George_o/c

HWBOX.gr & MSI "VGA Overclocking Contest"

Recommended Posts

Πάντως να έβγαλε on air ( ακόμα και με Ultra-120 Extreme στην VGA ) στα 900MHz GPU ( και κυρίως 1800MHz SP's ) 1 λεπτό kombustor ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ.

Είτε του έπεσε σε 2D και δεν το κατάλαβε/ήξερε ή απλά μας περνάει για βλάκες.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να έβγαλε on air ( ακόμα και με Ultra-120 Extreme στην VGA ) στα 900MHz GPU ( και κυρίως 1800MHz SP's ) 1 λεπτό kombustor ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ.

Είτε του έπεσε σε 2D και δεν το κατάλαβε/ήξερε ή απλά μας περνάει για βλάκες.

λοιπόν βλάκα δεν θεωρώ κανέναν αυτό μου έβγαλε και αυτό σας έδειξα.... μπορεί να μην είμαστε οι master τοu overclocking όλοι μας όπως εσύ αλλα προσπαθούμε και πειραματιζόμαστε... και ναι είμαι με αέρα μονο στην VGA dual fan από την palit...και ναι είναι αλήθεια δεν ξέρω και πολλά ακόμα , αλλα μαθαίνω γρήγορα... το θέμα είναι ότι είναι ακριβό το σπορ ;) και πιστεύω πως η προσπάθεια μετράει... αυτά....να και η κάρτα για να σου λήθη η απορία ποια είναι και πως φαίνεται....

επίσης στο gpu-z γρaφei με ποιο driver είμαι.... αν είχε κρασάρει λογικά δεν θα έγραφε έτσι δεν είναι ?

Palit_GTX-260_Sonic_Corner.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για να κλείνει το θέμα.Η κάρτα έχει χάσει το driver και έπεσε σε 2d mode.Πολύ απλά

Το σκορ είναι 6000 ενώ π.χ. στην απο κάτω εικόνα με GTX275 σε πολύ χαμηλότερα ρολόγια βγάζει 20Κ.

@kalaitzidisk Ξανατρέξε το σε μια συχνότητα που να βγαίνει.Και στην ερώτηση που έκανες η απάντηση είναι όχι.Το GPUz πάντα γράφει το driver.Και όταν λέμε ότι τον χάνει εννοούμαι ότι λόγω υπερβολικού o/c γυρίζει σε 2d clocks.Αυτά τα ολίγα.

Kombustor_OC2card.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατά πρώτον, σας θερμοπαρακαλώ επιλέγετε προσεχτικά τα λόγια σας πριν κατηγορείτε κάποιον! Το θέμα θα λυθεί με την ευγενική συνεισφορά όλων μας, ώστε να καταλάβει ο kalaitzidisk ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα. Ο διαγωνισμός διαμορφώθηκε κατά αυτόν τον τρόπο για να έχουν ίδιες ευκαιρίες όλοι και για να μην γεμίσουν για ακόμα μια φορά τα rankings με τα γνωστά άτομα. Ο λόγος που χρησιμοποίησες Βασίλη (Peppito) μόνο ενθαρρυντικά δεν μπορεί να λειτουργήσει για ένα νέο overclocker.

Τρέξε πρώτα λίγο πιο κάτω kalaitzidisk να δεις πόσο θα σου βγάλει. Έπειτα δοκίμασε και το εξής registry tweak από hipro5 ώστε να μην σου γυρνάει η κάρτα σε 2D ρολόγια:

http://www.hwbox.gr/103849-post260.html

:T:

Link to comment
Share on other sites

το έργο το έχω ξαναδεί. ο πεπιττo ανάβει φωτιές και ο george κάνει τον πυροσβέστη :P

δεν μας έμαθες ακόμα kalaitzidisk. μη μασάς :)

:P xaxaxa δε μασάω φίλος ζορό ...απλά δε μπορώ να καταλάβω που βλέπετε το 2D ??? εμενα όλα μια χαρά μου φαίνονται και εγγατεστισα ξανά τους drivers και η αλήθεια είναι ότι τα πήγα λίγο καλύτερα στο score που γραφή το kombustor :P τέλος πάντων... παρεξήγηση δεν υπάρχει όλες η γνώμες και η απόψεις δεκτες ...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να τρέξεις το kombustor σε safe ρολόγια ώστε να δεις ότι στο τελικό παράθυρο που θα

σου πετάξει θα λέει ακριβώς τα ίδια ρολόγια...:T:

Εγώ γιαυτό το επισήμανα να είμαστε λίγο προσεκτικοί στα screenphots που ανεβάζουμε για να μην

δημιουργούνται παρεξηγήσεις....;)

Aν και απ' ότι καταλαβαίνω είναι θέμα γραφικών και υπερβολικού overclocking ειδικά για 260 σε αέρα...;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας.Θα ηθελα να με βοηθησεται να μπω και εγω στο θεμα του o/c αλλα δεν ξερω απο που να αρχισω και κατα ποσο ειναι επικυνδηνο να παθει κατι η καρτα μου.Ευχριστω εκ των προτερων!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και πολύ επικίνδυνο να κλοκάρεις την κάρτα...Αν δεν τραβάει σε κάποια ρολογιά απλά

δεν θα τρέχει τα benches.

Με καλή ψύξη μέχρι ένα σημείο όλες πηγαίνουν...;)

Απλά αν θες βοήθεια άνοιξε ένα θέμα στην κατάλληλη ενότητα, γιατί εδώ είναι θέμα διαγωνισμού,

και μόλις καταλάβεις τι παίζει με την κάρτα σου και βρεις που τρέχει ανέβασε την συμμετοχή σου

εδώ..:D

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον για να περάσει το 100% πρέπει να βάλετε custom bios και να ξεκινήσετε απο εκέι :D

παιδια μην ξεχνιόμαστε ετσι?

αυτο που λεει ο Βασιλης τι σημαινει ακριβώς? δηλαδη πειραζω το βιος να δει3ει μικροτερα ρολογια σαν default? (μαλλον αυτο δεν επιτρεπεται)

μαλλον πειραζω τα ορια του OC μέσα στο bios.

Link to comment
Share on other sites

Ας ανεβασω κι εγω έτσι για την ιστορία. νομιζω ότι η 7300 ειναι η καλυτερη καρτα

για αυτον τον διαγωνισμό αφου εχει τον χαμηλοτερο πυρηνα και με sub ψύξη μπορει να παει πολυ ψηλά. ομως με νερο έστω και παγωμένο δεν κατάφερα πολύ παραπάνω.

VGPU = 1.65v

το ποσοστο επισήμως ειναι 100% και οχι αυτο που φαίνεται στην εικόνα! αφου το MSI προγραμμα μόνο μέχρι 100% πήγαινε. χρησιμοποίησα το GPU tool που ανεβαζει στο θεο όποια κάρτα μπορεί να δει!

καλή επιτυχία σε όλους :)

800.jpg

800.jpg

800.jpg

800.jpg.124fc00b968d9b96b1be0ece56320847

Link to comment
Share on other sites

παιδια μην ξεχνιόμαστε ετσι?

αυτο που λεει ο Βασιλης τι σημαινει ακριβώς? δηλαδη πειραζω το βιος να δει3ει μικροτερα ρολογια σαν default? (μαλλον αυτο δεν επιτρεπεται)

μαλλον πειραζω τα ορια του OC μέσα στο bios.

Όχι ρε κλέφτη . . . :P

Τα ανεβάζεις απο Bios πιο πάνω, για να μπορέσει το Afterburner να σου ανεβάσει πιο πολύ μετά και να πάς πάνω απο το αληθινό 100% .

Δεν έιπα να κατεβάσει κανείς τα μαμά ρολόγια για να κάνει ψέυτικό 100% .

Όπως και να έχει, δεν το δέχετε η MSI, οπότε. . . άξονας :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά 8α πρεπει να γινει oc μονο με MSI Afterburner ή μπορουμε να χρησιμοποιήσουμε κ κανένα αλλο προγραμματακι???Tο συγκεκριμένο εχει μικρο περιθωριο για oc και ενα custom dat που κυκλοφορει δινει μεχρι το 2πλασιο απο το default....

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με το Afterburner, για αυτό και του ζορό το ποσοστό πάει στο 100%. Με λίγο παραπάνω σκάλισμα πιστεύω μπορείς να του επιτρέψεις και παραπάνω από διπλάσιο.

Μετα απο πολύ "σκάλισμα" κατάφερα το ακριβώς αντίθετο απο το επιθυμητο

δλδ να έχω μεγάλο λιμιτ στην μνημη..................:loveliness:..

μπορεί καποιος να με βοηθήσει λίγο ως προς τι θα πρέπει να αλλαξω στο MSIAfterburner.dat

New Bitmap Image.JPG

New Bitmap Image.JPG

New Bitmap Image.JPG

57fd0799c2263_NewBitmapImage.JPG.0b03005

Link to comment
Share on other sites

μα καλα τι πειραξες και εκτοξευτηκε ετσι η μνημη? :o

συγνωμη ωρε παιδια, οταν λεει στο .cfg αρχειο πως μπορεις να ξεκλεδώσεις το Unoficial OC

EnableUnofficialOverclocking = 1

γιατι δεν το ξεκλειδώνει μεχρι το απειρο και πρεπει να επεμβεις και στο .dat αρχειο?

για ασφαλεια το εκαναν ή τιπτις άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Καλα τοσες ωρες μαμακιζομαι κ μετα βλεπω οτι παιζει θέμα με την version που πρεπει να εχει το msiafterburner..............αλλη φορα θα ειμαι πιο παρατηρητικός...... σορι!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now