koumpour

Σκληρός δίσκος από laptop σε pc

Recommended Posts

Χαιρετώ.Αρχικά να ζητήσω συγνώμη αν είμαι σε λάθος κατηγορία. Έχω μια απορία. Πρόσφατα μου έκαναν δωρο ένα laptop , Εγώ όμως αντί να το φυλάξω σαν τα ματια το ριξα από το δευτερο και έπεσε στο πεζοδρόμιο. Αποτέλεσμα, κατεστραμένη οθόνη, κατσεστραμένο γενικά...

Εκει που απογοητεύτηκα πάρα πολύ ήταν όταν πήρα την Toshiba και τους λέω το καο το, και ζήτησα δωρεάν αντικατάσταση αλλά δυστηχώς δεν το είχα δηλώσει εγκαίρως.Και συνεπώς πάει...

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν γίνεται να χρησιμοποηθεί ο σκληρός δίσκος του στο desktop pc διότι έχει μέσα το office αυθεντικό και το χρειάζομαι για εργασίες ...Στο σταθερό δυστηχώς δεν έχω το office...

Γίνεται η όχι..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...:)

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις...;)

Απλά δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα προγράμματα που είναι εγκατεστημένα.

Δοκίμασε να τον βάλεις ως αποθηκευτικό, χωρίς να τον κάνεις format, μπες κανονικά με τον σκληρό

που έχεις στον σταθερό και δες αν τρέχουν τα προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και τον σύνδεσα για να μποοτάρει κανονικά από το λειτουργικό αλλά τίποτα...Μου βγάζει κάτι και μετά σταματάει η εκκίνηση, κοκκαλώνει...

Δοκίμασε να τον βάλεις ως αποθηκευτικό, χωρίς να τον κάνεις format, μπες κανονικά με τον σκληρό

που έχεις στον σταθερό και δες αν τρέχουν τα προγράμματα.

Αυτό τώρα δεν ξέρω πώς το κάνουμε...:(

Link to comment
Share on other sites

απλα στο disk priority θα κανεις πρωτευων τον παλιο σκληρο που ειχες στον σταθερο σου μεσα απο το Bios και ασε του λαπτοπ δευτερο :)

ο σκληρος του λαπτοπ δν προκειται να bootαρει στο σταθερο

Link to comment
Share on other sites

Πολύ λογικό να μην boot-αρει με τον σκληρό του λάπτοπ...;) Ο σκληρός του λαπτοπ περιέχει

δεδομένα, ρυθμίσεις και drivers του λαπτοπ. Βαζοντας στο εσύ, ψάχνει να βρει ρυθμίσεις και drivers

του σταθερού, πράγμα αδύνατον...;)

Όπως είπαν και παραπα΄νω τα παιδιά, μπαίνεις bios, πας στην καρτέλα που έχει το disk boot priority,

και βάζεις 1ον τον δίσκο που χρησιμοποιείς εδώ και καιρό στο σταθερό...:)

Ο,τι άλλο μας λες...:)

Link to comment
Share on other sites

απλα στο disk priority θα κανεις πρωτευων τον παλιο σκληρο που ειχες στον σταθερο σου μεσα απο το Bios και ασε του λαπτοπ δευτερο :)

ο σκληρος του λαπτοπ δν προκειται να bootαρει στο σταθερο

Είσαι θεός...

Καλά ρε παλικάρι πως σου έπεσε απο τον δεύτερο όροφο γκοτζάμ λαπτοπ? πως τα κατάφερες?

Τον είχα βγάλει έξω στο μπαλκόνι επειδή είχε ωραία μέρα και σέρφαρα, σηκώνομαι να φτιάξω καφέ, σβάρνα τα καλώδια πάρτον κάτω...Πώς δεν έσπασα κανενος το κεφάλι...

Πολύ λογικό να μην boot-αρει με τον σκληρό του λάπτοπ...;) Ο σκληρός του λαπτοπ περιέχει

δεδομένα, ρυθμίσεις και drivers του λαπτοπ. Βαζοντας στο εσύ, ψάχνει να βρει ρυθμίσεις και drivers

του σταθερού, πράγμα αδύνατον...;)

Όπως είπαν και παραπα΄νω τα παιδιά, μπαίνεις bios, πας στην καρτέλα που έχει το disk boot priority,

και βάζεις 1ον τον δίσκο που χρησιμοποιείς εδώ και καιρό στο σταθερό...:)

Ο,τι άλλο μας λες...:)

Και σενα σε ευχαριστώ πολύ...

Τον συνδέουμε με δεύτερο sata καλώδιο πάνω στην μητρική (τον σκληρο του λαπτοπ..)???

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι το office μονο αυτο που θελεις να χρησιμοποιησεις, τοτε μαζι με το laptop πρεπει να σου δωθηκε και serial number το οποιο μπορει να κανει ενεργοποιηση(αν ειναι original).

Αυτο σημαινει οτι μπορεις να βρεις στο νετ την εκδοση office που ειχε το laptop, να την εγκαταστησεις στο σταθερο και με το serial του laptop για το office να κανεις την ενεργοποιηση.

Δεν χρειαζεται να μπλεκεις με σκληρους κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Παιζει σαν σεναριο.

Μου εχει τυχει να μου φερουν λαπτοπ το οποιο επεσε απο τον 1ο. Το λαπτοπ κατεστραμμενο, αλλα απο το δισκο εβγαλα ολα τα data μιας και δουλευε κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι βεβαια.

Σε περιπτωση που κανεις φορματ δηλαδη, δεν μπορεις να ξαναενεργοποιησεις το office? ή τα Windows?

Μια χαρα μπορεις.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση...Θα το δοκιμάσω όταν θα πάω σπίτι, αλλιώς άμα δεν παίξει, θα πάρω κανα φιλαράκι να μην σας κουράζω άλλο...

Το οτι επεσε απο τον δευτερο και δουλευει ακομα ο σκληρος, δεν κανει σε κανενα εντυπωση, ε?

:que:...

Παιζει σαν σεναριο.

Μου εχει τυχει να μου φερουν λαπτοπ το οποιο επεσε απο τον 1ο. Το λαπτοπ κατεστραμμενο, αλλα απο το δισκο εβγαλα ολα τα data μιας και δουλευε κανονικα.

Δουλεύει κανονικότατα μιας και έχει κραδασμούς και ζεσταίνεται...

Και επίσης την ιδια εντύπωση είχα ότι χαλασε όταν τον έβαλα να μποοταρει στο desktop αλλά τπτ...Με τα τα παιδιά μου είπαν ότι ηταν φυσιολογικό, και μου γεννησε ελπίδες ότι ζει...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now