aristidis

I7 2600K + GIGABYTE P67A-UD7

Recommended Posts

Και εμένα ίδιο batch είναι αλλά παίζει max 5350ΜΗz.

Εμ ... ηταν ενα τυχαιο γεγονος . Αυτο ειναι που εχει γελιο . :D

Eχουμε δοκιμασει 30 cpu πλεον και κατα τυχη εκατσαν δυο κομματια που εχουν το ιδιο batch.

Αναμεσα σε αυτα τα 30 , υπηρχαν πολλα με το ιδιο batch που παιζουν διαφορετικα .

Και ο Μπαμπης δοκιμασε 3 cpu με ιδιο batch και το ενα εκανε 54 , ενω το αλλο 52 .

Στο forum του hwbot οι λιστες με τα 10αδες κομματια το επιβεβαιωνουν . Τo batch number δεν παιζει πλεον ρολο ...

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο αυτός ο 54άρης που λες ότι έδωσες του φίλου σου, που παίζει 4700 με 1.42V, μιλάμε για 20 loopες LinX με AVX enabled; Χωρίς κανένα πρόβλημα; Ψήνομαι να δοκιμάσω :D

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο αυτός ο 54άρης που λες ότι έδωσες του φίλου σου, που παίζει 4700 με 1.42V, μιλάμε για 20 loopες LinX με AVX enabled; Χωρίς κανένα πρόβλημα; Ψήνομαι να δοκιμάσω :D

Εγω στο νερο τον ειχα με 1.4v στα 4800 και τον ειχα αφησει για 10 loops με AVX.

Στον φιλο , τον δοκιμασ ισα-ισα για 5 loops . Το fine tuning θα το κανει μονος του. Ειναι με αερα εκεινος.

Link to comment
Share on other sites

A Tάσο, ψάχνω και stability αλλά περισσότερο ήθελα να δω what the fuss is all about. Πλάκα έχει να ψάχνεις το λιγότερο ρεύμα που γίνεται για μια συχνότητα :D

Έτσι και αλλιώς τα 24/7 PCs μου δεν τα κλοκάρω συνήθως καθόλου. Αλλά οι SandyBridge είναι εξαίρεση, σε προκαλούν :P

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική μου είναι μια σπέσιαλ περίπτωση :P Το Vdroop μπορείς να το βάλεις στο Low, το High και το Auto και από δοκιμές που έκανα, το Low είναι το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι μπλε οθόνες που είχα (error 124) ήταν λόγω ελλιπούς vcore. Θέλει 1.32 (σε load) για να είναι 100% σταθερό στα 4.4 GHz. Μια χαρά είναι εκεί :-). Τώρα παίξω λίγο με τις μνήμες το σ-κ και τελειώσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά καλύτερα αν θες να δοκιμάσεις μνήμες παίξε με memtest ;) Αν οι μνήμες είναι ασταθείς στο LinX μου κρατάνε 2 loopες, ενώ στο memtest πετάνε error σε 2 seconds :D

Link to comment
Share on other sites

Καλα εννοειται...Απλά λεω ειναι σιγουρο οτι τεσταρει το συστημα σαν συνολο τοσο καλα που δεν

προκειται να κρασαρει σε 24/7 συνθηκες?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now