George_o/c

Intel Sandy Bridge: Έφτασαν, επισήμως πλέον!

Recommended Posts

κρίμα όμως να χάσουμε το stage1

ούτε ένας με 570? το κρίμα είναι ότι τα παιδιά με το 580 και 480 έδωσαν ότι καλύτερο και ένα απλό σκορ με 570 8a πηγαίναμε κορυφή!

δυστυχώς με την 470 δεν μπορώ να κάνω περισσότερα διότι δεν είναι δικη μου :(

Link to comment
Share on other sites

ωραίος ra και σε ψάχναμε :P

προλαβαίνεις να ανεβάσεις ένα "σκορακι" εδώ?

HWBOT Country Cup 2010

σε μια ώρα τελειώνει το stage1

edit: πάντα ο sinkeknos πάει και χώνεται σφήνα :P

πως να μην φτάσει μετά τα 10000000000000 μηνύματα? :D

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω επειδή έχω χάσει επεισόδια

1. 2600Κ έχει ΗΤ ενώ 2500Κ όχι;

2. 2500Κ έχει καλύτερο oc; το ΗΤ στους 2600 απενεργοποείται και πάει παραπάνω;

3. Η67 κλοκάρει onboardGPU και όχι CPU; Στο P67 γίνεται το αντίθετο

4. SLI /CF περιορίζεται στα 8/8, στο οποίο αν δεν κάνω λάθος δεν έχει μεγάλη επίπτωση στις επιδόσεις σωστά;

5. με καλή ψύχτρα φθάνει εως 5GHz με λογικές θερμοκρασίες και ρεύματα.; Είδα κάτι 4600 σε review με μαμα ψύχτρα....

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω επειδή έχω χάσει επεισόδια

1. 2600Κ έχει ΗΤ ενώ 2500Κ όχι;

2. 2500Κ έχει καλύτερο oc; το ΗΤ στους 2600 απενεργοποείται και πάει παραπάνω;

3. Η67 κλοκάρει onboardGPU και όχι CPU; Στο P67 γίνεται το αντίθετο

4. SLI /CF περιορίζεται στα 8/8, στο οποίο αν δεν κάνω λάθος δεν έχει μεγάλη επίπτωση στις επιδόσεις σωστά;

5. με καλή ψύχτρα φθάνει εως 5GHz με λογικές θερμοκρασίες και ρεύματα.; Είδα κάτι 4600 σε review με μαμα ψύχτρα....

1.Σωστος

2.Σχεδον το ιδιο O/c,αναλογως το κομματι.

3.Στο Η67 ο cpu δεν παιρνει o/c αλλα δουλευει η onboardGPU,στο Ρ67 δεν λειτουργει η onboardGPU,αλλα παιρνει ο/c.

4.Σωστος

5.Αναλογως το κομματι,με τα τελευταια bios στη χειροτερη περιπτωση 4.6-4.8GHz.

Link to comment
Share on other sites

2. τότες γιατί 2600κ Και όχι 2500κ ; ...100 ευρώ διαφορά έχουν....το HT δεν αξιοποιείται σχεδόν πουθενά όταν έχεις 4 πυρή νες....προτιμώ πυρήνες αντί για threads....

3. χαζομάρα

Αξίζει η μετάβαση από Χ58 και 950; δεν είχα ποτες CF/SLI και δεν ξερω αν θα βάλω.

Aμαν πια με τα sockets...δεν προλαβαίνουμε να παρακολουθήσουμε και να αξιολογήσουμε τι παίζει.....

θα βγει και Z68 για extreme Καταστάσεις...

δηλαδή αν αργότερα βγούν οχταπύρηνοι δεν θα παίζουν στην P67 πλατφόρμα;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση 1:

Αξίζει η μετάβαση από Χ58, i7 920 C1, 6GB triple σε P67, i5 2500, 8GB dual ???

Ερώτηση 2:

Αυτοί που έχουν 6 SATA δεσμευμένα, πρέπει να πάρουν (και να περιμένουν ανάλογα) UD7??? Γιατί καμία φθηνότερη δεν έχει 8 SATA ή IDE ?

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν....

εκτος από τους καμένους που πάνε και αγοράζουν ότι καινούργιο κυκλοφορεί (για μένα λέω) και όσους δεν έχουν τίποτα ή έχουν ένα διπύρηνο, όλοι οι υπόλοιποι με i5/i7 μείνετε εκεί που είστε. δεν κερδίζετε κάτι αισθητό, πιο πολύ φασαρία είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση 1:

Αξίζει η μετάβαση από Χ58, i7 920 C1, 6GB triple σε P67, i5 2500, 8GB dual ???

Ερώτηση 2:

Αυτοί που έχουν 6 SATA δεσμευμένα, πρέπει να πάρουν (και να περιμένουν ανάλογα) UD7??? Γιατί καμία φθηνότερη δεν έχει 8 SATA ή IDE ?

1.Nop

2.Παρε την ASUSTeK Computer Inc. - Motherboards - ASUS P8P67 PRO

εχει 8 sata.

Link to comment
Share on other sites

κατεθεσα και εγω για αλλη μια φορα τους οβολους μου στον βωμο της λοξας για επιδοσεις που φαινονται μονο σε μετροπρογραμματα τα οποια δεν τρεχω σχεδον ποτε πλεον... ειμαι σοβαρα γιατρε μου? θα ζησω να δω το νεο σοκετ 2015 που θα βγαλει η ιντελα το σωτηριων ετος 2015?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, έχω σταματήσει να παίρνω Asus γιατί οι τελευταίες που είχα βγήκαν προβληματικές σε αντίθεση με τις Giga. Από την άλλη, αυτή που μου λες είναι στο επίπεδο της UD7, οπότε μιλάμε για ίδια τιμή αφενός κι αφετέρου δεν είναι διαθέσιμη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, έχω σταματήσει να παίρνω Asus γιατί οι τελευταίες που είχα βγήκαν προβληματικές σε αντίθεση με τις Giga. Από την άλλη, αυτή που μου λες είναι στο επίπεδο της UD7, οπότε μιλάμε για ίδια τιμή αφενός κι αφετέρου δεν είναι διαθέσιμη.

Για την τιμή νομίζω δεν έχεις δίκιο δες εδώ, το e-shop την κοστολογεί 167 ευρώ ενώ η UD7 στο skroutz ξεκινάει απο 350 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

πάντως αν δεν κάνεις SLI/CF όπου το X58 θα παίζει χ16/χ16, τα 4,7Ghz με αέρα είναι πειρασμός!

ο 2500 φθάνει πιο ψηλά από 2600 χωρίς ht;

επίσης ο 950 στα 4.2-4,.3 χάνει σε cpu scores από τους SB στα 4.7;

Link to comment
Share on other sites

ο 950 χανει ακομα και στις ιδιες συχνότητες αν δεν κανω λαθος.

αυτο με το SLI/CF το σκεφτηκα κι εγω αλλα λογω του μεγαλυτερου CPU OC (sandy)

ακομα και το 8-8 ελπιζω να μην χανει σε σχεση με Χ58 (16-16)

αυτο βεβαια μακαρι να το δουμε σε κανα συγκριτικο!

Link to comment
Share on other sites

το σκέπτομαι για την μετάβαση σοβαρά...SLI CF δεν νομίζω να κάνω ποτέ.......

η επιλογή της μητρική δεν παίζει ρόλο στο που θα φθάσει ο cpu και με τι ρεύμα; είναι καθαρά θέμα κομματιού;

Link to comment
Share on other sites

Για την τιμή νομίζω δεν έχεις δίκιο δες εδώ, το e-shop την κοστολογεί 167 ευρώ ενώ η UD7 στο skroutz ξεκινάει απο 350 ευρώ

Ok, λάθος μου, νόμιζα ότι έπαιζαν στα ίδια... Θα το σκεφτώ, όοοοοοταν τη φέρει το Πλαίσιο, γιατί από e-shop δεν παίρνω ούτε αναλώσιμα...

Link to comment
Share on other sites

1.Nop

2.Παρε την ASUSTeK Computer Inc. - Motherboards - ASUS P8P67 PRO

εχει 8 sata.

Για την τιμή νομίζω δεν έχεις δίκιο δες εδώ, το e-shop την κοστολογεί 167 ευρώ ενώ η UD7 στο skroutz ξεκινάει απο 350 ευρώ

Τελικά ούτε αυτή μου κάνει... Σύμφωνα με το site της Asus, οι δύο επιπλέον θέσεις SATA είναι μόνο για δίσκους και όχι για ATAPI devices (dvd, cd, etc):

Marvell® 9120 controller

2 xSATA 6.0 Gb/s ports (navy blue)*

JMicron® JMB362 SATA controller

2 xExternal SATA 3.0 Gb/s ports*

* These SATA ports are for data hard drives only. ATAPI devices are not supported.

Link to comment
Share on other sites

προσοχή, οι τιμές αρχίζουν να κατεβαίνουν. δεν ξέρω ποτε θα είναι η κατάλληλη στιγμή να παραγγείλεις!

αισθάνομαι σαν να παίζω στο "xρηματιστιριο"!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now