Nickolaos

SOS

Recommended Posts

Σήμερα παρατήρησα ότι όταν στρεσάρω την κάρτα γραφικων βγαίνει ένας περίεργος θόρυβος πάνω απο την περιοχή του επεξεργαστή,ο οποίος έχει και άμεσο αντίκτιπο στις επιδωσεις.Τί λέτε να φταίει?Πρώτη φορά συναντάω κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,αυτή τη στιγμή που το ακούω προέρχεται απο την κάρτα γραφικών,και ακούγεται μόνο όταν την στρεσάρω(λογικό).Το συγκεκριμένο τροφοδοτικό έχει πολύ χαμηλή τάση(11.70 volt),λέτε να φταίει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

χμ!

βασικά δεν ξέρω αν είναι η λύση του δικού σου προβλήματος, αλλά είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με την ταπεινή μου GTX 285. και το παρουσίαζε όταν δούλευε κλοκαρισμενη. μετά που της έκανα την μοντα της κόπηκε ο τσαμπουκάς ούτε σκληρίζει αλλά και παίζει μαματα!:D η πρώτη είναι για 24/7 και η δεύτερη για κανένα bentch! απο 1,15 v παιζει με 1,232 v και πάω για mod τρίτου σταδίου τώρα! για ψαξτο λιγάκι!

SR10RS.gif

SR10RS 1.gif

SR10RS.gif

SR10RS 1.gif

SR10RS.gif

SR10RS 1.gif

SR10RS.gif.45c981bf7b864ac6a5149cee83e54

57fd079f0baf6_SR10RS1.gif.6c9fd4caa853e0

Link to comment
Share on other sites

Έβλεπα ένα videaki παλιότερο τώρα και παρατηρώ πώς το έκανε και παλιότερα.Μάλλον θέλει παραπάνω ρέυμα απο 600 watt,γιατί κάνει και θόρυβο το τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

@Nickolaos : Βγαλε ολους του πυκνωτες ρε συ που εχει η καρτα . Αφου εγω το εχω πει και στο παρελθον . Οι εταιριες βαζουν πυκνωτες για να δειχνουν οι καρτες πιο ωραιες. ;)

@sr10rs : Τι ακριβως ειναι το mod τριτου σταδιου ; Οπως και στα αυτοκινητα δηλαδη ;:que:...

άμα δε μπει κανένα τριμερακι δεν βλέπω την τάση να ανεβαίνει πάνω από 1,232v. η κάρτα μπορεί να παίξει στα 820~850 με αέρα αλλά για τάση με βλέπω από 1,25 και πάνω μέχρι 1,3++ για παράδειγμα μια από τις πολλές που κυκλοφορούν!

εγώ αναγκάστηκα να την μοντάρω γιατί στην 285 μέσω software ρεύμα δεν ανεβαίνει ούτε με σφαίρες!:D

gtx285vgpu.jpg

gtx285vgpu.jpg

gtx285vgpu.jpg

gtx285vgpu.jpg.af4ca9f136d4745d57d15fab3

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΜΟΝΤΑΡΙΣΤΕΙ Η 5850 . - Οσο μπορω να πειραζω τα ρευματα μεσω λειτουργικου , δεν υπαρχει ο παραμικρος λογος

Λοιπόν,όταν έκανα το OCP mod,είχα δεί διαφορά ανάμεσα σε vantage scores κάποια fps και με τους πυκνωτές λίγο χαμηλώτερη θερμοκρασια.Άλλωστε δεν είναι τυχαίο που οι τυπάδες στο bot τις modaρουν

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα κάθεσαι πρέπει επειγόντως να ξηλώσεις όλους τους πυκνωτές από την κάρτα το τροφοδοτικό και αυτούς που βρίσκονται κάτω από την CPU καλού κακού...

ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ

Αυτό που ακούς είναι να σφυρίζουν τα πηνία της κάρτας και είναι πολύ συνηθισμένο όταν βγάζει πολλά fps η κάρτα και ειδικά σε κάτι loading screens που ανεβάζουν πάνω από 500fps.

ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ δεν έχει πάθει τίποτα η κάρτα σου...

Στις επιδόσεις δεν έχει καμία επίπτωση το παραπάνω φαινόμενο...

OCP-OVP η παραπάνω κάρτα δεν έχει για αυτό είναι αναγκαία κάποια extra μόντα για να παίξουν πάνω από 1,4v στον πυρήνα...

Το μόνο που μπορείς να κάνεις στις πολύ extreme καταστάσεις είναι να ξεκλειδώσεις τα Amperes τις τροφοδοσίας (αυτό που εσύ λες OVP) αλλά αυτό βάσει των βασικών ηλεκτρονικών τύπων θα σου χρησίμευε για πάνω από 2v στον πυρήνα πράγμα που σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεται να κάνεις.Επίσης στην ίδια κατηγορία ανήκει και η παράλληλη προσθήκη ηλεκτρολυτικών πυκνωτών οι οποίοι βοηθούν στην σταθερότητα τις κάρτας σε πολύ υψηλά ρολόγια και μόνο...

Και μία πολύ φιλική συμβουλή...

Ηρέμησε-διάβασε-ρώτα με τη σειρά που στα γράφω...

ΥΓ Σοφοκλή θα σε βλέπω στα όνειρα μου!!!

Edited by crustytheclown
Link to comment
Share on other sites

Ε κάντο να τελειώνεις

εν όψη 69χχ δεν νομίζω ότι αξίζει να την χχχχ την κακομοίρα και να ταλαιπωρούμαι και εγώ! νταξει μέχρι εδώ καλά με υπηρέτησε! τώρα θα φάει σουτ!

Link to comment
Share on other sites

Ρε ξεκολλάτε λίγο με το παιδί.

Κάνει μια ερώτηση και του λέτε ότι να 'ναι επειδή είναι μικρός και σας πιστεύει.

Εσείς που λέτε τις βλακείες τα ξέρατε όλα όταν ασχοληθήκατε με PCs?

Νικόλα, στο hwbot κάνουν τα mods κάνουν και oc όμως.

Δεν υπάρχει κανένα mod που να δίνει extra επιδόσεις με τον τρόπο που το λές.

Όπως είπε και ο crusty, ο θόρυβος που ακούς έιναι φυσιολογικός.

Καθαρίζω το θέμα απο άσχετα post τώρα και απο εδώ και πέρα μην βρίζει κανένας.

Ούτε με @@@ ούτε με τίποτα.

Άμα θέλετε να γράφετε έτσι να μιλάτε στο msn ή στο facebook, έτσι Firekiller και λοιποί?

Ευχαριστώ

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

Ρε ξεκολλάτε λίγο με το παιδί.

Κάνει μια ερώτηση και του λέτε ότι να 'ναι επειδή είναι μικρός και σας πιστεύει.

Εσείς που λέτε τις βλακείες τα ξέρατε όλα όταν ασχοληθήκατε με PCs?

Νικόλα, στο hwbot κάνουν τα mods κάνουν και oc όμως.

Δεν υπάρχει κανένα mod που να δίνει extra επιδόσεις με τον τρόπο που το λές.

Όπως είπε και ο crusty, ο θόρυβος που ακούς έιναι φυσιολογικός.

Καθαρίζω το θέμα απο άσχετα post τώρα και απο εδώ και πέρα μην βρίζει κανένας.

Ούτε με @@@ ούτε με τίποτα.

Άμα θέλετε να γράφετε έτσι να μιλάτε στο msn ή στο facebook, έτσι Firekiller και λοιποί?

Ευχαιστώ

Ok gorilla,απλός έχω μια απορία και θα την προβάλω σε λίγο,να με βοηθήσετε να καταλάβω λίγο.

Υστερόγραφο,σιγά μην τους πιστέψω:)...

Link to comment
Share on other sites

ρε συ εγώ προσπάθησα να τον βοηθείσω του έλεγαν να βγάλει πυκνωτές κι εγώ του εξήγεισα το πρόβλημα και το πώς να το λύσει :S

Κάτι πήγες να πείς αλλα τελικά ήταν άτοπο,και γενικά,μην ρίχνεις βερνίκια στα capaciτόρια.

Edited by Nickolaos
Link to comment
Share on other sites

Overclock.net - Overclocking.net - View Single Post - How to silence Coil Whine

πάλι καλά που δεν τουσ ξύλωσες ικανό σε είχα φιλικά

Το θέμα εόιναι ότι δεν ακούγεται απο τους πυκνωτές.Και αν βάλεις βερνίκι,απλά δεν θα ακούς τον θόρυβο,αυτός όμως θα υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα τα benchmarks και με 950mhz έβγαλε GPU SCORE 18564(hardmod on)ενώ με hardmod off έβγαλε GPU SCORE 18631.Τελικό αποτέλεσμα,το βούλωσα και ησύχασα.

Edited by Nickolaos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now