George_o/c

0.26 Mbps σε 8άρα γραμμή OTE;

Recommended Posts

Λοιπόν, straight to the point. Χθες το βράδυ είχα γύρω στα 0.5 Mbps download και 0.4 Mbps upload. Σήμερα το πρωί είχα αυτό: http://www.hwbox.gr/115934-post16387.html (5.33 Mbps download, 0.66 Mbps upload).

Λίγες ώρες μετά έπεσε πάλι κατακόρυφα στα 1.3 Mbps... Τώρα δείτε σε τι κατάσταση βρίσκεται:

957271126.png

Και δείτε και τι μου δείχνει στο 192.168.1.1

4614c93a481b8e59.jpg

Επίσης το Jilter έχει αυξηθεί από 1ms στα 13ms :confused:

Ερωτάω λοιπόν... Φταίει το modem μου, φταίω εγώ, φταίει ο ΟΤΕ, ποιος φταίει; Ενσύρματο είναι, δεν μου κλέβουν :) Το reset/κλείσμο του modem δεν βοήθησε.

Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος του πρώτου post γράφω ότι το reset/κλείσιμο του modem δεν με βοήθησε. Αυτό μου ήρθε και μένα στο μυαλό, ότι ίσως το θρυλικό BaudTec έφτασε αισίως στο τέλος του... Θα περιμένω μέχρι τις 20 που δίνω το τελευταίο μου μάθημα και μετά θα φύγω Χανιά. Αν όταν επιστρέψω κάνει ακόμα τα ίδια, πάμε για καινούριο :)

Κάνα καλό modem router σε user-friendly τιμή; :D Δεν με νοιάζει αν θα είναι ασύρματο...

Πάνο θα το κανονίσουμε να έρθω βολτούλα από τα μέρη σου :D

Link to comment
Share on other sites

δες τα φιλτράκια σου και περίμενε κάνα δυο μέρες μην είναι ο ΟΤΕ...

Μια μέρα πχ ήμουν κι εγώ έτσι επειδή είχε πέσει ένα αμάξι σε κάτι συστήματα του ΟΤΕ

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μόλις που το ξαναέτρεξα φαίνεται ότι άρχισε να επαναφέρεται. Υπάρχει πιθανότητα να φταίει και ο ΟΤΕ...

957565864.png

εχω το thomson που ειπωθηκε πιο πανω, το οποιο με μεγαλη μου χαρα στο χαριζω ειναι στο κουτι του καινουριο και ειναι οτι χειροτερο ειχα(εχω 2-3!!)!αν ειναι καλυτερο απο αυτο που εχεις στον καφε θα στο κραταω;)

Link to comment
Share on other sites

άλλαξε φιλτράκια σε όλες τις τηλ συσκευές ( τηλ & router ).

Επίσης στο τηλέφωνο έχεις θόρυβο στο background όταν μιλάς ?

Κάνε περιοδικούς ελέγχους στα στατιστικά της γραμμής ( μας ενδιαφέρουν κυρίως τα download attenuation & download SNR Margin ).

Το SNR σου είναι χαμηλό για ΟΤΕ, και σε συνδυασμό με το ότι η γραμμή σου είναι σε interleaved mode και έχει αυτά τα χάλια φωνάζει ΟΤΕ, και θέμα καλωδίου.

Πάρε στον πΟΤΕ δήλωσε βλάβη στην γραμμή, πες τους ότι η ταχύτητα μια παίζει οκ στα 5Mbps και άλλωτε συγχρονίζει-αποσυγχρονίζει αρκετά συχνά και πέφτει εως και 0.5Mbps - 1Mbps.

Να κάνουνε σωστό έλεγχο γραμμής με TDR και φασματογράφο.

Επίσης δες αν το modem σου είναι συμβατό με κανένα diagnostic tool ( π.χ. DMtools, DMT 8 ) για να δούμε μια το γράφημα συχνοτήτων από μεριάς σου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Βασίλη, δεν βρήκα κάποιο download link για τα προγράμματα που μου πρότεινες. Παρακολουθούσα όμως την ταχ/τα του internet και το SNR Margin. Πρώτον να πω ότι όταν μιλάω στο τηλέφωνο όχι δεν υπάρχει θόρυβος στην γραμμή, ακούω τους άλλους δυνατά και καθαρά. Πάμε τώρα στο internet... Δεν κάνω καθόλου πλάκα, ακούστε προσεκτικά. Αργά το βράδυ (μετά τις 1) και μέχρι τις 11 το πρωί η ταχύτητα είναι στα φυσιολογικά της. Μετά την παίρνει ο μιάολος!

:(

4614c94dafd3876d.jpg

//ΕDIT: Να σημειώσω επίσης ότι το χαμηλό SNR μου μπορεί να σχετίζεται με το γεγονός ότι βρίσκομαι μακριά από το DSLAM.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα μειωμένη ταχύτητα απο τι λες? απο παρμένη πρίζα! :hehe: με τις πολλές καταιγίδες τον Μάιο μου είχε καεί η τηλεόραση, μια θέση δικτύου του router και μια καρτα δικτύου της μητρικής! και ήταν όλα κλειστά!!! Απο τότε ειχε πάρει η πρίζα και ειχα χαμηλή ταχύτητα μέχρι που ήρθαν τα λαγονικά του ΟΤΕ και κατα τύχη! το κατάλαβαν. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

@George o/c μένεις σε παλιό σπίτι....;;;

Αργά το βράδυ (μετά τις 1) και μέχρι τις 11 το πρωί η ταχύτητα είναι στα φυσιολογικά της. Μετά την παίρνει ο μιάολος!

Είναι οι ώρες αιχμής....

http://dmt.mhilfe.de/

Βοηθάει για αυτό που λέει ο Billpepas???

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο η απόσταση σου από το DSLAM δεν έχει επουσιώδη επιρροή στο SNR margin.

Και όπως σου είπα θέλουμε τα line stats ( downstream attenuation & downstream SNR margin ) ανά τακτά χρονικά διαστήματα, το speedtest ΔΕΝ μας βοηθάει σε τίποτα απολύτως.

Αν δεν δηλώσεις και βλάβη όπως σου είπα στον πΟΤΕ τι ακριβώς περιμένεις να γίνει ?

Link to comment
Share on other sites

@George o/c μένεις σε παλιό σπίτι....;;;

Είναι οι ώρες αιχμής....

DMT (DSL-Modem Tool)

Βοηθάει για αυτό που λέει ο Billpepas???

Ευχαριστώ για το πρόγραμμα :T: Δυστυχώς όμως δεν μου δουλεύει... Δεν αναγνωρίζει το modem μου :(

Τριών χρόνων είναι η πολυκατοικία, οπότε δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα :)

Γιώργο η απόσταση σου από το DSLAM δεν έχει επουσιώδη επιρροή στο SNR margin.

Και όπως σου είπα θέλουμε τα line stats ( downstream attenuation & downstream SNR margin ) ανά τακτά χρονικά διαστήματα, το speedtest ΔΕΝ μας βοηθάει σε τίποτα απολύτως.

Αν δεν δηλώσεις και βλάβη όπως σου είπα στον πΟΤΕ τι ακριβώς περιμένεις να γίνει ?

Πως μπορώ να στα δώσω αυτά βρε Bill; Αφού το DMT δεν μου δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να στα δώσω αυτά βρε Bill; Αφού το DMT δεν μου δουλεύει.

Γιωργάκη κοιμάσαι όρθιος...

4614c94dafd3876d.jpg

Αυτά σου ζητάω.

Να βγάζεις screenshots ανά τακτά χρονικά διαστήματα, όταν η γραμμή παίζει καλά και όταν δεν παίζει καλά.

Edited by Boton
Link to comment
Share on other sites

Sorry ρε μαν, αλλά είμαι παντελώς άσχετος σε τέτοια θέματα, το παραδέχομαι. Εγώ νόμιζα ότι ζητούσες εντελώς διαφορετικά πράγματα. Ωραία λοιπόν, θα τα κοιτάζω συχνά και θα ανεβάσω νούμερα :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, πήγα από τον ΟΤΕ σήμερα και τους έκανα παράπονα, είναι λέει δικό τους πρόβλημα. Μάλιστα μίλησα με την Μιχαέλα από δίπλα και τον άλλο που μένει από πάνω και αντιμετωπίζουν το ίδιο θέμα... Θα προσπαθήσουν λέει να το διορθώσουν μες στις επόμενες μέρες...

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα με το φοιτητικό OTE ConnX στο Ρέθυμνο έχουν σχεδόν λυθεί. Τώρα βέβαια φάγαμε τα μούτρα μας στα Χανιά με το απλό ConnX, 2 μέρες μας έχουν χωρίς Internet Και ΘΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΤΕΧΝΙΚΟ ΜΕΣ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ λέει...

Απογοήτευση :(

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now