σχέση με εμάς και να κάνει τσαμπουκάδες :P), θα έπρεπε να ξέρεις πώς ειδικά οι μνήμες είναι χρηματιστήριο στον κόσμο του IT και καθορίζουν τιμές σε οτιδήποτε έχει πάνω του ICs μνήμης. Και επειδή οι μνήμες αποτελούνται απο πολλά ICs η τιμή ανεβαινει πολλαπλάσια ή πέφτει πολλαπλάσια.

Μπορεί ο Α να αγοράσει σήμερα με 100? και ο Β άυριο με 150? και ο Γ μεθάυριο με 40?. Προφανώς όταν έχεις κάνει την αγορά, δεν μπορείς να μαμήσεις τα πάντα επειδή ο νέος τιμοκατάλογος έχει το προϊόν που πήρες εχθές ακριβά, στο 50% της τιμής του. Εκτός και είσαι τόσο λεφτάς που δεν σε νοιάζει να χάνεις και να μπάινεις μέσα :P .Το ίδιο ισχύει και με τις VGA που έχουν πάνω πολλά Chips μνήμης.

PS. Αληθινό Παράδειγμα απο τις 200C8

Οι TR3X6G2000C8GTF είχαν 344? στις 25.07.2009 που εμφανίστηκαν και 345? όταν πουλήθηκε το τελευταίο κομμάτι τον Φεβρουάριο.

Οι CMG6GX3M3A2000C8 είχαν 329? στις 07.08.2009 που εμφανίστηκαν και πουλήθηκαν σύνολο 85τμχ με τελική τιμή να έιναι τώρα στα 476?

Oι CMG6GX3M3A2000C8 εχουν 308? στις 20.08.2010 που παραλήφθηκαν και θα σηκωθούν σε λίγες ημέρες στα 308? .

Προφανώς η Corsair έιναι η κατασκευάστρια και δεν έχει προβλήματα διότι μπορεί να κρατάει σταθερές τις τιμές τις και άλλωτε να βγαίνει πιο ακριβά και άλλωτε πιο φθηνά.

Όπως βλέπεις, η μεγαλύτερη διακύμανση ήρθε στο δέυτερο Kit που είχε και την μεγαλύτερη ζωή απο όλα και άμα ψάξεις στο dramexchange.com θα δείς πώς το πρώτο 5μηνο του 2010 υπήρξε η ιστορικά μεγαλύτερη άυξηση τιμών σε ICs τα τελευταία 4 χρόνια . Θα σου δείξω και απο κοντά μια μέρα την διακύμανση στις τιμές αγοράς(για αυνόητους λόγους δεν μπορώ να το δημοσιέυσω) και θα δείς πώς εκέι υπάρχει gap 120? στην αγορά τους.

Τα παραπάνω τα γράφω για να κατανοήσεις κάποια πράγματα, σε περίπτωση που μπορεί να μην τα έχεις σκεφτει.

Link to comment
Share on other sites

Bill λογικά θα έχεις δίκαιο, γαιτί δεν ξέρω τα πιο βαθιά αφού ποτέ δεν έχω ασχοληθεί .

Αλλά ενα search να έκανες για 5870 στο skroutz έβγαζε ένα κάρο results με 5870 κάτω από 400 ευρώ και το πλαισιο ήταν στο τέλος με τις υψηλότερες τιμές . Μιλάμε για τουλάχιστον 10 μαγαζιά πριν. Ναι, όχι μεγάλα σαν το πλαισιο, πιο μικρά και φυσικά όχι με το service του πλαισιου .

P.S: Να φέρετε μεγαλύτερη ποικιλία από μνήμες, φέρτε Supertalent, G.skill, Kingston οπότε να έχουμε και επιλογές και να μην παραπονούμσατε για τα 500 ευρώ των corsair :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχεις αντιληφθεί, αλλά περνάμε κρίση :P και όλοι μικραίνουν την γκάμα τους, αλλιώς μια μέρα θα μπέις σε κάποιο εκ των μαγαζιών και θα σου γράφει το site "Χαρήκαμε για την γνωριμία " :P

:(

Link to comment
Share on other sites

Χτυπήσανε πολύ τα τελεύταία κομμάτια με Hyper και τώρα που δεν υπάρχουν πλέον θα τα ξαναρίξουν στα παλιά επίπεδα. Για τις εταιρίες μιλάω.

Edited by $@39@
Link to comment
Share on other sites

Δε συγκρινονται τα PSC ομως με τιποτα . Το ρημαδι το TRD ειναι ξεχειλωμενο ρε γμτ.

Γι'αυτο επεσε και η τιμη των 2000cl8 . Τα elpida hyper ηταν ακριβα chips απο οσο εχω διαβασει .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now