George_o/c

Intel Sandy Bridge: Έφτασαν, επισήμως πλέον!

Recommended Posts

Thanks Tasos. θα δοκιμάσω και το νέο evo που λένε ότι δουλεύει με το συγκεκριμένο βίος!

έχεις βρει κάνα πρόγραμμα να αλλάζει τα memory settings? τa CPU-Tweaker και memset δεν δουλεύουν!

Link to comment
Share on other sites

έχεις βρει κάνα πρόγραμμα να αλλάζει τα memory settings? τa CPU-Tweaker και memset δεν δουλεύουν!

Δεν υπάρχει κανένα :( Και ο Felix που έφτιαξε τα CPU-Tweaker και Memset είναι πολύ απασχολημένος αυτόν τον καιρό και θα αργήσει να βγάλει updates. Οπότε μόνο από BIOS.

Αυτό είναι το PDF που του χρειάζεται, αλλά αφού το παλικάρι δεν έχει χρόνο τι να κάνουμε :(

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείστε το Read & Write Everything για να πειράζετε τα MSR για τα memory timings μέσα από τα Windows.

Τα address των registers τα βρίσκετε στο PDF της intel, όπως και τις τιμές αυτών.

Φτιάξτε και ονομάστε τα MSR των timings που αλλάζετε συχνά και save them.

Link to comment
Share on other sites

Πλακα πλακα τα ασροκ μαμανε και ειναι και φτηνουτσικα.

Και εχουν και πολυ καλο support.

Εχω και εγω ενα alive dual και παει τα μαλια του

Κριμα που ειναι λιγο παρεξηγημενα.

Link to comment
Share on other sites

εννοω οτι η ασροκ ειναι της ασους οποτε παιρνει ενα κομματι σε θεματα ποιοτητας και επιδοσεων.

για το σαπορτ τους δεν ξερω αλλα δεν εχω ακουσει κακα σχολια γενικοτερα. οποτε..

long live asrock

Link to comment
Share on other sites

λοιπον με το EVO εχω προβληματα. καταρχην για να δουλεψει το multi πρεπει να ειναι ενεργοποιημενα το speedstep Και το C6 (αυτο δοκιμασα μονο). το FSB το αλλαξα μια μονο φορα, μετα δεν θελει να δουλεψει!!! το κακο ειναι οτι αν ενεργοποιηθει το speedstep τοτε το CPUz δειχνει μονο 16χ και αντε να παρεις scrrenshot με αυτο!

παιδικες ασθενειες FTW

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου σας χαιρετώ από την Κύπρο.

Εδώ και 4 μήνες περιμένω την άφιξη των Sandybridgeκαι ενημερώνουμε από διάφορα forum και θέλω να δημιουργήσω καινούργιο PCμε 2600k.

Η αγορά μου πρέπει να είναι από το e-shop τις Κύπρου αλλά μου είπαν ότι έχω την δυνατότητα να αγοράσω hardwareαπό το e-shopτης Ελλάδας αλλά με επιπλέον επιβάρυνση όπως και θα κάνω με τον 2600k και μητρική απο την Ελλάδα επειδή στην Κύπρο είναι διαθέσιμος μόνο ο 2600 και ουτε καλες μητρικές υπάρχουν.

Τον υπολογιστή τον θέλω κυρίως για gaming και θέλω να κάμω και overclocking με δυνατότητα αναβάθμισης στο μέλλον ίσως με sli ή crossfire επίσης να είναι οσο το πιο δυνατό οικονομικός.

Τα λεφτά που διαθέτω είναι γύρω στα ?1600 χωρίς οθόνη επειδή αγόρασα μια LG23ʼʼ fullHD. Θα σας γράψω την σκέψη μου και να με διορθώσετε, επίσης χρειάζομαι την άποψη σας σε θέμα της ram και case.

η σκέψη μου είναι

ενας 2600k απο το e-shop της Ελλάδας

ENERMAX EMG600AWT MODU87+ 600W 169.00 ?ENERMAX EMG600AWT MODU87+ 600W - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ - E-SHOPCY.COM.CY

GIGABYTE GA-P67A-UD4 189.00

GIGABYTE GA-P67A-UD4 - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ - E-SHOP.GR

OCZ OCZ3RPR1600LV4GK 4GB (2X2GB) PC3-12800 REAPER DUAL CHANNEL KIT 150.00 ? αλλά περιμένω εισηγήσεις

OCZ OCZ3RPR1600LV4GK 4GB (2X2GB) PC3-12800 REAPER DUAL CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM - E-SHOPCY.COM.CY

SAPPHIRE RADEON HD6870 1GB PCI-E RETAIL 239.00 ?

SAPPHIRE RADEON HD6870 1GB PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ - E-SHOPCY.COM.CY

INTEL X25-M SSDSA2MH120G2K5 2.5'' SSD 120GB MLC RETAIL 235.00 ?

INTEL X25-M SSDSA2MH120G2K5 2.5'' SSD 120GB MLC RETAIL - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ - E-SHOPCY.COM.CY

WESTERN DIGITAL 1TB WD1001FALS CAVIAR BLACK SATA2 110.00 ?

WESTERN DIGITAL 1TB WD1001FALS CAVIAR BLACK SATA2 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ - E-SHOPCY.COM.CY

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να ανοίξεις ένα καινούριο thread ώστε να το δουν περισσότεροι και να σου απαντήσουν. Σαν σύστημα πάντως είναι πολύ καλό :T:

Νέο BIOS για την Maxiums IV Extreme 0950 - MaximusIV-Extreme-ASUS-0950.ROM

Fixed Memory ratio sometimes not changing bug

Fixed XMP + OC Load profile bug

Adds Memory Bandwidth Turbo for performance improvement

Fixed Wrong Target CPU Speed shown after Clear CMOS

Ο 3oh6 κάνει τα μαγικά του στο 32άρι με το BIOS αυτό :drool:

32m_108_5509_1008_7-7-6-4.png

Link to comment
Share on other sites

ρεε...δεν παίρνω μηΤρική απ'έξω δεν την θέλω για everyday rig :hehe:

Ανέστη ουτε καν μαν, δεν υπάρχει καν στον τιμοκατάλογο, που σημαίνει παίζει να μην έρθει κιόλας :(

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now