Recommended Posts

από όσο έχω δει όσο μεγαλύτερες οι χωρητικότητες τόσο καλύτερες οι "eπιδοσεις". ίσως κάνουν χρήση εσωτερικού raid αλλα θα σε γελάσω!

Link to comment
Share on other sites

Οι επιδοσεις ειναι ιδιες στις χωρητικοτητες 60-240 GB σωστα?

40GB Max Performance

* Max Read: up to 280 MB/s

* Max Write: up to 270 MB/s

* Sustained Write: up to 200 MB/s

* Random Write 4k (Aligned): 45,000 IOPS

50-240GB Max Performance

* Max Read: up to 285MB/s

* Max Write: up to 275MB/s

* Sustained Write: up to 250MB/s

* Random Write 4KB (Aligned): 50,000 IOPS

400-480GB Max Performance

* Max Read: up to 250MB/s

* Max Write: up to 240MB/s

* Sustained Write: up to 200MB/s

* Random Write 4KB (Aligned): 22,500 IOPS

Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλα και εγω 2 , ο ενας για δωρο στον αδερφο μου.

Για να μην κανω 2 φορες εγκατασταση win 7 , ξερετε αν με το acronis true image διατηρειται το align ; Ελεγα να κανω μια καθαρη εγκατασταση στο δικο μου pc κα ιστη συνεχεια να παρω Image και να το περασω στο pc του αδερφου μου (ετσι και αλλιως εχουμε παρεμφερη συστηματα).

Επισης , σκεφτομουν αν γινεται τον 2ο ssd να τον βαλω οχι στο pc αλλα στο laptop του αδερφου μου , οπου θα ειναι και πιο χρησιμος.

Το laptop ειναι αυτο Acer Aspire 6920G-814G32Bn - Gemstone Blue LX.APQ0X.305 - Acer Direct. Υπαρχει περιπτωση να εχει υποδοχη και για 2ο σκληρο (γιατι φυσικα 60gb μονο δεν αρκουνε) ;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα νομίζω πώς έιναι για τον 60άρη και όχι τον 120άρη (άσχετα αν ειπώθηκαν και για άλλα μοντέλα πράγματα).

Edit : Το ότι έπεσε η τιμή του, δεν σημάινει πώς έιναι προσφορα.

Πέππα, στην Ελλάδα έιναι 10? πιο ακριβός από άλλα online καταστήματα, που δεν νομίζω να υπάρχει σύγκριση ανάμεσα σε Π και στα άλλα .

Για το εξωτερικό το έχουμε συζητήσει, δεν θα ξαναμπώ στο τρυπάκι να εξηγήσω γιατί πολύ απλά δεν θέλεις να το κατανοήσεις.

Με μια σύντομή αναζήτηση το βρήκα φθηνότερα έξω στα 190?

OCZ Vertex 2 Extended 120GB, 2.5", SATA II (OCZSSD2-2VTXE120G) | Geizhals.at ?sterreich

Λογικά στην Αμερική που μένεις εσύ θα έιναι πολύ φθηνότερα :D

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

Πηρα και εγω εναν οπως ειπα σε προηγουμενο post και εβαλα τα win 7 64 bit. Με τα win και τις ενημερωσεις τους εχω ακομα 30 gb ελευθερα κλαψ!! Καλα ακομα και το skype και το msn στον αλλο σκληρο τα εχω κανει install, δεν μιλαμε βεβαια για τα games που και εκεινα ειναι στον αλλον!!! χααχαχ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια , πρεπει να προσεξω κατι για την εγκατασταση του vertex σε amd συστημα ;

Σε Intel ξερω οτι πρεπει να βαλω τους τελευταιους Intel Rapid drivers . Σε amd τι γινεται ;

Link to comment
Share on other sites

Πέππα, στην Ελλάδα έιναι 10? πιο ακριβός από άλλα online καταστήματα, που δεν νομίζω να υπάρχει σύγκριση ανάμεσα σε Π και στα άλλα .

Αν μένει κάποιος Θεσσαλονίκη είναι 20.5 euro πιο φτηνός :P

OCZ Vertex 2 SATA II 2.5" 120GB - Skroutz.gr

Όσο 2 60αρηδες!

+11 euro...

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις και τα μεταφορικά και την αντικαταβολή βγαίνεις με πολύ μικρότερη διαφορά! Δεν μπορώ να καταλάβω τη γκρίνια για μερικά ?, που στην τελική τα παίρνεις πίσω σε εξυπηρέτηση και RMA. Δεν θα μας τα δίνουν και τσάμπα αυτά...

Σκεφτείτε και τα εξής, ότι το Πλαίσιο έχει x καταστήματα, χ υπαλλήλους και ένα τεράστιο ποσό εξόδων, ενώ ένα μαγαζάκι της γειτονιάς δεν τα έχει όλα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Εξήγησε το...

Και μην μου πεις ότι δεν κόβουν πιστωτικά, γιατί δεν είναι αυτό το θέμα. Αλλά και πάλι βάσει νομοθεσίας μπορείς να το πάρεις κανονικά το πιστωτικό σου, ωστόσο θα ακολουθήσεις τη γνωστή βαρετή διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτείτε και τα εξής, ότι το Πλαίσιο έχει x καταστήματα, χ υπαλλήλους και ένα τεράστιο ποσό εξόδων, ενώ ένα μαγαζάκι της γειτονιάς δεν τα έχει όλα αυτα.

δεν ειναι ομως μονο τα εξοδα τεραστια αλλα κ ο τζιρος. + οι τυχον καλυτερες συμφωνιες σε τιμες λογω μεγαλυτερων παραγγελιων που μπορει να επιτευχθουν

Link to comment
Share on other sites

Όχι Αντρέα, δεν μιλάω για πιστωτικά, ούτε για περιπτώσεις "κομπίνας".

Μιλάω για τα "αόρατα" προΐόντα, την έλλειψη ποικιλίας στο HW, τις ανεξήγητες καθυστερήσεις ( π.χ. δεν έκλεισε υπάλληλος την παραγγελεία RMA και χρειάστηκε τηλ μου για να ξυπνήσουνε, να δούνε ότι είχανε το προϊόν διαθέσιμο για 4 μέρες ήδη και δεν είχανε παραγγείλει να τους το φέρουνε στο κατάστημα, κλπ ), και τις κακές εώς και κάκιστες τιμές.

υ.γ. παρακαλείται ο gorillaz να μην τα πάρει προσωπικά ( δεν είναι! ) σαν μπιχτή, ή οτιδήποτε.

Ξέρω τι θα ήθελες, τι όχι, κλπ να κάνεις αν μπορούσες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις...

Δεδομένου όμως ότι ο τελικός πελάτης έχει άπειρες πλέον επιλογές, η παραπάνω συζήτηση δεν έχει νόημα! Για μένα, αν θέλω κάτι τώρα θα το πάρω από Πλαίσιο, αν μπορώ να περιμένω 1-2 εβδομάδες θα το πάρω απ'έξω και κάπως έτσι τελειώνει η ιστορία.

Όχι Αντρέα, δεν μιλάω για πιστωτικά, ούτε για περιπτώσεις "κομπίνας".

Μιλάω για τα "αόρατα" προΐόντα, την έλλειψη ποικιλίας στο HW, τις ανεξήγητες καθυστερήσεις ( π.χ. δεν έκλεισε υπάλληλος την παραγγελεία RMA και χρειάστηκε τηλ μου για να ξυπνήσουνε, να δούνε ότι είχανε το προϊόν διαθέσιμο για 4 μέρες ήδη και δεν είχανε παραγγείλει να τους το φέρουνε στο κατάστημα, κλπ ), και τις κακές εώς και κάκιστες τιμές.

υ.γ. παρακαλείται ο gorillaz να μην τα πάρει προσωπικά ( δεν είναι! ) σαν μπιχτή, ή οτιδήποτε.

Ξέρω τι θα ήθελες, τι όχι, κλπ να κάνεις αν μπορούσες.

Περίπτωση κρίσης και μείωσης προσωπικού...έχει και αυτό το impact του!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω τη γκρίνια για μερικά ?, που στην τελική τα παίρνεις πίσω σε εξυπηρέτηση και RMA. Δεν θα μας τα δίνουν και τσάμπα αυτά...

Σκεφτείτε και τα εξής, ότι το Πλαίσιο έχει x καταστήματα, χ υπαλλήλους και ένα τεράστιο ποσό εξόδων, ενώ ένα μαγαζάκι της γειτονιάς δεν τα έχει όλα αυτα.

Από πότε διαμορφώνεται η τιμή ανάλογα με την εξυπηρέτηση και το RMA και δεν το ήξερα?

Με όλο το σεβασμό αλλά δεν με νοιάζει τι έξοδα έχει το Πλαίσιο ή όχι...ΜΕ(πελάτης)>ALL όσο εγωιστικό και αν ακούγεται...

Link to comment
Share on other sites

παλι το χαλασαμε το νημα :(

Μια χαρά είναι το νήμα. Στην πρώτη σελίδα προαναγγέλλεται προσφορά στον 120άρη και επειδή η προσφορά (μείωση) είναι της πλάκας εκφράζουμε την δυσαρέσκιά μας. Ενοχλάμε κανανανα; :harhar:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now