Spirosssss

Access Point ή Powerline Adapter??

Recommended Posts

Λοιπον εχουμε κ λεμε.. Υπαρχει σε ενα δωματιο ο αποκωδικοποιητης του παροχου που δινει καλωδιακη τηλεοραση κ ιντερνετ. Αυτο συνδεεται με ενα wireless modem/router για να δινει ασυρματο νετ στο σπιτι.

Στο σαλονι υπαρχει τηλεοραση και bd-player και θελω να τους δωσω ιντερνετ. Στο μελλον θα μπει κ ενα htpc-ακι που θα θελω να περνει κ αυτο ιντερνετ.

Τι προτεινετε?? να παρω αλλο ενα μοντεμ ρουτερ και να το κανω access point η να παρω αυτα : Amazon.com: Cisco-Linksys PLK300 PowerLine AV Ethernet Adapter Kit: Electronics

που βγαζει παλι 4lan και να μην μπλεκω με ρυθμισεις και αλλαγες ip κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

το σύγκεκριμένο δεν το έχω δοκιμάσει αλλα αν έχεις σκοπό να παίζεις απο το μελλόντικο htpc mkv 1080p dts δεν πρόκειτε καμία λύση να σου παίξει, μόνο 720p και 1080p με ac3 στην καλύτερη ;)

Link to comment
Share on other sites

γιατι ορε? το htpc θα παει με hdmi στην tv. δεν θα χρειαστει να stremαρω τιποτα ;)

εχεις εμπειρια mortis με αλλα powerline adapters?? ειναι οντως οσο λειτουργικα τα παρουσιαζουν?

συνδεστε-κουμπωστε-τελειωσατε???

Link to comment
Share on other sites

γιατι ορε? το htpc θα παει με hdmi στην tv. δεν θα χρειαστει να stremαρω τιποτα ;)

εχεις εμπειρια mortis με αλλα powerline adapters?? ειναι οντως οσο λειτουργικα τα παρουσιαζουν?

συνδεστε-κουμπωστε-τελειωσατε???

έχω ήδη βάλει powerline.........προσωπικά είμαι υπερευχαριστημένος και τα powerline παίζουν άψογα....μόνο αρνητικό ότι έχει μόνο μια έξοδο lan και το htpc το έχω wireless ....

Καλοβλέπω αυτό που προτείνεις......αν όντως το πάρεις θα ήθελαν να αναφέρεις εντυπώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο προβλημα που έχω ακούσει για PowerLine συσκευές έιναι πώς πολλά σπίτια στην Ελλάδα έχουν μονοφασικό (τα παλιά) και τριφασικό (τα καινούρια).

Πολλές powerline λοιπόν έχουν προβλημα με τα μονοφασικά και δεν πάιζουν καλά .

"Κομπιάζουν" καμιά φορά και έτσι.

Έβγαλε και η WD μια συσκευή πρόσφατα WD Livewire Powerline AV Network Kit ( WDBABY0000NBK )

Link to comment
Share on other sites

για εδω Πολωνια Gor ξερεις τιποτα?? :hehe:

μια ψηφο δλδ υπερ στα powerline??? ευκολια χρησης, στησιματος κλπ..

το μονο κακο ειναι οτι δν ειναι gigabit, οπως θα μου προσεφερε ενα ρουτερ αν ηθελα μια καλη δικτυωση. Υπαρχει ενα μοντελο της belkin αλλα ειναι πανακριβο και με μια εξοδο οπως ολα.

@lupus: υπαρχει κ πιο φτηνη εκδοση τους σε 85αρα ταχυτητα αν σε ενδιαφερει ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωστε βγαζει και η netgear 4πλο ε?? thanks θα το εχω υποψιν, αν και σε αυτο λειπει το ενα που θα παιρνει απο το modem. Ειναι μονο το τελικο που θα μοιραζει.

τι εννοεις με κοινο ουδετερο?? μπορω να το δω στα σχεδια αν ειναι ετσι??

Link to comment
Share on other sites

οκ θα το ψαξω. αν και στο linksys μαρεσει και το φινιρισμα τους! ;)

χοντρικα κοινο ουδετερο εχουμε αν καταληγουν οι πριζες σε ενα κοινο πινακα?? γιατι ετσι το'χω εδω οποτε ειμαι σε καλο δρομο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λετε ρε μορτιδες...

αν αποφασισω να παρω ενα wifi modem/router και να το κανω να λειτουργει σαν AP, πρεπει να ειναι και modem οπωσδηποτε η σκετο router κανει??

βρηκα σε καλη τιμη αυτο Router bezprzewodowy Belkin N1 Vision (1275407342) - Aukcje internetowe Allegro και επειδη ειναι κ μπανικο με ψηνει αλλα ειναι σκετο router. Τα φωτα σας μη το βαλω τελικα στο ***** μου!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες για το powerline έχω να σας πω τα εξής :

-κοινός πίνακας πρέπει γενικώς να υπάρχει, αλλά και να μην υπάρχει κοινός πίνακας πρέπει σίγουρα να υπάρχει κοινό ρολόι. Έτσι έχω δικτυώσει το σπίτι. (είναι με 2 πίνακες αλλά 1 ρολόι)

-η τοποθέτηση είναι απλά θέμα δευτερολέπτων, απλά κουμπώνεις και δικτυώνεις.

-στα εγχειρίδια χρήσης η Netgear αναφέρει ότι οι αντάπτορες πρέπει να μπαίνουν κατ'ευθείαν στην πρίζα και όχι σε πολύμπριζα. (κάτι που όμως το έχω δοκιμάσει και δεν είχαν πρόβλημα σε αρκετά πολύμπριζα)

-σίγουρα παίζει πρόβλημα με τα σκαμπανεβάσματα της τάσης του ρεύματος και επηρεάζονται αρκετά τα ανταπτοράκια. Πολλές φορές το τοπικό δίκτυο δεν ανταποκρίνεται όπως θα έπρεπε, είναι ασταθές. Προσπαθώ να βρω διάφορες λύσεις για αυτό το πρόβλημα. (οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη)

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να σε βοηθησω εγω φιλε, γιατι επελεξα τελικα τη λυση του modem/router σε μετατροπη σε access point , το οποιο βεβαια ακομα δν εχω στησει!! :hehe:

Μάλλον καλύτερα από το powerline μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now