dread77

[SUGGESTION] HWBOT OC Pro League

Recommended Posts

Τους τελευταίους 12 μήνες οι αλλαγές στην ουσιαστική αλλά και θεωρητική λειτουργία του HWBot είναι ραγδαίες έως καταιγιστικές.

Περισσότερο από ένα χρόνο πριν έπεσε στο τραπέζι η ιδέα του F1OC. H ιδέα που φάνηκε εκ των προτέρων ότι θα αποτύγχανε παταγωδώς, όπως και έγινε, αφορούσε μια λίγκα που θα αποτελούνταν από την αφρόκρεμα των o/cers διεθνώς.

Ήταν η πρώτη φορά που επίσημα οι κατασκευαστές βγήκαν μπροστά και θέλησαν να στηρίξουν με "οποιονδήποτε" τρόπο την κοινότητα ή, έστω ένα μέρος αυτής.

Μετά από αυτή την αποτυχημένη προσπάθεια, ακολούθησαν άλλες πιο άμεσες ενέργειες, συντονισμένες από το HWBot με την βοήθεια και την υποστήριξη των εταιριών (διαγωνισμοί, μίνι-πρωταθλήματα, κτλ).

Μέσα σε ένα χρόνο λοιπόν, το HWBot άλλαξε ριζικά, οι εταιρίες έβαλαν το χέρι τους προκειμένου να προβληθούν στην κοινότητα με αποτέλεσμα να φτάσουμε σε καταστάσεις εσωστρέφειας και δυσανασχέτησης.

Πιο πρόσφατο παράδειγμα ήταν το poll που άνοιξε ο δικός μας benchzowner (aka billpeppas) στο Bot με θέμα το αν θα πρέπει να κερδίζουν πόντους οι ES επεξεργαστές ή όχι.

Φτάσαμε λοιπόν στο σημείο που οι φωνές έγιναν πολλές και η διοικητική ομάδα του HWBot αποφάσισε να προχωρήσει σε προτάσεις προκειμένου να διαλυθούν τα όποια σύννεφα δυσαρέσκειας έχουν δημιουργηθεί.

Η πιο επίσημη πρόταση δημοσιεύθηκε στο φόρουμ του HWBot και είναι αυτή "[sUGGESTION] HWBOT OC Pro League - Separating the seeded from the amateur".

image1.png

Σύμφωνα με την παραπάνω πρόταση, το πρωτάθλημα του HWBot θα χωριστεί σε δυο κατηγορίες, την OC Pro League και την Overclockers League.

Όπως καταλαβαίνετε, στην πρώτη κατηγορία θα λαμβάνουν μέρος οι πιο "επαγγελματίες" του χώρου, ΠΑΝΤΑ με δική τους πρωτοβουλία, καθώς οι ίδιοι θα πρέπει να δηλώσουν την συμμετοχή τους σε αυτή την "Everything Goes" κατηγορία.

Ενώ η Overclockers League θα είναι όπως είναι αυτή τη στιγμή το πρωτάθλημα του Bot αλλά χωρίς να βαθμολογούνται οι ES επεξεργαστές.

Όπως θα καταλάβατε από τον τίτλο αλλά και από το κείμενο του λινκ, η όλη υπόθεση αφορά απλά μια πρόταση, καλό θα ήταν λοιπόν όσοι έχουμε ενασχόληση στο Bot να της ρίξουμε μια ματιά και να πούμε την άποψη μας.

Ειδικά από την στιγμή που βγήκε προς τα έξω πως κυρίως η ΗΟΤ γκρινιάζει για την εξέλιξη των πραγμάτων, προσωπικά πιστεύω ότι οφείλουμε να έχουμε έστω άποψη

Edited by Boton
Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ με την όλη ιδέα. Διάβασα το πεντασέλιδο PDF του Massman που αναφέρει μέσα αναλυτικότατα για ποιο λόγο φτάσαμε εδώ που φτάσαμε και τι πρέπει να κάνουμε για να συνεχίσει το benchmarking να αποτελεί ένα από τα αγαπημένα μας hobby/sport/επαγγέλματα (αναλόγως του πως το βλέπει κανείς).

Δεν βρίσκω κάτι στο οποίο να διαφωνώ, όλα ok μου φαίνονται. No ES στο amature league, στο professional league παίρνει μέρος όποιος θέλει και κατά τα άλλα συνεχίζουμε όπως πριν. Επίσης χαίρομαι με τους 3D WR πόντους που αποφάσισαν να δίνουν, γιατί τα multi-GPU αποτελέσματα είχαν παραμεληθεί εντελώς. Εντάξει όπως και να το κάνουμε, τα αποτελέσματα με 4 x 5870 @ LN2 & CPU @ LN2 που έδειχναν πραγματικά ΩΜΗ δύναμη στο Vantage, είναι αμαρτία να παίρνουν μόνο 20-25 πόντους. Κανονικά WRs είναι και αυτά και μάλιστα απαιτούν ΠΟΛΥ μεγαλύτερη προσπάθεια από τα single-GPU WRs ;)

Τέλος πολύ καλή είναι και η ιδέα του HWBot για τους διαγωνισμούς.

- Extreme: High-end hardware, επιτρέπεται το binning, επιτρέπονται τα ES, μπορεί οποιοσδήποτε να παλέψει στα ίσα με τους επαγγελματίες (κανείς δεν του το απαγορεύει αρκεί να έχει το hardware που απαιτείται), οι πόντοι των extreme competitions πάνε στο pro league - ΟΧΙ στο overclockers league ;) και τέλος μεγάλα χρηματικά βραβεία

- Mainstream: Mainstream hardware, no binning (δεν κατάλαβα πως θα το ελέγξουν αυτό), no ES, οι pro δεν μπορούν να παίξουν εδώ, οι πόντοι που μαζεύονται πάνε στο overclockers league και τέλος αντί για χρηματικά βραβεία θα δίνουν high-end hardware

Link to comment
Share on other sites

Όπως θα καταλάβατε από τον τίτλο αλλά και από το κείμενο του λινκ, η όλη υπόθεση αφορά απλά μια πρόταση, καλό θα ήταν λοιπόν όσοι έχουμε ενασχόληση στο Bot να της ρίξουμε μια ματιά και να πούμε την άποψη μας.

Ειδικά από την στιγμή που βγήκε προς τα έξω πως κυρίως η ΗΟΤ γκρινιάζει για την εξέλιξη των πραγμάτων, προσωπικά πιστεύω ότι οφείλουμε να έχουμε έστω άποψη

Συμφωνώ απόλυτα τόσο με το παραπάνω όσο και με την όλη ιδέα γενικά. Παιδιά καλό είναι όποιος μπορεί να εκφράσει τη γνώμη του στο forum του Bot γιατί απ' ότι είδα, ήδη βρέθηκαν κάποιοι να πουν ότι το όλο θέμα ήταν απλά μια αφορμή για γκρίνια...

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά από την στιγμή που βγήκε προς τα έξω πως κυρίως η ΗΟΤ γκρινιάζει για την εξέλιξη των πραγμάτων, προσωπικά πιστεύω ότι οφείλουμε να έχουμε έστω άποψη

Κίμωνα που το διάβασες αυτό; Ότι κυρίως η H.O.T παραπονέθηκε για την εξέλιξη των πραγμάτων; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Κίμωνα που το διάβασες αυτό; Ότι κυρίως η H.O.T παραπονέθηκε για την εξέλιξη των πραγμάτων; :confused:

Δεν σου λέω γιατί πας και τα λες... :P.... Δεν έχει σημασία, αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να του ρίξουμε μια ματιά όλοι για να ξέρουμε τι μας γίνεται, να είμαστε προετοιμασμένοι και όχι μετά σαν ελληνάρες να ζητάμε τα ρέστα. Ότι έχουμε να πούμε ας το πούμε τώρα, όμορφα και ωραία.

Η άποψη μου είναι ότι σαν γενική βάση του ζητήματος, είναι καλή. Θα κάνει καλό ο διαχωρισμός αρκεί να δωθεί ίση βαρύτητα και στις δυο λίγκες.

Δεν εννοώ υποστηριξη από εταιρίες κτλ. Μπορώ να σας εγγυηθώ πως όσοι αποφασίσουν να παίζουν στη μικρή λίγκα λογικά θα χάσουν το όποιο support έχουν από εταιρίες καθώς αυτές θα θέλουν να στηρίξουν τα απόλυτα νούμερα. Τουλάχιστον έτσι πιστεύω.

Το θέμα είναι πως θα επέλθει μια ισορροπία. Όλοι θα έχουμε κοινές πηγές για hardware. Δηλαδή τα μαγαζιά και τα μεταχειρισμένα (2ο χέρι). Κανείς δεν θα παίζει με ES.

O Γιώργος αναρρωτήθηκε πως θα σταματήσει το bining. Αυτό θα ζητηθεί από τις εταιρίες να σταματήσουν να το κάνουν για λογαριασμό των o/cers. Τώρα, αν ο stummersummer πχ, ή ο οποιοσδήποτε ιδιώτης έχει τη δυνατότητα να το κάνει μόνος του, είναι ευπρόσδεκτος και μη κατακριτέος.

Στη μεγάλη κατηγορία πλέον, όπου οι συμμετέχοντες θα είναι μετρημένοι, εκεί δεν υπάρχουν κανόνες. Εκεί τα πράγματα θα είναι δύσκολα, αλλά θα υπάρχουν ευκαιρίες για άτομα όπως είναι ο hipro. Αφού οι εταιρίες θα στρέψουν τη προσοχή τους σε 50 άτομα, λογικό είναι να αυξηθούν οι ευκαιρίες τόσο για samples αλλά ακόμα και για χρηματικές αμοιβές. Αυτό επιδιώκουν στο hwbot, το επαγγελματικό o/cing να γίνει όντως επαγγελματικό και να βγάζουν τόσο εκείνοι όσο και κάποιοι o/cers.

Τα παραπάνω είναι δικά μου συμπεράσματα και μόνο. Δεν εκφράζω καμία επίσημη θέση, ούτε τίποτα. Τα λέω σαν Κίμωνας έτσι όπως τα καταλαβαίνει το μυαλό μου.

Α, και κάτι ακόμα που με προβληματίζει, είναι το πως θα μπορεί κάποιος να μπει σε αυτή τη λίγκα των Pro...Πέρα από την πρώτη φουρνιά, μετά πως θα μπορεί κάποιος να συμμετάσχει. Σίγουρα δεν θέλω να δω ένα κλειστό κλαμπ μερικών... Από ότι ξέρω για αυτό το θέμα δεν υπάρχει ακόμα απόφαση καθώς το όλο θέμα είναι προς συζήτηση.

Edited by dread77
Link to comment
Share on other sites

Κίμωνα για το τελευταίο που λες, καλό θα ήταν οι ίδιοι να βάλουν ένα requirement - ότι για να μπει κάποιος στο pro league πρέπει τουλάχιστον να είναι στο top50 του amature league. Ποιοι θα διώχνονται από το pro league για να παραχωρούν την θέση τους σε νέα πρόσωπα; Ας πούμε οι τρεις χειρότεροι του pro league.

Με λίγα λόγια, οι τρεις τελευταίοι του pro league μετά από μια συγκεκριμένη χρονική περίοδο (π.χ. ένα εξάμηνο) θα διώχνονται και την θέση τους θα παίρνουν οι τρεις καλύτεροι από το top50 του amature league. Αν δεν θέλει ας πούμε ένας από αυτούς τους τρεις, μπαίνει ο επόμενος κατά σειρά (τέταρτος), αν δεν θέλει ούτε αυτός μπαίνει ο πέμπτος και ούτω καθεξής.

Link to comment
Share on other sites

Κίμωνα για το τελευταίο που λες, καλό θα ήταν οι ίδιοι να βάλουν ένα requirement - ότι για να μπει κάποιος στο pro league πρέπει τουλάχιστον να είναι στο top50 του amature league. Ποιοι θα διώχνονται από το pro league για να παραχωρούν την θέση τους σε νέα πρόσωπα; Ας πούμε οι τρεις χειρότεροι του pro league.

Με λίγα λόγια, οι τρεις τελευταίοι του pro league μετά από μια συγκεκριμένη χρονική περίοδο (π.χ. ένα εξάμηνο) θα διώχνονται και την θέση τους θα παίρνουν οι τρεις καλύτεροι από το top50 του amature league. Αν δεν θέλει ας πούμε ένας από αυτούς τους τρεις, μπαίνει ο επόμενος κατά σειρά (τέταρτος), αν δεν θέλει ούτε αυτός μπαίνει ο πέμπτος και ούτω καθεξής.

Και αν πχ ένας από τους τρεις τελευταίους έχει κάνει συμφωνία με μια εταιρία τόσο σε λεφτά όσο και σε hardware;;; Μπαίνουμε σε πολύπλοκα μονοπότια και δεν νομίζω να μπορεί να εφαρμοστεί μια λογική πχ ποδοσφαιρικού πρωταθλήματος.

Εγώ κρατάω στο πίσω μέρος του μυαλού μου πως η μεγάλη κατηγορία θα είναι κατά 99% ελεγχόμενη από τις εταιρίες. Αυτές θα πληρώσουν και αυτές θα απαιτήσουν να έχουν τον έλεγχο. Να μην σου πω ότι κι αυτές θα επιλέξουν το ποιοι θα μπουν αρχικά και ποιοι όχι...

Για αυτό λέω πως πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι.

Αν είναι το θέμα απλό, τότε ναι Γιώργο, το σκεπτικό σου θα ήταν το πιο δίκαιο από όλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κρατάω στο πίσω μέρος του μυαλού μου πως η μεγάλη κατηγορία θα είναι κατά 99% ελεγχόμενη από τις εταιρίες. Αυτές θα πληρώσουν και αυτές θα απαιτήσουν να έχουν τον έλεγχο. Να μην σου πω ότι κι αυτές θα επιλέξουν το ποιοι θα μπουν αρχικά και ποιοι όχι...

Για αυτό λέω πως πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι.

Αφου αυτες θα πληρωνουν με τον ενα η τον αλλο τροπο ειναι λογικο να θελουν και τον ελεγχο, τωρα για το ποιος θα μπει και ποιος οχι...απο την στιγμη που οπως λεγεται ο καθενας μπορει να διαλεξει αν ειναι pro η οχι και σε πια κατηγορια θα παιξει, φανταζομαι οτι αυτος που θα παει στην pro θα εχει καποια εταιρια απο πισω του να τον στηριζει αλλιως δεν θα μπορει να σταθει, οποτε στην ουσια η εταιριες διαλεγουν ποιοι θα ειναι αυτοι και ποιοι οχι.

Αλλα εμεις για τι πραγμα θα πρεπει να ειμαστε προετοιμασμενοι, τι θα αλλαξει για μας που ουτε pro ειμαστε ουτε προκειται να γινουμε ποτε?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Αλλα εμεις για τι πραγμα θα πρεπει να ειμαστε προετοιμασμενοι, τι θα αλλαξει για μας που ουτε pro ειμαστε ουτε προκειται να γινουμε ποτε?

stealth

Αυτό το "εμείς" που λες δεν είμαστε εσύ και εγώ που δεν είμαστε pro. Είναι κι άλλα τόσα μέλη της ΗΟΤ που ανάμεσα τους υπάρχουν κάμποσοι που κάνουν για Pro.

Ακόμα και για μας όμως πολλά αλλάζουν, όπως λέει κι ο Γιώργος οι ανεξέλεγκτοι παράγοντες (ES) που καθορίζουν σε μεγάλο βαθμό την κατάταξη, φεύγει.

Επίσης λέγοντας προετοιμασμένοι δεν εννοώ να πάρεις το ντουφέκι και να περιμένεις στην εξώπορτα τον οχτρό.

Απλά διάβασε την πρόταση του HWBot και πες μια άποψη αν θέλεις ή μια ιδέα αν έχεις. Αυτό είναι όλο.

Link to comment
Share on other sites

Θα παίζουμε πιο δίκαια από 'δω και πέρα. NO ES :)

Ρε γμτ, ειλικρινα, τα ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ αυτα που λετε?

Το CPU του Stummerwinter δε σας εγινε παραδειγμα, πρεπει δλδ να κοπουν οι ES και να ξαναρχισουν το sampling των retail οι εταιρειες?

Απο τη στιγμη που το Overclocking εγινε η Formula 1 των PC (αρτος+θεαμα για το χαζο/ευαλωτο κοινο), οτι και να 'ναι το γαμημενο το CPU, ES/ξε-ES, παλι οι "εχοντες" τα λεφτα και τα σωστα κονε θα κανουν τη δουλεια, παντοτε τερποντας τις εταιρειες.

Αν ειναι δηλαδη δυνατον να ακουω οτι ειναι "δικαιο" το NO ES. Λες και τα golden retail που θα βρισκουν αυτοι θα ειναι δικαιο.

Δε σας καταλαβαινω ρε παιδια ωρες ωρες, τα ES σας μαραναν? Ο καιρος γαρ εγγυς που λεει και ο γραφικος φιλος μου, αυριο-μεθαυριο θα κλαιγεστε για τα φαινομενα των golden retail 990X και Sandy Bridge - εκει τι θα τους πειτε?

Και το επαναλαμβανω: Λες και ΟΛΑ τα ES πηγαιναν τον κωλο τους. Οτι οι μισοι Q3FE ηταν για τον πεο καβαλα, δε σας ενοιαζε? Και εκει, hardware picking δεν εγινε απο τις εταιρειες? Απλα τωρα θα αλλαξει ο Μανωλιος φορεσια και απο ES θα λεγεται retail.

Και εσεις θα χαιρεστε και οι εταιρειες θα γελανε.

Link to comment
Share on other sites

Δίκαιο δεν είναι και ούτε θα γίνει ποτέ.

Αλλά οι πιθανότητες να σου κάτσει εσένα ένας καλός ES CPU είναι μηδαμινές.

Να σου κάτσει καλός retail υπάρχουνε.

Τουτέστιν, αν εσύ binάρεις retail ( με οιονδήποτε τρόπο ) και οι εταιρίες τους binάρουνε ES, ότι και να κάνεις εσύ και οι retail σου δεν θα πιάσεις τα top 3 ES κομμάτια.

Όσο η Intel δεν κάνει στην άκρη κομμάτια, αλλά διαχέει στην αγορά τα πάντα, συμπεριλαμβανομένων μερικών "golden batches" έχεις μια πιθανότητα να σου κατσει κομματάρα.

Αν οι εταιρίες κάνουνε retail binning, μαγκιά τους.

Εμείς θα βάλουμε σε εφαρμογή το tsan retail binning agency.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε Bill, 1000 φορες μαζι σου, αλλα τωρα οι εξω της HOT λενε (και πολυ σωστα το πιστευουν) οτι εμεις εδω κλαιμε γιατι ειμαστε μαλακες.

Αν μας ειχαν κατσει εμας ολα αυτα τα γαμηστερα CPU, ελαχιστοι θα ειχαν τα @@ να benchαρουν με αυτα αλλα να μη σηκωσουν αποτελεσματα.

Του τεστειν, μας εχουν για τους "Χασαν την πρωτια και τωρα κλαιγονται". Κριμα δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Βρε Γιώργο, καταρχήν εγώ δεν είδα κανέναν να κλαίγεται.

Retail μπορώ να πάρω κι εγώ, και εσύ και οποιοσδήποτε. ES πόσοι από μας μπορούν να πάρουν; Και μη μου πεις κι εσύ το ebay...

Aν δεν υπήρχαν αυτή τη στιγμή οι ES ξέρεις σε τι κατάταξη θα ήταν συγκεκριμένα σκορ του Άρη πχ;

Και δες το κι αλλιώς, σε poll του bot η πλειοψηφία είπε πως δεν επιθυμεί να παίρνουν πόντους οι ES... Αυτό επίσης δεν σου λέει τίποτα (εκτός του ότι η πλειοψηφία είναι κλαψιάρηδες :P);

Αν οι ίδιοι οι τύποι του ΒΟΤ θεωρούσαν ότι όλη αυτή η ιστορία με τους ES ήταν ΟΚ δεν θα προχωρούσαν σε τέτοιες κινήσεις...

Πες λοιπόν εσύ, τι θεωρείς σωστό, τι έχεις να προτείνεις...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μ'αρέσει πολύ η ιδέα της αλλαγής.

Γιώργο μην ξεχνάς την περίπτωση του Vivi.Απο το πουθενά του έσκασε ο τρελός 8600 και έκανε το καμός τότε.Κάτι τέτοιο δεν είναι εύκολο πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί στο μέλλον πάντως σαν ιδέα μου αρέσει κι εμένα. Σίγουρα θα είναι κάτι τις πιο δίκαιο για πολλά άτομα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε γμτ, ειλικρινα, τα ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ αυτα που λετε?

Το CPU του Stummerwinter δε σας εγινε παραδειγμα, πρεπει δλδ να κοπουν οι ES και να ξαναρχισουν το sampling των retail οι εταιρειες?

Απο τη στιγμη που το Overclocking εγινε η Formula 1 των PC (αρτος+θεαμα για το χαζο/ευαλωτο κοινο), οτι και να 'ναι το γαμημενο το CPU, ES/ξε-ES, παλι οι "εχοντες" τα λεφτα και τα σωστα κονε θα κανουν τη δουλεια, παντοτε τερποντας τις εταιρειες.

Αν ειναι δηλαδη δυνατον να ακουω οτι ειναι "δικαιο" το NO ES. Λες και τα golden retail που θα βρισκουν αυτοι θα ειναι δικαιο.

Δε σας καταλαβαινω ρε παιδια ωρες ωρες, τα ES σας μαραναν? Ο καιρος γαρ εγγυς που λεει και ο γραφικος φιλος μου, αυριο-μεθαυριο θα κλαιγεστε για τα φαινομενα των golden retail 990X και Sandy Bridge - εκει τι θα τους πειτε?

Και το επαναλαμβανω: Λες και ΟΛΑ τα ES πηγαιναν τον κωλο τους. Οτι οι μισοι Q3FE ηταν για τον πεο καβαλα, δε σας ενοιαζε? Και εκει, hardware picking δεν εγινε απο τις εταιρειες? Απλα τωρα θα αλλαξει ο Μανωλιος φορεσια και απο ES θα λεγεται retail.

Και εσεις θα χαιρεστε και οι εταιρειες θα γελανε.

Ζορζ, ξέρεις πολύ καλά ότι από πέρυσι με το F1 είμαι all in για αυτές τις αλλαγές! Γουστάρω που θα δοθεί η ευκαιρία σε κάποια άτομα να το πάνε σε εντελώς επαγγελματική φάση το όλο θέμα, το θέαμα σίγουρα θα είναι απίστευτο!

Εντάξει, γνώμη του καθενός είναι. Εγώ γουστάρω το ότι δεν θα υπάρχουν ES στο Amature league γιατί υπάρχει μεγάλη περίπτωση να κάτσει ενός ένας τρομερός retail CPU και να τα πάρει παραμάζωμα όλα! Έτσι όπως είναι τα πράγματα τώρα δεν θα δοθεί σε κανέναν μια τέτοια ευκαιρία γιατί υπάρχουν κάμποσοι με ES που παίζουν ΠΟΛΥ πιο ψηλά! Δεν είναι μόνο ο 980X, είναι και οι 670. Ωραίο πράγμα που bench-αραν δυο άτομα στα 7GHz το SuperPi 1M, μου αρέσει να το βλέπω άλλα όχι μαζί με τους υπόλοιπους που προσπαθούν με retail. Δηλαδή μαλάκες είναι οι υπόλοιποι; Αλήθεια κατάλαβέ με. Γουστάρω τρελά που ο Nickshih και ο hicookie έφτασαν τα 7GHz 1M benchable, ας το δείξουν όμως αυτό στο επαγγελματικό league - εκεί που τους αρμόζει! Και ας αφήσουν τους υπόλοιπους με τα retail κομμάτια να ψάχνουν ακόμα.

Όσο για το binning με τα retail δεν έχω κανένα πρόβλημα. Ας βγει όποιος θέλει με καλό 990X και ας παίξει όσο ψηλά θέλει! Και 500MHz διαφορά από τους υπόλοιπους να έχει εγώ θα του κάνω τα συγχαρητήρια όχι μία, αλλά 2000 φορές. Γιατί έψαξε και βρήκε καλό retail κομμάτι - πράγμα που όλοι μπορούν να κάνουν αν θέλουν και έχουν τα λεφτά. Ενώ με τους ES και να θέλουν, ΔΕΝ μπορούν. Όχι μόνο γιατί δεν έχουν τα contacts στην Ταϊβάν για να πάρουν κομμάτια πολλά, αλλά γιατί αν τους πεθάνουν στις δοκιμές δεν μπορούν να τα κάνουν RMA. Ενώ ο Andre μπορεί να κάνει RMA ακόμα και ES CPUs μέσω της ASUS.

Ο καθένας κάνει binning μέχρι όπου τον παίρνει για να βρει καλό CPU. Και εγώ δοκίμασα πολλούς Pentium 4 3GHz Northwood για να βρω έναν που παίζει 4.5GHz+ SuperPi 1M σε μονοβάθμιο. Πάει να πει κάτι αυτό; Retail κομμάτι είναι, όποιος γουστάρει ας αρχίσει να δοκιμάζει Northys και ας με περάσει :)

Πάνω σε αυτό το κομμάτι συγκεκριμένα:

Απο τη στιγμη που το Overclocking εγινε η Formula 1 των PC (αρτος+θεαμα για το χαζο/ευαλωτο κοινο), οτι και να 'ναι το γαμημενο το CPU, ES/ξε-ES, παλι οι "εχοντες" τα λεφτα και τα σωστα κονε θα κανουν τη δουλεια, παντοτε τερποντας τις εταιρειες.

Αυτό ακριβώς θα είναι το Pro League :T:

Ναι ρε Bill, 1000 φορες μαζι σου, αλλα τωρα οι εξω της HOT λενε (και πολυ σωστα το πιστευουν) οτι εμεις εδω κλαιμε γιατι ειμαστε μαλακες.

Αν μας ειχαν κατσει εμας ολα αυτα τα γαμηστερα CPU, ελαχιστοι θα ειχαν τα @@ να benchαρουν με αυτα αλλα να μη σηκωσουν αποτελεσματα.

Του τεστειν, μας εχουν για τους "Χασαν την πρωτια και τωρα κλαιγονται". Κριμα δεν ειναι?

Ποιος το είπε αυτό; Ρώτησα και τον Κίμωνα και μου είπε ότι δεν μου λέει για να μην το πω. Ποιος είπε ότι τα παιδιά της HOT κλαίγονται που δεν έχουν καλό CPU; Όσο για το τι θα έκανε ο Έλληνας αν είχε αυτά τα γαμηστερά ES CPUs, είναι στην ιδιοσυγκρασία του καθενός... Οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω :)

Βρε Γιώργο, καταρχήν εγώ δεν είδα κανέναν να κλαίγεται.

Retail μπορώ να πάρω κι εγώ, και εσύ και οποιοσδήποτε. ES πόσοι από μας μπορούν να πάρουν; Και μη μου πεις κι εσύ το ebay...

Aν δεν υπήρχαν αυτή τη στιγμή οι ES ξέρεις σε τι κατάταξη θα ήταν συγκεκριμένα σκορ του Άρη πχ;

Και δες το κι αλλιώς, σε poll του bot η πλειοψηφία είπε πως δεν επιθυμεί να παίρνουν πόντους οι ES... Αυτό επίσης δεν σου λέει τίποτα (εκτός του ότι η πλειοψηφία είναι κλαψιάρηδες :P);

Αν οι ίδιοι οι τύποι του ΒΟΤ θεωρούσαν ότι όλη αυτή η ιστορία με τους ES ήταν ΟΚ δεν θα προχωρούσαν σε τέτοιες κινήσεις...

+1 QFT :)

Εγώ γουστάρω να μείνει όπως το γνώρισα . Καμία αλλαγή, να μείνει όπως είναι .

Εσύ άλλα μου έλεγες πριν δύο εβδομάδες :hehe:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Επίσης λέγοντας προετοιμασμένοι δεν εννοώ να πάρεις το ντουφέκι και να περιμένεις στην εξώπορτα τον οχτρό.

Απλά διάβασε την πρόταση του HWBot και πες μια άποψη αν θέλεις ή μια ιδέα αν έχεις. Αυτό είναι όλο.

Βρε και εγω συμφωνω να χωριστει σε δυο κατηγοριες μιας και το συστημα θα ειναι πιο δικαιο, δεν γινεται εγω που αγοραζω μια μητρικη, ενα CPU, μια VGA και δυο μνημες να συναγωνιζομαι με αυτον που οι εταιριες του δινουν το πακετο με το hardware διαλεγμενο στο χερι.

Απλα με το "πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι" που ειπες με εκανες καχυποπτο, νομισα οτι υπαρχει και κατι αλλο απο πισω που δεν το εχω πιασει, γι'αυτο και ρωτησα τι θα αλλαξει για μας (εκτος απο τα αυτονοητα).:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

Βρε Γιώργο, καταρχήν εγώ δεν είδα κανέναν να κλαίγεται.

Retail μπορώ να πάρω κι εγώ, και εσύ και οποιοσδήποτε. ES πόσοι από μας μπορούν να πάρουν; Και μη μου πεις κι εσύ το ebay...

Aν δεν υπήρχαν αυτή τη στιγμή οι ES ξέρεις σε τι κατάταξη θα ήταν συγκεκριμένα σκορ του Άρη πχ;

Και δες το κι αλλιώς, σε poll του bot η πλειοψηφία είπε πως δεν επιθυμεί να παίρνουν πόντους οι ES... Αυτό επίσης δεν σου λέει τίποτα (εκτός του ότι η πλειοψηφία είναι κλαψιάρηδες :P);

Αν οι ίδιοι οι τύποι του ΒΟΤ θεωρούσαν ότι όλη αυτή η ιστορία με τους ES ήταν ΟΚ δεν θα προχωρούσαν σε τέτοιες κινήσεις...

Πες λοιπόν εσύ, τι θεωρείς σωστό, τι έχεις να προτείνεις...

Σου εξηγησα - τρεχετε τωρα σαν καλοι Σταυροφοροι (σοβαρα, ετσι το βλεπω) και μετα απο λιγο καιρο, οταν η καθε εταιρεια θα κανονιζει να παιρνουν τα υπερ-golden samples οι 5-6 που ξερουν, θα αισθανεστε οτι ολα αυτα πηγαν στραφι.

Ασε που το "Pro" League, περισσοτερες εριδες θα δημιουργησει παρα τπτ αλλο. Η ανθρωπινη φυση ειναι αυτη και ειδικα εσυ (ωριμοτητα γαρ) πιστευω πως ξερεις οτι ειναι δυσκολο να της πανε κοντρα ορισμενοι "χαχανουληδες" του εξωτερικου που χαιρονται με τα παιδακια που τους προσκυνανε.

Απλα αυτη τη στιγμη, θεωρω πως αφαιρειται ενας μικρος κρικος απο το "κακο" και ισως δημιουργηθει κατι χειροτερο.

Λυση?

Ασε τη σαπιλα να σαπισει. Να βρωμισει οσο δεν παει. Οχι μονο η ΗΟΤ, ολες οι ομαδες που θεωρουν οτι αυτη τη στιγμη καποιοι ευννουνται απειρα, να αποχωρησουν. Μονοι τους θα σας κυνηγανε μετα.

Αλλα οταν το κανουν ολες οι ομαδες αυτο και καποιες εταιρειες πεταχτουν απο το πουθενα να μοιρασουν samples, εκει καποιοι πρεπει να συγκρατηθουν. Σιγα να μην.

Φαυλος κυκλος εν τελει.

Ποιος το είπε αυτό; Ρώτησα και τον Κίμωνα και μου είπε ότι δεν μου λέει για να μην το πω. Ποιος είπε ότι τα παιδιά της HOT κλαίγονται που δεν έχουν καλό CPU; Όσο για το τι θα έκανε ο Έλληνας αν είχε αυτά τα γαμηστερά ES CPUs, είναι στην ιδιοσυγκρασία του καθενός... Οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω :)

Τι ποιος ρε Ζωρζ? Μην εισαι αφελης ρε συ, νομιζεις οτι μονο ενας το λεει?

Η νομιζεις οτι επειδη συμπαθουν το Γιωργο, θεωρουν οτι ειμαστε "και γαμω τα παιδια"? Αυτο βλεπουν - αυτο θα πουνε, δε χρειαζεται να το ξερεις για να το μαντεψεις. Ηταν πρωτοι, τωρα δεν ειναι, κλαιγονται. Simple.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now