gpl

Θολές ρίγες σε οθόνη.

Recommended Posts

καταρχήν καλώς σας βρήκα, ωραίο φόρουμ, αν και συνήθως διάβαζα ξένα αντίστοιχα φόρουμ και συνήθως ένα άλλο άχρηστο, γεμάτο άχρηστους και φαντασμένους ελληνικό φόρουμ.

αρχικά έφτιαξα τον λογαριασμό για να συμμετάσχω σε καμιά συζήτηση με κάρτες γραφικών γιατί μου κάηκε μια x1900 που είχα.

παρόλα αυτά η καμένη vga δεν δείχνει να είναι μεγάλο πρόβλημα από σήμερα,

καθώς εντόπισα κάποιες περίεργες ρίγες στην οθόνη, κάθετες, οι οποίες δείχνουν τα γράμματα ειδικά κάπως θολά.

την οθόνη την είχα πάρει τον 11ο του '07 και έχει εγγύηση άλλους 4 μήνες. το μόνο που δεν ξέρω είναι αν γίνεται να την πάω για αλλαγή, γιατί μέχρι στα καμένα πίξελ δεν ισχύει κάτι τέτοιο(μέχρι ένα σημείο)

έχετε αντιμερωπίσει τέτοιο πρόβλημα ποτέ;

το μόνιτορ που έχω είναι το Samsung SyncMaster 226BW

και αυτό που σκέφτομαι να πάρω είναι το Samsung P2770HD 27'' - Skroutz.gr

σας δίνω λινκ από σκρουτζ για να δείτε και τις τιμές

ελπίζω να μην μου κόψουν πολλά από την αρχική τιμή της οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλώς μας ήρθες.

καταρχην είσαι σίγουρος ότι δεν φταίει η VGA για τη θολούρα στην οθόνη?

κατά δεύτερον θα πας από 27" σε 22" !

είσαι σίγουρος?

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, μόλις γύρισα από το πλαίσιο ηρακλείου,

οι οθόνες lg, samsung έχουν on-site λέει εγγύηση.

με λίγα λόγια, παίρνεις τηλέφωνο στην αντιπροσωπία της οθόνης σου και σου στέλνουν κούριερ για να πάρει την οθόνη σου, την επισκευάζουν(έτσι μου είπε) και σου την επιστρέφουν πίσω πάλι με κούριερ, τα έξοδα δικά τους.

αυτό το πράγμα δεν το ήξερα αν και είμαι 5 χρόνια στα ηλεκτρονικά ψώνια.

είμαι σίγουρος ότι η vga δεν προκαλεί αυτό το πρόβλημα γιατί βάζω στην on-board που χρησιμοποιώ προσωρινά ένα άλλο μόνιτορ samsung SyncMaster 550s που είναι 10 χρονών και δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα.

πλέον το μόνο που μένει είναι να πάρω τηλέφωνο στην αντιπροσωπία,

θα κρατήσω log εδώ για τη διαδικασία για να έχουν οι μελλοντικοί ομοιοπαθείς κάποιο τρόπο ενημέρωσης.

επίσης το ίδιο πρόβλημα λένε ότι έχει προκύψει και σε άλλους, αλλά το έλυσαν κάνοντας 'auto adjustment' το οποίο δεν λειτούργησε σε εμένα όσες φορές και αν το έκανα.

μάλιστα σε μερικές περιπτώσεις μπορούσα να παρατηρήσω το τρεμόπεγμα τους χρώματος στο monitor όταν ήμουν σε μαύρη οθόνη.

edit: φίλε zoro θα πάω από 22" σε 27" ;)

Edited by gpl
συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες στην παρεα..!

Ολα ωραια...Δοκιμασε να αλλαξεις τις αναλυσεις και να δεις τι παιζει... Και εαν σου βρισκεται κανενα laptop συνδεσε το με την οθονη να δεις 100% οτι ειναι της οθονης το προβλημα!!

Μετα δοκιμασε να πας για rma!

Link to comment
Share on other sites

το μόνο λαπτοπ που έχω σπίτι είναι ένα eee-pc με ανάλυση 800x480 αν θυμάμαι καλά.

το έβαλα και δεν μου έβγαλε κανένα πρόβλημα, άλλωστε τι sharpness μπορεί να έχεις σε μια τέτοια ανάλυση.

σε διαφορετικές αναλύσεις, μου βγάζει διαφορετικά προβλήματα.

όντως στην μικρότερη ανάλυση 800Χ600 δεν έχω πρόβλημα,

αλλά στα 1280Χ1024 οι κάθετες θολές περιοχές γίνονται οριζόντιες,

στα 1280Χ960 είναι πάλι κάθετες αλλά είναι πιο μικρές "ζώνες" και περισσότερες

στα 1400Χ1050 μου φαίνονται όλα θολά

ενώ στην ανάλυση 1024Χ768 που είναι η ίδια ανάλυση και της παλιάς οθόνης μου βγάζει επίσης περιοχές κάθετες αλλού θολές και αλλού μεγαλύτερης ακρίβειας

εεε νομίζω δεν τίθεται θέμα αλύωσης της εικόνας λόγω της οθόνης.

πάντως δεν έχω πάρει τηλέφωνο ακόμα στην samsung κάποια στιγμή αργότερα σήμερα θα το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

περισσότερο feedback για την υπόθεση βλάβης.

στο τηλέφωνο 80111726764 παίρνετε για την τεχνική υποστήριξη της samsung.gr

βγήκε μια κοπέλα που μίλαγε σπαστά ελληνικά, της είπα το πρόβλημα, φυσικά και δεν ήξερε την τύφλα της. Ο μόνος λόγος που υπάρχει τέτοιο τηλέφωνο για βλάβες είναι φυσικά για να σου δίνουν την διεύθυνση που πρέπει να στείλεις το προιόν σου και εν τέλει να πληρώνεις εσύ ο ίδιος το κούριερ, αν το στείλω με ελτά παίζει να πάει και τον άλλο μήνα εκεί.

στην συσκευασία θέλουν και την απόδειξη και το δέμα πάει στη οδό Λ. Κρυονερίου 112 & Ασκληπιού Τ.Κ. 145 68 Κρυονέρι Αττικής.

άμα είχα δηλαδή μια οθόνη 40" έπρεπε να ναυλώσω πλοίο για να την στείλω από ηράκλειο αθήνα.... ρε που φτάσαμε... μην πω τίποτα πιο βαρύ.

Link to comment
Share on other sites

ενημέρωση επί του θέματος.

Τι να πει κανείς, ή μάλλον ότι και να πείτε έχετε δίκιο, γιατί θα νομίζετε ότι σας κοροιδεύω κιόλας.

μιας και ψιλοτσαντιζόμουν με τα 40-50 ευρώ του κούριερ, είπα να κάνω μερικες βδομάδες υπομονή, να μάθω καμιά πληροφορία μήπως μπορώ να φτιάξω το πρόβλημα.

τελικά το πρόβλημα εξαφανίστηκε ως δια μαγείας.

τι έκανα; τίποτα που να μπορεί να επιρεάσει την εικόνα.

linux και windows έλεγαν το ίδιο πράγμα, ότι τα pixel σε κάποιες περιοχές ήταν θολά, αλλά ιάθηκε.

δεν το αφήνω όμως έτσι το πράγμα, μπορεί να έχει κάποιο πρόβλημα και να μην το έβγαλε όλο, μπορεί αυτό να ήταν προάγγελος μιας άλλης βλάβης πιο μεγάλης.

δεν πείθομαι ότι έτσι απλά έγινε από μόνο του.

είδομεν όμως, μέχρι το δεκέμβρη που τελειώνει η εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Ως δια μαγειας εξαφανιστηκε απο μια samsung ενος φιλου μια καθετη κιτρινη γραμμη που εμφανιστηκε ξαφνικα ακριβως στο σημειο που ευθυγραμμιζονται τα gadgets τερμα δεξια στα win7. Ποιος ξερει τι γινεται με δαυτες. Οπως ξαφνικα την εμφανισε ετσι ξαφνικα μετα απο 2 μερες χαθηκε.

ps: Η εισαγωγη σου μου αρεσε :hehe:

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι, αυτα γινονται... οταν βλεπεις την εκπομπη του yuri geller :hehe:

αλλα και αν βαλουμε λιγο το χερακι μας... κανουμε θαυματα και μετα αναρωτιομαστε:que:...:que:...:que:...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now