Trabakoulas

BAUDTECH router+OTE ερώτηση.

Recommended Posts

Λοιπόν έχω το baudtech router που δίνει ο Ποτε σε firmware OTE_09(P2F_85)_A03_(211830_310250.

Εδώ και 2 βδομάδες ήρθε και 24αρα στην περιοχή μας και είπα να κάνω αναβάθμιση γραμμής απο 2αρα.

Πήρα τηλ στο 13888, έκανε η κοπέλα τεστ στην γραμμή και μου είπε θα κλειδώσει στα 18mbps. Ωραία λέω, ειπε επίσης οτι θα ενημερωθώ με μηνυμα στο κιν. Μηνυμα δεν ήρθε, Τεσπ τώρα που είδα το router έχει κλειδώσει στα 14734kbps download και 979kbps Upload.

To ερώτημα είναι, αφού έκανε τεστ και είδε οτι θα κλείδωνε στα 18mbps λέτε να φταίει το router και τελικά κλείδωσε στα 14?

Αν ναι τι προτείνεται να πάρω? οχι πολύ ακριβό ε!

Link to comment
Share on other sites

Παπ@ρια τεστ έκανε.

Οι τηλεφωνήτριες ΔΕΝ μπορούνε να κάνουνε κάποιο test.

Το πιο πιθανό είναι να έχουνε ένα spreadsheet που βάζουνε περίπου την απόσταση σου από το DSLAM και βγάζουνε την θεωρητική ταχύτητα κλειδώματος.

Η οποία μπορεί να απέχει και πολύ από το εφικτό αφού παίζουνε πολλά ρόλο ( ποιότητα του χαλκού, το όποιο crosstalk, το router σου, η εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού, κλπ )

Για να κάνουνε "δοκιμή" πρέπει να κάνουνε αλλαγή στα settings της "port" σου στο DSLAM και εκεί θα δεί πραγματικά που κλειδώνεις, με το παρών router πάντα.

Για μπες μια στο web configuration του router σου και πες μου μια τα στατιστικά της γραμμής σου ( ADSL info - attenuation upstream/downstream, SNR Margin )

Link to comment
Share on other sites

βασικα για να κανει μετρηση πρεπει να ερθει τεχνικος σπιτι να κανει μετρηση στην πριζα σου...

Not at all.

Στην xDSL τεχνολογία και τα 2 "άκρα" ( nodes ) βλέπουνε την ταχύτητα συγχρονισμού ( training rate ).

Εσύ στην μεριά σου από το modem σου.

Ο πάροχος από την μεριά του από το configuration & monitoring menu του DSLAM.

Το DSLAM έχει μακράν καλύτερη ακρίβεια από το modem του πελάτη, και έχει δυνατότητα διεξαγωγής μετρήσεων που δεν κάνει ΚΑΝΕΝΑ modem.

Μπορείς εδώ να δείς τις δυνατότητες ενός Cisco ADSL DSLAM

Link to comment
Share on other sites

Η ταχύτητα που πιάνεις δεν είναι άσχημη.

Αν η γραμμή σου ποιοτικά είναι καλή με ένα καλό modem σε θέματα συγχρονισμού μπορεί να κερδίσεις 1-2 στην καλύτερη 3000kbps.

Αν η γραμμή σου δεν είναι καλή δεν θα κερδίσεις σχεδόν τίποτα ( δεν αξίζει ).

Αν έχεις κανέναν φίλο που να έχει κανένα διαφορετικό router δοκιμάστε το στην γραμμή σου να δείς τι παίζει με ένα αρχικά.

Link to comment
Share on other sites

...όντως για 22 attn με το default margin του οτε (9) ειναι μια χαρά τα 14 mbit βασικά αυτο που θα παρατήρήσεις είναι πόσο μεγάλα σκαμπανεβάσματα έχει το snr αν πχ καποιες ώρες πέφτει και μέχρι 6-7 δεν είναι καλό, αν το 8.7 που έχεις τώρα είναι το χαμηλότερο και πάιζει να χτυπάς και 11 τοτε άρχισε να δοκιμάζεις modem :D speedtouch 585, zyxel 661, vigor 2700, netgear DGN 2000

Παπ@ρια τεστ έκανε.

Οι τηλεφωνήτριες ΔΕΝ μπορούνε να κάνουνε κάποιο test.

Bill και όμως δεν λένε παπάτζες οι τηλεφωνήτριες, που έτυχε προχτές σε εταιρεία που έχουν ήδη μια γραμμή και πήρα για να τους βάλω και δευτερη για load balance/failover και μου λέει η τυπισα "πειτε το νουμερο της άλλης να μετρησω τι ταχύτητα θα πιάνετε" ...κόλλησα λεμε και όντως μου είπε την ταχύτητα που είχε συγχρονίσει το modem :P

Πρέπει να τους έχουν βάλει toolακι ;)

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Not at all.

Στην xDSL τεχνολογία και τα 2 "άκρα" ( nodes ) βλέπουνε την ταχύτητα συγχρονισμού ( training rate ).

Εσύ στην μεριά σου από το modem σου.

Ο πάροχος από την μεριά του από το configuration & monitoring menu του DSLAM.

Το DSLAM έχει μακράν καλύτερη ακρίβεια από το modem του πελάτη, και έχει δυνατότητα διεξαγωγής μετρήσεων που δεν κάνει ΚΑΝΕΝΑ modem.

Μπορείς εδώ να δείς τις δυνατότητες ενός Cisco ADSL DSLAM

Λες να μην ξερω απο cisco... Το θεμα ειναι αλλο. Ασε που συγχρονιζει το ρουτερ οπως επισης ασε και τι σου λεει απο θεμα γραμμης το μοντεμ. Τις ιδιες μ@λ@κι3ς ελεγε και εμενα με τελλας και ηρθε ο τεχνικος σπιτι και με μεβγαλε 3mbit παραπανω μετρωντας την γραμμη στην πριζα μου για να πιασει και τυχων απωλιες απο την καλωδιωση του σπιτιου. Οι μετρησεις για την τελικη ταχυτητα του χρηστη γινονται παντα στην πριζα του τηλεφωνου που εχει συνδεσει το router.

Link to comment
Share on other sites

Guys,

έχω στο σπίτι από τον Ποτέ ADSL στα 2 Μbps. Όταν έκανα την αίτηση είχα δηλώσει για 8 Mbps. Μπαίνω στο router interface και βλέπω ότι είχε κλειδώσει στα 2 Μbps. Παραπονιέμαι στον ΟΤΕ και μου απαντάνε ότι αυτή είναι η μέγιστη ταχύτητα που μπορώ να έχω στο σπίτι μου. Η περιοχή μου είναι Ηράκλειο Αττικής. Είναι δυνατόν να έχει τόσο μεγάλο πρόβλημα η καλωδίωση του σπιτιού μου ώστε να μην μπορεί να πιάσει πάνω από 2 Mbps ;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την φωτό συνημμένο αρχείο. Ακούω γνώμες. Το router είναι το κλασσικό Baudtec του ΟΤΕ.

Παπάτζες σου είπε ο τσιφλικιάρης.

Μια χαρά φαίνεται η γραμμή σου, και σίγουρα δεν είναι τα 2Mbps το όριο σου ( το αντίθετο, είσαι για 10+Mbps ακόμα και σε παλιό χαλκό ).

Προφανώς οι παιχταράδες σε έχουνε ξεχάσει σε λάθος profile στο DSLAM.

Αν μπείς στο My OTENET και διαλέξεις το Web SelfCare και κάνεις login με τα στοιχεία σου, στην καρτέλα με τις πληροφορίες θα λέει το profile που υποθετικά είσαι βαλμένος τώρα.

Για μπες εκεί στο Γενικές Πληροφορίες, κάνε κλίκ στο ADSL Service -YourUsername και πες μου τι δείχνει στο "όνομα υπηρεσίας".

Link to comment
Share on other sites

S3 = 2Mbps

Πάρε τηλ στο 121 και πες τους ότι παρήγγειλες 8Mbps ( s4, s5 ) και αυτοί σε βάλανε στα 2Mbps ( s3 ).

Θα σου αλλάξουνε το profile οι τεχνικοί από τον ΟΤΕ ( δίχως επίσκεψη ) είτε την ίδια μέρα είτε την επόμενη και θα δείς την ταχύτητα σου στα 8Mbps.

Link to comment
Share on other sites

billpeppas μόλις πληροφορήθηκα από τον ΟΤΕ ότι μέγιστο που μπορώ να πιάσω είναι 6,5Μpbs γιατί όπως μου είπαν απέχω 2 χιλιόμετρα από το DSLAM.

Link to comment
Share on other sites

billpeppas μόλις πληροφορήθηκα από τον ΟΤΕ ότι μέγιστο που μπορώ να πιάσω είναι 6,5Μpbs γιατί όπως μου είπαν απέχω 2 χιλιόμετρα από το DSLAM.

Κατ' αρχάς με 2 χμ απόσταση παίζεις αρκετά πάνω από τα 6.5Mbps.

One way or another, αν δεν σου γυρίσουνε το profile σε 8Mbps έστω δεν πρόκειται ούτε εσύ, αλλά ούτε και αυτοί να μάθουνε πόσο μπορείς να πιάσεις.

Πες τους γυρίστε με σε 8Mbps profile να τελειώνουμε ( προφανώς σε έχουνε κοζάρει για άσχετο και λένε άσε τον θα κάτσουμε να κάνουμε αλλαγές και τεστ για χάρη του... )

Link to comment
Share on other sites

τι να πω και εγω με hol douple play με 24mbps πιανω τα 7 ελεος δηλαδη πφφφ

τους εχω πει να αλλαξω αμα ειναι το modem/router της hol με ενα netgear dgn 2200 μπας και δω καμια ασπρη μερα με την γραμμη ....αλλα τιποτα

αυτα ειναι τα χαρακτηριστικα της γραμμης μου

1712011114705pm.png

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες με την παρούσα γραμμή σου να πιάσεις και 10 περίπου Mbps σταθερά.

Το θέμα είναι αν θέλει η HOL ( κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει το ενδεχόμενο να σου έχουνε βάλει π.χ. 8άρι profile στο DSLAM ) και αν η γραμμή σου δεν πέφτει σε υπερφορτωμένο ΚΑΦΑΟ και τρώς τις παρεμβολές με το κουτάλι της σούπας :D

Αν γυρίσεις το modem σε ADSL2 mode θα πάρεις καμμιά 500αρια-1000Mbps στο download και ίσως ανέβει λίγο και το upload σου

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς με 2 χμ απόσταση παίζεις αρκετά πάνω από τα 6.5Mbps.

One way or another, αν δεν σου γυρίσουνε το profile σε 8Mbps έστω δεν πρόκειται ούτε εσύ, αλλά ούτε και αυτοί να μάθουνε πόσο μπορείς να πιάσεις.

Πες τους γυρίστε με σε 8Mbps profile να τελειώνουμε ( προφανώς σε έχουνε κοζάρει για άσχετο και λένε άσε τον θα κάτσουμε να κάνουμε αλλαγές και τεστ για χάρη του... )

φίλε billpeppas δεν το είχα δει αυτό το post σου... Θα τους ξαναπάρω τηλέφωνο όπως λες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now