Recommended Posts

θα μας πείτε αν πρέπει να περιμένουμε τους 120αρηδες περί τα 180-190 ευρά ή να δώσουμε το δώρο μας στην Μέρκελ;

Λίγο πιο πάνω, συγνώμη αλλά δεν μπορώ να το πω:@....

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι και εγω να παρω εναν αν και δεν νομιζω να δω διαφορες σε σχεση με τον velociraptor που εχω.

Ξερει κανεις αν το Πλαισιο δεχεται αγορες με την "εικονικη" προπληρωμενη καρτα webuy της Πειραιως ; Επειδη τις περισσοτερες ωρες δεν ειμαι σπιτι (και δεν μπορω να παραλαβω στην δουλεια μου) μπορει να παραλαβει αλλος αντι για μενα ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι η WEBUY ισχύει παντού, γιατί είναι και αυτή προπληρωμένη κάρτα :)

Όσον αφορά το άλλο που είπες για τον veloci σου, όχι απλά θα δεις διαφορές... ΘΑ ΔΕΙΣ ΧΑΟΤΙΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ! Δες εδώ για να καταλάβεις: http://www.hwbox.gr/reviews/10449-ssd-round-up-2010-ssd-rocks.html :)

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το άλλο που είπες για τον veloci σου, όχι απλά θα δεις διαφορές... ΘΑ ΔΕΙΣ ΧΑΟΤΙΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ! Δες εδώ για να καταλάβεις: http://www.hwbox.gr/reviews/10449-ssd-round-up-2010-ssd-rocks.html :)

Θα ηθελα πολυ να ειναι αληθεια αυτο αλλα δυστυχως στην πραξη διαπιστωσα οτι δεν ισχυει.

Πριν 1 χρονο αγορασα τον vertex 1ης γενιας και οι διαφορες ηταν αμελητεες (η μονη αισθητη διαφορα ηταν -3sec στο boot αλλα ετσι κι αλλιως το συστημα μου ειναι πολυ προσεγμενο χωρις περιττα προγραμματα).

Αυτο που περιμενα να δω , το στιγμιαιο ανοιγμα των προγραμματων δεν το ειδα. Ηταν γρηγορο αλλα οχι οσο θα ηθελα και στα ιδια επιπεδα με τον velociraptor (αναφερομαι σε προγραμματα οπως office , nero , convertxtodvd , windows media player , winmail , powerdvd κτλ , σε πιο "βαρια" προγραμματα σιγουρα θα υπαρχει διαφορα). Σε αυτον τον τομεα η αισθηση που μου εδινε ο vertex ηταν αντιστοιχη με τον veloci σε συνεργασια με το superfetch των 7. Μονο την πρωτη φορα που ανοιγες ενα προγραμμα (αμεσως μετα την εκκινηση των 7) ηταν εμφανης η διαφορα αλλα απο την στιγμη που αναλαμβανε το superfetch ειτε veloci ειχα ειτε ssd , το ιδιο και το αυτο. Αφου πουλησα τον vertex , εβαλα παλι τον velociraptor και δεν μετανιωσα στιγμη.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι καλα ειναι τα νουμερα αλλα δεν τα ειδα στην πραξη (και πριν πει κανεις οτι δεν ειχα ρυθμισει καλα τον vertex , ειχα κανει ολα τα tweaks που υπηρχαν και τα benchmarks ηταν αντιστοιχα η' και ανωτερα απο οσα βρηκα στο διαδικτυο).

Τελος παντως , λεω να δοκιμασω αλλη μια φορα μπας και εχει αλλαξει κατι με την ωριμανση των ssd , αφου ειναι και σε πολυ καλη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Και τον θόρυβο των veloci, που τον πας; Εγώ έχω βαρεθεί να ακούω τον raptor-α στο 24/7 σύστημα... Ενώ οι SSDs δεν έχουν μηχανικά μέρη ;)

Τελοσπάντων, νομίζω ότι θα την ευχαριστηθείς αυτή τη μετάβαση :)

Link to comment
Share on other sites

Για μενα η καλυτερη λυση σε τετοιες περιπτωσεις ειναι πιο απλη.

Δημιουργεις το Raid array και αντι να χρησιμοποιησεις το συνολο των μεγεθων των drive, χρησιμοποιεις το 85-90%.

Το υπολοιπο 10% θα χρησιμευει για το garbage collection και ετσι θα εχεις πιο αργο performance degrade.

Βεβαια μπορεις να δοκιμασεις και αυτο:

http://www.hwbox.gr/controllers-drives/7405-ssd-defrag-raid0-support-tony-trim.html

Ισως έχει καλα αποτελεσματα στους Sandforce based SSDs. Στους X25-E παντως δεν υπηρχε θεμα. Δουλεψε αψογα.

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now