zafiropo

HWBOT OC Challenge December 2010

Recommended Posts

Ναι όλα αυτά είναι DDR. BH5 ήταν τα καλύτερα sticks εκείνη την εποχή, είναι τα καλύτερα για να οργιάσεις με 2-2-2-5 :D Τα CH5 είναι λιγάκι υποδεέστερα (νεότερο revision) σε επιδόσεις και φυσικά φθηνότερα... Με CH5 θα παίξεις ας πούμε 2-3-2-5, μικρό το κακό. Αλλά μην περιμένεις να δεις προκοπή με 2-2-2-5, δεν είναι BH5 ;) Τα UTT είναι λιγάκι τυχαία. Θυμάμαι για παράδειγμα ότι υπήρχαν Twinmos kits που έπαιζαν 250ΜΗz+ 2-2-2-5 @ 3.3V, αλλά θυμάμαι και χειρότερα παραδείγματα. Περισσότερα για τα UTT θα σου πει ο Stelaras.

Οι τιμές κινούνται σε φυσιολογικά επίπεδα. Με τα μεταφορικά υπολόγιζε γύρω στα 30-35?, θα σας έχω νεότερα σύντομα. Η δουλειά θα γίνει με paypal, προηγείται μεταφορά χρημάτων, δίνετε τα στοιχεία σας και έπειτα περιμένετε τα μνημόνια. Έχω ξαναγοράσει από το παιδί, δεν τίθεται θέμα εμπιστοσύνης :T:

Link to comment
Share on other sites

Νορβηγία ;) Απλά μου είπε πριν τις βάλει αγγελία, αν ενδιαφέρομαι εγώ και κάνας γνωστός :) 2x256MB και 2x512MB sticks είναι. Τα 2x1GB δεν πάνε και πολύ και ουσιαστικά δεν δίνουν κάτι :)

Link to comment
Share on other sites

2x256MB και 2x512MB sticks είναι. Τα 2x1GB δεν πάνε και πολύ και ουσιαστικά δεν δίνουν κάτι :)

Αν παρετε BH-5 κοιταξτε να ειναι 2x256 (ανεβαινουν καλυτερα απο τα 2Χ512) και αν παρετε UTT... τα 2Χ512 στικακια (τα UTT χρειαζονται περισσοτερο ρευμα απο τα BH-5)... τωρα αν καποιος θελει να ανεβει 300+MHz 2.5-3-3-X χρειαζεται Samsung ΤCCD...:D

Αν θυμαμαι καλα δεν υπαρχουν 1GB ΒΗ-5...:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

Αν παρετε BH-5 κοιταξτε να ειναι 2x256 (ανεβαινουν καλυτερα απο τα 2Χ512) και αν παρετε UTT... τα 2Χ512 στικακια (τα UTT χρειαζονται περισσοτερο ρευμα απο τα BH-5)... τωρα αν καποιος θελει να ανεβει 300+MHz 2.5-3-3-X χρειαζεται Samsung ΤTCD...:D

Αν θυμαμαι καλα δεν υπαρχουν 1GB ΒΗ-5...:)

stealth

Με τα 2x256 χάνεις λίγο εν συγκρίση με 2x512 ;)

Το ξέρω ότι δεν υπάρχουν 1GB BH5 ρει... Γενικά του το έλεγα του zoro, ότι οι 2x1GB DDR δεν κάνουν για overclocking ;)

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι δεν υπάρχουν 1GB BH5 ρει... Γενικά του το έλεγα του zoro, ότι οι 2x1GB DDR δεν κάνουν για overclocking ;)

Sorry, νομισα οτι ελεγες για BH-5 γι'αυτο το ειπα...:)

btw εκανα λαθος, τα Samsung που ειπα πιο πανω ειναι με ΤCCD τσιπακια και οχι TTCD οπως τα εγραψα.:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

Με τα 2x256 χάνεις λίγο εν συγκρίση με 2x512 ;)

Το ξέρω ότι δεν υπάρχουν 1GB BH5 ρει... Γενικά του το έλεγα του zoro, ότι οι 2x1GB DDR δεν κάνουν για overclocking ;)

Τα UCCC δεν ηταν 1GB? Δε λεω οτι ηταν BH-5 η TCCD σε αποδοση, αλλα μια χαρα πηγαιναν θυμαμαι!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτες ηταν σε 1GB στικακια αλλα εφταναν μονο 250-260MHz 3-4-4-8 και δεν ακουγαν πανω απο 2.8V. Αν πας για κατι καλο θες BH-5 (καποια επαιζαν 275MHz 2-2-2-X) η ΤCCD που επαιζαν 300+MHz 2.5-3-3-X.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Κανένα καλό stepping για Ρ4 3.0 3.2 η 3.4 prescott; Η γενικά κάποιος συγκεκριμένος που ανέβαινε πολύ;

Κατα κανονα ψαχνεις για τα εξης :

Για 3.2 θελεις SL7PN ή αν εισαι πολυ τυχερος να βρεις το SL8K2

Για 3.4 θελεις SL7PP ή .... SL8K4

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους.

Ενα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστώ, στους:

Tsan

Varachio

Pastelidis

Criio

Dinos111

Tonygal

Για τηνν οποία βοήθεια προσφέρθηκε ο καθένας... :worship2:

Και ένα μεγάλο μπράβο στον Στέλιο και στον Γιάννη,

για τα ξενύχτια που περάσαμε τις 10 τελευταίες μέρες.:T:

Link to comment
Share on other sites

Ένα τεράστιο μπράβο στους δύο μάγους του ρετρό....:D

Κρίμα που δεν προλάβαμε να βάλουμε τον 2500+ στο cascade - LN2 και που ψόφησε ο Abit :(

ΜΠΡΑΒΟ πάλι ρε παίδες.....

ΥΓ. #1 : Ο Turrican 2η φορά τσαγάκι στο 478, τείνει να γίνει θεσμός....:P

ΥΓ. #2 : Μπάμπη γιατί Criio? Επιφώνημα είναι αυτό...:P

ΥΓ. #3 : Στο 754 με 1MB cache ήτανε τραγικά δύσκολο να τον περάσετε τον Αμερικανό αλλά τον φέρατε στα όρια....respect ξανα.

ΥΓ. #4 : Στο 370 γιατί παρά τη χαμηλή συχνότητα ο MTP04 περνά μπροστά.Λόγω mobo?

Edited by crio
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά κι απο εμένα... Ήταν ευχάριστη έκπληξη σήμερα το πρωί τα αποτελέσματά σας... Ένα μεγάλο μπράβο γιατί σας αξίζει... Λυπάμαι που δεν μπόρεσα να σας βοηθήσω λίγο παραπάνω... γιατί ένα κλίκ μακριά μείναμε απ την κορυφή... Δεν πειράζει όμως, για μένα το ίδιο κάνει... στον επόμενο διαγωνισμό... πάλι εκεί θα είμαστε... :T:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now