stratigos24

overclocking evga x58 sli

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. Εχω την μητρικη evga x58 sli και επεξεργαστη i7 920. Οταν γενικα τον κανω overclock πχ στα 3,2 - 3,4 - 3,6 οι μνημες μου παιζουν μονο αν τις εχω βαλει στα bios 1066 αλλιως αμα τις βαλω στα 1333 μπαινει win και μετα πεταει μπλε οθονη ενω αμα τις βαλω στα 1600 πεταει μπλε πριν απο τα win..αχαχαχ.

Οι μνημες μου ειναι αυτες: KINGSTON KHX1600C9D3K3/6GX DDR3 6GB (3X2GB) PC12800 1600MHZ HYPERX GENESIS TRIPLE CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM - E-SHOP.GR

και η μητρικη ειναι αυτη, για να μην υπαρξουν παρεξηγησεις :

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/EVGA-X58-Sli-1366-Ddr3-X58-132-BL-E758-A1.htm

και τις εχω με timings 9-9-9-27 και 1,65v.

Τι λετε να κανω? Ευχαριστω, περιμενω...!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακολουθησει ακριβως αυτον τον οδηγο αλλα τελικα το αλλαξα παλι και τωρα που εχω ανεβασει τον επεξεργαστη το εχω κανει μονο πειραζοντας το bclk σε 20χ165 και τις μνημες 1066 γιατι αυτος στο guide αυτο εκει ριχνει πολυ ρευμα γενικα και δεν ειναι safe. Οταν λες ομως vvt ποιο ειναι? Ισως να ανεβασω μονο αυτο οπως λες. Βεβαια κατι που ξεχασα ειναι οτι οταν τα ειχα κανει ολα σαν αυτον και οι μνημες ηταν στα 1600.

Aπο οτι καταλαβα vvt εννοεις το vcore ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου ειχε πει καποιος για το συγκεκριμμενο guide :

Αυτος έχει βάλει 200x20 και όπως βλέπεις για να μπορέσει να τρέξει τη μνήμη στα 1600 έχει πουσάρει το QPI Voltage στο 1.4 V που εγώ προσωπικά το θεωρώ over the top και unsafe για καθημερινή χρήση. Για να μη μιλήσω για το Northbridge/Southbridge που τα λειτουργεί στα 1.4 και 1.250. Δεν θα τα πήγαινα σε καμία περίπτωση πάνω από 1.19V (για καθημερινή χρήση ξαναλέω). Επίσης 1.47 CPU Vcore είναι πάρα πολύ...ζέστη. Χωρίς ιδιαίτερο λόγο.

Σορρυ για το διπλο post!

Edit: Λετε ολη τη δουλεια να την κανει αυτο που κανει (Set the tRFC Setting to 74) ??????????????? Τι ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Οταν βαζεις 1600 τις μνημες απο το βιος με 9-9-9 και 165v δεν μπουταρει εχω την ιδια μητρικη και μνημες 2000 βεβαια αλλα χωρις να δωσω vvt μπουταρει κανονικα στα 1600 εμενα

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι μου λες να κανω ακριβως?

Eχω κανει και αυτο το dummy oc που εχει η μητρικη μας και μου τις βαζει μονη της στα 1600 τις ram αλλα δεν μπαινει στα win!

Εγω οταν εχω τον επεξεργαστη στα 2,66 μαμα δηλαδη, οι μνημες μου τρεχουν κανονικα στα 1600 με 9-9-9-27. Μονο οταν κανω oc πρεπει να τις βαλω στα 1066 γιατι αλλιως δεν τρεχει. Βεβαια οταν τις βαζω 1066 αναλογα με το ποσο ανεβασω τον επεξεργαστη ανεβαινουν και καπως οι μνημες. Δηλαδη τωρα που τον εχω στα 3,3 οι μνημες μου τρεχουν στα 1316. Αυτο το βλεπω στο e-leet στην καρτελα memory στο dram fequency που μου λεει 658 αρα αν εχω καταλάβει καλα αυτο το 658χ2 μας κανει το ποσο τρεχουν οι ram.

Link to comment
Share on other sites

Τo εχω κανει αυτο και πιστεψε με δεν μπουταρει. Με το που κανω oc πρεπει να τις βαλω στα 1066. Τα timings μια ζωη ιδια τα εχω 9-9-9-27 και φυσικα 1,65v αφου ειναι το προτεινομενο! οταν δεν εχω oc τρεχουν κανονικα στα 1600. Σκεφτεσαι κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

θα παμε σιγα σιγα πρωτα ακολουθα τον οδηγο που λεει ποιο πανω ο zoro αλλα μεχρι το βημα 3 και πολλαπλασιαστη cpu θα βαλεις 13 αντι για 20 που λεει και trfc στις μνημες αντι για 74 που λεει αστο στο auto. Mετα στο βημα 4 στα ρευματα δεν θα πειραξεις τιποτα εκτος απο cpu vvt +100 και μνημες 1.65 δες αν μπουταρει ετσι αν μπουταρει δοκιμασε τις μνημες αν ειναι σταθερες και πεσμου

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως παιδια εχω προβλημα. Εκανα οπως λεμε πιο πανω 13χ261 (261 το σκεφτηκα εγω αφου ηθελα να παω 3400 και 3400 δια 13= 261, δεν ξερω αν ειναι λαθος) το vvt +100 και τις μνημες 9-9-9-27 και auto το trfc οπως τις ειχα δηλαδη και αφησα το cpuvcore στο 1.15. Μολις εκανα save and exit ξαναξεκινησε αλλα δεν ανοιγει ουτε την πρωτη σελιδα των bios ωστε να μπω και να κανω load default. Τι εγινε ρε παιδια¨?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ακομα, οταν ανοιξα το pc μου ειπε το εξης:

cmos checksum error-defaults loaded

warning! cpu has been changed

please re-enter cpu settings in the cmos setup and remember to save before quit!

press f1 to continue, del to enter setup

Την πρωτη φορα πατησα f1 και μπηκα στα win. Εκανα μια επανεκκινηση αλλα μετα παλι δεν ανοιγε και ξανα εβγαλα την μπαταρια για ενα λεπτο και τωρα ειμαι παλι σε αυτο που μου λεει πιο πανω. Τι πρεπει να κανω???

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now