La_MoRt

LCD or led

Recommended Posts

Παίδες Καλησπέρα θα ήθελα απο προσωπικές εμπειρίες η γνώσεις κάποιος να με βοηθήσει. Πάω για καινούρια οθόνη και Είμαι ανάμεσα σε led η LCD το προτείνεται και για ποιο λόγο; Κυρία χρήση της οθόνης θα είναι τα παιχνίδια και τα λεφτά κυμαίνονται μέχρι 300. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Να πάρεις LED. Είχα και είναι πολύ καλή. Αλλά εξαρτάται και πόσες ίντσες θες. Εάν πάλι δεν σε νοιάζει θα σου πρότεινα να πάρεις την DELL U2311 ultrasharp στα 250 ευρώ. Πάρα πολύ καλή οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου την είδα την οθόνη που μου προτεινες αλλα δεν με βοηθάς ιδιαίτερα. Ανάμεσα σε led και σε αυτή που μου προτεινες ποια πιστεύεις ότι είναι η καλύτερη;αυτο που βλέπω εγώ είναι ότι οι led έχουν αρκετά μεγάλα contrast πράγμα το οποιο το βλέπω πολυ καλο για παιχνίδια.ωστόσο ρωτάω γιατί τις led δεν τις ξέρω καθολου.

Link to comment
Share on other sites

βλεπω πως αυτη η DELL οθονη εχει μεγαλο response time. σιγουρα ειναι το καλυτερο για παιχνιδια?

ειναι βεβαια IPS αλλα για games θυμαμαι οτι ελεγαν πως μια γρηγορη TN ειναι ο,τι καλυτερο.

και αν ειναι και LED TN με χαμηλο response time τοσο το καλυτερο ;)

p.x.

LG W2486L 24" - Skroutz.gr

δωστε βαση και σε αυτο βεβαια, σημαντικοτατο!!!!

3 χρόνια on-site, zero pixel.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα... Εάν είναι καμμένος Counterάς και γενικά τρελαμένος gamer που μπορεί να καταλάβει τη διαφορά μεταξύ 2-3 και 8 Ms τότε να μην την πάρει, ΑΛΛΑ το μάτι πάρα πολύ δύσκολα μπορεί να καταλάβει τόσ μικρή διαφορά και κάτι άλλο πολύ σημαντικό είναι ότι για να πιάσουν οι ΤΝ αυτά τα response times ρίχνουν το color depth bit με αποτέλεσμα να χάνουν τα χρώματά τους. Ενώ η IPS έχει αυτό το Response time χωρίς να κάνει τέτοια υποχώρηση, δλδ 8ms είναι 8ms και τέρμα. Εάν δεν είσαι καμμένος gamer αλλά ευχαριστιέσαι το pc σου όπως εγώ τότε Dell. Εάν πάλι ανοίκεις στην αντίπερα όχθη τότε να πάρεις μια καλή LED (όχι απλή LCD) και τελείωσε το θέμα. Εγώ είχα LED αυτή εδώ LG W2286L LCD Monitors - 22” LED Backlit LCD Monitor (22.0” diagonal) - LG Electronics US που σαν οθόνη ήταν πάρα πολύ καλή αλλά μόλις πήρα την U2311 πραγματικά κατάλαβα τι έχανα τόσο καιρό ;)

Link to comment
Share on other sites

βλεπω πως αυτη η DELL οθονη εχει μεγαλο response time. σιγουρα ειναι το καλυτερο για παιχνιδια?

ειναι βεβαια IPS αλλα για games θυμαμαι οτι ελεγαν πως μια γρηγορη TN ειναι ο,τι καλυτερο.

και αν ειναι και LED TN με χαμηλο response time τοσο το καλυτερο ;)

p.x.

LG W2486L 24" - Skroutz.gr

δωστε βαση και σε αυτο βεβαια, σημαντικοτατο!!!!

3 χρόνια on-site, zero pixel.

+1 από εμένα για αυτή την οθόνη είναι πάρα πολύ καλή αν και λίγο ακριβή :T:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα... Εάν είναι καμμένος Counterάς και γενικά τρελαμένος gamer που μπορεί να καταλάβει τη διαφορά μεταξύ 2-3 και 8 Ms τότε να μην την πάρει, ΑΛΛΑ το μάτι πάρα πολύ δύσκολα μπορεί να καταλάβει τόσ μικρή διαφορά

στο χέρι την καταλαβαίνεις την διαφορα :P

αλλά μπαρμπούτσαλα είναι τα 8 και τα 12μσ, λες και είναι τα πραγματικα..pfft

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου την είδα την οθόνη που μου προτεινες αλλα δεν με βοηθάς ιδιαίτερα. Ανάμεσα σε led και σε αυτή που μου προτεινες ποια πιστεύεις ότι είναι η καλύτερη;αυτο που βλέπω εγώ είναι ότι οι led έχουν αρκετά μεγάλα contrast πράγμα το οποιο το βλέπω πολυ καλο για παιχνίδια.ωστόσο ρωτάω γιατί τις led δεν τις ξέρω καθολου.

Παμε απο την αρχη:

1) Υπαρχουν 3 ειδη panel:

a) TN Panel

b) VA Panel

c) IPS Panel

Τα (a) ειναι για τα μπαζα και για τη μαζα. Φτηνα panel, με λαθος χρωματικη ακριβεια και κακες γωνιες θεασης. Βελτιωνονται λιγο με την προσθηκη LED φωτισμου, αλλα το 99% δεν αγγιζει καν τα φτηνα IPS/VA.

Τα (b) και © ειναι η ελιτ των Panels. Πολυ καλη εως και αριστη χρωματικη ακριβεια, σχεδον τελειες γωνιες θεασης, ακομα και στα φτηνα Panels (c-PVA / e-IPS). Τα ακριβα (P-MVA / S-PVA / PVA / S-IPS / H-IPS / AS-IPS) ειναι απλα οι καλυτερες οθονες στην αγορα.

Ο LED φωτισμος βοηθαει - αλλα ΟΥΤΕ κανει μια TN οθονη να γινει IPS/VA, ΟΥΤΕ θα ηθελες να αγορασεις ΑΛΗΘΙΝΑ ΚΑΛΗ LED οθονη (γιατι κανει 1.500? η 24αρα :hehe:)

2) Τα specs των οθονων στο 90% ειναι ΨΕΥΤΙΚΑ. Καθαρο marketing.

Ουτε τα εκατομμυρια στο Contrast Ratio ειναι σωστα (οι ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ οθονες στον κοσμο εχουν π.χ. 3.000:1 Contrast), ουτε τα "εξωφρενικα" 2ms αποκρισης ειναι σωστα.

Συμπερασμα: Μην κοιτατε τι γραφουν στις φθηνες οθονες και μην "ψαρωνετε" απο τα κουλα specs τους.

3) Ο χρονος αποκρισης στις συγχρονες VA / IPS ικανοποιει το 99% των Gamers.

Κακα τα ψεματα, δεν ειναι ολοι οι Gamers γεννημενοι "Killers" και δεν προκειται, ΟΣΟ καμμενοι κι αν δηλωνουν, να καταλαβουν το ghosting. Ειναι πραγματικα ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ οι ανθρωποι στον κοσμο που θα "πιασουν" τα πολλα ms αποκρισης σε μια οθονη, με τους υπολοιπους να ειναι απλα "υποχονδριοι" επειδη ειδαν ενα νουμερο στα specs και "τρομαξαν".

Ειλικρινα, εχω προτεινει οθονες που εχω προσωπικα ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ghosting, σε φιλους που ηταν "καμμενοι" gamers και guess what: Δεν καταλαβαν ιχνος ghosting ;)

βλεπω πως αυτη η DELL οθονη εχει μεγαλο response time. σιγουρα ειναι το καλυτερο για παιχνιδια?

ειναι βεβαια IPS αλλα για games θυμαμαι οτι ελεγαν πως μια γρηγορη TN ειναι ο,τι καλυτερο.

και αν ειναι και LED TN με χαμηλο response time τοσο το καλυτερο ;)

p.x.

LG W2486L 24" - Skroutz.gr

δωστε βαση και σε αυτο βεβαια, σημαντικοτατο!!!!

3 χρόνια on-site, zero pixel.

Περαν της εγγυησης, δεν εχει ΤΙΠΟΤΕ παραπανω να προσφερει σε σχεση με την DELL U2311 απο....μια ιντσα παραπανω ευχαριστησης :hehe:

ΜΗΝ ξεγελιεστε - δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ επαφη στη χρωματικη ποιοτητα μεταξυ LED TN και IPS. Οσες κι αν εχω δει, δεν μπορουν να αγγιξουν το επιπεδο ακομα και των πιο φθηνων VA/IPS.

+1 από εμένα για αυτή την οθόνη είναι πάρα πολύ καλή αν και λίγο ακριβή :T:
+580 και απο μενα για LED

Τα 'πα απο πανω - η DELL U2311 τη βαζει κατω, hats off.

Link to comment
Share on other sites

ωραίος dentist. αναλυτικότατος. το μονο συγκριτικό που έχω σπίτι είναι η LCD τηλεόραση και το monitor.

η TV έχει IPS/VΑ ενώ το monitor ΤN. εκεί πραγματικά βλέπω τις χρωματικές διαφορες. αλλα βλέπω και το ghosting που λες σε ταινίες με γρήγορες σκηνές δράσεις. ίσως όμως να μην φταίει το ghosting αλλα ότι οι ταινίες είναι 25fps και στα γρήγορα το "χάνουν" :P

τώρα θα με κανεις να αλλάξω το monitor μου :D

Link to comment
Share on other sites

Στην τηλεοραση παιζουν ρολο τα Hz και ο συγχρονισμος με τα FPS - Γι 'αυτο οι 200αρες, αν συγχρονιστουν σωστα με τα 23.98/24/25/30 FPS της ταινιας, παιζουν "νερακι" :D

Monitor να αλλαξεις για να δεις το φως σου σαν τον SEGA! :D

Link to comment
Share on other sites

βασικά περιμένω πως και πως να δω .mkv με 50-60fps!

έχουν αργήσει πολύ. έχω δει κάτι δείγματα 60fps και έχω πάθει πλακα με την ομαλή ρoή σε γρήγορες σκηνές.

η TV μου είναι 50-60Hz και έχει κάποιο προβληματάκι μe τα 24-25fps :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είδα full hd Το Titan Clash (δεν θυμάμαι αν ήταν .mkv) και πραγματικά έμεινα :hehe: Μέχρι και η Χάιδω που δεν είχε ιδέα μου λέει " Τι εικόνα είναι αυτή?!! ΟΥΑΟΥ!!!"¨:hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είδα full hd Το Titan Clash (δεν θυμάμαι αν ήταν .mkv) και πραγματικά έμεινα :hehe: Μέχρι και η Χάιδω που δεν είχε ιδέα μου λέει " Τι εικόνα είναι αυτή?!! ΟΥΑΟΥ!!!"¨:hehe::hehe:

κατεβηκε τελικΑ?

Link to comment
Share on other sites

καμια καλη απο 24-24" εχετε να προτεινετε?αυτες δεν βγαινουν με tv-tuner?? βασικα εχω ερωτευτει αυτην: Samsung FX2490HD LED TV-Monitor 24'' - Όλες οι οθόνες - plaisio.gr

αλλα με οσα διαβαζω δισταζω..!

Don't do it Φαιδων!

Ομορφη ναι, αλλα η U2410 ειναι Uber καλυτερη!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now