Hurry38

9800GX2 αποριες

Recommended Posts

Σκεφτομαι να παρω την εν λογω καρτα αλλα επειδη δεν ξερω και πολλα απο 2πυρηνες καρτες και επειδη δεν ειμαι ξερολας ειπα να παρω τη γνωμη σας

Θελω να ρωτησω τα εξης

1.ειναι αξιοπιστες οι καρτες με το συγκεκριμενο τσιπ?Ακουσα οτι οι 9800 γενικα συμπεριφερονται κουφα!!!!!!!!

2.Επειδη ειναι 2πυρηνη εχει 2 dvi εξοδους.Σε οποια απο τις 2 και να συνδεσω η καρτα θα δουλευει παλι σαν 2πυρηνη ετσι?

3.Ποσο καλυτερη ειναι απο μια ατι 4870 512?Να παρω αυτη και να ξεμπερδευω?

4.Ευχαριστω για τον χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

αποψη μου χωρις να ειχα διπυρηνη ποτε:

1. οσο αξιποιστη μπορει να ειναι μια διπυρηνη καρτα, εννοωντας τυχον ασυμβατοτητες, microstuttering κλπ κλπ

2. Δεν εχει σχεση η εξοδος με τους πυρηνες

3. Συγκρινεις παντελως ανομοιες καρτες. Η μια μονοπυρηνη με 512 μνημη η αλλλη διπυρηνη με 1gb μνημη. αν θυμαμαι καλα μια 9800gtx ηταν μεταξυ 4850 και 4870 οποτε 2 πυρηνες θα τα πηγαινουν αρκετα καλυτερα ;)

επιτελους το ποσταρα :P:p

Link to comment
Share on other sites

Μια σύγκριση ανάμεσα στις 2 κάρτες που κοιτάς υπάρχει εδώ:

Video Card Comparison - GPUReview.com

όπως θα παρατηρήσεις η GX2 είναι δυνατότερη σαν κάρτα.

Εαν σκοπεύεις να πάρεις την GX2,καλό θα ήταν να ελεγξεις και αν το τροφοδοτικό σου την σηκώνει.

Link to comment
Share on other sites

Mακρια απο 9800gx2 φιλε.Δυνατη καρτα την ειχα και εγω.Αλλα απο θεμα αξιοπιστιας πολυ χαλια.Ολες οι μαρκες τους μετα απο λιγη χρηση το ενα pcb τα επαιζε και δεν εβγαζαν εικονα.Αυτο το προβλημα δεν φτιαχνοταν και οι καρτες πηγαιναν στον καλαθο.Το ιδιο και η δικια μου και εκλαψα με μαυρο δακρυ τα 480ε τοτε.

Link to comment
Share on other sites

100 euro τη βρηκα αλλα μαλλον κι αυτος ο καψερος θελει να την ξεφορτωθει οποτε θα του ριξω μαυρο να τελειωνουμε

Φχαριστω παντως για τις συμβουλες.Το ειχα σχεδον σιγουρο πως οι καρτες αυτες κανουν προβληματα οποτε...... το μπουλο

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ήταν περίπου στην απόδοση της μίας μου 4870 άλλοτε κάτω άλλοτε πάνω (ανάλογα με το πόσο καλό SLI έκανε). Τελικά όμως φλίπαρε απο υπερθέρμανση... Πολύ καυτή κάρτα... Δρόσισε λίγο χωρίς το καπάκι, αλλά και πάλι 85+ σε παιχνίδια...

Link to comment
Share on other sites

85+?

αστα να πανε

Καποτε ακουγαμε ΑΤΙ και κοβαμε περα κυριως λογω κακων ντραιβερς.Απο τοτε που την πηρε η AMD βελτιωθηκανε τα παντα αν και νομιζω πως ακομα την σαμποταρουν.Aλλα παντα ηταν ενα βημα μπροστα απο την nvidia και η ΑΤΙ εβγαλε καρταρες.Θυμαστε την 9800 pro?

Link to comment
Share on other sites

9800pro ναι.Kαι η σειρα χ1000 πολυ καλη σε σχεση με την ΝVIDIA για τοτε 2005 με 06.Παιζαμε STALKER και Prey με 35-40 fps και λεγαμε ποοο ρε μακακα πως παει ετσι..Ααααχ ωραιες εποχες

Link to comment
Share on other sites

Ααχχ ναι!!!!!!!!Ωραιες εποχες,ωραια παιγνιδια,πιο ξεκαθαρη αγορα,η ΑΜΔ κυριαρχουσε και πανω απ'ολα δεν ειχαμε αυτη την γ.......νη την κριση που την κατασκευασαν για να μας πιουνε το αιμα οι εβραιοι τραπεζιτες γμτ.

Παντως εγω ακομα παλια παιγνιδια παιζω.Μηπως ειναι καιρος να ξαναπαιξετε το Return to the castle Wolfenstein? To Blade of Darkness?To MOHAA? To Max Payne?

Link to comment
Share on other sites

:hehe::hehe: μου θυμισε το βιντεακι με την Τζουλια που λεει "Τραγικο" και το παιζει το Star συνεχεια.. Ναι το παραδεχομαι.. το 2 δεν το εχω παιξει.. Το πρωτο ομως το ειχα λιωσει.. :D Αν ειχα pc θα το περναγα να καω τωρα, αλλα και δν εχω και φευγω για Κερκυρα απο βδομαδα :D:D

το ξεσκισαμε και αυτο το thread :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now