marmar

Ποιό CPU να ζευγαρώσω με το Η50?

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα, μια μικρη βοήθεια-συμβουλή αν μπορείτε. Μου εχουν φέρει έναν Q9650 έναν C2D 8600 και έναν phenomII Χ4 965 ποιόν από τους τρείς να βάλω με ένα Corsair H50 που έχω?

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

οι 2 πρώτοι μπαίνουν σε 775 μητρική, ο τρίτος σε ΑΜ2/ΑΜ3

τι μητρική έχεις?

ο 9650 και ο 965 ειναι 4πύρηνοι, και σαφως καλύτεροι από τον 8600 που είναι διπυρηνος

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις μητρική που να τον υποστηρίζει βάλε τον phenom, αν δεν έχεις βάλε κάποιον από τους άλλους δύο. Mobo για 775 είναι πιο εύκολο να βρεις και σε πιο καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Για τον phenom έχω ένα gigabyte με το 790FX(UD6) αλλά πιστεύω να βρω και σε καλή τιμή(κάτω από 180?) κάτι καλό με το 890FX για τα άλλα έχω ένα DFI LP DK X48-T2RS και άλλα τρία με το X38 και P45.

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω ότι το pc-ακι θα δουλεύει όσον αφορά απο παιχνίδια με Need for Speed και κανα Dirt και μετατροπές από avi σε dvd και το αντίστροφο καθώς και cyberlink media suite και pinnacle studio για ταινιούλες από την κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.

Μην πάρεις αλλη μητρική. Βάλε τον 955 στην gigabyte και είσαι κομπλε. Σε καθημερινή λειτουργία

η αγορά καινούργιας μητρικής δεν θα σου δώσει τίποτε παραπάνω...;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας όλους.

@Boton κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου για να αποφύγω και τα έξοδα παιζουν και δύο μικρά κουτσουβελα σπίτι βλέπεις αλλά πάντα κάνει καλό η ανταλλαγή απόψεων και οι δεύτερες γνώμες από κάποιους που τους έχουν δουλέψει (cpu).

Link to comment
Share on other sites

Εχω και το 180άρι κέρδος που έλεγα να πάω σε 890FX οπότε ο Αγιος Βασιλης φέτος θα είναι φουσκωμένος.

Άλλη μια ερώτηση σε ένα boardακι μου εχουν βγεί δυο πυκνωτακια που μπορώ να τα κολλήσω ή τι κολλητηρι χρειάζετε για να μπουν?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι τα γνωστά απλά πυκνωτάκια με τα δυο ποδαράκια ένα απλό κολλητήρι αλλά μικρό ( κάτω από 20W) είναι ότι πρέπει. Απλά να έχεις κατα νου ότι τα πυκνωτάκια πρέπει να τα βάλεις με τη σωστή πολικότητα!

Link to comment
Share on other sites

ok.Ευχαριστω γιατι έχω τα κλασικα τις "γκαμουτσες" που λεμε στο χωριο.Υπάρχουν τρία motherboard τα ιδια οπότε βγαζω από το ένα και βάζω στο άλλο πιστεύω ότι ειναι εύκολο έτσι δέν θα έχω πρόβλημα και δόξα το θεό κάτι πιάνουν τα χέρια μου απλά δεν έχω παίξει άλλη φορα πάνω σε board.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now