babismichael

δίλημμα: ι7-860 vs Phenom II X6 1055T

Recommended Posts

Καλήσπέρα σε όλη την παρέα του HWBOX.gr,

Το δίλημμά μου είναι το εξής:

Αυτή την στιγμή έχω στα χέρια μου την MSI BIG BANG-TRINERGY - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ - E-SHOP.GR(MSI BIG BANG-TRINERGY)

και θέλω να στήσω ένα καινούργιο σύστημα.

το δίλημμα αφορα μονο motherboard και CPU. Υπάρχουν 2 σενάρια:

1)Κρατάω την msi mobo, αγοράζω και έναν i7-860 (pc1) ή έναν i7-870 (pc1) που είναι και πιο φθηνός?!?!?!?!

Έτσι σύνολο βγαίνει περίπου 0+301=301euro

2)πουλάω την msi που είναι αχρησημοποίητη και με 3 χρονια εγγύηση(φαντάζομαι πιανει 150-170ευρο), αγοράζω την GIGABYTE GA-890FXA-UD5 (GIGABYTE GA-890FXA-UD5 - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ - E-SHOP.GR)

και τον AMD PHENOM II X6 1055T (AMD PHENOM II X6 1055T 2.8GHZ SIX CORE BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU - E-SHOP.GR)

Έτσι σύνολο βγαίνει περίπου 202+202-150=254euro

Δεν ασχολούμαι με μνήμες, καρτα γραφικών κ.τ.λ.π. γιατι θα είναι το ίδιο πάνω κάτω σε όποια και απο τις δυο πλατφόρμες κι αν πάω.

Ο υπολογιστής θα είναι για βαριές εφαρμογές (autodesk inventor, photoshop, solidworks...) και για gaming.

Περιμένω απόψεις...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)

Υ.Γ. Δεν είμαι σίγουρος αν το έβαλα σε σωστή κατηγορία...

Link to comment
Share on other sites

σε games δεν θα δεις διαφορα, στα προγραμματα που χρησιμοποιεις, πανω κατω είναι ιδια φαση τα 2 cpu, και παιζουν και τα δυο πάνω από τα 3.6ghz για καθε μερα

το 1156, παει για αποσυρση σιγα σιγα και τα νεα cpu δεν ειναι συμβατα με αυτο.

το ΑΜ3 απο την αλλη, όπως ολα δειχνουν θα υποστηριζει και τους πρωτους bulldozer με κάποιο bios update. περαν αυτου εχεις sata/usb3 και μπορεις να κόψεις κιάλλο το κοστος βάζοντας μια 890GX μητρικη αν δεν σε ενδιαφερει το crossfire.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον οι intel είναι για benchmarks...:P

Σοβαρά τώρα, καταρχάς συγκρίνεις έναν 4πύρηνο με έναν 6πύρηνο...Σχετικά πιο νέα τεχνολογία

αυτή του Thuban και λογικά θα αποδώσει καλύτερα στα βαριά προγράμματα που λες...;)

Αξίζει η μετάβαση σε AMD, τόσο από οικονομικής άποψης όσο και από διάρκεια ζωής...;)

Aν πάλι δυσκολευτείς να πουλήσεις την μητρική, αγοράζεις έναν 860/870/875 και κάνεις την δουλειά σου...;)

Link to comment
Share on other sites

..δεν ξέρω ρε παιδες αλλά ο thuban δεν λεει και κάτι και πως βγήκε το συμπερασμα οτι το 1156 παει για αποσυρση? εγώ λέω οτι έχει παααρα πολυ ψωμι ακόμα!!

..my vote.... intel

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

πρακτικες διαφορες δεν θα δεις, αναλογα πως χρησιμοποιει το προγραμμα τους πυρηνες και πως τα threads.

τελος για το 1156, ερχεται το 1155 και αμφιβάλλω αν θα δούμε "νεα" cpu για το 1156 περα από διαφορετικα μοντελα στα ιδια καλουπια.

παντως και τα 2 είναι δυνατα μηχανακια και θα εισαι οκ, αν βρεις και 1055τ 95w θα ε'ιναι ακομα καλύτερα. :)

Link to comment
Share on other sites

αφου την εχεις που την εχεις την μητρικη παρε εναν 860 να ξεμπερδευεις .ειχα τον 860 και τον 1090τ σε καθημερινες εφαρμογες πανε το ιδιο (σε benchmark δεν σου λεω χε χε)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ευχαριστώ για τις συμβουλές:)

Θα συμφωνίσω ότι το 1156 μάλλον δεν εχει και πολύ μέλλον αλλα αυτό θα φανεί...

Με ενδιαφέρει πολύ οτι η AMD λύση έχει USB/SATA III και θα είναι αναβαθμίσημη αργότερα (όπως προανέφερε και ο AMDnord)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, τι εννοείς να ασχοληθώ... θα την βάλω στις Αγγελίες και βλέπω...

Πάντως γιατι στο PC1 έχει πιο φθηνό τον 870 απο τον 860?!?!?

EDIT: απο χθές μεχρι σήμερα ο 860 εξαντλήθηκε... Πάντως αυτός ο επεξεργαστής δεν υπάρχει ούτε στο e-shop, ούτε στο plaisio,ουτε στο PC1?

πρέπει να ανυσηχώ ή είναι καλό?

Link to comment
Share on other sites

η crosshair 4 στο θεμα τον μνημων είναι καλύτερη από τις γιγαμπαιτ και μσι αλλά πάνω κάτω τα ίδια είναι. κοιτας το budget σου και αγοραζεις dual channel ram και εισαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Για να σώσω και κανα 50ευρο, θα δω διαφορά αν αντί για τις mushkin επερνα κατι απο τις δυο επόμενες?

OCZ Fatal1ty Edition 4GB DDR3-1600 Ram Kit (PC3-12800, 7-8-8-26, OCZ3F1600LV4GK) - Μνήμες - plaisio.gr

OCZ Black Edition AMD Ready 4GB Kit DDR3-1600 (2 x 2GB, PC3-12800, 8-8-8-24, OCZ3BE100C8LV4GK) - Μνήμες - plaisio.gr

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστώ πολύ:)

αρα μάλλον με βλέπω με τον 1055Τ την GIGABYTE GA-890FXA-UD5 και τις OCZ Fatal1ty 1600.

Και μάλλον 2 καρτούλες 4850 απο έναν φίλο:D

Πιστεύω θα είμαι κομπλέ :D

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

τιποτα, θα σου στειλω με πμ το paypal μου να κατεθεσεις ενα ποσο για τις πληροφοριες :P

καλοδουλευτα και περιμενουμε εντυπωσεις οταν με το καλο τα τσιμπησεις. :T:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now