Hurry38

Noctua D-14 temps

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.Χτες παρελαβα την συγκεκριμενη γομαροψυκτρα σε ενα ομολογουμενως τεραστιο κουτι με πολυ προσεγμενη συσκευασια.

Αφου καταφερα να βγαλω την ψυκτρα απ το κουτι (παρακαμπτοντας χαρτονια,χαρτονακια,ξαναμανα χαρτονακια κλπ κλπ)

την κοτσαρισα πανω στον ι7 920 που εχω πανω σε μια Foxaconn Flaming Blade GTI

Xρησιμοποιησα την παστα που δινει η Noctua μαζι με την ψυκτρα που απ'οτι διαβαζω εδω ειναι πολυ καλη κατα γενικη ομολογια (αν και χρειαζεται να βαλεις μια σταγονα στο κεντρο μικροτερη απο φακη περιπου δλδ οσο ενα σπυρι ρυζι γιατι αυτη η παστα απλωνεται παρα πολυ και υπερχειλιζει)

Εβγαλα τον 12αρη της Noctua αυτον με το φραπογαλι χρωμα και εβαλα μπροστα εναν scythe caze 1800rpm να κανω την δουλεια μου.

Στη μεση αφησα τον στρογγυλο 14αρη αλλα σε φουλ στροφες

Παμε στο ζουμι λοιπον

O i7 920 σε στοκ δεν τον εχω κλοκαρει ποτε (που να τολμησω)

room temp 33 βαθμους δεν εχω κλιματισμο οποτε το δωματιο ψηνεται (στη Λαμια ζουμε ετσι?)

idle =40-38-40-36

full load (prime95) 56-53-55-49

Τελικα ερωτω

Αξιζουν τα 82,50 ευρω που εδωσα για να την αποκτησω η πιαστηκα κοροιδο?

Τελικα η Noctua αξιζει τα λεφτα της?

Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει και ο φιλοc Boton παραπανω αυτες οι ψυκτρες εχουν φτιαχτει για τις υψηλες θερμοκρασιες.

Σε Idle παιζει να εχουν ιδιες θερμοκρασιες με τη στοκ ψυκτρα, αλλα αν αρχισεις να κλοκαρεις τον i7, τοτε θα καταλαβεις γιατι εδωσες 82.50?.

Link to comment
Share on other sites

παντως παιδια, δεν θα επρεπε να βλεπει μεγαλυτερη διαφορα εστω και εαν δεν κλοκαρει

?

εγω με την true black ειχα σε idle τουλ 8 βαθμους ποιο κατω...

Link to comment
Share on other sites

Απο Δευτέρα παραλαμβάνω κι εγώ και θα σου πω φίλε μου θερμοκρασίες απο τον ι7 930. Φυσικά θα υπερχρονίσω μέχρι τα 4G και θα ποστάρω.

Link to comment
Share on other sites

Απο Δευτέρα παραλαμβάνω κι εγώ και θα σου πω φίλε μου θερμοκρασίες απο τον ι7 930. Φυσικά θα υπερχρονίσω μέχρι τα 4G και θα ποστάρω.

τωρα εισαι με την εργοστασιακη στα 4??

Link to comment
Share on other sites

Αυτες τις θερμοκρασιες τις πηρα με θερμοκρασια δωματιου 33 κελσιου.

Απο χτες το βραδυ που επεσε η θερμοκρασια στους 28 βαθμους μεσα στο δωματιο

τοτε αλλαξε και το σκηνικο

35-34-35-29 ιδλε

51-49-51-48 φουλ δλδ με 22 βαθμους κελσιου στο δωματιο ο ι7 920 θα βγαλει 45 με το prime95

Link to comment
Share on other sites

τωρα εισαι με την εργοστασιακη στα 4??

Ήμουν με υδρόψυξη αλλά βαρέθηκα την πολυπλοκότητα και την πούλησα. Απο τα review που έχω δεί πάντως η D14 τα έχει άνετα τα 4G. Μη σου πώ και παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα και εγώ την D14 στον ι7 930. Όλα auto στη μητρική, μόνο τις μνήμες έχω στα 1600 με 1,64v. Σε idle έχω ~42 βαθμούς. Και με την υδρόψυξη τόσο ήμουν. Γενικά το idle δεν λέει πολλά για το σύστημα ψύξης.

default.jpg

default.jpg

default.jpg

default.jpg.aba66211a80805ea656a1cfb6fce

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα και εγώ την D14 στον ι7 930. Όλα auto στη μητρική, μόνο τις μνήμες έχω στα 1600 με 1,64v. Σε idle έχω ~42 βαθμούς. Και με την υδρόψυξη τόσο ήμουν. Γενικά το idle δεν λέει πολλά για το σύστημα ψύξης.

42 ειναι αρκετοι για στοκ ρολογια... ο 930 εχει 23 multi; :S

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και overclock 21x191 με 1,26vCore μέσα απο το bios. Παραθέτω εικόνες και σε idle και σε full load. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι σε idle οι θερμοκρασίες είναι πολύ κοντά στα default με oc. Πράγμα που με κάνει να πιστεύω ότι η Motherboard στα auto κάνει ότι θέλει δίνοντας ίσως και παραπάνω τάση χωρίς να χρειάζεται. Στις επόμενες μέρες θα δώ αν μπορώ να πάω παραπάνω με την ίδια τάση ή να μείνω στα ίδια με λιγότερη τάση.

oc_4_1.26vCore_idle.jpg

oc_4_1.26vCore_full.jpg

oc_4_1.26vCore_idle.jpg

oc_4_1.26vCore_full.jpg

oc_4_1.26vCore_idle.jpg

oc_4_1.26vCore_full.jpg

oc_4_1.26vCore_idle.jpg.2e3bd43d2b3c006b

oc_4_1.26vCore_full.jpg.1708284274c5b7f6

Link to comment
Share on other sites

φιλε το core temp ειναι της μητρικης προγραμμα?

Όχι. Είναι αντίστοιχο του coretemp. Όλοι αυτά τα δύο χρησιμοποιούν για να μετρήσουν τη θερμοκρασία της cpu.

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα τις ιδιες θερμοκρασιες δειχνουν τα χρησιμοποιω και τα 2.Επισης ακριβως τις ιδιες θερμοκρασιες δειχνει και το βιος οποτε μαλλον χλωμο να γινεται λαθος

Γεγονος ειναι παντως οτι η νοκτουα σε ιδλε ειναι τα ιδια σχεδον με την στοκ

Τις καλυτερες θερμοκρασιες θα τις δουμε πιστευω την ανοιξη δλδ οταν δεν θα κανει πολυ κρυο ουτε και πολυ ζεστη

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now