Angelos13

Βοήθεια για σύνθεση υπολογιστή

Recommended Posts

Γεια σε όλους και καλώς σας βρήκα..Θέλω να στείσω ένα πισακι και θα ήθελα να μου πείτε την άποψή σας.

Λοιπόν έχουμε και (κ)λεμε

κουτι Multirama - Προϊόν

τροφ. Corsair CMPSU-550VXEU PSU (550W) - Τροφοδοτικά - plaisio.gr

επεξ. Multirama - Προϊόν

μητρ. Gigabyte GA-770TA-UD3 (AM3, DDR3, 770) - Mητρικές - plaisio.gr

ραμ KINGSTON KHX1600C9D3K2/4GX 4GB (2X2GB) PC12800 HYPERX XMP DUAL CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM - E-SHOP.GR

καρτα γραφ Multirama - Προϊόν

σκληρός Multirama - Προϊόν

νομιζω πως δεν ξεχασα κάτι...για πείτε καμιά ιδέα..

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηλθες στο φορουμ.

πες μας ομως ποσα χρηματα διαθετεις κ επισης ποια θα ειναι η δουλεια που θα κανει το pc.

επισης για το αν θα κανεις overclock η οχι

Link to comment
Share on other sites

καλως σε βρήκαμε!

μητρική δες κάτι σε 890GX οπως πχ κατι οικονομικο eworld.com.gr Ο κόσμος της Πληροφορικής

για το κουτί, αν σου αρέσει, οκ, αλλά σε αυτά τα λεφτά υπάρχουν πολύ καλύτερα

cpu εισαι τουμπανο, όπως και μνήμες και vga!

τροφοδοτικό δες αυτό που είναι modula και εχει επισης 5 χρόνια εγγύηση CoolerMaster Silent Pro M600 600W PSU (RS-600-AMBA-D3) - Τροφοδοτικά - plaisio.gr

επίσης με λιγα ευρώ παραπάνω παίρνεις +250gb δισκο SEAGATE BARRACUDA 7200.12 ST3750528AS 750GB SATA2 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ - E-SHOP.GR ;)

ότι αλλο θες, εδω είμαστε να το συζητήσουμε!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ο τίτλος σου παραπέμπει αλλου :P

anyway, gaming machine το βλέπω οποτε μια χαρά μου φαίνεται

αν και τα games πάνε καλύτερα με INTEL P55 αλλα

για "εξαπιρινος" πιο φθηνά βγαίνει ο AMD.

τώρα ο δίσκος λίγο μικρός, για δες για 1TB τουλάχιστον

Link to comment
Share on other sites

o δισκος είναι σχετικό, μπορεί να μην τον χρειάζεται τον μεγαλύτερο

και 1ΤΒ καλό δίσκο βρίσκεις με λιγότερα από 70 ευρώ, το θέμα είναι δεν ξέρουμε ακόμα αν διαθέτει παραπάνω χρήματα ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηλθες στο φορουμ.

πες μας ομως ποσα χρηματα διαθετεις κ επισης ποια θα ειναι η δουλεια που θα κανει το pc.

επισης για το αν θα κανεις overclock η οχι

Κοίτα διαθλετω γύρω στα 900.για κλοκαρισμα ναι θα ηθελα να ασχοληθω λιγακι αλλα όχι τπτ ιδιαίτερο γτ δεν ξερω...

τώρα για τον δίσκο δεν χρειζομαι και πλ μεγάλο..νταξ...1τβ ειναι παρα πολυ μεγάλος..τζουνιορ η μητρικη αυτη ειναι πιο καλη;εχει και ενσωματωμενη καρτα γραφικων οποτε σκέφτομαι μήπως κατεβαίνει λιγάκι σε επιδόσεις...χωρια που θελω να βαλω γτχ460 πάνω..και ο δίσκος έχει εξαντληθεί..πρότινέ μου και ένα κουτί.

Link to comment
Share on other sites

το 8xx chipset είναι το καλύτερο που έχει η AMD αυτή τη στιγμή έχει δεν έχει ενσωματωμένη VGA.

η διαφορα της μητρικής που πρότεινε ο Junior είναι ότι η ASUS δεν έχει USB3 ενώ αυτή που λες έχει. πάντως την είχα την ASUS παλιότερα και είχα πολύ καλές εντυπώσεις και από το OC

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα p55 και θα είσαι σε πολύ καλύτερα επίπεδα απο όλες της πλευρές,αν και θα σου βγεί λίγο ακριβότερο.

CPU Intel Core i7 -870 (s1156, 2.93GHz, Cache 8MB, Box) - Επεξεργαστές - plaisio.gr

Mobo ASUS P7P55D LE - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ - E-SHOP.GR

ram KINGSTON KHX1600C9D3K2/4GX 4GB (2X2GB) PC12800 HYPERX XMP DUAL CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM - E-SHOP.GR

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα p55 και θα είσαι σε πολύ καλύτερα επίπεδα απο όλες της πλευρές,αν και θα σου βγεί λίγο ακριβότερο.

CPU Intel Core i7 -870 (s1156, 2.93GHz, Cache 8MB, Box) - Επεξεργαστές - plaisio.gr

Mobo ASUS P7P55D LE - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ - E-SHOP.GR

ram KINGSTON KHX1600C9D3K2/4GX 4GB (2X2GB) PC12800 HYPERX XMP DUAL CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM - E-SHOP.GR

Δεν τα διαθέτω ρε συ.....έχω στο μυαλό μου κάποιο συνδιασμό με 6πύρηνο αμδ και γτχ 460 δρρ3 υσβ3...κοίτα δεν είναι ούτε κανάς "τρελός" γκειμερ ούτε κανένας που ξέρει από οβερκλοκινγκ...

μποτον καλά έκανες ρε φίλε...γι'αυτό έκανα αναφορά και από μόνος μου.

για τον παραπάνο συνδιασμό με 8χχ τι μου προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, συνεχίζω στο εν λόγο θέμα για βοήθεια σχετικά με την σύνθεση ενός pc για παντώς χρήσης... (λίγο gaming, λίγο net , λίγο office κλπ κλπ)

Το budget κυμαίνεται στα 900Ε συμπεριλαμβανομένου και του UPS και Οθόνης.

Επειδή τους τελευταίους μήνες λόγο δουλειάς έχω χαθεί τελείως απο τα τεκτενόμενα, θα ήθελα την γνώμη σας για την σύνθεση.

Μπορείτε να μου προτέινετε μερικές συνθέσεις που πιστεύετε ότι είναι οι καλύτερες για αυτό το ποσό?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

συνονόματε και συμφορουμίτη γιώργιο,

αυτή τη στιγμή το καλύτερο vfm σύστημα είναι αυτό που προτάθηκε πιο πάνω με τον AMD 1055.

σε καλή κατάσταση βρίσκεται η Nvidia σε κάρτες γραφικών (aka γραφικές κάρτες) επειδή εχουν βγει κάποιους μήνες πιο μετά από την τελευταία σειρά της ATI (όχι το άλογο)

στα τέλη του οκτωβρίου (μετά από την παρέλαση, την οποία δεν θα βγάλει ο νιόμπλιας) αναμένεται η νέα σειρά 6xxx (πρόστοιχο 6) από την ATI η οποία θα έχει ίδια αρχιτεκτονική με την πρόστοιχο 5 σειρά αλλά με καλύτερη κατανάλωση και καλύτερες επιδόσεις περίπου στο 10-15% αν δεν με απατά η γυναίκα μου.

τέλος, η πιο σωστή αγορά για gaming είναι κάποιος i7 (γιωτάς επεξεργαστής) καθώς του δίνει μεγάλη ώθηση το καλό controller ddr3 που κάνει τα δεδομένα να ρέουν μόνα του.

εγώ έχω έναν συμφοιτητή εδώ στο csd.uoc ο οποίος έχει κολήσει στον ι5 661(s1156, 3.33GHz) ενώ του λέω ότι ο AMD 1055 είναι καλύτερος για αυτό που το θέλει, δηλαδή προγραμματισμό, μέτριου μεγέθους project και λοιπά κομπιουτεράδικα σκουπίδια τα οποία η υπολογιστική ισχύ είναι σημαντική. ξέρει κανείς πόσο είναι το χάσμα απόδοσης σε εφαρμογές games και λοιπές οι οποίες δεν αξιοποιούν τόσο πολύ το multithreading; νομίζω ότι είναι πεταμένα λεφτά για τον συγκεκριμένο intel και το socket που ως γνωστόν η intel τα αλλάζει σαν πουκάμισα.

Edit: καλό μήνα ρε παιδιά, τι έγινε; ψόφησε το θέμα; κάποιος, κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Κανείς ρε παιδιά μια άποψη????

Σε μια μητρική με το 890GX, με την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, αν βάλουμε μια 5770, θα υπάρχει πρόβλημα? Θα μπορούν να συνδυαστούν μεταξύ τους ικανοποιητικά, και αν ναι με ποιο τρόπο και τι προυποθέσεις??

ΠΧ αυτήν εδώ

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/Gigabyte-GA-890GPA-UD3H-AM3-890-DDR3-VGA-GA890GPA3-00-G.htm

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Σπύρο για την συμβουλή σου.

Αυτό που είδα με ότι πρόλαβα να ψάξω είναι ότι με επιλογή μητρικής με 890GX το κόστος πέφτει κάπου στα 80 € απο την αντίστοιχη 890FX. Το ερώτημα όμως

''αν σε μια μητρική με το 890GX, με την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, αν βάλουμε μια 5770, θα υπάρχει πρόβλημα? Θα μπορούν να συνδυαστούν μεταξύ τους ικανοποιητικά, και αν ναι με ποιο τρόπο και τι προυποθέσεις?? ''

ακόμα με προβληματίζει.

Link to comment
Share on other sites

1ον κόψε το πλαίσιο, κάνει κακό στις μασχάλες,

μπαίνε στο σκρουτζ, ψαχούλεψέ το λίγο και θα την βγάλεις με αρκετά ευρό λιγότερα.

2ον δεν θα έχουνε κανένα πρόβλημα, όλα τα chipset παίζουν με όλες τις κάρτες, εγώ έχω ένα άγνωστο chipset μιας foxconn 5ετίας και έχω πάνω την 4870 και παίζει αλφάδι.

3ον 2 dvd τι θα τα κάνεις;

4ον εγώ προτίμησα την 4870 από την 5770, μιας και η 4870 είναι πιο δυνατή και φτηνή αλλά το μόνο κακό της είναι ότι δεν υποστηρίζει DX11

5ον κόβεις από τροφοδοτικό και μνήμες, κοίτα τι εφαρμογές τρέχεις παιχνίδια/ιντερνετ/... και πάρε αυτό που σου ταιριάζει, οι υπερβολές πληρώνονται.

Link to comment
Share on other sites

Συννονόματε αυτό το pc δεν είναι για μένα, οπότε δεν μπορώ να κρίνω με ασφάλεια για το τι θα τρέχει απο εφαρμογές στα επόμενα χρόνια. Θα πρέπει να στηθει με ορίζοντα 5ετίας τουλάχιστον.

Τα λινκς του πλαισίου είναι ενδεικτικά, δεν σημαίνει ότι θα παραγγελθούν απο εκεί.

Σίγουρα όλες οι vga θα παίζουν στην μητρική, απλά αναρωτιέμαι κατά πόσο θα βόλευε (και είναι εφικτό) η περίπτωση του Hybrid CrossfireX με την 5770, στην συγκεκριμένη μητρική που έχει και onboard vga.

DVD ένα θα μπει.

Το θέμα με το τροφοδοτικό είναι να επαρκεί στο σύστημα, και να έχει λίγο αέρα, για τυχόν μελλοντικές προσθήκες, μην βρεθεί ξαφνικά κρεμασμένος.

Όπως προείπα, λόγο φόρτου εργασίας τους τελευταίους μήνες έχω χαθεί τελείως απο τα τεκτενόμενα, οπότε κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now