geo1962

Αναβάθμιση και Πράσινα Άλογα…!!!

Recommended Posts

Μετά από αναβάθμιση, το σύστημά μου λειτουργεί σχεδόν με την ίδια ταχύτητα που λειτουργούσε και πριν την αναβάθμιση.

Είχα τον διπύρηνο Celeron Ε1200 1.60GHz και RAM DDR2 1GB, ενώ τώρα, έχω τον Intel Core 2 Duo E7500 2.93GHz και RAM DDR2 3GB.

Παρεμπιπτόντως, το «Εργαλείο Επιδόσεων» των Windows 7 μου «έδωσε» τα παρακάτω αποτελέσματα:

Επεξεργαστής: 4,4

Μνήμη (RAM): 4,9

Γραφικά: 2,9

Γραφικά παιχνιδιών: 3,2

Πρωτεύων σκληρός δίσκος: 5,4

Περιμένω τις γνώμες σας.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη το τεστ τον windows ειναι για κλωτσιες... 2ον καλο θα ηταν να εβαζες αλλο 1GB μνημουλα...

Γενικα δεν ειναι καινουριο μηχανημα αλλα για τα βασικα (ιντερνετ, msn ) και αν εχεις και vga και κανενα παιχνιδακι ειναι μια χαρα ;)

Link to comment
Share on other sites

οταν λες με την ιδια ταχυτητα δεν πιστευω να στηρίζεσαι στο απαισιο μετρητικο των windows!

η αισθηση που εχεις ποια ειναι? και τι προγραμματα τρεχεις συνήθως?

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη το τεστ τον windows ειναι για κλωτσιες... 2ον καλο θα ηταν να εβαζες αλλο 1GB μνημουλα...

Γενικα δεν ειναι καινουριο μηχανημα αλλα για τα βασικα (ιντερνετ, msn ) και αν εχεις και vga και κανενα παιχνιδακι ειναι μια χαρα ;)

Μα, για τα βασικά, δεν χρειαζόταν αναβάθμιση, το σύστημα «πέταγε»!!!

Λογικά, θα έπρεπε να έχω μια βελτίωση της τάξης του 20 έως 50% μετά την αναβάθμιση και πολύ πιθανόν να μην έχω ούτε 2%· τις περισσότερες φορές μάλιστα, είμαι σίγουρος ότι η βελτίωση είναι στο 0%.

Φυσικά, η βελτίωση που περίμενα, είναι σε σχέση με τα δικό μου σύστημα, δηλαδή προ αναβάθμισης και μετά αναβάθμισης· σε καμία περίπτωση με κάποιο σύγχρονο.

Παρακάτω, αναφέρω διάφορα σχετικά με το σύστημά μου, «ρίξε μια ματιά» να δεις εάν μπορείς να βοηθήσεις…

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά τι περίμενες???

Από Celeron Dual-Core 1.60GHz, 512KB, FSB 800

σε Intel Core™ 2 Duo 2.93GHz, 3MB, FSB 1066

και από 1GB RAM σε 3GB RAM, εσύ δεν περιμένεις τίποτα;

«Άλλοι», αναβαθμίζουν μόνο τη μνήμη π.χ. από 1GB σε 2GB και έχουν αύξηση επιδόσεων και εγώ με το κάτι τις παραπάνω, να μην περιμένω τίποτα;

Παρακάτω, αναφέρω διάφορα σχετικά με το σύστημά μου, «ρίξε μια ματιά» να δεις εάν μπορείς να βοηθήσεις…

Link to comment
Share on other sites

Format εκανες ? Εαν οχι κανε.

Επισεις, ο σκληρος να υποθεσω οτι ειναι παλιος και με συνδεση IDE και οχι SATA. Εαν ειναι ετσι τοτε ο σκληρος ειναι προβλημα.

Format έκανα, αλλά κάτι δεν πρέπει να πήγε καλά!

Ο σκληρός είναι SATA 2, αλλά στο bios (δεν το καταλαβαίνω), σε κάποιες παραμέτρους αναφέρει τον όρο IDE, όπως και στην εικόνα που ακολουθεί:

StandardCMOSFeatures2.jpg

Τόσο για το Format, όσο και για το σκληρό και το στοιχείο IDE, παραθέτω κάποια στοιχεία παρακάτω, «ρίξε μια ματιά»…

Link to comment
Share on other sites

οταν λες με την ιδια ταχυτητα δεν πιστευω να στηρίζεσαι στο απαισιο μετρητικο των windows!

η αισθηση που εχεις ποια ειναι? και τι προγραμματα τρεχεις συνήθως?

Δυστυχώς, για το μετρικό των Windows μιλάμε!

Η αίσθηση που έχω: αύξηση επιδόσεων ούτε 2% και τις περισσότερες φορές μάλιστα, είμαι σίγουρος ότι η βελτίωση είναι στο 0%.

Παρακάτω, αναφέρω διάφορα στοιχεία του συστήματός μου, «ρίξε μια ματιά», ίσως «βγάλεις κανένα» συμπέρασμα …

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, επικεντρωθείτε στη διαφορά επιδόσεων που παρουσιάζει (που δεν παρουσιάζει…) το σύστημα μου, πριν και μετά την αναβάθμιση και όχι εάν είναι παλιό ή καινούριο· θα ήταν τουλάχιστον αφελές από μέρους μου, να κάνω μια τέτοια σύγκριση.

Επειδή είναι αρκετά αυτά που θέλω (και πρέπει να σας αναφέρω), τα έχω συγκεντρώσει σε ένα συνημμένο, το οποίο περιλαμβάνει και εικόνες.

Όποιος μπορεί να διαθέσει επιπλέον χρόνο και έχει κάποιες γνώσεις, παρακαλώ να δει το συνημμένο, [ATTACH]4786[/ATTACH]

Αναφορά Συστήματος.rar

Αναφορά Συστήματος.rar

Link to comment
Share on other sites

geo, οντως το συστημα βαθμολογησης των windows ειναι παραμυθι της Χαλιμας

δοκιμασε να συμπιεσεις μερικα mp3, να περασεις ενα dvd στο σκληρο, να συμπιεσεις ενα divx..

με τετοια πραγματα, πρακτικα, θα δεις διαφορες.

Αν περιμενες να μπουταρει σε χρονο dt η να ανοιγει τις εφαρμογες σφαιρατα τοτε σκεψου κ την αγορα ενος SSD

οσο για το λογο που φαινονται IDE οι σκληροι ειναι επειδη ετσι ειναι ρυθμισμενο το BIOS

για να το κανεις AHCI/SATA πρεπει να ξανακανεις φορματ

Link to comment
Share on other sites

Πού ακριβώς περιμένεις να δείς διαφορά στις επιδόσεις από αυτή την αναβάθμιση ?

Στον χρόνο που κάνουνε να ανοίξουνε τα Windows και τα διάφορα προγράμματα που δουλεύεις ?

Στην απόκριση του συστήματος ?

Στο Word ? PowerPoint ? Mathematica ? MatLab ?

Το εργαλείο εκτίμησης επιδόσεων των Windows απλά χέστο.

Αναξιόπιστο, και ανούσιο.

Link to comment
Share on other sites

οσο για το λογο που φαινονται IDE οι σκληροι ειναι επειδη ετσι ειναι ρυθμισμενο το BIOS

για να το κανεις AHCI/SATA πρεπει να ξανακανεις φορματ

Για να τα «βάλω σε μια τάξη στο μυαλό μου»…

1. Όταν λέμε IDE, είναι ο τύπος σύνδεσης του δίσκου με το υπόλοιπο σύστημα;

2. Εν προκειμένω, ο δίσκος μου (SATA 2) είναι ρυθμισμένος στο bios, ως IDE· εάν τον ρυθμίσω ως AHCI, ενδέχεται, έστω και «στα σημεία», να έχω βελτίωση σε κάτι;

3. Η σύνδεση AHCI, είναι ποιό σύγχρονη-ταχύτερη από την IDE;

4. Για να «αλλάξω» από IDE σε AHCI, κάνω τη ρύθμιση στο bios και «στο καπάκι» format;

Εάν δεν έχεις δει το «[ATTACH]4787[/ATTACH]» και «έχεις χρόνο, ρίξε μια ματιά»…

Αναφορά Συστήματος.rar

Αναφορά Συστήματος.rar

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη εάν γίνομαι κουραστικός, αλλά επειδή το συνημμένο που έχω «ανεβάσει» υπό τον τίτλο «Αναφορά Συστήματος», ενδέχεται να μην το έχετε «προσέξει» όλοι, πιθανόν λόγω του ότι δεν το έχω και στο πλέον εμφανές σημείο, το επαναλαμβάνω εδώ: [ATTACH]4788[/ATTACH]

Αναφορά Συστήματος.rar

Αναφορά Συστήματος.rar

Link to comment
Share on other sites

Σου μιλάνε όλοι αλλά δεν διαβάζει κανενός τα πόστ.

Το bench των windows είναι gtp, τα score που βγάζει γίνονται generate τελέιως ψυχρά και

δεν έιναι αληθινά. Σου λένε να συγκρίνεις με το μάτι, και προφανώς το νέο σύστημα πετάει σε σχέση με το παλιό αλλά εσύ βλέπεις μόνο τι σου λένε τα Windows.

Τρέξε ένα PCMark με το παλιό σύστημα και ένα με το καινούριο.

Δοκίμασε τις εφαρμογές που έτρεχες πρίν, με το νέο setup.

Δεν έιναι δυνατόν το νέο σύστημα που έφτιαξες να έιναι χαμηλότερων εποδόσεων απο το παλαιότερο.

Link to comment
Share on other sites

Σου μιλάνε όλοι αλλά δεν διαβάζει κανενός τα πόστ.

Το bench των windows είναι gtp, τα score που βγάζει γίνονται generate τελέιως ψυχρά και

δεν έιναι αληθινά. Σου λένε να συγκρίνεις με το μάτι, και προφανώς το νέο σύστημα πετάει σε σχέση με το παλιό αλλά εσύ βλέπεις μόνο τι σου λένε τα Windows.

Τρέξε ένα PCMark με το παλιό σύστημα και ένα με το καινούριο.

Δοκίμασε τις εφαρμογές που έτρεχες πρίν, με το νέο setup.

Δεν έιναι δυνατόν το νέο σύστημα που έφτιαξες να έιναι χαμηλότερων εποδόσεων απο το παλαιότερο.

Κατʼ αρχήν, απʼ τα λεγόμενά σου αντιλαμβάνομαι πως δεν παρακολουθείς την όλη εξέλιξη της συζητήσεως και εξηγούμαι…

1. Εγώ, αναφορά στο «Εργαλείο Επιδόσεων» των Windows έκανα μόνο όταν «άνοιξα-ξεκίνησα» το θέμα και εφʼ όσον η «στάση» όλων σας ήταν αρνητική, αντελήφθην ότι δεν είναι άξιο λόγου και δεν αναφέρθηκα ποτέ ξανά σε αυτό.

Επίσης, εάν διαβάσεις με προσοχή, στο ξεκίνημα του post τη στιγμή που ξεκινάω να μιλώ για το εν λόγο «ψευδοεργαλείο», ξεκινάω λέγοντας, «Παρεμπιπτόντως, το «Εργαλείο Επιδόσεων» των… κ.λ.π.-κ.λ.π.», που σημαίνει ότι δεν βασίζομαι σʼ αυτό το εργαλείο, αλλά ότι απλά, ενισχύει την άποψή μου, την οποία διατυπώνω στην πρώτη παράγραφο του post.

Εδώ πρέπει να πω, ότι από εσάς ενημερώθηκα (από την πρώτη στιγμή βέβαια), για το πόσο αδιάφορο είναι το «Εργαλείο Επιδόσεων» των Windows.

2. Για να «τρέξω» το PCMarc, εκτός του ότι δεν το έχω, είναι αδύνατον να ξεμοντάρω τη νέα CPU & τη RAM, να βάλω τα αντίστοιχα παλιά, να κάνω format και αφού «τρέξω» το PCMarc, να ακολουθήσω την ίδια διαδικασία (ξεμοντάρισμα-μοντάρισμα-format), για να το επαναφέρω στην αναβαθμισμένη κατάσταση που είναι τώρα…!

3. Η άποψη που έχω πως δεν κέρδισα τίποτα σε επιδόσεις, είναι καθαρά «με το μάτι», που λες κι εσύ…

Δυστυχώς, δεν είχα τσεκάρει χρόνους με το προ αναβάθμισης σύστημα, όσον αφορά το video editing, γιατί με το μάτι δεν μπορώ να έχω άποψη όταν π.χ. η μετατροπή ενός αρχείου χρειαζόταν πάνω-κάτω μιάμιση ώρα· μπορώ να σου πω όμως με βεβαιότητα τα εξής:

α) Η αποσυμπίεση με το WinRAR, ενός AVI αρχείου, θέλει τον ίδιο χρόνο όπως πριν την αναβάθμιση.

β) Η εγγραφή δεδομένων από το σκληρό σε CD ή DVD (και το ανάποδο), απαιτεί τον ίδιο χρόνο όπως πριν την αναβάθμιση.

γ) Ακόμα και portable προγραμματάκια, τα οποία αργούσαν να ανοίξουν χαρακτηριστικά με το προ αναβάθμισης σύστημα, τον ίδιο χρόνο θέλουν και τώρα.

Ακόμα, εάν δεν έχεις διαβάσει το συνημμένο, [ATTACH]4797[/ATTACH] και έχεις χρόνο, κάντο τώρα, γιατί κάποια στοιχεία που έχω από το EVEREST κυρίως, ίσως βοηθήσουν…

Αναφορά Συστήματος.rar

Αναφορά Συστήματος.rar

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, πες μας και την υπόλοιπη σύνθεσή σου :)

Φίλε George_o/c, η πλήρης σύνθεση του συστήματός μου, αναφέρετε λεπτομερώς θα έλεγα στο συνημμένο, [ATTACH]4798[/ATTACH].

Αναφορά Συστήματος.rar

Αναφορά Συστήματος.rar

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη κανε ενα φορματ παλι αφου βαλεις τους δισκους σε AHCI γιατι οι δισκοι τραβανε ολο το συστημα πισω... ακου αυτο που σου ειπαν τα παιδια ;)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμος για format, αλλά σε ένα σημείο, με έχετε μπερδέψει!

Το δίσκο, να τον αφήσω IDE όπως λέει ο George_o/c ή να τον βάλω AHCI που λέει ο Eaglenik με τον euklidi?

Εάν μου απαντήσετε, πως τελικά, πρέπει να αλλάξω τη ρύθμιση από IDE σε AHCI, να υποθέσω πως πρέπει πρώτα να κάνω την εν λόγο αλλαγή στο bios και μετά το format?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν ξέρετε/αγνοείτε είναι ότι θα δείτε ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΟΝΟ με ένα δίσκο SSD........ΤΕΛΟΣ.........

Δεν πα ν'αλλάξετε μητρικές/μνήμες/επεκεργαστή!........ΜΙΚΡΗ διαφορά!........

Έχεις ένα παλιό σύστημα (π.χ.).........Βάλτου MONO έναν γρήγορο SSD και μετά έλα να μας ξαναπείς τη γνώμη σου...... ;)

Edited by hipro5
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω πουθενά στο bios, την επιλογή AHCI.

Επίσης, δε βρίσκω την επιλογή CPU Hyper-Threading· εκτός και αν ο σε Intel Core™ 2 Duo (2.93GHz, 3MB, FSB 1066) δεν υποστηρίζει αυτή τη λειτουργία…

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now