stratigos24

prolimatech megahalems rev.2 ερωτησεις!

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. Εψαχνα αυτο τον καιρο να βαλω μια καλη ψυκτρα στον επεξεργαστη μου (i7 920) και να βγαλω απο πανω την stock που εχει. Ηταν σημερα να παρω απο ενα παλικαρι εναντι 50 ευρω την prolimatech mega shadow αλλα τελικα κατι εγινε απο μερους του και δεν ολοκληρωθηκε η αγορα. Ευτυχως που ειδα στο forum σας εχθες το βραδυ το απιστευτο review που εχει γινει για ψυκτρες και τα τελικα αποτελεσματα κλπ. και ετσι με το που μου λεει ακιρο για την mega shadow, παω και αγοραζω απο πλαισιο την prolimatech megahalems rev.2.

Η ερωτησεις μου ειναι 2:

1) Εχουν σημαντικες διαφορες μεταξυ τους η mega shadow με την megahalems rev.2?

2) Εχω αυτο το κουτι της thermaltake

swingRS.gif

και μητρικη την evga x58 sli.

Tο κουτι απο τι μια εχει τη πλευρα με το τζαμι και απο την αλλη ειναι ολο κλειστο αλλα ανοιγοντας το και απο εκεινη τη πλευρα νομιζω βλεπω τις τρυπες για να μπει το backplate της ψυκτρας. Πιστευετε ειναι ευκολο να τοποθετησω λοιπον τη ψυκτρα χωρις να βγαλω εξω την motherboard?

Να ειστε καλα. Περιμενω....!

Link to comment
Share on other sites

1) καμια σχεδόν θα ελεγα πλην της αισθητικής!

2) εχει μια διαδικασία αλλα νομίζω θα τα καταφέρεις χωρις να βγαλεις την μητρική! μια δοκιμή θα σε πείσει!

Καλοδούλευτη, περιμένουμε εντυπώσεις! :D

Link to comment
Share on other sites

Οπως φαινεται στη 2η εικονα απο εδω: Thermaltake SwingRS 100 - Bjorn3D.com

εχει motherboard tray το κουτι μου, οποτε γινεται και χωρις να βγαλω μητρικη. Βεβαια αν προσεξετε θα δειτε οτι και το motherboard tray εχει κενο που σε αυτο το κενο βλεπω ενα μεγαλο μερος του πισω μερους της μητρικης και κατι τρυπες που νομιζω πως ειναι για να μπει το blackplate της ψυκτρας, οποτε ισως γινεται και χωρις να βγαλω ουτε το motherboard tray. Μη σας κουραζω, μολις τη βαλω θα σας πω ακριβως πως εγιναν! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγινε θα σας τα πω ολα! Μαλλον αυριο τη βαζω πανω γιατι περιμενω και εναν φιλο να ευκαιρισει να ερθει που γνωριζει απο αυτα, να ειμαι και πιο σιγουρος και να δω και ακριβως πως το κανει να μαθω και εγω τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ο φιλος μου θα ερθει να τη βαλουμε την κυριακη οποτε μεχρι τοτε μενω με την stock ψυκτρα. Να ρωτησω κατι παιζοντας fifa 11 ειναι φυσιολογικες αυτες οι θερμοκρασιες για τον i7 920 μου?

http://img842.imageshack.us/i/coretempscr0.png/]ImageShack® - Online Photo and Video Hosting

Link to comment
Share on other sites

Πλησιαζει η ωρα που θα βαλω πανω την ψυκτρα με τον φιλο μου. Να ρωτησω κατι, ειναι προτιμοτερο να λειτουργησω τον υπολογιστη μου μεχρι να ερθει ο φιλος μου και να την βαλουμε πανω ή ειναι καλυτερα να το εχω κλειστο και να ειναι εντελως κρυο?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια την εβαλα πανω την ψυκτρα και ειναι μια χαρα, τους εβαλα με pull-push τους ανεμιστηρες. Ανεβαζω αυριο φωτογραφιες της και απο το coretemp screenshots να δειτε και θερμοκρασιες.

Link to comment
Share on other sites

Να το βιντεο για το πως την εχω βαλει, ειναι τραβηγμενο με webcam, εξου και η οχι τοσο καλη ποιοτητα. Το αριστερο ανεμιστηρακι οπως την κοιταμε την ψυκτρα ειναι 1-2 εκατοστα πιο πανω πιασμενο γιατι δεν αφηνει μια ψυκτρα της μητρικης να χωρεσει ακριβως και να κατσει. Eβαλα και ενα λαστιχακι με μια βιδα αν προσεξετε, για σιγουρια, ισα ισα να κραταει τα μποσικα αν και εχει πιασει τελεια πανω στη μητρικη! αχαχαχχ

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=JXT8cM4TbsE[/YOUTUBE]

Εχουμε και λεμε μετα απο ολα αυτα οτι μετα απο 15 λεπτα ανοιγμενο το pc χωρις να κανω ιδιαιτερα πραγματα ειχα αυτες τις θερμοκρασιες :

coretempscr.png

Και μετα απο μιση ωρα call of duty black ops ειχα :

call0.png

Και με fifa με την παλια οπως ειπα και σε προηγουμενο post ειχα:

http://img842.imageshack.us/f/coretempscr0.png/

Νομιζω καλα ειναι. Τωρα οτι αλλο θελετε να κανω για να την τεσταρουμε, γιατι και εγω δεν ξερω πως θα δω τις δυνατοτητες τις μου λετε!

Λοιπον το εβαλα τεστ μια ωρα και το αφησα ενα 10λεπτο και διχνει αυτα:

Link

Καλα ειναι λοιπον?

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει εναν xigmatek αυτον: Xigmatek CLF-F1251 Crystal Blue Led Fan - 120mm - Case Fans - plaisio.gr

και εναν xilence παλι στα ιδια χαρακτηριστικα με αυτον και στα ιδια χρηματα. Ειναι ιδιοι απλα ο xigmatek φαινεται στα χαρακτηριστηκα να δουλευει σε περισσοτερες στροφες (1500 εναντι του αλλου 1200) αλλα εμενα ο xilence μου φαινεται πιο δυνατος.

Link to comment
Share on other sites

Οχι μια ωρα το εβαλα το τεστ αλλα το αφησα 10 λεπτα γιαυτο λεει και 50 λεπτα, ειναι αυτα που απομεναν. Λες να ειχε διαφορα αν το ετρεχα για 50 λεπτα?

Χμμμ, δεν ξέρω κατά πόσο θα άλλαζε η θερμοκρασία αλλά γιατί δεν το αφήνεις καμιά ωρίτσα να δούμε; Όποτε έχεις έτσι λίγο κενό, άσ' το να τρέχει ;)

Εχω βαλει εναν xigmatek αυτον: Xigmatek CLF-F1251 Crystal Blue Led Fan - 120mm - Case Fans - plaisio.gr

και εναν xilence παλι στα ιδια χαρακτηριστικα με αυτον και στα ιδια χρηματα. Ειναι ιδιοι απλα ο xigmatek φαινεται στα χαρακτηριστηκα να δουλευει σε περισσοτερες στροφες (1500 εναντι του αλλου 1200) αλλα εμενα ο xilence μου φαινεται πιο δυνατος.

Οι 120mm Xilence που έχει φέρει το e-shop είναι και δυνατοί και αθόρυβοι ανεμιστήρες ;)XILENCE RED WING FAN 120MM - ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ ΚΟΥΤΙΟΥ - E-SHOP.GR

Όλα αυτά βέβαια μέχρι να ξαναφέρει το plaisio τους Scythe Slipstream που έκαναν 5?. Αυτοί είχαν ΠΟΛΥ δύναμη για τα λεφτά τους :)

Αλλα μαλλον θα προτιμησω τη V6GT γιατι ειναι και φτηνη και εχω ακουσει πολυ καλα λογια.

Φθηνή; Η Megahalems με δύο Xilence fans όπως αυτά που προανέφερα, θα σου έρθει στα 66.80?. Στο 1.80? κολλάμε; :P

Link to comment
Share on other sites

Οι 120mm Xilence που έχει φέρει το e-shop είναι και δυνατοί και αθόρυβοι ανεμιστήρες ;)XILENCE RED WING FAN 120MM - ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ ΚΟΥΤΙΟΥ - E-SHOP.GR

Όλα αυτά βέβαια μέχρι να ξαναφέρει το plaisio τους Scythe Slipstream που έκαναν 5?. Αυτοί είχαν ΠΟΛΥ δύναμη για τα λεφτά τους :)

Βαζοντας εναν καλο ανεμιστηρα σαν αυτους που παραθετεις πιο πανω θα δω διαφορα σε σχεση με αυτους που εχω πανω στην ψυκτρα? Οι ανεμιστηρες μου ειναι αυτοι που λεω πιο πανω. Παντως ειχαν και 3 ευρω πιο ακριβα απο αυτους που προτεινεις αλλα ισως να συμβαινει μονο και μονο για το εφφε επειδη εχουν led......(χαχαχαχ). Αν και απο οτι βλεπω αυτοι οι scythe που λες πιο πανω τρεχουν στις 1900rpm ενω ο γρηγορος δικος μου τρεχει στις 1500 και ο αλλος 1200.

Link to comment
Share on other sites

Οι Scythe που λέω λειτουργούν στις 1900 στροφές και βγάζουν ~90CFM, ενώ οι Xilence που λέω παραπάνω βγάζουν 44.5CFM, δηλαδή τα μισά... Μην κοιτάζεις τις στροφές, τα CFM και τα dBA σε νοιάζουν εσένα. Όσο ο θόρυβος διατηρείται κάτω από 35dBA είμαστε ok.

Πάντως, όχι δεν θα δεις τρομερά μεγάλη διαφορά που να δικαιολογεί την αγορά νέων ανεμιστήρων. Κάτσε όπως είσαι, μια χαρά είναι το cooling setup σου :T:

Link to comment
Share on other sites

Αλλα μαλλον θα προτιμησω τη V6GT γιατι ειναι και φτηνη και εχω ακουσει πολυ καλα λογια.

Να την πάρεις με κλειστά μάτια. Είναι καλύτερη από όλες φιλέ. Πήγα να βάλω Noctua και αντί να μειώσω ανέβασα θερμοκρασία και αρκετά μάλιστα.

NOCTUA 4000-2000.JPG

V6GT Noctua paste 5 days after.JPG

NOCTUA 4000-2000.JPG

V6GT Noctua paste 5 days after.JPG

NOCTUA 4000-2000.JPG

V6GT Noctua paste 5 days after.JPG

57fd07b9af913_NOCTUA4000-2000.JPG.07badd

57fd07b9b724c_V6GTNoctuapaste5daysafter.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now