jax7480

CPU's IMC ή Motherboard πρόβλημα;

Recommended Posts

Χθες λοιπον, με εποιασαν οι προκοπες μου.

Ειπα μετα απο 8 μηνες να καθαρισω υδροψυξη και υπολογιστη στο εσωτερικο.

Αφου τα ξηλωσα ολα, τα καθαρισα, αλλαξα νερα, καθαρισα το κυκλωμα, τα ξανασυνδεσα ολα και ολα μια χαρα.

Επεσαν και οι θερμοκρασιες μερικους βαθμους.

Το βραδακι λοιπον ανοιγω το πισι να δω καμια ταινιουλα.

4088ΜΒ... Τι? που ειναι τα αλλα 2.

Να μην τα πολυλογω το μηχανημα ειναι ενας Core I7-920 με μια Rampage II Extreme και 6GB Corsair Dominator GT 2000MHz.

Απο τα 6GB βλεπει μονο τα 4 μονιμα.

Τα 2 μεσσαια σλοτς της RIIE δεν δουλευουν καθολου.

Δοκιμασα ολα τα dimms εκει επανω και δεν αναγνωριζει κανενα.

Δοκιμασα και αλλες μνημες και δεν δουλευει κανενα απο τα 2.

Αν βαλω μονο στα συγκεκριμενα 2 σλοτς μνημες το μηχανημα δεν ανοιγει καθολου.

Και ερωτω τωρα γιατι δεν μπορω να καταλαβω.

Μητρικη ή επεξεργαστης?

Την ακουσε ο IMC του core i7-920 και θελει αλλαγη ή να την κλαψω την μητρικη και να την παω για RMA?

Ολα τα παραπανω ισχυουν και στα default αλλα και overclocked.

Επισης το CPU-Z αναφερει οτι οντως εχω 3 memory dimms εγκατεστημενα πανω στον υπολογιστη, συνολο 6GB, αλλα το BIOS και τα Windows, εννοειτε, αναγνωριζουν μονο τα 2.

γνωμες-αποψεις ολα ευπροσδεκτα.

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

Από το πιθανότερο πρός το πιο απίθανο:

1) Κακή επαφή του CPU @ socket ή στραβωμένο ( στα κωλοsocket 1156/1366 το στραβωμένο μπορεί να σημαίνει 50nm off τόσο ευαίσθητα είναι )

2) Ψόφιο DIMMάκι. Αν τα δοκίμασες ένα ένα και δουλεύουνε μην το δένεις κόμπο ότι είναι ok όλα, φαντάζομαι τα δοκίμασες στα defaults ( BIOS defaults, δηλαδή DDR3-1066 ή DDR3-1333 ).

Και εμένα το ψόφιο DIMMάκι παίζει ok στα χαλαρά ( 1066 8-8-x-x & 1333 9-9-x-x ), αλλά παραπάνω καπούτ.

3) πρόβλημα μητρικής, RMA

4) CPU problem, RMA

Καλά ξεμπερδέματα.

Ξεκίνα με ένα socket check & re-seating του CPU για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Μπιλλ,

εκανα ενα reseating του CPU με καμια αλλαγη.

Δοκιμασα και αλλες μνημες και εκανε τα ιδια, οπως επισης τις συγκεκριμενες μνημες τις εβαλα σε αλλο μομπο (P55) και δουλευουνε μια χαρα εκει ειτε στοκ, ειτε o/c.

Στο δικο μου μομπο τις δοκιμασα τις μνημες μια-μια στα στοκ, οπως επισης και το αλλο σετακι που εχω τις δοκιμασα μια-μια στα στοκ.

Το θεμα ειναι οτι στα 2 σλοτς απο τα 6, οταν εχω μονο εκει μνημη επανω, το μηχανημα δεν ανοιγει. Με καμια απο τις 3 μνημες.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά τα δεδομένα τείνουμε στο Mobo -> CPU.

Μάλλον θα αγγαρέψεις κάποιον ( αν δεν έχεις άλλο 1366 mobo εκεί ) για να κάνεις μια δοκιμή τον CPU & της μνήμες σου σε άλλο mobo.

Καλημέρα και με την καλύτερη λύση το συντομότερο δυνατό εύχομαι ( και κράτημα στα νεύρα, είναι εκνευριστηκότατο αυτό το θέμα, το έχω πάθει 2 φορές και ξέρω πόσο αγανάκτηση βγάζει σε έναν άνθρωπο αυτό το άτιμο το θέμα )

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους . και εγώ jax7480 σήμερα τέλειωσα το σέρβις στην υδροψυξει (υγρά , ρακόρ κτλ ) μετά από 2 χρόνια συνεχόμενης λειτουργιάς, στο θέμα μας τώρα . παρατήρησα στην περιοχή γύρο από το socket μια στρέβλωση η αλλιώς παραμόρφωση λόγο του μπλοκ του επεξεργαστή που ασκεί δύναμη σε εκείνο το σημείο , έλεγξε την περιοχή αυτή γιατί φαίνεται ότι τρώει ζόρι , δεν πιστεύω να είναι το πρόβλημα ο επεξεργαστής μάλλον μητρική βλέπω και για αυτό ενώ πριν δούλευε κανονικά τώρα σου κάννη κουλά αν θες πάλι έλα να τα κουμπώσουμε στο δικό μου pc να δούμε τη ακριβός τρέχει . θα σου στύλο με πμ τηλ

Link to comment
Share on other sites

Ο επεξεργαστης ξηλωθηκε και σταλθηκε Πλαισιο για ελεγχο, η μητρικη ξηλωθηκε και σταλθηκε xtremeshop για ελεγχο.

Σημερα το Πλαισιο ειπε θα απαντησει, οποτε θα ξερω και τι φταιει. Αν ειναι η μητρικη παω αυριο να παρω μια RIIIE να τελειωνω.

Link to comment
Share on other sites

Ο επεξεργαστης ξηλωθηκε και σταλθηκε Πλαισιο για ελεγχο, η μητρικη ξηλωθηκε και σταλθηκε xtremeshop για ελεγχο.

Σημερα το Πλαισιο ειπε θα απαντησει, οποτε θα ξερω και τι φταιει. Αν ειναι η μητρικη παω αυριο να παρω μια RIIIE να τελειωνω.

καλα αποτελεσματα και ευχομαι να ειναι η μητρικη!!!καλυτερα r3x+920 παρα r2x+930!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ηταν ο επεξεργαστης.

Και ηταν καλος... οχι τελειος, αλλα απο τοτε που τον πηρα επαιζε 4.040 (192χ21) με 1.2625 στο BIOS.

Αλλαχτηκε δυστυχως με 930 ο οποιος για τα ιδια μεγακυκλα θελει 0.029 volt παραπανω.

Αλλες δοκιμες δεν εκανα μιας και απογοητευτηκα...

Αλλο κακο να μην μας βρει.

Αυτα.

Υ.Γ. Να ευχαριστησω τον jcb που προσφερθηκε να δοκιμασει τα πραγματα μου στο pc του, αλλα χθες μετα την δουλεια ενημερωθηκα απο το Πλαισιο οτι ο επεξεργαστης ηταν προβληματικος τελικα και δεν χρειαστηκε να τον βαλω σε κοπο.

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες σου έκανε το πλαίσιο να σου αλλάξει τον cpu? 1μιση μέρα?

Πες το δυνατά για μερικούς γκρινιάριδες...:hehe:

Ζάχο, για 0.029v απογοητεύτηκες? :P

Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες σου έκανε το πλαίσιο να σου αλλάξει τον cpu? 1μιση μέρα?

Πες το δυνατά για μερικούς γκρινιάριδες...:hehe:

Ζάχο, για 0.029v απογοητεύτηκες? :P

Βασικα θα μου τον αλλαζαν επιτοπου, αλλα επειδη βιαζομουν για αλλη δουλεια τον αφησα για ελεγχο. Ε, μεχρι να στησει το παλικαρι καθαρο συστημα για δοκιμη, δεν θα ηθελα καμποση ωρα? Δεν ειχε και ευκαιρο.

Την επομενη μερα ειχα απο το μεσημερακι απαντηση (13.00) αλλα ημουν στη δουλεια.

Οποτε μια μερα ηταν η καθυστερηση, αν μπορεις να την πεις καθυστερηση.

Απογοητευτηκα γιατι το παλιο CPU ηταν καλουτσικο.

Ο νεος οχι και τοσο....

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι πως αφού στο stock είναι πιο ψηλά κλοκαρισμένος θα έπρεπε (θεωρητικά ) να ζητάει χαμηλότερη τάση. Όπως και να 'χει αφού τον θες στα 4ghz και όχι παραπάνω τότε η διαφορά αυτή δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Και σημερα αρχισαμε τα ιδια.

Ενω επι 3 μερες επαιζε κανονικοτατα βλεπωντας ολη τη μνημη, σημερα αποφασισε παλι να δει μονο τα 4088ΜΒ απο τα 6136.

Επειδη τα εχω παρει ασχημα, μεθαυριο πανε για ξηλωμα ολα, μητρικη, επεξεργαστης, μνημες και τελος.

Αει στ@ διαλ@....

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική είναι. Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα με μία P6T DELUXE την 1η που είχε βγει.Αν θες να σου κάνω και μια πρόβλεψη. Θα σου σπάσει τα νεύρα βάζοντας και βγάζοντας συνέχεια τα στικάκια μέχρι επιτέλους μετά από αρκετή ώρα να σου δει τα 6γίγα, θα δουλέυει οκ για ένα διάστημα κι εσύ θα είσαι κουλ. Όσο θα περνάει ο καιρός όμως θα επιδεινωθεί μέχρι να έρθει αυτή η μέρα που θα κάνεις ένα ωραιότατο restart ή θα πας να πιεις ένα πιεις ένα ποτήρι νερό και θα γυρίσεις και θα δεις τον υπολογιστή κλειστό. Ε εκεί θα τα έχει τινάξει τελείως η μητρική και θα την πας πίσω για να πάρεις μια άλλη. Και ζήσαν αυτοί καλά, κι εμείς καλύτερα...

:D

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική είναι. Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα με μία P6T DELUXE την 1η που είχε βγει.Αν θες να σου κάνω και μια πρόβλεψη. Θα σου σπάσει τα νεύρα βάζοντας και βγάζοντας συνέχεια τα στικάκια μέχρι επιτέλους μετά από αρκετή ώρα να σου δει τα 6γίγα, θα δουλέυει οκ για ένα διάστημα κι εσύ θα είσαι κουλ. Όσο θα περνάει ο καιρός όμως θα επιδεινωθεί μέχρι να έρθει αυτή η μέρα που θα κάνεις ένα ωραιότατο restart ή θα πας να πιεις ένα πιεις ένα ποτήρι νερό και θα γυρίσεις και θα δεις τον υπολογιστή κλειστό. Ε εκεί θα τα έχει τινάξει τελείως η μητρική και θα την πας πίσω για να πάρεις μια άλλη. Και ζήσαν αυτοί καλά, κι εμείς καλύτερα...

:D

+1 και απο εμενα... το ιδιο επαθα με την P6T Deluxe v2.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now